door ean grooter vaarde aan dat erre aal geven. B. koopt een stuk land tegenover zijne woning omdat hij niet kan gedoogen dat men zijn uitzigt betimmert. C. biedt op een perceelomdat hij het noodig heeft om een fabriek er op te boa wen, enz. enz., maar hoogat zeldzaam koopt men vaste goederen met het oogmerk om zijn gelden te beleggen. Neen wie dat doel h.ceft koopt ef fecten, zet het geld uit op hypotheek of ateekt het in een handelszaak. Het registratieregt zal dos in den regel den koopprijs weinig of geenzins drukken. Maar veronderstel al eens dat in het bedoelde geval het registratieregt niét door den kooper maar door de weduwe wordt betaalddan nog moet men bedenkendat bij den aankoop haar man het vastgoed eens juist zoo veel minder verkregen heeft, als zij thans aan regten betaalt. Het registratieregt, uit dat oogpunt beschouwd, is een eventuele last, die op de waarde van alle landerijen, zonder uitzondering, drukt. Het dra gen van die last kan dus onmogelijk voor die weduwe een nieuw ongeluk zijn. Alles wel beschouwd gelooven wij dus dat liet registratieregt als een der beste soorten van be lastingen kan beschouwd worden. Terwijl vele andere belastingen op zijn hoogst genomen als een noodzakelijk kwaad kunnen verdedigd worden, werkt die der registratie in vele opzigten ten goede op de maatschappij. Wij hopen daarom dat bet onze radicale hervormers nimmer moge gelukken om haar door een ander te doen vervangen. Die radicale hervormers doen helaas! met hun wereld geschiedenis veel kwaad, want zij verhinderen liet aanbrengen van werkelijk noodzakelijke verbeterin gen in het bestaande. Wij herhalen dus, wat wij reeds vroeger gezegd hebben, wij hopen dat de schelklinkende leus radicale hervorming van ons belasting-stelsel voor goed worde gebannen van de lippen onzer staats lieden. el\<ih; iti m.n;\ In Frankrijk zijn, onder de nieuwe middelen van belasting, de rijtaigen op riemen of veeren op ge ïomen, "Volgens de nieuwe wet wordt van 60 tot 10 francs geheven op zoodanige rijtuigen met vier wielen, en van 40 tot 5 francs op die van twee. Naar aanleiding dier heffing deelt het Journal des Débats de volgende bijzonderheden mede. Het is vierhonderd zes en zestig jaar geleden, dat het eerste rijtuig op riemen in de straten van Parijs gezien werd, en wel toen Koningin Isabeau in 1405 haar intocht deed. In 1533 volgde Ko ningin Eleonore dit voorbeeld te Marseille. Onder Francois 1 bedienden vele dames zich van rijtuigen op riemen. Men noemde ze dan ook: Chariots da- merels. Het "vierde rijtuig op riemen, dat iu Frankrijk vervaardigd werd, behoorde aan Christophe de Thou eerste voorzitter van het parlement van Parijs. In 1586 begaven de hovelingen van Hendrik III zich nog te paaard naar het Louvre: de dames desge lijks naar de Koningin. In den tijd van Hendrik IV waren te Parijs de koetsen nog zeldzaam. Slechts de Koning had er een voor zich en voor de Koningin. De hertog van Epernon was, in 1607, de eerste die onder voor-1 wendsel van ongesteldheid, in een koets het Lou- vre-plein opreed. Onder Maria de Medicis werd de ze onderscheiding aan de hertogen en de grootof ficieren der kroon toegestaan. Het gebruik van glazen aan de rijtuigen is af komstig uit Italië, en werd in Frankrijk door Bassompierre ingevoerd. De uitvinding der rijtuigen op riemen, berlines genoemd, wordt aan Frederik Willem keurvorst van Brandenberg, toegeschreven. De eerste koets op riemen verscheen te Weenen In 1515 en te Londen in 1580. In 1650 verkreeg zekere Villarne het uitsluitend privilegie om te Parijs groote en kleine rijtuigen te laten rijden. Hunrrijtuigen waren in het begin der regeering van Lodewijk XIV nog niet in ge bruik, Sauvage, woonachtig rue Saint-Martin, i ('Image de Saint-Fiacre, voerde het eerst 't gebruik der huurrijtuigen in, en zij werden genoemd naar het uithangbord van den eigenaar, welken naam zij nog heden ten dage dragen. In den beginne echter noemde men ze Carossen i cinq sols, omdat men slechts zooveel per rid be- ilalde. De prijs is nog al gestegen in verloop van jaren. Te Londen dagteekenen de eerste fiacres van 1634. Het gebruik van veeren werd in 1787 in Frank. rijk