heeft geheerscht. De bronnen waaruit de gehechtheid van den re- S publikeinscben naam uit voortvloeiden waren dus deels zuiver, deels onzuiver. Over het geheel ge- nomen moeten wij die gehechtheid beschouwen als j eexe raak,! die den weldadigsten invloed op on= volk en land heeft gehad. Bij den onontwikkelde)! mensch houdt de naam eener deugd of ondeugd meer dan het weren, hem terug van te ver af te dwalen. Zulk een mensch zal geen geld ontvreem- den of wegnamen, omdat hij weet dat dit steelen beet, maar hij zal zich niet ontzien om andere hem niet toebehoorende dingen, als b. v. lekkernijen i wegtenemen, omdat dit slechts snoepen heet. j Bij een nog niet zeer onontwikkeld volk is even- zoo de naam der vrijheid, waaraan hel zoo gehecht is misschien meer dan het wezen een voorbehoed middel om niet in slavernij te vallen. Onze voorouders dweepten met de republiek omdat zij dachten, dat zij met het verliezen val) dien naam ook de vrijheid zouden zien verloren gaan. Wij weten thans beter, wij weten door eene ondervinding van bijna CO jaren dat die vrijheid nergens weliger kan bloeijen dan onder dpn scepter vftu eenen constitutionelc-.il monarch. Al voert ons land ook den haam van koningrijk, de geheele we reld weet toch ook, dat het bij uitnemendheid het land der vrijheid is gebleven. Na zulke eene langdurige ondervinding heeft de naam van repu bliek ook allengs zijn tooverkracht verloren. Wij achten het dan ook geenzins noodig om met de bladen der toppositie de naam van republiek in een kwaad daglicht te plaatsen, integendeel achten wij het raadzaam onze natie inteprenten dat al ging de naam verloren, ons rijk in werkelijkheid een republiek is gebleven, zoodoende zal dat wat goed was en de gehechtheid der vaderen van den repu- blikeinschen regeringsvorm worden overgeplant op hunne nazaten. GEMENGDE BKIUIiTEiY Laatsleden Zondag avond gaf de Hamoniekapel van Alkmaar hier ter plaatse een cóncert in het locaal van den kastelein A. Knikker. Een keurig uitgezocht programma van muziek stukken werd door haar ten gehoore gebragt, en met aplomb en vereischte kunstvaardigheid uitge voerd. Inzonderheid voldeden de in de verschil lende stukken voorkomende solo's uitermate en toonden ten duidelijkst aan, dat de executanten de door hen bespeelde instrumenten goed magtig waren en tevens zeer wel gevoelden wat zij speelden, daar zij den geest der muzukstukken, door den componist daarin gelegd, ten volle begrepen. Eere zij den direcreur des gezclschaps den lieer i A. Otto die deze Harmonie heeft gevormd, en zoo j als algemeen bekend is, reeds sedert jaren er zich 1 met den meesten ijver op heeft toegelegd, om de liefde voor de edele muzijk bij zijne stadgenooten op te wekken en te ontwikkelen en zijne moeite dan ook beloond mag zien, door de goede vruch ten die hij daarvan mag plukken, op zijuen reeds gevorderden leeftijd. Het concert door Alkmaar's Harmonie gegeven zal bij allen die het mogten hooren, wel iu aan gename herinnering blijven, maar dat het getal hoorders zeer gering was te noemen, is te bejam meren, en een bewijs, dat de lust voorde muzijk, in onze gemeente nog veel te wenschen overlaat. De Harmoniekapel van Schageu door de directie van Alkmaar's Harmonie welwillend nitgenoodigd haar concert met hare tegenwoordigheid te vereeren, heeft daarvan als wij wel onderrigt ziju, dankbaar gebruik gemaakt en voorzeker ruimschoots genoten, terwijl het niet minder goed kan zijn, dat zij tot hare meerdere vorming, buiten haar eigen spel, ook eens in de gelegenheid is gesteld goede muzijk te hooren; ten einde zich meer en meer ten nutte te maken, alles wat er tot eene juiste en nette uitvoering daarvan behoort. Uitslag der verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Schageo, op Maandag 31 Juiij 1871. Ingeleverd 1 £9 stembriefjes, van onwaarde 3; geldig uitgebragte stemmen 126, waarvan 78 op Jan Ligthert en 48 op Simon Buis; zoodat eerstgenoemde is herkozen. De uitslag der herkiezing voor een lid van den raad in de gemeente Zijpe is geweest als volgt Ingekomen geldige billetten 145; uitgebragte stemmen op A. Kos 83 en F. H. Leis 62, zoo dat eerstgenoemde tot lid van raad is gekozen. In de vorige week is den zoon van de wedu we A. S., te Noordeloos, aan een vreeselijk onge- luk ontkomen. Terwijl bij op een zwaar beladen hooiwagen naar huis reed, geraakte onverwachts bet