spoed Geen bloed kleeft aan den schat der oosterwe- relddeelen1 Geen stad werd uitgemoord, om onzen smaak te streelen. J Belaasl van Haren was digter bij de waarheid i dan Helmers. En die les voor de toekomst heeft het ITollandsche volk ze ter harte genomen He- j laas! oppervlakkige beoordeelaars hebben den zoo welmeencnden dichter gelaakthem van vleijerij beschuldigd, maar voor de les, in die vleijerij ver borgen, hadden zij geene ooren. Thans nu deze volksuitgave van de Hollandsche natie ons volk wordt aangeboden, o mogt het thans begrijpen dat de overdreven verheerlijking van ons volkskarakter alleen ons moest opwekken om die hulde waardig te worden. De vaderlandsliefde, die alleen dient tot prikkling der nationale ijdelheid cn niet tot aansporing van edele daden is geen deugd maar een zonde, is geen zegen, maar een vloek; moge de vaderlandsliefde door deze uitgave van Helmers hollandsche natie aangewakkerd, van de edelste soort zijn. T;emi;\<;ni; 111:111gteiv De boter- en kassmarkt te Verviers in Belgie is Zaturdag jl. het tooneel van een op stand geweest. De boeren en boerinnen eischten 2 francs 25 centimes voor het kilo boter. De koopers, verbitterd over die prijsverhooging, wilden niet meer betalen dan 1 fr. 50 centimes. Men schold elkander uit en van schelden kwam het weldra tot feitelijkheden, die op hunne beurt in een algemeen gevecht ontaardden. De stukken boter en zoetemclksche kazen vlogen door de lucht of werden met voeten getreden. Het uitgestrekt terrein zag er spoedig uit als een onmetelijke dik met boter en kaas belegde boterham. De politie was onmagtig de wanordelijkheden te beletten. Een pompier, die tusschenbeide wilde komen, werd half dood geslagen. De verkoopers werden ten slotte op de vlugt gejaagt; diegenen hunner, wier waren niet geheel vernield waren, boden, in hunne vrees voor verdere mishandeling, de boter voor 1 franc per kilo aan. De ongeregeldheden duurden van den vroegen ochtend tot des morgens ten 11 ure. Verscheidene personen werden gekwetst. Een he vige regenbui deed de woedende volksmenigte ten slotte uiteen stuiven. De politie heeft naderhand procesverbaal opgemaakt tegen eenige belhamels, die tot deze betreurenswaardige ongeregeldheden aanleiding hebben gegeveu. Een Parijsch photograaf, die zonder werk zat, hield zich sinds eenigen tijd bezig, met van oude afdrukken nieuwe photografiën te maken en die der minst schoone zijner vrouwelijke klanten weder als etiketten te verkoopen aan tabak- of papierhandelaars, onder den naam van photagrafien van petroleuses der Commune. Een heer wilde een collectie daarvan koopen; men verbeelde zich ech ter zijne verbazing, toen hij daaronder ook het goedgelijkende portret zijner schoonmoeder ontdekte. Florella Luigi. Vrij naar het Eogelsch door K. L S. De lang verwachte oproeping was gekomen. Femando, wiens wonden niet van dien aard waren dat ze hem zonden beletten zijne plichten waar te nemen, had verzocht zijne compagnie te mogen kommandeeren. Het verzoek was toegestaan. Het behoeft niet gezegd te worden dat Pietro Castella- ni weigerde in het hospitaal te blijven. Vóór hij zich gereed maakte tot den slag ging hij naar de tent van zijn vriend den kapitein, die in gedachten verzonken buiten zat bij den gloed van een smeulend vuur. «Kaptein, is het waar dat we gaan vechten? «Ik geloof het wel, mijn vriend." «Het zal onstuiming toegaan, denkt ge niet? «Zeer waarschijnlijk." «Mag ik u een gunst vragen, mijnheer «Zoo veel ge wilt. Ge reddet mijn leven gis teren avond." «Gij kent waarschijnlijk eenige der behoeftige gezinnen rondom Florence, mijnheer. Indien er iets met mij gebeurt, zoudt ge het dan wel bedaard aan mijne arme oude moeder willen mededeelen?" Femando vatte de hand van den braven man en drukte die. «Ik zal het doen, Pietro. En ik heb ook een verzoek. Gij hebt het portret dat wij gisteren avond gevonden hebben niet waar Geef het terug aan Hij vroeg oogenblikkelijk naar 't adtes van den photograaf en ging dien, vergezeld van twee poli- i cieagenten, opzoeken. De photograaf werd gear resteerd en