MARKTBERIGTEN. Woensdag verliet te Leeuwarden heimelijk de ouderlijke woning een 17jarig jongeling, van zijn vader medenemende eenige effecten, ter waarde van p. m J 2000. Nog bij tijds werd hij te Harlingen aan gehouden, terwijl hij op het punt stond een reis je naar Engeland te ondernemen. Een ontzettend ongeval heeft een achtens waardige familie te Groningen in diepen rouw gedompeld. Nadat, ten huize van een bejaard echtpaar, de eenige nog te huis zijnde dochter zich jl. Zondag avond ten ruste had begeven, bespeurde de vrouw des huizes, eenigen tijd later in haar slaapkamer komende, brandlucht. Zij spoedde zich daarom on- middelijk weder naar beneden, doorzocht de geheele woning, maar kon niets ontdekken, waardoor die lucht kon veroorzaakt worden. In de onderstelling, dat die zou zijn toe te schrijven aan den in haar eigen slaapkamer aanwezigen kagcltel, begaf zij zich ter ruste. Maandag ochtend, tamelijk vroegtijdig ontwakende, rook zij weder dezelfde onaangename lucht; zij haastte zich om op te staan en begaf zich in een vertrek, grenzende aan het slaapvertrek harer dochter; rij bevond dat dit vol was met rook; na onmid- delijk de deur der bewuste slaapkamer geopend te hebben, bemerkte zij, dat het daarin was zij vloog naar het bed harer dochter, riep haar, greep haar aan om haar te redden, toen zij tot de vreeselijke ontdekking kwam, dat haar dochter dood eo ge deeltelijk verbrand in het bed lag. Dingsdag nacht hebben twee personen zich door middel van inklimming schuldig gemaakt •an diefstal van een niet geringe partij stoelen uit een der tenten in het Haagsche Bosch. Laar zij waarschijnlijk geen raad wisten, wat zij met hunnen gemaakten buit moesten doen, vervoerden zij de stoelen naar den Scheveningschen weg en i hebben zij die nedergezet voor eene aldaar in aanbouw zijnde villa. Daar zij naar het schijnt, niet genoeg hadden aan hunnen eersten buit, heb-j ben zij zich door inklimming wederom aan diefstal schuldig gemaakt, en wel van verschillende gereed schappen, toebehoorende aan de werklieden, die bij dag aan deze villa werken. Woensdag ochtend uioeten zij de gereedschappen ter gelde hebben gemaakt. Een der daders is reeds in handen van de politie, daar hij door zijn ka meraad, die in het bezit was van de gelden, door den buit verkregen, op eene slimme wijze was ver laten. Denkende dat zijn kameraad zich zou be vinden bij eene water- en vuurvrouw in het Lam groen, begaf hij zich naar die vrouw maar omdat hij zijn kameraad niet vond, sloeg hij den boel kort en klein en bekwam de vrouw nog eenige slage.i met een pan op 't hoofd, tengevolge waar van zij ongesteld is; op deze wijze is deze dader in handen der politie geraakt. Zoo sterk de graanmarkt te Hoorn wekelijks toenam, zoowel in aanvoer als in handelaren, even zoo sterk nam de wekelijksche veemarkt daar af, eoodat die thans op nul gesteld kau worden. Jam mer is het, dewijl Hoorn, bijna het middelpunt van Noordholland, zoo bijzonder geschikt is tot het aanvoeren van vee. - Een jongedochter te Dordrecht, die de. tv- phus had, is uit haar bed door een dakvenstsr ont snapt en dood teruggevonden in het water, waaraan het huls gebonwd was. Te Bunnik is, naar men zegt, een persoon, die voor eenigen tijd naar N. Amerika was ver trokken en zijne vrouw moedwillig achtergelaten heeft, thans aldaar teruggekeerd. Gistereoochtend heeft hij zijne vrouw zoo mishandeld, dat zij een gevaarlijke wond aan den hals kreeg. Voor dit feit is hij dan ook gisteren in hechtenis genomen, en naar Amersfoort overgebracht, alwaar hij nog een gevangenisstraf van 42 dagen van vroeger da tum moet oudergaan. Jl. Zaturdag werd te Amsterdam, op last van het ministerie van Oorlog, door een zestigtal militairen eene proef genomen met de verwtenworst.