Wij vernemen dat de wintercnrsus der gymnas- tic-school, heden weder is begonnen. Het is te bejammeren dat de deelneming aan deze nuttige taak niet is zoo als zij verdient en te wenschen is. Terwijl in andere gemeenten de behoeften en het nut eener regelmatige gymnastische ontwikke ling van het ligchaam, zoo levendig wordt gevoeld en begrepen, dat zij bij de andere vakken van stelselmatige opvoeding der jeugd, bepaald is voor geschreven, vordt dit in deze gemeente nog al te weinig op prijs gesteld. Wij kunnen niet nalaten aan te bevelen dat Schagen, dat reeds in vele opzigten in den laatsten tijd is vooruitgegaan, ook deze inrigting ter harte neme en naar alle vermogen ondersteune. In het belang der zaak, om de deelneming daaraan gemakkelijker te maken heeft het bestuur der school begrepen, den prijs voor het onderwijs al reeds laag gesteld, nog te moeten verminderen zoodat ook de deelneming van die zijde minder bezwaar oplevert. Te Rotterdam is de leverantie vau het rundvleesch (zonder beenderen) ten behoeve van het burgerlijk armbestuur aangenomen voor 43 cents per kilo. De burgerij betaalt voor rund vleesch (met beenderen) 90 a 110 cents per kilo. Dit groote verschil wekt veel onvergenoegdheid. Men zal pogingen i»i het werk stellen om de zamenspanning tusschen de slagers te breken, en eene groote slagerij op aandeelen, zoo als die reeds in andere gemeenten bestaat, op te rigten. Te Luik is thans kermis. In een der ten ten verscheen een paar dagen geleden eeu brie venbesteller en riep »Is hier iemand, die Mas- son heet, uit Parijs! Ik heb een brief voor hem," Dadelijk maakte een der hansworsten een bewe ging, doch hij sprak geen woord en verwijderde zich; maar het was te laat. Twee gendarmes, die den brievenbesteller op den voet volgden, maakten zich van den vluchteling meester. Deze is een notaris uit Parijs, die tot lid der commune was gekozen en wiens uitlevering door Frankrijk ge- ëischt is ter zake van valschheid in geschriften. Men wist, dat hij als paljas vermomd was, maar niet bij welk reizend gezelschap hij zich bevond, en dus bedacht men de list met den briefde brie venbesteller ging van tent tot tent en door dit middel geraakte de falsaris in den val. De Republicain de 1'Allier verhaalt een droevig voorval, dat in het dorpje Oseraies, bij Montereau, heeft plaats gehad. De kerktoren van dit dorpje, welke zeer scherp oploopt, is omtrent honderd voet hoog. Een straatbengel, Maira Odon gebeeten, wedde dat hij den haan van den toren een papieren hoed zou opzetten. De weddingschap i werd door een zijner makkers voor tien knikkers aangenomen en Marie Odon verdween in de kerk,1 die op dit oogenblik zonder volk was, verscheen i weldra aan eene der openingen van de klokken-1 kamer en kroop op het dak. Hier begon het ge-1 vaar eerst. Toen men den kwajongen als eene kat j op de glibberige schaliën zag klauteren, maakte i zich eene ernstige vrees van al die het zagen mees- ter en riep men hem toe, terug te keeren. Zonder naar iets te luistereu vervolgde hij zijne gevaar» volle opklimming en kwam eindelijk aan den haan. Op het oogepblik dat hij deze vastgreep, gaf de haan toe aan de zwaarte van het kind en het viel, daar het geen steunpunt vond om zich vast te klampen, tot op de straatsteenen. Zijne hersens la gen op de steenen verspreid en het hield nog steeds met zijn regterhand den papieren hoed krapachtig omsloten. Een cabman verscheen d.d. te London voor het geregt, beschuldigd van diefstal van een valies, een jas en een parapluie, ten nadeele van zekeren heer Piper. Deze had hem aangenomen van Cannon- street tot Baltercea, doch in Buckingham-Palace- road reed hij een vrouw omver. De heer Piper sprong onmiddelijk uit de cab om zich te overtuigen of de vrouw ook ernstig letsel bekomen had, en in dien tusschentijd maak te de cabman zich met zijn voertuig en al wat er in was uit de voeten. Voor de regtbank verklaarde hij nu en dan aan verstrooidheid te lijden, tenge volge van eeu slag hem voor eeuigen tijd aan 't hoofd toegebracht. Toen hij de vrouw omver reed, had de schrik hem overmand. De bagage van den heer Piper had hij om de zelfde reden verdonkeremaand. De Jury verklaarde den man onschuldig, waarop de regter uitriep:'onschuldig," zeggen de heeren? Nu dan mogen ze in 't ver volg wel goed toekijken