ingevoerd. In 1658 telde men te Parijs 800 rijtuigen, in 1768 reeds bij da 20,000 en in 1871 kan men het getal gerust ver boven de 100,000 schatten. Zaturdag jl. ging het blinde dochterje van P., wandelen met het vierjarig zoontje van den muziekant B. Beiden vielen aan de Hagenpoort in de havenalms. Toeschouwers waren er in overvloed, maar niemand scheen geneigd te helpen Eindelijk werkt Hendrik Koekoek zich door de 1 menigte heen, na zijn zak met turf te hebben i neergeworpen, springt te water, en heeft het geluk beide drenkelingen te redden. De pauselijke legaat, Mr. Franchi, is den 1 November uit Constantiuopel vertrokken. Zater dag te voren werd hij door den Sultan ontvangen, die op de vriendelijkste wijze afscheid van hem nam en hem onder meer kostbare geschenken eeu eigenhandig schrijven aan den Paus overhandigde waarin de sultan zijn dank voor de uit Rome ge zonden geschenken betuigt. Een groot aantal geestelijken en aanzienlijke personen der onder scheidene katholieke ritussen deden den prelaat bij zijn vertrek lot aan de plaats der inscheping uit geleide. De geschenken, die Mgr. Franchi in last had den Sultan uit naam vau den Paus-Koning aan te bieden, bestaan uit eene schilderij vau inozaiek, het romeituclie forum voorstellende, een prachtig schenkblad, ingelijks van raozaiek, en ein delijk eene verkleinde voorstelling in brons van den boog van Constantijn. Naar men verzekert, bezitten die voorwerpen eene groote kunstwaarde. Jl. Dingsdag avond, omstreeks ten 9 uur, is aan den Noordsingel te Rotterdam, eene tot dusverre onbekende jonge vrouw, met afgesneden hals op den weg liggende gevonden. De politie doet ijverig onderzoek, Men leest omtrent dezen moordaanslag in de N. Rott. Crt: Het is aan de ijverige nasporingen onzer politie mogen gelukken, gisteren morgen reeds vroegtijdig den moordenaar te arresteren van de vrouw, die eergisteren avond op den Noorder- Singel met afgesneden strot gevonden is. De dader is de man der verslagene, zekere Hendrik Johannes Snoey, oud 27 jaren, sjouwer van beroep, die, ten vorigen jare met de versla- gene gehuwd, echter kort daarna om zijn liederlijk gedrag door haar verlaten was. Hij gaf zich veel over aa i dronkenschap, pleegde gedurig mishan delingen op de verslagene, zoodat hij reeds bij herhaling bij de politie in bewaring was gesteld geweest en leefde thans reeds geruimen tijd van haar gescheiden. Op den avond van de misdaad heeft hij haar aan haar werkhuis afgehaald, eene wandeling voor gesteld, voorgevetide haar te willen spreken en is met haar gegaan langs de Rotte tot aan den Noor der-Singel, alwaar hij den gruwel beging en daarna de vlugt nam. De verslagene was 28 jaren oud en had geene kinderen. De dader was reeds vroeger, tijdens hij als sol daat bij het korps mariniers diende ter zake van diefstal gestraft met eene gevangenisstraf en verval lenverklaring vau den militairen stand. Hij is gisteren avond, na alvorens zijne misdaad beleden te hebben, overgebragt naar het huis van arrest. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat de bekende pikeur W. de Boer, te Leeuwar den, tot heden reeds 170 prijzen en 47 premiën met harddraven heeft gewonnen. Zekeren J. Colijn, machinist te Hedel, is dezer dagen door een zijner vrienden, nadat hij met hem een herberg verliet, na een onbeduiden de woordenwisseling, een messteek toegebragt, waaraan bij den volgenden dag overleed. De veldwachter van Giethoorn, wien de raad een vroeger hem jaarlijks gegeven gratificatie van f 20 had ingetrokken, is door eenige ingezetenen schadeloos gesteld, die hem verrasten met op zekeren avond gelijk bedrag in een zakje onver wachts bij hem het huis in te werpen. Te Zaandam is dezer dagen op de markt gebragt een varken van 1 jaar ond, wegende 502 halve kilogr., terwijl door R. de Vries Kz. mede een varken t^r markt is gebragt, dat 5 kilogr. zwaarder was, doch dat den ouderdom van 3 jaren had bereikt; door laatstgenoemde is de uitgeloofde prijs behaald. Jl. Donderdag werd voor het Prof. Hof in I Zuidholland eene zaak van bigamie behandeld. Willemina Hartman, in 1842 met den harpenma- 1 ker Giel Huisman, te Vianen, gehuwd, was door i dezen, wegens