Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Den 1 April 1872. 743. Ao. 1871 Vijftiende Jaargang. ADVERTENTIEN worden voor dit blad aangenomon voor Duitjchlani, Oostenrijk en Zwitserland door tusschenkomst van e heeren HAA.SENSTEIN en VOGLER, die tot dat einde hunne kantoren gevestigd hebben te; Hamburg, Frankfort a/d Main lijn, Leipzig, Dresden, Keulen, Stutgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. KENNISGEVINGEN. van Dörnber? Heiden, Burgemeester, van Bevervoorden, Secretaris. van Dörnberg Heiden. van Dörnberg Heiden. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager- marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3,—. Franco per post f 3,60. Afzonderlijke nummers 0,07$. ADVERTBNTiëx van een tot vijf regel* f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. ,.rl Burgemeester en Wethouders van Schagen, bren gen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat de patenten over het dienstjaar 18J$ tweede kwartaal aan de patentpligtigenzullen worden uitgereikt van Vrijdag den 15 December tot Za tordag den 30 December des morgens van 10 tot 12 nre. onverschrokken moed, het taai geduld en het goed beleid van het voorgeslacht, dan is inderdaad alle kans verzien om uit de herinneringen van een groolsch verleden kracht voor het tegenwoordige te putten. Ondankbaren die wij zijn, blozen wij dat wij van een geslacht afstammen hetgeen alles heeft kerk tot een ergernis en tot zulk een afkeer maakte, dat zij snakten naar allerlei lucht van verandering en ook omdat, vermengd met de snoodsten, wreedelijk om lijf en goed geraakte een groot getal van personen, eenvoudig, onnoozel en die gewisselijk niet dan God en hunne zalig heid zochten. Hoe aanschouwelijk stelt Hooft ons de ellende veil gehad om het recht op godsdienstige en staat- - Wordende de patentpligtigen herinnerd, dat de kundige vrijheid te handhaven. Wij bidden de I van dien tijd voor: Menigte van raenschen, om- patenten in persoon behooren te worden afge isa t|)eeren fhijra en Nuijens om een oogenbiik na te gekomen door beulshanden, ter zake van 't geloof, ten einde dezelve volgens art. 25 der et oor Jen]jeni 0pdat zij erkennen hoe ver zij, mannen j Onnoozel bloedvergieten voor een ridderstuk ge- hen kunnen worden geteekenddoe i ingeyo ^e Tan 1570 achterstaan bij die van 1572. Voorwaar noemd. Ten opzigte van een iegelijk den eigen- het is thans gemakkelijk genoeg voor hen, om dat geslacht te beschimpen en te verguizen. Fr is niets geen gevaar bij om openlijk te protesteren tegen hetgeen in dat bange verleden is gewrocht, beschut als men tegenwoordig is, in dit vrij ge- het besluit van den koning van 17 October 18 20 (Staatsblad No 22), aan degenen, die na den afloop van opgemelden tijd hnnne patentbladen niet zullen hebben afgehaald, dezelve aan hnnne huizen door den deurwaarder der directe belastingen zullen worden bezorgd in wiens tegenwoordigheid het patent door den patentpligtige zal mqeten worden 2 vochten land, tegen elke verkorting van de vrijheid geteekend, en welke bezorger daarvoor zal mogen vorderen tien cents voor ieder patentblad. Aldus vastgesteld en van het Raadhuis te Scha gen afgekondigd den 1+ December 1871. Burgemeester pn Wethouders voornoemd, De Burgemeester van Schagen. Brengt ter algeineene kennis, naar aanleiding van eene bij hem ingekomen circulaire van den Com missaris des Konings in deze provincie, Dat volgens berigt van den Minister van Staat en van Binuenlandsche Zaken, de koninklijke Pruis- sische landdrostei te Anrich invoer van rundvee uit Nederland in de landdrostei verboden heeft. Schagen den 15 December 1871. De burgemeester voornoemd. van meening. Er zijn thans hier geen Spaansche soldaten; noch worden hier thans de rechten des volks door den vorst gekrenkt. Het staat zeker schoon hen die de vreemde troepen veijoegen en voor de volksvrijheid opkwamen, nadat dit doel ten hunnen koste, ten onzen bate verkregen is voor revolutionairen uit te maken, maar