* In opzettelijk daartoe gegraven veldkeukens werd binnen weinig tijds een krachtige soep bereid, die algemeen zeer smakelijk geroemd werd. Op hare reis door Italië is H. M. onze ge- eërbiedigde Koningin, na Napels bezocht te hebben, te Rome aangekomen en heeft Donderdag 11. een bezoek aan Z. H. den Paus gebracht. Het zal den H. Vader ongetwijfeld genoegerf gedaan heb ben de edele Koningin der Hollanders te hebben 1—Mn - 1 - - ontwikkelde vrouw is, maar ook omdat zij de Koningin is van een volk, uit welks boezem zoo vele bewijzen van liefde en trouw tot Hem geko men zijn. God geve dat dit onderhoud bij de hooge personen in voortdurend aangename herin- nering blijven moge! Uit Rome schrijft men aan een Duitsch blad: Voor de jury te Potenza werd onlangs een aan- klagt behandeld tegen een uit 40 personen, mee- i rendeels nog jongelieden, bestaande rooverbende, waaronder een vrouw en een monnik. Het aantal misdaden, waarvan zij beschuldigd worden, grenst aan het ongeloofelijke. Een hunner, een zekere Vito di Mare, staat wegens 108 misdaden voor de vierschaar, waaronder 33 rooverijen 28 moorden: zijn kameraden zijn beschuldigd van 84, 73, 69, 68, 67, 59 enz. misdaden en geen hunner heeft er minder dan 30 te zijnen laste. Verscheidene moorden werden noch uit wraak, noch uit heb zucht, maar uitsluitend uit moordlust zonder eeni ge nevenbedoeling gepleegd; zoo werd onder an deren een boer, alleen om een grap te hebben, van een boom geschoten, dien hij beklimmen wilde om ooft te plukken. Een ander werd doodgeschoten, omdat de moor denaar de draagkracht van zijn geweer eens wilde probeeren. Er zijn niet minder dan 866 getuigen gedaagd, terwijl de 40 beschuldigden, in een ijze ren kooi opgesloten, een voor een sterk geboeid voor den regter worden gevoerd. Intusschen wordt de omtrek van Maida in Kalabrië door een ande re groote rooverbende afgeloopen, die daar schrik en ontzetting onder de bewoners verspreidt. Uit een officieel e opgave blijk, dat in de drie laatste jaren in Hindostan niet minder dan 12,554 personen door tijgers, en 25,666 personen door slangen gedood zijn. De verklaring van dit ongehoorde feit schijnt daarin te moeten gezocht worden althans wat de tijgers betreft, dat de be woners des lands, en vooral in Beneden-Bengalen, die niet durven bevechten. In No. 803 der N. R. C. staat te lezen dat aan de Hoogeschool te Utrecht tot doctor in de regten bevorderd is de heer J. J. de Wit, geboren te Maastricht, na het verdedigen van stellingen. Deze mededeeling zoude niet weinig in belang rijkheid winnen, als het blad nog opgaf, welke de stellingen waren die door den heer de Wit vóór zijne geboorte verdedigd zijn. Uit Beieren wordt gemeld, dat de koning dezer dagen gratie van de doodstraf heeft verleend aan den 2den luitenant baron von Waldenfels, die door den krijgsraad twt den kogel was veroordeeld wegens lafhartigheid en desertie, tijdens hij iu het vuur tegen den vijand werd aangevoerd. De straf, hem thans opgelegd, is I5jarige vestingstraf. Men meldt ons uit Noordscharwoude, dd. 3 November. #De losplaats en verdere werken ter oplading van groenten in de nabijheid van het stationsge bouw, zijn sedert eenige dagen voltooid. Ook de waterweg, waardoor deze gemeente met den spoor weg in verbinding gebragt wordt, zou reeds gereed geweest zijn, indien er niet herhaaldelijke schade was geleden aan de waterkeeringen. Het is tot heden niet gelukt de reden hiervan op te sporen. Men vermoedt, dat er kwaadwilligheid bij in 't spel is.' Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 6 Nov. «Meer dan ooit was de groote najaarsveemarkt, op beden en gisteren alhier gehouden, bezocht. Volgens officieele opgave zijn 5461 beesten aange voerd. De handel in melkvee was levendig en vooral voor goed in het vleesch zittende kalfkoeijen werden hooge prijzen bedongen. Voor het buitenland en vooral voor Frankrijk zijn veel kalf-koeijen opge kocht, die niet over België maar over Calais moeten worden getransporteerd, dat nog al verhoogde vracht prijzen veroorzaakt; overigens was de handel in jongvee gedrukt, waartoe de groote aanvoer zeker veel heeft bijgedragen. 