haar oneerbaar gedrag, twee jaren 1 daarna verlaten. Sedert dien tijd zwierf zij tot i 1S61 op verschillende plaatsen rond, en dat haar levenswandel in die jaren ook niet vlekke- i loos was, blijkt daaruit dat zij viermalen wegens diefstal veroordeeld werd. In 1861 echter, wen- schende, zooals zij zeide, tot het deugdzaam leven terug te keeren, trad zij in het huwelijk met den spoorwegwerker J. A. Wilke, te 's Hage, doch i onder den naam en met de papieren van haar 10 jaren jongere zuster Cornelia. Zeven jaar i later verliet ook deze echtgenoot haar, evenals de j eerste man hopende dat zij elkander nimmer zou- 1 den weerzien. Dat geschiede echter dien dag toen zij beiden de hoofdgetuigen waren in het geding, dat wegens i bigamie tegen haar ingesteld was. Het Openbaar Ministerie eischte tegen de beschuldigde eeu tuchthuisstraf van vijf tot vijftien jaren benevens eene geldboete van f 50. De verdediger der beschuldigde betoogde het niet- strafbare harer daad daar de vereischten voor bi gamie, door de naamsvervalschmg, niet aanwezig waren. De Pius-loterij, waarvoor 200,000 loten 25 cents waren verkocht, heeft een netto bedrag van f 48,189 opgeleverd, welke som aan den Pau selijken internuntius te 's Hage is overgemaakt, ter verzending aan den Paus. In het bijblad van de Landb. Ct. maakt een inzender bekend, dat de steenkolen asch, als mest stof voor aardappelvelden gebezigd, de aardappel ziekte te keer gaat. Deze meststof moet daartoe uitsluitend in droogen staat gebezigd worden. Ver mengd met den aan eiwit rijken afval van beet wortelsuiker, aardippelstroop- en stijfselfabrieken, is de steenkolenasch meer geschikt tot algemeene bemesting. Fransche kooplieden koopen hier te lande, vooral in het Noorden des rijks, veel varkens tegen buitengewoon hooge prijzen op; zij geven zelfs 60 ets per kilogr. Dat menige landman hiermede goede zaken maakt, is licht te begrijpen: het ver voer naar Frankrijk per centraal-spoorweg is zoo groot, dat men langs die lijn telkens wagens te kort komt. St. Maarten 13 Nov. 1871. Gepasseerden Dingsdag stierf in deze gemeente onder het gehucht Groenveld, een jongske van 5 jaren, t' welk volgens gerucht (voor den bedroefden vader en treurende stiefmoeder juist niet zeer ver- eerend) te weinig voedsel kreeg om van te leven. Welligt heeft men met het oog op de duurte der levensmiddelen, een nieuw stelsel willen invoeren, om op eene goedkoope wijs kleine kinderen groot te maken, waarvan de proef voorshands is mislukt, het zou anders een groote schrede geweest zijn op den weg van vooruitgang, vooral in dezen duren tijd. Het lijkje gaf den indruk, dat het kindje aan uitputting of uittering kon zijn gestorven. De oorzaak dier uitputting of uittering is voor als nog onbekend, aangezien men verzuimd heeft geneeskundige hulp in te roepeu. De Justitie heeft iutusschen, uit dat gerucht aanleiding geuomen, om deswegens eeu onderzoek in te stellen, waarvan de uitslag echter nog onbe kend is. ij hopen hem later mede te deelen. In den zooologischen tnin te Londen had men een konijn in de slangenkooi geworpen. Op eens hoort een der oppassers een verschrikkelijk misbaar onder de bezoekers; hij snelt toe, en ziet rist niet alleen het konijn verdwenen is, maar dat een der slangen zijn kameraad had ingeslikt. Delukkig stak er nog een klein eindje van de staart uit den bek van dien kannibaal onder de slangen: ving springt de oppasser in het hok, pakt den gulzigaard bij den strot, welke hij zoo lang knijpt en schopt tot dat de wijde bek open gaat en het konijn uitgebraakt wordt. Met een schoot toen de ingeslokte slang wat Dsar voren, eD met nog een paar schoppen, trappen en strotknijpers komt er zooveel vau den staart uit den bek, dat de oppasser een slag om zijn hand kan slaan en de verzwolgen slang uit de maag vsn den slokop kan trekken. De kleine slang (zij had nog 6 voet lengte) was nog niet dood en kwam spoe dig weer bij. Beide gedierte schijnen op bet konijn aangevallen te zijn, en hebben denkelijk hun prooi niet wii.en loslaten; de grootste had de meeste kracht en speelde alzoo met het konijn gelijktijdig zijn maat naar binnen.

Schager Courant | 1871 | | pagina 2