heeft den pastoor aangezegd dat hij Terplicht was het nogmaals af te leveren en in het algemeen verklaard, dat de pastoors gehouden zijn om aan de geinterresseerden, zoo dikwijls als deze het vragen, uittreksels uit de door heu gehouden re gisters te geven, Dezer dagen is door den krijgsraad uitspraak gedaan in de zaak van een luitenant van het 9de bataljon infanterie. Deze officier had de week, maar werd gedurende dien tijd in commissie be noemd. Op den dag, dat hij die commissie vol bracht, kwam de kapitein van politie in de kazer ne, had natuurlijk aanmerkingen, maakte rapport op en schreef daarop in den naam van den luite nant, die in commissie was en wiens dienst in da kazerne door een ander was waargenomen. Bij den majoor geroepen, werd hij met vier dagen arrest gestraft en zijn verklaring, dien dag niet in de kazerne, maar in commissie geweest te zijn, werd begroet als een praatje. De luitenant on derging zijn arrest, maar begaf zich daarna voor een krijgsraad. Volgens de fraaije bepalingen van ons militair wetboek heeft een reclament huisar rest en de luitenant genoot daarvan gedurende twee volle maanden. De krijgsraad heeft hem ten volle iu 't gelijk gesteld. In de vorige week had op het gehucht Oud—Sabbinge een voorval plaats waardoor twee personen bijna den dood vonden. Voor den timmerman P. had de vrachtrijder een kruik terpentijn meegcbragt en op de rand eener openstaande regenbak gezet, die iets later bij on geluk daarin viel. De zoon zou beproeven haar er uit te halen en daalde daarop in ^len bak, maar vond de kruik gebroken, hij werd zoo door de terpentijulucht be vangen dat hij niet roepen kon; zijn schoonbroeder dit bemerkende, begaf zich ook iu den bak, maar verloor onmiddelijk zijn bewustzijn. Door spoedig toegebragte hulp werden zij er uitgehaald, doch niet voordat zij bijna gestikt waren. Na onmiddelijk geneeskundige hulp ontvangen te hebben, kwamen zij weder tot bewustzijn en zullen zij waarschijnlijk met den schrik vrijkomen. Uit Enschedé wordt van 9 Nov. gemeld: Gisteren nacht ontstond brand in een logement, in het naburig Salzbergen, die zoo spoedig toenam, dat de bewoners overijld het huis moesten verlaten en weinig of niets van den inboedel konden redden. Plotseling, toen men in de benedenvertrekken niet meer durfde wagen, herinnerde zich een der huis- genooten, dat op de tweede verdieping nog een passagier logeerde, die des avonds te voren was aangekomen, en dien inen vergeten had te wekken. Niet dan met veel moeite en inspanning gelukte het den vreemdeling, die zich door een der ramen een weg moest banen, zich van den dood te redden. Maandag 11. is van een koets die een dokter langs de Boompjes te Rotterdam reed, de bodem ingehakt. Gelukkig hield de koetsier, door voorbijgangers opmerkzaam gemaakt, spoedig stil, anders zou de dokter een geforceerden hardloop in zijn eigen rijtuig hebben moeten houden, zoo als eenige jaren geleden een ander medicus in een minder bevolkte wijk dezer stad, waar hem hetzelfde overkwam, verpligt was te doen. De kerkvoogden der Hervormde gemeente te Winkel hebben besloten het kerkgebouw voort aan, gedurende de godsdienstoefeningen in den winter, door middel van kagchels te verwarmen. Zij hebben dien maatregel beschouwd als een elsch des tijds en dringend gevorderd, ter opwekking van de belangstelling in de openbare eeredienst gedurende het barre jaargetijde. Iu den loop der vorige week bevond zich een landbouwer te Rheden, in het open veld, en terwijl hij bezig wss aan zijne werkzaamheden, wordt hij in eens uit zijne mijmering, waarin hij verzon ken was, wakker gemaaktwant rondom hem en boven hem doet zich een vreemd geruisch hooren. Verwonderd en bijna bezwijmende van schrik, staart hij om zich heen, en welk een vreemd schouw spel doet zich aan zijne oogen voor? In zijne al te levendige verbeelding, aanschouwt hij een leger van strijdende soldaten; hij hoort het gekletter der wapenen en het gerommel der wagens. erstijft vau schrik, blijft hij dat schouwspel aanstaren tot dat.... eensklaps alles verdwenen is. IJlings snelt hij, zijnen arbeid latende rusten, naar buis, om datgene mede