00MKRME 28 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Brussel. 731. Vijftiende Jaargang. Ao. 1871 k ADV™^Nrirrv'oZ^ T T' DuiUChlaa4' Oo-tearijk o„ Zwiaer.aod door tMSohonkom«t van de heeren HAASEXSTEIN ea VOGLER, die tot dat| einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg Frankfort a/d Main Berlijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. van Bevervoorden. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktbcrigtden volgenden avond verzondenaan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3,Franco per poet f 8,60. Afzonderlijke nummers f 0,07J. ADVBRTENTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bién. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. KENNISGEVING. Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Schagen, noo- digeu uit alle hoofdlieden en spuitgasten, bchooren- de bij de brandspuiten No. 1 en 2, hun herken- ningsteeken (stokken, banden, pieken) in te leveren, alsmede zij die daarvan nog niet voorzien zijn, zulks op te geven, védr of op den 6cn October aanstaande van des morgens 9 tot 12 ure, ter secretarie dezer gemeente. Schagen den 25 September 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd van Dörnberg Heiden. De Secretaris Ik stond op de markt te Brussel voor het stand beeld van de graven Egraont en Hoorn en vroeg mij zelvcn: waar sta ik hier, in de hoofdplaats van het tweede Nederland of in de stad die zich ten d<«l schijnt te hebben gesteld om Parijs op allerlei wijzen slaafs na te volgen Hier op de markt tegenover het prachtige eeuwen tellend stad huis, omringd door huizen met rijke gevels, die waarschijnlijk allen voor de 16e eeuw dagteeke- nen, ik voel het uederlandsch element om mij heer- schen, hier waar het mij is als of de beelden der mannen, in wie het volksgeloof martelaars der godsdienstvrijheid heeft vereerd, elkander vragen waarom of de derde en de grootste van het drie manschap ontbreekt, hier voel ik dat het plein te 's Gravenhage moet aanvallen wat de markt te Brussel niet geeft. Wie Brussel en voornament- lijk de beneden stad, doorkruist, zal bespeuren, dat het nederlandsche element, schoon sinds drie eeuwen onderdrukt, toch nog in het verborgen krach tig huist, wie de musea bezoekt vindt er verscheidene dierbare gedenkteekenen onzer nationale geschie denis alles zegt ons dat het nationale leven, dat iu de noordelijke gewesten tot vollen bloei kwam, hier is begonnen. Wonderlijke geschiedenis van twee broeder-vol ken, aan beide welke de Voorzienigheid de roem rijke taak had opgedragen van banierdragers der vrijheid te zijn. Beiden staan op om de dvinglandij te bekam pen, maar de oudste en sterkste bezwijkt, de jongste en zwakste blijft overwinnaar. Twee eeu wen lang wordt de oudste tot straf van zijn zwak heid mishandeld en vertrapt, daar in zijne ver drukking vergeet hij alle nationale herinneringen, geen sprankje van den ouden vrijheidsgloed schijnt in hem meer aanwezig, en de jongste speelt in- tusschen een roemrijken rol op het wereldtooneel, maar te midden van voorspoed en weelde, waarin hij zich baadt, verliest hij ter wille van handels belangen zijne roeping als kampioen der vrijheid te veel uit het oog en ten laatste ligt hij naast zijn ouderen broeder ook gekromd onder het juk van het vreemde despotismus. Beiden worden weder vrij en aangewezen door Europa om als wachters te staan tegen het woel zieke Frankrijk. Om verzekerd te zijn van hun waakzaamheid en om hen tevens sterker te maken bindt men hen aan elkander; als of de uitwendige baud, zoo geen inwendige aandrang roede werkt, ooit sterkte geeft. Onbezonnen keus daarenboven, want die oudere broeder was hij niet opgevoed in fran- schen dampkring, was hij ook niet zijn jongste welvaart bet meest aan Frankrijk verpligt en hij de halve franschman, zag hij niet met een soort van minachting neder op zijn stuggen noordschen broeder? En zulk een wachter zou op den duur bestand kunnen zijn tegen de vleijende woorden van het innemend Frankrijk? De uitkomst leerde dan ook spoedig, dat de knellende band, die hem aan den noordschen broeder hechtte, niet sterk genoeg was, toen Frankrijk het tot uavolging uit lokte. Van toen af scheen de fransche geest als onbeperkt gebiedend overBelgie en vooruainentlijk over zijn hoofdstad te hecrschen. Maar Belgie had ten minste iels van het broedervolkwaarmede het met geweld was zamen geknoopt, overgenomen het had geleerd de vrijheid lief te hebben. En met die liefde voor de vrijheid was gelukkig het voornaamste nederlandsch element behouden. En met de liefde voor vrijheid was ook het nationaal gevoel weder ontwaakt. Zwaar en bang was de worsteling van de Vlaam- sche nationaliteit tegen den franschen geest en hij blijft