paard, van den disselboom los, terwijl de wagen voortrolde. Door de tegenwoordigheid van geest i van den voerman en zijn helper werd de vaart van den wagen gestuit en het paard gegrepen. Üit den Tiélrrwaard wordt' ons het volgende J melgedeeld. De ziekte onder de aardappelen breidt zich, 1 zoowel aan hét loof als aan den knol, meer en meer uit. Vooral in de tuinen, waar men uitslui tend vroegere soorten verhouwt, begint het er naar nit te zien. De prij» is hier thans aan de aar dappelbeurzen p. m. 32 stuivers. De appelen zollen dit jaar waarschijnlijk «rgouden steeltjes" hebben, daar het er met den oogst dezes prodnkts treurig zal uitzien,althans in deze streken. Wat door moeder natuur nog gespaard was; is door de rupsen totaal vernield, tengevolge waarvan vele appelboomen geheel ontbladerd zijn. De overige gewassen staan schoon te veld en be loven een rijken oogst. De gezondheidstoestand der menschen laat, in 't algemeen, niets te wenschen over:s Ook de vee stapel verkeert in goeden toestand. Maandag morgen wilden de drie gebroeders Bos, van Slochtcren, met eenige blazen vol voorioop, "die zij ter slnik vervoerden, Nieuwalda passeeren, stuiten zij voor 't zoogenoemde Nieuwe Kanaal, dat naar Midwolda loopte, Sikke Bos, de oudste, begaf 'zich te Water, meenende dat hij 't zou kunnen doorwaden; onmiddelijk schoot hij in de diepte. Zijn broeder een jongeling van 26 jaren, wilde hem redden, maar zonk eveneens. De derde wuag- de 't op eefie schrede afstand van den wal, gleed ook af, maar greep zich nog bij tijds aan het gras langs dep oever. Eenige oogenblikken later werden door een paar arbeiders, die met een praam zand gingen halen, twee lijken uit de diepte op gehaald. Van Nieuwalda werden de ongelukkigen met hun- rndeloizen broeder, op last van den heer Burg, naar Slochteren gebracht. Welk eene ont moeting voor hunne arme inoedcr, die voor kort nog een zoon door een ongelukkig toeval verloor. Een hoofdofficier van het pruissisch leger, jong, zeer rijk en met eene schoone toekomst, liet zijn oog vallen op eene joDge dame, hehoorende tot een der aanzienlijkste familien uit Metz. Het ge lukte hem ua veel moeite aan de familie te worden voorgesteld, en, na nog meer moeite, aan de voeten der schoone zijn liefde te mogen beleiden. Zoo dra de aangebedene de verklaring van den Dait- se her had aangehoord, gaf zij hem ten antwoord, dal hij zich niet voldoende omtrent den omvang zijner fortuin had verklaard, en zij naanwkeuriger inlichtingen vurzoiht. Hal dacht de officier met stralend gelaat, en haastte zich over zijne rijkdom men uit te weiden; uiillioenen, millioene», en nog eens inillioenen klonk liet van zijne bevende lippen, en reeds meende hij het tnelodieuse jawoord in zijn oor te hooren ruischen, toen de dame bedaard opstond en zich verwijderde, na den verbluften officier op ijskouden toon te hebben toegevoegd: „dat is nog te weinig voor mij; zoodra gij 5 inil- liard bezit, kom dan terug, en gij znlt worden aangenomen. Miju bruidschat moet de losprijs ziju van mijn vaderland." TeSolothuni is een fabriek van valsche Oosten- rijkscbe Russische banknoten ontdekt. Men heeft eenige leden van het personeel in Zwitserland gevat- maar van de in het buitenland werkzame agenten tot nog toe slechts twee in handen gekregen. Eene Engetsche dame, die de noodige houtgravuren vervaardigde, is mede gearresteerd. Dingsdag middag bad iu de Tolbrugstraat te 's Bosch tusschen vier werklieden eene vreeselijke vechtpartij plaata, waarbij eeu persoon, vader van drie kinderen, behalve meer andere wonden, eene snede met een ines iu den buik ontving, zoodat de ingewanden er uitpuilden; een ander bekwam erge ver»ondingen iu den schouder en het aan gezicht; voor 't levensbehoud van den eerste vreest men. Beiden werden onmiddelijk naar 't gasthuis .vervoerd, terwijl de twee anderen naar 't huis van arrest werden gebragt. Een luchtballon daalde de vorige week neder .bij Linx aan den Rijn. De Dnitschere, die hem zagen dalen, grepen naar de wapenen om de pas sagiers te vatten, die volgenz hun begrip niets anders konden zijn dan ontvlugte communisten uit Parijs. Bij nader ondenoek bleek echter, dat het Belgen waren, dis- te Luik waren opgestegen, om door hun luchtreis geld te verzamelen voor een inrigting van liefdadigheid; de reizigers werder weder losgelaten. Zij hadden de reis van Luik- naar Linz