te deelen, waarvan hij aan- schonwer geweest was. Stellig meent hij nu nit die verschijning te mogen afleiden, dat hetgeen hij in zijne verbeelding aanschouwd heeft, in wer kelijkheid geschieden zal en zijne profetie, dat wel dra Nederland in een oorlog zal gewikkeld worden, vindt bij velen ingang. Doch het grootste deel onzer dorpsbewoners drijft den spot met zulk eene verschijning, te belagchelijk om er verder over uit te weiden, en beklagen den bijgeloovigen man, die op zulk eene wijze de bijgeloovige menigte zand in de oogen tracht te strooijen, en nog meer hen, die aan de woorden van zulk een persoon geloof slaan. Bespottelijk is het, dat deze persoon die, naar men zegt, aanspraak maakt op den naam van een beschaafd en ontwikkeld mensch te zijn, in onze gemeente zulke verschijningen durft ver halen. Zaturdagavoud heeft zich een laudlooper bij den waaraemenden burgemeester van Assen om een „onderdak" aangemeld en toen hij bet niet dadelijk kreeg, een steen door een der groote spiegelruiten van diens woning gegooid, waarop bij natuurlijk goed logies heeft bekomen. H. M. de Koningin der Belgen is voor het gerecht gedaagd wegens weigeren van het betalen eener rekening bij hare modiate van 67,000 fr. De voorzitter van eene letterlievende ver- eeniging op zeker dorp opende oulangs de verga dering met de mededeeling, dat de lijst der leden zou voorgelezen worden, en degenen, die tegen- genwoordig waren, verzocht werden: ,Ja!" en die niet tegenwoordig waren: „neen!" te roepen. (Historisch). De Heeren VAN SCHERMBEEK VAN HALL, Bankiers te Utrecht, die in der tijd met goed gevolg de uitgifte van de Loten der Premie- Leening ten behoeve van 'a Lands Weerbaarheid op zich hebben genomen, hebben thans aan de firma ISENTHAL C. te Amsterdam, Rotterdam en Hamburg, het uitsluitend Generaal- Vgentschap voor den verkoop van alle nog in hun bezit zijnde Weerbaarheids-Loten aangeboden. Het doel in aanmerking nemende, dat in het belang van Hol land bij een gunsligcn afloop der geheele onder neming kan worden bereikt, en tevens lettende op de groote trekking met belangrijke prijzen, welke den 15. Januarij e. k. zal plaats hebben, hebben de Heereu lsenthal C zich dadelijk be reid verklaard om dit voorstel aan te nemen en hunne ijverige medewerking niet voor Holland al leen, maar ook namens hunne bijkantoren en ver tegenwoordigers in het buitenland, toegezegd. De overeenkomst te dien opzigte is reeds gesloten.' Het verdient wel gewaardeerd te worden dat de! firma daarom voornamelijk tot deze onderneming is overgegaan dewijl het gelukken daarvan voor-i deelig kan zijn voor de Nederlandsche belangen, j daar toch bij de door en door solide inrichting i dezer Loterij-Lecning geen belangrijke provisie! voor hen kan overblijven. Deze omstandigheid zal er voorzeker toe bijdragen om het vertrouwen dat deze firma reeds zoo ruimschoots geniet bij onze landgenooten nog te versterken, ofschoon hare clientèle sedert den korten tijd dat zij zich hier te lande gevestigd heeft, zoo aanzienlijk is, dat zij genoodzaakt wss een tweede kantoor te Rotterdam op te richten en in vele plaatsen van het land Hoofd-Agentschappen te vestigen. Een ontzettend ongeluk had voor eenige dagen in eene fabriek voor houtwerken te Berlijn plaats. Een arbeider was met een ander werkman in den houtzaagmolen bezig, planken weg te dra gen. Hij bemerkte niet terwijl hij achteruit ging, dat hij te digt bij de in werking zijnde groote zaagmachine kwam; een getande wals van het drijfwerk pakte de slip van zijn buis, en eer de ongelukkige het nog merkte, of iemand het ver- hindereu kon, had het drijfwerk hem naar zich toe en voor de groote zaag gehaald, die hem daar op als een blok hout begon door te zagen. Het werk werd wel teretond tot staan gebregt, en de ongelukkige uit zijnen verechrikkelijkeu toestand verlost, maar hij was vreeselijk verminkt. Terstond naar het hospitaal gebragt, leefde hij nog eenige uren, voor de dood hem van zijn verschrikkelijk lijden verloste. