14 SEPTEMBE Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. De clericale partij. 729. Ao. 1871 Vijftiende Jaargang ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Luitschlaud, Oostenrijk en Zwitserland door tussohenkomst van de heeren HAASEXSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Berljjn, Leipzig. Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. Bekendmakingen. Politie. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt, met een bijvoegsel, bevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. t Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07}. ADVERTBMTiëN' van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te diugen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Jiu Jstf Burgemeester Weihouder» »»n Schsgen, maken bij dere bekend dal op Dingadag den 19<b September aaoat. des nsmiddag» ten b uren op de Marktplaat» alhier, proe ven tullen oorden genomen met de braudspuiteo No. 1 eu No. 2, en roepen daartoe op. allen die tot de brandweer behooren, om rddr of op gemeld uur daarbq tegenwoordig te tijn. op serbeurte ecner boete ran een guldeu voor iedo- ren afweslge. welke boete voor de hoofdlieden verdubbeld wordt. Schsgen den 12 September 18«1. Burgemeester en Wethouders yooruoemd. van Dörnberg Heiden. De Secretaris van Bevervoorden. Burgemeester en Wethouder» ran Schsgen Gelet op urtt. 06 en 0» van hel polilin-regleasent voor dese gemeente, Brengen in herinnering ran de ingetetenen dat het ver- b odeu is i 1. Op de dorpstraten en rijwegen, in de publiekq wateren en in of op de wallen eenige ruilnia. afral, asch of andere meraigheid hoegenaamd te werpen, op een» boete van een tot drie gulden. 2. Op de eptnbare afreien, voetpaden, pleinen of wande lingen. water uit goolateenen. beestenstallen, mestvaalten en dergelijke In laten looprn, eenig ruilnia te werpen of die te ontreinigen, oorerminderd het bepaalde bij art. 471 No. 6 vnn het Wolboek van strafregt 3 Meslhoopen io de unmiddelijke nabijheid van woningen te plaatsen, lemij met goedrinden van Burgemeester en Wethouders. Schagen den 12 September 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, van Dörnberg Heiden. De Secretaris, van Bevervoorden. H. Der clericale party wordt ook door hare hevigste tegenstanders de hoedanigheden van behendigheid en slimheid toegeschreven. En voor zooverre die eigenschappen kannen blijken uit het gebruik ma ken van somtnige gelegenheden, uit het speculeren op vrees of eigenbaat van enkele personen, willen wij ze baar ook geenzins betwisten. Behendig was het b.v. om van van Houtens onbekookte lofrede op het omverwerpen van den zuil op de plaats endome door de Parijssohe commune, partij te trekken tot zwartmaking van alle liberalen als vrienden en verdedigers der woeste barbaren die Frankrijks sehoone hoofdstad aan de verwoesting en de vlammen ten prijs gaven. Slim was het dat de clericale partij den heer van Heuvel te Boxmeer tot kandidaat voor het lidmaatschap der 2e Kamer stelde, immers hierdoor werd een einde gemaakt aan dea- gevaarlijken naijver tussclien twee clericale mededingers, men voorkwam hier door dat de heer van Heuvel wraak zon willen nemen over de poets, die tnen hem in 1866 Itad gespeeld, toen hij voor dea even als hij clericalen candidaat Smits had moeten wijken. Door de verkiezing van twee clericale mededingers in twee aan elkander grenzende districten bragt men een soort van onderlinge verzekerings genootschap van barnier beider lidmaatschap tot stand. Xu kan men toch verzekerd zjjn dat de aanhangers van den eenen steeds de verkiezing van den anderen zullen bevorderen, daar men toch bij mislukking van de candidatuur gevaar looptdat men een magtigen mededinger tegenover hunnen candidaat yal krijgen. Geen te miskennen slimheid lag er ook in het ter elfder uur voor den dag komen van Alber- diugh-Thijms kandidatuur iu het kiesdistrict Amers foort, deze kou toch alleea bij wijze vau verras sing in de Kamer gebragt wordeu. Maar toch meenen wij het volle regt te hebben om aan de leiders van do ultramontaanscke partij degelijk staatkundig beleid te kunnen ontzeggen. Bedriegen wij ons niet dan rust de leiding dier partij voomamentlijk in de handen vap bet vol gende driemanschapMonseigneur Schaapman en de heeren van Nispen van Sevenaar in Gelderland en van Son in Noord-Brabant. Alle drio Lebben als devies in hun vaandel geschreven onverzoen lijke haat aan het liberalismus. Dat liberalismns te bestrijden op iedcren weg, waar men het ont moet, in iederen vorm, waarin het zich vertoont, in iedere vrucht, die het draagt,' in iedere uiting waarin men zijn geest meent te bespeuren, ziedaar geheel hun streven. Niet het voorstaan van het catholiek belang hunner landgenootenmaar het. tegengaan vah liberale beginsels en invloeden schijnt het hoofddoel dat zij voor oogen hebben. De haat tegen liet liberalismus overtreft bij hen somwijlen de liefde voor liet catholicismus. Natuurlijk is het dan ook, dat daar waar zich vijanden van het liberalismus vertoonen zij zich aan hun zijde