Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. ÖOHFDKRÖJIS 1 741. Vijftiende Jaargang. Ao. 1871 ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomen voor Duit3chland, Oostenrijk en Zwitserland door tnsschenkomst van de heeren HAASENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te: Hamburg, Frankfort a/d Main Berlijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lau3anne. KENNISGEVINGEN. Begrootingsdiscussieii. SCHAC.ER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen Op dit blad worden door alle Paus per jaar f 3,Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers f 0,07$. AnvERTENTië:» van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. - De Burgemeester van Schagen Gelezen hebbende eene bij hem ingekomen mis sive van den provincialen Inspecteur der directe belastingen in- en uitgaande reglen en accijnsen te Amsterdam, Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen dat het kantoor van de accijnsen te Schagen ter dienste van het publiek zal zijn geopend van des voormiddags 0 tot des namiddags 3 uren, onverminderd de verpligting van den be trokken ontvanger om ook buiten dien tijd wan neer cr redenen bestaan die eene bespoedigde af gifte van documenten voor de belanghebbenden noodig inaken, hen dan ook in de gelegenheid te stellen. Schagen den 29 November 1871. De burgemeester voornoemd, van Dörnberg Heidsn. Burgemeester en Wethouders van Schagen 1 Gezien Art. 22 van hbt koninkt. besluit van den 2 December 1823 (Staatsblad No 49); Brengen ter kennis van de belanghebbendedat de beurs van wijlen Ds. C. van Aken, voor Theol: Studiën vacant is. Geschiedende deze kennisgeving naar aanleiding van een ingekomen schrijver van den mede Cura tor en administrateur van voornoemde beurs, Ds. J. W. de Vries, te Purmerende. Schagen den 4 December 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, van Dörnberg Heiden. De Secretaris, van Bevervoorden. Deze discussien hebben een zeer waterachtig karakter gedragen. Aan het eind van de behan deling van dit hoofdstuk had de verwerping plaats van een som, hooger dm 5 ton bij een bis—artikel op de begrooting gebragt ter verbete ring van het Hillegat. Niettegenstaande de ver dediging der voordragt door den minister van Binner.landsche Zaken, naar het oordeel van den minister van Marine, wegens hare uitstekendheid en helderheid alle hulde verdiende, vond de meer derheid der vertegenwoordiging, vooral uithoofde van de wijze, waarop de zaak werd voorgedragen, geene vrijheid om in de uitgave toetcsteinmen. De Nieuwe Rotterdammer Courant z"_-t in haar over wicht, bij hars aanhaling van de woorden van den minister van Binnenlandsche Zaken. »lk kan niet onderstellen, dat er eenige natjver bestaat tu«chen het Goereesche zeegat, de Ree le van Hellevoet- sluis en het Brouwershavensche zeegat. Ik kan ook niet onderstellen, dat op het oordeel van sommigen ook invloed uitoefent eene soort van naijver tusschen twee onderscheidene, zeer gewig- lige afdeelingen van het algemeen bestuur,* de Nieuwe Rotterdammer courant, zeiden wij, voegden bij die woorden: -niet on lerstd'ende, leg.le de minister toch den vinger op de wond, die t her stel van het Hillegat belette.* Wanneer zal toch eens de liefde voor gansch liet vaderland het eigenbelang aan zich onderge schikt maken Indien deze veronderstelling juist moest zijn, dan zou zij zich ook bij eene nieuwe behandeling der zaak doeu gelden en een werk, waarvan de nuttigheid door geen der leden regt- streeks is tegengesproken, verhinderd worden door oorzaken die men slechts noemen kan door te zeggen, dat men haar niet veronderstelt. Overigens is het hoofdstuk Binnenlandsche Za ken nagenoeg onveranderd aangenomen. De ver dediging der voordragt is niet die geweest van een ziekelijkoud man, hetgeen door sommige berichten in aan het ministerie vijandige bladen als te verwachten werd voorgesteld. Integendeel hebben wij eerder over eigenschappen der jeugd dan over kwalen van den ouderdom bij deu mi nister te klagen. De haast, waarmede de voor dragt ter verbetering van het Hillegat is geschied, doet eer denken aan jeugdige drift dan aan tal menden ouderdom. De gevoeligheid van den mi nister tegenover den heer Jonckbloedt spreekt van een prikkelbaarheid, bij lieden van jaren zeldzaam. Ten opzichte van het onderwijs beeft de minister zich a.an zijn vroegere verklaringen gehouden. Op merkelijk echter is het dat hij het initiatief ter wijziging der wet op het lager onderwijs door de leden der Kamer aanmoedigde maar dat ter rege- liug van het gymnasiaal, het voorbereidend hooger onderwijs afwees. Vergissen wij ons niet dan ligt