immer onverpoosd aanhouden, maar toch de leeuw van Vlaanderen wint terrein; uit de groote vlaamsche steden wijkt de fransche geest hoe lan ger hoe meer, thans wordt de felste strijd gestre den in Belgie's hoofdstad. Uit verscheidene ver schijnsels blijkt dat de vlaamsche of nederlaudsche geest ook hier de overhand zal behouden, maar liet kan jaren, misschien nog eenwen duren, eer de volkomen overwinning behaald is, en toch van de uitkomst dezes strijds hangt de toekomst van Bel gie's hoofdstad af. Stelt het er alleen een eer in om een schaduw van Parijs te zijn, dan kan het nooit zijn roeping als nationale hoofdstad van een onafhankelijk lijk in waarheid vervullen. Parijsche modepop zal men haar bezoeken om zich te amu seren, maar wie zal ooit eerbied voor haar koes teren Maar zoo zij een krachtige nationalen geest in zich voelt ontwaken, dan zal zij met regtmatige fierheid op zich zelve als de hoofdstad van een der vrijste en gelukkigste landen van Europa ne- derzien, dan zal zij beseffen dat de titel van hoofdstad van het tweede Nederland toch nog vrij wat meer beteekent dan dien van navolgster van Parijs. Naar ons voorkomt moet de vlaamsche beweging voortaan in Brussel het middelpunt van haar aan val zoeken, daar moet de beslissende slag worden geleverd, daar de vraag beslist of de belgische na tionaliteit op den duur si dan niet zal blijven be staan, zoo huig toch de hoofdstad niet het mid delpunt van het nationale leven is geworden, is haar duurzaamheid nog niet verzekerd. Wij Neder landers hebben groot belang bij den uitslag van dezen strijd, overwint toch het nederlandsch ele ment in Belgie, dan hebben wij altijd in onzen nabuur een trouwen bondgenoot, gaat dit element op welke wijze dan ook, eens onder, dan als te zwak staande tegenover de groote natiën die ons van allen kant omringen, zal onze eigen nationaliteit vroeg of laat ook bezwijken. Daarom moet ieder onzer het zijne doen om de vlaamsche beweging te ondersteunen. Een der beste middelen daartoe zou voorzeker zijn om begaafde nederlandsche sprekers naar Bel gie's hoofdstad te zenden, ten einde daar over nationale onderwerpen te spreken. De daarvoor vereischte kosten zouden toch met eenigen goeden wil alligt kannen worden gevonden. Een ander tniddel zoude zijn het uitgeven van een goed nederlandsch dagblad in dezelfde stad. Zalk een blad zoude zeker geen doorgang vinden tot de huizen van de altezeer met den franschen geest doortrokken aristocratie, maar bij den burgerstand zoude het welkom zijn, voornamentlijk als de re dactie zich bcvlijtigde om goede handelsberigten te geveu. Over het algemeen moet men bij den strijd tegen den franschen geest niet rekenen op de ondersteuning der aristocratie; helaas! het is de belgische adel, die in de I6e eeuw de zuidelijke gewesten onder Spanje heeft terug gebragt en het is de belgische adel die ook thans nog het meest de vorming der Belgen tot een waarachtig natio naal volk in den weg staat. Maar de burgerij moet men zoeken te winnen. De strijd die thans in den boezem van het belgische volk wordt ge voerd is misschien een der belangrijkste waarvan de wereld getuige was, want van zulk een terug keer tot een nationaliteitwaarvan man teu ge volge van den loop der gebeurtenissen reeds af stand gedaan had, vindt men in de wereld-ge schiedenis geen tweede voorbeeld. Door den posthouder te Endeh werd ver nomen, dat in een der kreken van de baai aldaar eene prauw was aangekomen van het eiland Soem- bah, waarop zich acht kinderen bevonden tusschen de 8 en 16 jaren oud. Bij onderzoek bleek, dat zij ter reede van Pal- inedo aan boord van genoemd vaartuig gelokt wa ren, waarna het anker werd gekapt en zeewaarts gestevend. De anachoda beweerde, dat een bandjir hem tot dit laatste genoodzaakt had. De kinderen sallen met de eerste gelegenheid naar hunne'onders worden teruggezonden. Ofschoon er reeds een doodvonnis werd voltrokken aan eene vrouw wegens vhet Engeltjes maken,v is men nog niet afgeschrikt om kinderen buiten huwelijk geboren, den hongerdood te doen sterven. Wederom is de Londensche politie een huis, of liever een vochtig ongezond hol op het spoor gekomen, waarin kinderen tegeu eene ver goeding van eenige shillings per week werden op genomen om ze te laten verhongeren. De bewoon ster, een zekere Cecilia Baker en eene 17jarige moeder, Agnes Anderson geheeteD, werden in hech tenis genomen. De jury heeft reeds een vonnis van manslag over haar geveld. Op den 22 Junij dezes jaars werd door den SAjarigen Botterdamschen sleeper G. J. Koogje een paard gestolen uit een aan de regter Rotter- kade gelegen weiland, in haar bij een voerman te Botterdam, die er toen een 4tal paarden weiden-

Schager Courant | 1871 | | pagina 1