2 beesten zijn in het water geraakt en verdronken een jongen had ook bet ongeluk een bad te gebruiken, doch kwam met den schrik en een nat pak vnj. Het aan tal marktbezoekers was zóó groot, dat velen geen behoorlijk logies konden erlangen. Schagen 2 Xovember 1§71. Aangevoerd 2 Nov. 3 Paarden f 30 a 45. Veulens f a Stieren f 80 a 120 Os- f 1'ft 210. OcH» VQpii^n f 70 a 150, Kalf- koeijen 240 270, Vaarsen f 90 a 130, Hokkelinge.n f 40 a 65, nucht. dito f 10 a 20 Eng Rammen f 45 a 55, 420 Schapen magere f 16 a 24, vette f 24 a 38, Lamme ren f a Bokken en Geiten f 2, a 5 magere Varkens f 10 a 11, 54 Biggen f 4 a 5, Ko- konijnen lo a 75 Kippen 50 a 150, Eenden. 40 a 75 cents per stuk Boter 160 a ets. per kilo Kaas 27 a 44 ets per kilo, Kip. eijeren f 4,50 a 5, Eendeijeren f a per 100. Medemblik 1 Nov. 225 koppen Boter 1.80 per kilogr. Alkmaar 4 Nov. Aangevoerd 4 Paarden f 30 a 85, Koeijen f a Kalveren f a 9 nucht. dito f 8 a 14, 76 Schapen f 12 a 30, 5 Geiten f 3 a 6, 60 Magere Varkens a 8 a 15, 872 Biggen f 2 a 7. Purmer ende, 7 Nov. Boter f 1,65 a 1,7 2$ per N. P. 47 vetle Kalveren 95 a 110 ets. per N. P. 05 nucht. dito f8 a 18, 106 vette Varkens 42 a 58 ets. per N. P. 14 magere dito f 8 a 12, 252 Biggen f 3 a 5, kipeijeren f 5,50 eend dito f4, per 100. Correspondentie. Amsterdam 81 Oct. 1871. Van Amsterdamsche eigenaardigheden. Zoo als elke stad van den ouden en nieuweren tijd heeft ook Amsterdam zijn merkwaardigheden, laat ik liever zeggen zijn eigenaardigheden. Ik gebruik juist dat laatste woord omdat merkwaar digheid iets meer algemeens te kennen geeft en veelal op meerdere plaatsen, op een geheel land of op een geheel volk betrekking heeft, terwijl eigenaardigheid, uit den anrd van het woord reeds terstond doet denken aan iets dat aan bizoudere personen of aan een bizondere stad eigen is, en dat men nergens elders vindt. Wie, die Amsterdam bezocht heeft, spreekt niet met lof van de korstjes, die men daar koopt, en die traditioneel geworden zijn bij koffievisites of verjaardagen. En dit zijn ze niet omdat ze zoo fijn zijn en zoo kostbaar, maar omdat ze een eigenaardigheid zijn van Amsterdam, omdat ze den jroem der we reldstad daarbuiten helpen verbreiden. Maar ik wil hier minder spreken van de korstjes, dan wel van een andere eigenaardigheid van Am sterdam, namelijk, staudjes. Hoe het nu in de wereld mogelijk is, dat ik van de korstjes op een standje ben gekomen of omgekeerd zal ik u onmid- delijk ophelderen, door u mede te deelen dat ik onlangs een jufvrouw zag, die korstjes gekocht had en door een standje verhinderd werd haren weg le vervolgen. Wanneer er in kleinere steden „iets te doen" is, dan is de geheele stad in rep en roer. Behalve het straattumult, veroorzaakt door nachtloopers of dronkelui, wordt daar nooit iets vertoond, dat eenige overeenkomst heeft met onze standjes. Wan neer ge feestviert, en vooruit weet dat er drukte komen zal, dan loopt ge zelf meê ter deure uit, en niemand zal vragen: wat is er aan de hand? heeft er een vreemde vertooning op uwe straten plaats, dan zijt ge meer er over verwondend, dat ge daar niets van geweten hebt, dan wel over het feit zelve. Iets geheel anders is een Amstetdamsch standje. De oploopen en oploopjes van dien aard kunnen in verschillende soorten verdeeld worden, maar voornamelijk in twee, en wel in dezulke waarvan men de reden spoedig kan opsporen, en ten twee de die, welke voor de omstanders en vaak voor de samenscholenden zelve een geheime oorzaak hebben. Daar zal bijvoorbeeld een kruiwagen omgevallen zijn, of bijna omgevallen; het gevolg is: „een stand je, de weg verspreid, een paar dienders komen er bij, vigilanten slaan te wachtiyt, alguteene verwarring: Een paar minuten later echter is de kruiwagen weg en Jan, de slagersknecht gaat naar zijn klanten. Naatje die ook eens even moest kijken, niet naar den krniwagen, want daar kon je niets van zien, maar naar dien knappen slagersknecht, durft mevrouw niet langer laten wachten en loopt op een drafje heen; en zoo de een voor, de ander na. Inmiddels is er een heel nieuw stel toeschouwers gekomen, die natuurlijk niets van 't geval weten te vertellen en elkaar vragend aankijken en aan- stooten tot dat er eindelijk een omnibus (de beste machine om standjes uit elkaar te drijven, nog beter dan dienders, en zoo wat gelijkstaande met kavalarie) het hoopje uit een drijft, en het

Schager Courant | 1871 | | pagina 2