voegen natuurlijk! dat zij aanstonds gereed zijn om de aanhangers van liet dagblad te bewie- rooken. Maar uit welk oogpnnt ook beschouwd, nooit mag de haat het voorname leidende beginsel in den mensch zijnniet de afkeer van het verkeerde maar de liefde voor het goede moet de voorname drijfveer onzer handelingen zijn en dat geldt even-' zeer in het staatkundige als in het gewone bur gerlijke leven. Geen wonder dan ook, dat welk een goede klank de nameu di-r drie gemelde lei ders overigens mogen hebben, welke een bekwaam heid huu ook mag worden toegeschreven, zij de aau huune leiding toevertrouwde zaken op eeu el lendige wijze in het riet sturen. Met hun hoofd doel het liberalismus tnaar en hoe dan ook te treffen, voor oogen deert het hun niet of zij de bc'ongeu vau hunue partij in de waagschaal stel len, bekommeren zij er zich niet over of zij den invloed der catholieken vernietigen en den twist appel in het midden van hunne eigene aanhangers werpen. Zich verkneuterende in eiken slag, dien zij het liberalismns kunnen toebrengendeuken zij aan geen toekomst, zij vragen zich niet af of het vau haar standpunt raadzaam is om het provincialismns tegen zich in het harnas te jagen, nepotiemus te bevorderen en alom geachte lieden te kwetsen kunnen zij het liberalismus treffen dan tellen zij al die gevaren voor niets. In die provinciën, waar zij onbeperkt heerschen bewerken zij juist door hunne dolzinnige handelwijze dat hun in vloed geknakt wordt. Men sla b. v. bet oog op hun handelwijze in Noord—Brabant en Lintborg. Uit een catholiek oogpunt mag men den clericalen niet laken dat zij den liberalen Guljé bij de verkiezing te Breda hebben geweerd, maar wel mag men hon verwijten dat zij hem een van Nispen tot plaatsvervanger hebben gegeven, of opeut het niet dtH weg tot een schroomelijk nepotismus als men twee in naaa- wett graad elkander bestaande bloedverwanten tot leden der zelfde volksvertegenwoordiging maakt Eu zouden de belangen der catholieke burgers wel bevoordeeld worden als men op deze wijze moeite doet om het lidmaatschap van de Tweede Kamer ervelijk te maken in eene familie die toch reeds maglig genoeg is? Uit een catholiek oogpunt is het te verdedigen dat men Mr. N. Sassen niet we der heeft gekozen tot lid der Eerste Kamer, maar niet te verdedigen is het dat men eene totale on bekende grootheid uit Overijssel heeft gehaald om voor zijn opvolger te spelen, een persoon van wien men niets anders wist dan dat hij aan het hoofd van éene deputatie den Paus had gecomplimen teerd Een eerste vereischte van een staatkundige partij is bij het bewustzijn harer kracht, gematigd heid te beloonen. Eu de ergste revolutionairen konden utoeijelijk met minder bezadigdheid te werk zijn gegaan dan thans de clericalen in Noord- Brabant. De niet verkiezing van den heer Meeuwen als lid der Ie Kamer was toch niets anders dan eene mrttelooze en ruwe krachtsbetooning. De clericalen hebben zich daardoor ne stem meer in de Eerate Kamer bezorgd, het geen echter bij hunne min derheid al heel weinig uithaaltmaar de wrok welke zij hierdoor bij vele vermogende families hebben te weeg gebragt zal hun invloed aanmer kelijk verzwakken. Trouwens een achtingswaardig en bejaard man als den heer van Meeuwen ha^ men niet dan om geldige redenen voor het hoofd moeten stooten. Elke partij heeft er groot belang bij dat hare vertegenwoordigers deeleu in de al- gemeene achtingwanneer er een verdiend waas van minachting en belagchelijkheid over een volks vertegenwoordiger gaat, dan deelt zij zich mede aan de geheele partij wier zaak hij voorstelt, en wij vragen, heeft de clericale partij bij de ver kiezingen der laatste jaren in Limbnrg en Noord- Brabant dit iu het oog gehouden Was het ook ten dezen aanzien niet: goed toezien om het libe ralismns te jtreffen, maar onverschillig is het of wij onze catholieke belangen in het oog houden? Waarlijk bij zulke eene slechte leiding is de clericale partij volstrekt niet te vreezen; van gan- scher harte beklagen wij de geloovige catholieken, die zich nog eenige illusie maken van hun invloed op staalkundig gebied. In ons oog is die slechte leiding eene regt tTeurige zaak, want de den ca tholieken ingestampte blinde haat tegen het libe ralismus, moet ook uit een godsdienstig oogpuat worden veroordeeld en op zijn zachtst genomen gelijk gesteld met den raad, door de dienstknechten mt de gelijkenis, gegeven aan hunnen meester om namelijk op gevaar af vaD ook de tarwe uit te trekken het in den akker geworpen onkruid te vergaderen en de vlammen ten prijs te geven. In plaats vau, al ware het ook in geringe mate, bet goede te erkennen, dat in het liberalismns ligt, in plaats van te zoeken naar het voedzame graan te middeD van het onkruid, nemen onze clericalen aangegrepen door heiligen verdelgings ijver, alleen de sikkels in handen om daar waar de liberalen gezaaid vhebben de hamen te vellen. Ieder ak ker der liberalen, al zien zij er ook bet koren welig op gioeijeu, moet woest en ledig gemaakt worden.

Schager Courant | 1871 | | pagina 1