als ze een cab noodig heb- ben." Te Sempst, tusschen Vilvoorde en Mechelen, j heeft zekere vrouw Popelu haar man vermoord. i Toen 11. Zaturdag avond Popelu te huis kwam, ontstond tusschen man en vrouw een twist, waar toe jaloersheid der vrouw aanleiding gaf. Zij bega ven zich ter ruste, terwijl de man door een zwaren dagarbeid afgesloofd, weldra insliep; de jaloersche vrouw bragt een onrustige nacht door en stond, daar haar de slaap immer ontweek, te 4 uren op om haar jongste kindje, dat tusschen haar en ha ren echtgenoot inlag te helpen. Toen ze daarna opnieuw vergeefs den slaap had trachten te vatten, verliet zij voor de tweede maal het bed, trad in een aangrenzend vertrek en keerde hieruit terug, met eene zware bijl gewapend, die gewoonlijk gebruik werd om hout te kloven. Met de bijl boven het hoofd opgeheven, trad zij naar het nachtleger, waar haar echtgenoot, Devens het onnoozel wichtje, dat slechts eenige dagen oud was, van zijne beslommering uitrustte. Bedaard mat zij den afstand om den beslissenden slag te slaan, hief voor de tweede maal de zware bijl boven het hoofd en met een enkelen slag doodde zij haren slapen- den echtgenoot. De slag was zoo hevig, dat het hoofd van het ongelukkige slachtoffer der jaloersch- heid zijner vrouw gekloofd was. Hij slaakte geen enkele zucht, geen enkelen kreet, zoo snel had de dood hem getroffen. Het oudste meisje, dat met haar vierjarig zusje nevens het bed harer ouders sliep, was door het gerucht wakker geworden. Zij vroeg hare moeder, waarom zij niet sliepen waarom zij zooveel gerucht gemaakt had, dat zij hiervan wakker werd. De vrouw antwoordde hierop, zonder de minste aandoeningen te laten blijken: »Ik heb vader vermoord.# Zij legde den bijl op het bed nevens het slachtoffer, hielp nogmaals het kindje dat in het bed ruste, en verliet toen de woning. Het kind dat zelf dit tooneel verteld beeft, zegt dat het haar toescheen alsof zij droomde en toen weder insliep. Maar toen zij des morgena ten zes uren wakker werd en opstond, zag zij dat den droom dien zij scheen gedroomd te hebben, de vreeselijke waarheid was. Zij liep weenend om de buren te roepen, die het bed met geronnen bloed zijns vermoorden vaders overdekt vonden. De vrouw, die men den weg naar een nabijgele gen boschje had zien nemen, werd weldra gevon den. Toen zij de gendarmen gewaar werd, sprong zij in een beek; maar de gerechtsdienaren haalden haar uit het water alvorens zij den voorgenomen zelfsmoord kon uitvoeren. Oogenblikkelijk werd zij naar Brussel overgebragt, waar men haar ter beschikking van den procureur des Konings stelde. Maandag is zij nog eens naar het tooneel der i misdaad gevoerd. Zij trad door het dorp, te midden eener menigte die ten prooi was aan eene hevige opschudding; maar zij, de moordenares, was kalm, ongevoelig. In tegenwoordigheid van het lijk haars 1 echtgeuoots gebracht heeft zij verklaard dit te her-1 kennen en hare misdaad beleden. Zij bleef hierbij1 koud en overschillig en toonden geen de minste i spijt of berouw. Geen traan welde in haar oog op, J en zij gaf geen enkel blijk van ontroering toen haar oudste dochtertje in hare tegenwoordigheid en zoo eenvoudig mogelijk, vertelde wat zij vau dit bloedige misdrijf wist. In de vorige week nam het 5jarig zoontje van den jager des heeren Baron Van Pallandt te Keppel, terwijl zijn vader afwezig was, een geweer uit den hoek der wooukamer en pakte het onge- lukkiglijk bij den loop. Het geweer was geladen, 1 het schot ging af en het kind kreeg de volle laag i in de beenen. Het jongentje verkeert in zorgelij- ken toestand; in allen geval zal een der beenen i afgezet moeten worden. Omtrent het ongeluk, aan twee kinderen i onder Voorst overkomen, door een ongelukkig schot van een jager, meldt de Zutph. Crt. nadere i bijzonderheden. Het waren twee zoontjes van den heer Stapelbroek. Een jager die op een patrijs Schoot, trof het jongste, 8 jaar oud, met 9 hagel- i korrels, eenige in de slapen en andere in de nabijheid van het oog. Dit kind verkeert in i zorgelij ken toestand. De jager schijnt het door hem aangerigt ongeluk niet bemerkt te hebben, hij zet i de vervolging der patrijs voort, schiet nog eens J en treft den oudsten der beiden knapen, 10 [jaar oud, treft hem doodelijk! Drie uren na het vallen van het schot, sterft de veelbelovende