volgens zijne verklaringen zon hij niet de eenige zijn, die dit genre van industrie ex ploiteerde. Op het slagveld van Spicheren zag een dienstmeisje nit Saarbrngge, dat haar hulp was gaan verleenen, ten vorigen jare een Pruissisch officierdie in zijn bloed badendehalf stervend la8- Zij ging naar hem toe, leschte zijn dorst, rei nigde en verbond zijne wond en deed hem naar de militaire ambulance overbrengen. Voor een paar dagen kwam een Engelschman het meisje na lang zoeken gevonden hebbende, haar namens den officier 100 thalers brengen, onder bijvoeging, dat haar beschermeling, zoodra hij geheel genezen zou zijn, haar zou komen be zoeken, daar hij zich voorstelde het niet bij het tegenwoordig bewijs van dankbaarheid te laten jegens haar die hem het leven redde. 1 Als een staalte van verregaande brutaliteit, i meldt men ons het volgende LI. Vrijdag was Leendert Benschop, bouwman i te Vlist, bij den heer Brouwer Nijhoff, notaris te Haastrecht, ontboden, om in der minne te worden herinnerd aan de betaling van achterstallige rente en aflossing eener schuld, die bij eenzijdige onder- handsche schuldbekentenis door Benschop ten be hoeve van een derde was aangegaan. Aanvankelijk ontkende B. alle schuld, doch toen de notaris hem het bewijs toonde en hem dit voorlas, verzocht hij het stuk zelf eens te mogen inzien, waarin geree- delijk werd toegestemd, Naauwelijks had Ben schop echter het papier in handen, of hij from melde het in elkander en verborg het in zijne jas De notaris greep hem bij de kraag en thans ont stond eene worsteling, die misschien met het ont snappen van den dief zou geëindigd zijn, ware er niet spoedig door het angstgeschrei der huisge- nooten hulp van buiten komen opdagen, die zich onmiddelijk van den brutalen gast ince«ter maakte. Op herhaalde aanmaning bleef deze'halstarrig ont kennen het document in zijn bezit te hebben, doch toen de politie gewaarschuwd was, kwam de be wuste schuldbekentenis uit zijne mouw te voor schijn. Van een en ander is procesverbaal opge maakt. Op 't kantoor van een zeer voornaam Isra- elietisch handelaar te Rotterdam werd voor eenige dagen een wissel van belangrijk bedrag gepresen teerd en uitbetaald. In den uamiddag werd de kas opgemaakt en bevonden dat f 1000 ontbrak; men vermoedde dat een bankje van f 1000 teveel' was betaald aan dengeen die den wissel had ge-1 presenteerd, en de patroon begaf zich naar het! kantoor waardoor het geld was ontvangen. De l bediende die het geld geïnd had, betuigde dat hij het richtig had ontvangen en aan zijn patroon had 1 gegeven, en zeide geen andere inlichtingen te kun-1 nen verschaffen. Daarmede scheen onze koopman haar, wier beeld het is; en zeg haar dat de eige naar er van in mijne armen stierf." «Dat zal ik doen, mijnheer." De officier zat te peinzen terwijl hij de uitdoo vende kolen van het kampvuur gade sloeg; hij i dacht toen aan de bewoners van een witte villa, tusschen de wijngaarden verscholen tegen de hel- 1 ling van een heuvel digt bij Florence. De ruwe soldaat droomde in het hospitaal van 1 een zeker nederig hutje, waar een grijze vrouw bad i voor haar zoon, den soldaat. Een groote slag werd geleverd bij Solferino! Het bericht verspreidde zich als een vuur door Ita- lië. De Oostenrijkers waren totaal geslagen met een verlies van meer dan 20000 man. Men wist alles te Florence. Men had gehoord van den korten, hevigen en beslissenden slag, die een einde zon maken aan den oorlog, maar die helaas I vrou wen tot weduwen, kinderen vaderloos gemaakt had en vele harten gebroken. Het gerncht liep dat onder de namen der ge- dooden voorkomen die van Fernando Benoni en Pie tro Castellani. De tijding kwam tegen het vallen van den avond, en de geheele nacht brandde er een licht in een der vensters van de villa, die wij kennen. Florella knielde voor haar bed neder, terwijl de maan flaanw in de kamer scheen en het fijne hoofd, welks lok ken wild achterwaarts golfdenbestraalde. Ze sliep weinig dien nacht, s' Morgens ontwaakte zij koortsachtig en aangedaan. «Dat verdriet zal mij dooden,» mompelde zij, niet