in 2$ uur afgelegd. .O» v s Gisteren namiddag ten 5 ure is een lAjarig jongfHng te Schoonderloo met zwemmen verdronken. Men heeft zijn lijk kort daarna opgehaald. Vrijdag middag werd de politie te Arnhem onderricht, dat zekere G. de V., oud 19 jaren, waarschijnlijk voor eenige dagen heimelijk was bevallen, terwijl later niets van 't kind was gebleken. Een onmiddelijk ingesteld onderzoek bracht de begrondheid dier verdenking aan het licht, en 1 vond men in den kelder der woning van de ver- dachte een, reeds tot ontbinding overgaand lijkje 1 van een pasgeboren kind in een linnen zak ge- i wikkeld. Naar men verneemt, moet de ongehuw- de moeder reeds aan den rechter—commissaris heb ben bekend, dat zij voor een elftal dagen in het geheim was bevallen, en baar kind, door middel van het plaatsen van een kussen op den mond, terstond na de geboorte van bet leven had beroofd. De lijkschouwing heeft die verklaring bevestigd. De schuldige bevindt zich in verzekerde bewaring. Naar de Groninger Ct. verneemt, is dezer dagen de bediende van eeu effectenhandelaar te Groningen onverwacht vertrokken met een wissel op de ontvangen betaalkas, ruim f 3000 groot, die, van valsche handteekening voorzien, te Amsterdam is uitbetaald. Uithoofde van handtastelijke insubordinatie werd den 24sten Mei te Samarang (Oost-Indië) een militair ter dood gebracht. De Samarangsche Courant schrijft daarvan het volgende: uHeden morgen omstreeks 7 ure werd het vonnis voltrok ken aan den wegens insubordinatie tegen zijn kapi tein ter dood veroordeelden Europeschen militair. De pastoor der Katholieke gemeente had in een gemotiveerd request gratie gevraagd aan den gouverneur-generaal, en liet later op zijn kosten door den gecondemneerde zeiven in een telegram van 200 woorden het verzoek herhalen; doch beide pogingen om den ongelukkige iu het leveu te houden, i zijn mislukt. Kalin, zonder wrok, berouwhebbend en ernstig aanvaardde de veroordeelde met den geestelijke, die hem in de laatste dagen zoo waar dig ter zijde stond, naast zich, heden morgen den zwaren tocht, en die goede stemming bleef hem bij, tot dat de wet ten koste van zijn leven was uitgevoerd." Woensdag jl. had er des morgens ten 8 ure op den Hol!. IJssel nabij Ouderkerk een treffend ongeluk plaats. De schroefboot «Stad Gouda," van Rotterdam naar Gouda terugvarende, zou een passagier afzeilen. Door den harden wind hielden twee mannen den haak vast om het bootje aan te lioudeu. Een der stijlen van het boord der stoom- boord breekt en beiden vallen in den IJssel. De een werd spoedig gered; doch van den anderen heeft men des namiddags ten 1 ure slecht het lijk gevonden. Hij was een man in de kracht zijner jaren en laat eene vrouw en twee kinderen na. De heer W. te Zwolle, ontving jl. Woensdag een aangeteekenden brief uit Duitschland, welke eene waarde van 8400 thaler moest bevatten. In plaats daarvan vond hij er slechts eenige stukjes wit papier in. Bij onderzoek bleek dat uien den brief aan de eene zijde had opengesneden en, na de waarde door wit papier te hebben vervangen, met lijm weder digtgemaakt. De te Yersailles gekerkerde vrouwen, ten getale vau omstreeks 800, ziju in klassen verdeeld geworden, zoodat zeker aantal van haar voor den vierden krijgsraad zullen teregt staan. Om er eeu speciale catagorie van te maken heeft men dezulke uitgekozen die beschuldigd zijn van een werkzaam deel te hebben genomen aan den opstand door zeiven in de gelederen der opstandelingen te vechten; een tweede catagorie bestaat uit die vrouweu welke hebben bijgedragen tot het verbranden der open bare gedenk teekenen en den bijnaam vau petroleuses kregen; en eindelijk komen zij wier overtredingen van minder bezwarenden aard zijn, en het moet gezegd worden dat deze laatster\ de meerderheid uitmaken. Dit gedeelte der debatten zal zeker niet het minst belangwekkend zijn. Er znllen vreemde typen verschijnen, ondenk bare phvsionomiën. Vrouw llilliére zal in de eerste plaats optreden. Ook zal men er zien bur geres Eudes, beschuldigd van zich het grootste gedeelte van het linnengoed te hebben toegeeigend dat zich op het paleis van het Legioen van Eer bevond, en burgeres Collet, vrouw van den kolo nel van dien naam, die te regt of ten onregte, i gehouden wordt voor medepligtig aan verscheidene brandstichtingen. Maar de meeste aandacht zal

Schager Courant | 1871 | | pagina 2