zoon van een vader, die kort geleden reeds een zijner zoons door den dood verloor, wiens echtge. noot, naar het berigt der Arnh. Crt. zoo nabij den dood is, dat men haar niet eens mededeeling van de ramp durfde doen. De justitie onderzoekt of hier ook roekeloosheid in 't spel is geweest. Te Groningen is iemand gearresteerd die Maandag nacht een derliental schapen uit de weide had ontvreemd. Hij had zich, om nasporing te ontduiken, een grooten bult van hooi gemaakt, zoo dat het moeijelijk zou zijn geweest den regten i persoon later te ontdekken. De politie was hem 1 te slim af. ii Majoor, waarom drinkt u twee borrels voor het eten en anders maar één?' elk zou u kunnen antwoorden,# zeide de majoor, //dat u dat niet aangaat, maar ik zal zoo onbeleefd niet zijn en u eenvoudig zeggen, dat ik mij, als ik een borrel gedronken heb, een geheel ander mensch voel, en de beleefdheid eischt alsdan natuurlijk, dat ik dien anderen mensch op een borrel ont haal. In zeer armoedige omstandigheden is dezer dagen te Londen een zonderling gestorven. De man, voor 30 jaar schoorsteenveger, was toen smoorlijk verliefd geraakt op Koningin Victoria. Herhaaldelijk had hij zich door de schoorsteenen laten afglijden, om in het paleis van St. James te komen. Op zekeren dag nam men hem gevan gen, maar naauwelijks was zijn straftijd om, of hij volgde de Koningin weder waar zij ging. Ten laatste ezpediëerde men hem naar Australië. Van daar keerde hij nu 5 jaren geleden terug, en nu sleet hij zijn laatste levensjaren in een zeer armoe dig slop, maar dat hij bij voorkeur gekozen had tot zijn verblijf, omdat het de Queens lane was. Onlangs liep het gerucht, dat de Koningin zou zijn overleden; het kwam ook hem ter oore en trof den ongelukkigen man (Edward Jones was zijn naam) zoo diep, dat hij onmiddelijk dood bleef. Eenige Parijsche gauwdieven hebben in den laatsten tijd het volgend kunststukje bedacht om aan den kost te komen: Iemand als burger gekleed, komt, meestal bloots hoofds, en in grooten haast bij een koopman in postzegels en vraagt er voor 20 25 francs. Hij doet ze in een gegomde enveloppe en steekt ze dadelijk in den zak, nadat hij de enveloppe geslo ten heeft. Wanneer het echter op betalen aankomt, zoekt hij in zijn zak, maar hij heeft zijn beurs vergeten. Gelukkig woont hij vlak naast het huis van den koopman en kan dus in een oogenblik het geld halen. Hij neemt de enveloppe weer uit zijn zak, legt haar op de toonbank, verzoekt ze zoolang te bewaren totdat hij het geld gehaald heeft, gaat heen en komt niet terug. De koopman, meenende dat de buurman het vergeten heeft, opent de enveloppe, doch vindt niets anders dan gegomd papier, op het gevoel gelijk aan post zegels. Men begrijpt wat er gebeurd is. De ver geetachtige kooper had een ander enveloppe in den zak, die vooraf klaar gemaakt was en er juist zoo uitzag als die waarin hij de postzegels gestoken had. Voor eenigen tijd werd aan het station van den Rijnspoorweg een koffer gemist, die vruchteloos ge- zocht werd. Eenige dagen later zag P., die met den verkoop der hoeken en dagbladen aan het station belast is, een persoon welke een koffer te koop aanbood. P. vermoedde dat dit de verloren koffer wezen zoo, trad met den onbekende in on derhandeling en kocht hem den koffer voor f 4 af. Xa dezen in veiligheid te hebben gebracht, volgde hij den vreemdeling, die den weg naar Zypendaal insloeg, maar bemerkende dat hij achtervolgd werd, een zijpad koos en spoorloos verdween. Men ver moedde dat hij over de grenzen gevlucht wss en werkelijk werd hij korten tijd daarop in Duitsch* land gearresteerd en stond nu dezer dagen te Wezel voor het feit terecht, daar door den Noordduitschen Bond geen misdadigers uitgeleverd worden. De dief is tot een jaar tuchthuisstraf veroordeeld. NV at den koffer betreft, deze is, dank zij de slimme tusschenkomst van P., weder in het bezit van de eigenares gekomen, die er gaarne de f 4 voor gaf welke voor 't herkrijgen er van waren betaald. De burgemeester van Puttershoek, de heer A. van Driel, heeft jl. Vrijdag twee vette koeijen doen slagten, om bij gelegenheid van zijn 50jarig burgemeesterschap onder de behoeftigen uit te deelen. Het stationsgebouw te Xoordscharwoude z*l eerlang worden vergroot. Er zal o. a. een tweede

Schager Courant | 1871 | | pagina 2