te vreden en hij had de onvoorzichtigheid den bediende eenige harde woorden toe te voegen. Eenige dagen later werd ten kantore van den koopman een naauwkeurig onderzoek gedaan en bevonden, dat men zich had vergist; het abusieve lijk optellen van een kolom of iets dergelijks was oorzaak van het misverstand. Den volgenden morgen begaf de koopman zich naar 't kassierskantoor, vraagde den bediende te spreken, verzocht hem in tegenwoordigheid van alle aanwezigen om verschooning en noodigde hem met zijn echtgenoot ten zijnent. Daar werd den man op Dieuw verschooning gevraagd en als sou venir een bankbiljet van f 1000 overhandigd. Wij hebben het recht niet zegt het blad, waaraan dat verhaal is ontleend den naam des koopmars bekend te maken, maar betuigen hem onze achting voor de edele wijze waarop hij zijn begane onbillijkheid heeft hersteld. Dingsdagmorgen vroegtijdig is bij den loge menthouder G. op bet Spui te 's Hage, door de politie gearresteerd een man, die volgens zijne op gave van Amsterdam kwam en zijn intrek had ge nomen bij den bovengemclden logementhouder, alwaar hij een ander persoon, die mede aldaar zijn intrek had genomen, heeft bestolen. Toen de politie hem kwam arresteeren, heeft hij zich ge- weldadig verzet en al worstelende is hij naar het politiebureau overgebracht; en Maandag zijn aan liet Plein aldaar twee rijtuigen zoo hard tegen elkander gereden, dat een der koetsiers van den bok afviel. Met den storm van jl. Zaturdag werd te Scheveningen een man door een hevigen rukwind opgenomen, en over een 5 voet hoogen muur op het kerkhof geworpen, zoodat hij een been brak. Men meldt nit Wolvega aan de N. R. Crt Jl. Donderdag kwam hier de justitie uit Heeren veen met twee doctors voor den tweeden keer, om onderzoek te doen naar den dood eener vrouw, die aan de gevolgen der baring bezweken was, zooals beweerd werd, veroorzaakt door verregaande nalatigheid van den geneesheer S. D .B. die haar bijgestaan heeft. De Rotterdamsche sjouwer, die een slepers paardentuig bij nacht uit een stal te Rotterdam wegnam is wegens dien diefstal bij nacht in een bewoond huis tot 8 jaar correctionele gevangenis straf wordt veroordeeld. Gelijke straf is door het hof opgelegd aan den boerenzoon nit Delft, die een koe uit de weide onder die gemeente stal en dit beestje te Rotterdam verkocht. Dezer dagen hield zekere S. in de Boter- straat te Utrecht een predicatie voor een tal pu - blieke vrouwen, waarin hij haar op het ongelukkige van haar levenswandel wees; deze dames echter, niet gesticht door zijn woorden, bejegenden hem zeer ruw, zoodat hij genoodzaakt was zic.r te ver wijderen. Dezer dagen is te Londen door de politie ge» terwijl zij mistroostig in den zelfden portico zat, waaruit hare woorden eenige maanden geleden Fer nando Benoni hadden verdreven. «Zij aan zij stier ven Fernando en de getrouwen Pietro. Weent nu niemand dan ik Florella had gehoord van de vriendschap, die er tusschen de twee soldaten bestond, en van het bezoek op den avond vóór den slag. Zij had Pietro 's moeder opgezocht, en haar dikwijls bijgestaan. De kinderlooze moeder en diepbedroefde vronw hadden behoefte hare tranen te vermengen. Zoo dacht Florella haar verdriet te verdrijven, en ging naar de nederige woning. Eiken dag ging zij daarheen, en troostte de ar me vrouw. De zomer ging voorbij, en het werd herfst. Op zekeren morgen, toen zij haar gewone be zoek deed, hoorde zij binnen iemand praten. De weduwe was dus niet alleen. Toen Florella binnen kwam glinsterden de tra nen uit de oogen der oude vronw van vreugde. Naast haar zat, bleek en fletsch, en bedekt met wind sels, een sol laat in een gescheurde uniform. Het was duidelijk te zien wie het was. Het gelaat der weduwe sprak verstaanbaar. Het was haar zoon, Pietro Castellani. Zachtjes stond de soldaat op en boog voor Flo rella. «Het portret!" zeide hij half tot zich zei ven en viel achterover in zijne stoel. Florella's gelaat werd doodsbleek, toen zij Fernando's vriend voor zich zag, dien men dacht dat dood was, Ze beefde zeer en

Schager Courant | 1871 | | pagina 2