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat te Kolium iemand in het bezit is van een bankbillet van f 60, waarop in het Fransch in dorso geschre ven staat: Den 18 Aug. 1870 gevonden op het slagveld van Gravelottc in den zak van een Hollandsch geneesheer. Een huisbewaarster van een villa schreef dezer dagen aan een vriendin in de stad, haar uitnoodigende om eenige dagen bij haar te komen logeren. Als PS. voegde zij onder den brief: „Breng je werk mee, om je ergens mee bezig te honden." Op den afgesproken dag kwam de vriendin.... met haar beminde. De kleine Anna gaat bij tante in de stad eten. eVergeet toch vooral niet, zeide mama haar nog bij het afscheid nemen, dat het zeer on fatsoenlijk staat voor deu tweeden keer van den zelf den schotel te nemen; dat moogt ge dan eerst doen, wanneer de gastvrouw er u driemaal op aangedrongen heeft.Met deze dosis tafelge leerdheid wordt Anna naar tante gestuurd. Aan het dessert smult zij een roomtaartje. Wilt gij er nog een? vroeg haar tante. Och, toe, tante! lispelt Anna met bevende stem, vraag het driemaal 1 Voor een huis, te Amsterdam te huur aan geslagen, kan men de volgende waarschuwing lezen: 0Houders vau honden, eigenaars (1) van kinderen en liefhebbers van zingen behoeven zich niet aan te melden.' Onlangs maakten eenige Engelsche bladen melding vau een jongmensch die geadverteerd had om een gouvernante, doch zonder haar noodig te hebben of die voor een ander te behoeven. Het polilie-geregtshof dat in deze poging tot het ver krijgen van dames-adressen (er waren 274 antwoor den ingekomen) iets onzedelijks meende te zien, nam echter aan dat de uitlegging welke de be schuldigde aau de zaak gaf, de ware was, dat hij namelijk voor het schrijven eener novelle de juiste studie van gouvernanlekaraklers uit brieven van sollicitatie wilde putten. Terwijl dus de beklaagde werd vrijgesproken, besloot de regter gelijktijdig dat een notaris zou worden belast met de terug zending der 274 brieven aan de schoone schrijf sters, vergezeld van een brief van verontschuldiging van den vermeeuden falsaris. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der Registratie en Domeinen te Helder, jhr. J. A. VVichers, thans in diezelfde betrekking te Gulpen. De politie te Helder heeft een ernstig on derzoek ingesteld naar het vermissen van den zee- loods P, Smit, aldaar woonachtig, die in zijne be trekking werkzaam is geweest aan boord van het jl. Zondag nabij Kaaphoofd gestrande Italiaansche barkschip Manuelita A, Bij 't verlaten van 't schip door de equipage, bleek de loods niet meer tegen woordig te zijn. Het vermoeden bestaat, dat de mail op geweldadige wijze is om 't leven gekomen. Een boertje trad dezer dagen een restaura tie binnen en plaatste zich aan tafel. De kellner bood hem d6 spijslijst aau, maar kreeg tot bescheid vDenk je, dat ik nu lust heb om te lezeu; strak jes als ik gegeteu heb, hoor 1 Iemand, uit het spoor komende, vroeg aau een koetsier den weg naar de Groote Markt en verkreeg tot antwoord Den naasten weg, mijnheer, vindt u in mijn vvigelaut.' Eeu verweraknecht, A. H. uit Halder, on gelukkig minnaar van een meisje te Vught, heeft zich eerst met eeu piitool willen dooden, is later verhinderd zich te verdrinken, en heeft daarna voor het huis zijner beminde, van waar hij wegens nachtelijk burengerucht door de politie was ver dreven, na aldaar teruggekeerd te zijn, zich opge hangen aan een boom. Particuliere berigteo uit Ned-Indië bevatten o. dat de heer Sayens, een bekwaam chemicus, admi nistrateur van een landgoed nabij Samarang, een nieuwe wijze van bereiding van de Indigo heeft ont dekt, die een zeer verhoogde waarde aan die grond stof kan geven. Men voegt er bii, dat den uit vinder voor zijn geheim reeds f 60,000 is geboden. Een van de sterkste billardspelers van de wereld, Joaeph Dion, is van New-York te Parijs aangekomen. De billardcelebriteit wordt overal in zijn land genoemd »de kampioen van het bil- lard'hij ontving als onderscheidingstekken van dien titel een ceintuur van zijne landyenooten. erwonderlijke staaltjes van zijn bedrevenheid wor den verhaald: zoo speelde hij eens te New-York 527 carambola achtereen. Joseph Dion carambo leert met al zijn ligehaamadeeleo, vau zijo viDgcra

Schager Courant | 1871 | | pagina 2