daarin eene aan wijzing dat het laatste onderwerp wel degelijk door den heer Tuorbecko ter hand zal worden genomm. Alleen schijnt ophooping van weis- voordrachten bij de Kamer door hein zoj gevreesd, dat hij aan allen aandrang tot het indienen van nieuwe wetten wederstand biedt. Wij meenen dat dit ook juist is gezien. De laatste schriftelijke wisseling van denkbeelden omtrent de begrooting tusscheu de Regering en de Kamer kenmerkte zich door de wcderzijdsche klacht over de weinige voortvarendheid bij het wetgevend werk. De re gering gaf der Kamer, de Kamer der regering de schuld. Met den besten wil echter kan eene afdoening van zaken niet geschieden, wanneer aan hare be- handeling regelmaat ontbreekt. Ea de eerste wet door de regelmaat geeisclit is deze, dat men niet alles te gelijk doet maar het eene na het andere. In dit zittingsjaar pas aangevangenbelooft de arbeid een snelleren pas aan te nemen. De voor spoedige behandeling der Indische begrooting heeft daartoe veel bijgedragen en ofschoon aan de mi nisters door de vertegenwoordiging niet veel is geschonken, zoo ontbreekt toch voor het oogen- blik bij de Kamer alle zucht tot een oppositie, die stelselmatig genoemd moet worden. Van ver scheiden wetsontwerpen zijn de verslagen uitge- bragt en het laat zich billijkerwijs verwachten dat iu de aanstaande lente voorspoedig voor den dag zullen komen de gezonde en stevige uitspruitsels van de zaden die op den akker der wetgeving thans zijn uitgestrooid. GEMENGDE BEIUGTEN. Men meldt uit Nieuwe Niedorp dd. 30 Nov. Jl. Maandag heeft in deze gemeente een brutale aauranding en roof plaats gehad. Op on geveer een' kwartieruur afstands van het dorp werd de in Heer Hugowaard woonachtige broodventcr T. de Jong, 's avonds ten 10 ure, aangesproken door twee hem onbekende mannen, met de vraag of hij nog brood in zijn kar had. Op zijn toe stemmend antwoord, verlangden zij een brood van 20 cents, waarvoor zij hem een 25centsstuk aan boden. De niets kwaads vermoedende venter haalde daarop zijn portemonnaie te voorschijn, om 5 centen terug te geven. Nu werd hij plotseling door die mannen aangevallen, en van zijn portemonnaiè, waarin eene som van ongeveer f 30, beroofd, waarop de dieven haastig een zijpad insloegen, over een sloot sprongen en weldra uit het gezigt verdwenen. Te brutaler moet deze aanranding genoemd worden, daar het wegens de lichte maan, volstrekt niet donker was en zij slechts op onge veer 5 minuten afstands van het gehucht Ter Diek geschiedde. De daders zijn reeds in handen der politie. Na de rustverstoring te Zaandam heeft de toenmalige burgemeester zijn ontslag aangevraagd en bekomen. Tot zijn opvolger is dezer dagen benoemd de heer mr. A. Greebe. Deze was vóór die benoeming secretaris der zelfde gemeente en, zonderling genoeg, in weerwil dier functie redacteur van het vuurrood republi- keinschgezinde blaadje de Zaanlandsche Courant. Zal hij nu ook burgemeester èn redacteur te gelijk blijven Zaandam, 30 Nov. Gister avond werd, door de Muziek vereen iging Kunstmin hier ter stede, bij fakkellicht een serenade gebragt aan den heer mr. A. Greebe, secretaris dezer gemeente, die tot Burgemeester werd benoemd. - Door den Griffier der Provinciale Staten, den heer V. A. Just de la Paisières, werd heden het personeel der ambtenaren aan den nieuw benoem den Commissaris des Konings, den heer Fock, voorgesteld, welke laatste daarop een korte toe- soraak lot dat personeel hield, waarvan wij de strekking het best aldus meenen weêr te geven: „Mijne Heeren, bij naauwgezette pligtsvervulling zult gij iu mij .len man vinden om uw belangeu te behertigen en uw lot te verbeteren." Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat Maandag jl. door I. Nieman bij den burger lijken stand te Groningeu aangifte is gedaan van de geboorte van het twintigste kind, waarvan zijn 40jarige vrouw dezer dagen is bevallen. Van die 20 zijn echter nog slechts 2 in leven. Te Rotterdam bestelde een jongen bij een winkelier petten met bont, op bezien te bezorgen bij een der ingezetenen. Later kwam dezelfde jongen bij dezen ingezetene met de boodschap, dat de petten verkeerd bezoigd waren, zoodat hij ze terug verzocht. Daar men bij den ingezetene van geen bestelling wist, gaf men ze meè... en de knaap had ziju doel bereikt, hij was in het bezit van de petten, die hij natuurlijk niet voornemens was aan den wettigen eigenaar terug te bezorgen. Eenige politie-agenten te Zutphen gingen jl. Maandag de woningen van velen ingezetenen rond met een briefje, waarop geschreven stond; «Brutaal gestolen een bankbillet van f 300,* met bijge-

Schager Courant | 1871 | | pagina 1