het is niets gevaarlijk, zoo lang de godsdiensthaat blijft sluimeren en de strijd van 1572 niet op nieuw wordt opgezet. Zoo wij ons verplaatsen in dien tijd, wij durven het niet zoo vaststellen, dat de twee tegenwoordi ge Richters over Israël, zoo vurig in het verbrij zelen van de afgoden van het Nederlandsthe volk, toen zoo weinig nationaal zouden zijn geweest als thans. Zij vergissen zich schromelijk, deze twee historiekenners, zoo zij aan den opstand tegen Spanje eene bij uitsluiting godsdienstige kleur ge ven. Het katholicisme heeft dien opstand gepro voceerd doch uit het gebeurde in de 15e eeuw kan met zekerheid het gebeurde in de 16e eeuw voorspeld worden, ook al was er geen spraak ge weest van eene scheuring der Roomsche kerk. Hoe de De Burgemeester van Schagen, herinnert de in gezetenen aan het bepaalde bij artikel 160 der politieverordening voor deze gemeenteluidende •ls volgt Art. 160. De schoortenen voor zooverre die weinig het protestantisme te maken had met des zomers gestookt worden znllen ten minste 2 gansche revolutie blijkt ten duidelijkste uit de ont- tweeuiaal 's jaars iu Maart en December moeten 2 boofding van een Egmondt. Neen! er was hier worden geveegd en schoongemaakt op de straffen 2 een verzet tegen een schrikbewind van de erg3te »rt. 471 No 1 van het wetboek van strafregt. 80ort; hoewel, zoo zegt Hooft, de Roomsche ge schiedschrijver, hoewel dit volk zich anders uittermate veel laat vergen, zoo moet toch gewe ten worden, dat aan zijn geduld, eindelijk te berste getreden, door het aanroeren der vrijheid, geen honden of heelen meer is, zoodat het, noch over macht aanziende, noch eenigerlei hachelijkheid, door vlam en door spietsen streeft en de gebogen moed ten laatste den dwinger ontslippende, met des te wakkerder slag hem voor de scheenen springt. En dat schrikbewind bereikte in den gewetens dwang het toppunt. Ook al hadden er velen, zoo Schagen den 12 December 1871, De Burgemeester voornoemd Er is gesproken van eene feestelijke herinne ring op 1 April 1872 van het gebeurde op 1 April 1522. Er is reeds te veel over gesproken °m het doel, dat men zich voorstelt te bereiken. Wij zijn beducht dat een dag aan eene nationale o herinnering gevrijd in plaats van ons volk in de zegt dezelfde schrijver, hunnen toeleg om den bewustheid van zijne eenheid te versterken, het S Staat het onderste boven te keeren en alle god- ellendige gevolg zal hebben, dat godsdienstige vruchtigheid uit te roeijen met godsdienst bewim- factiën zich tegenover elkander scherp zetten. Het pelende, de uiterste straffen verdientzoo was is wel jammer! i nogthans dat branden, bloedstorten, drenken, del De uitdagende houding door de Roomsche hee- j ven, hangen zonder ophouden, ijsselijk. Ja, 't ren Alberdinck Thijm en Nuijens zoo da- verwekte zelfs in de pnnrlijk Roomschgezinden, die delijk aangenomen, bewijst dat een recht nationaal feest in ons vaderland niet goed mogelijk is. Kan in Nederland de opstand tegen Spanje niet langer worden herdacht met een fier terugzien op den toen nog verre de meesten warengroote deernis en mededoogen, te meer omdat de geestelijkheid met haar vleeschelijk leven, en het drijven van al te bijstere ongerijmdheden aan de lieden de dom van hals en have in twijfel getrokken; thans uitdrukkelijk afgewezen en dengenen, dien ineti noch ketterij noch weerspannigheid wijten kon, oogluiking en dulding ten laste geleid. Burger tegen burger, maag tegen maag opgehitsten dien bijgeval het aan vijand ontbrak door zijn vrienden verraden. Zeker het is zonderling dat zulk een tijd revo lutionairen gaf; het is te beklagen dat die revo lutie is geslaagd, want zeggen de heeren Nuijens en Thijna, men heeft priesters vermoord en kerken geplunderd. Hel is wel jammer en het doet ons innig leed, meer leed waarschijnlijk dan onze te genstanders, want wij zouden die bladzijden onzer geschiedenis gaarne zonder vlekken zien, maar toch zullen wij ons opgewekt gevoelen om op 1 April 1872 feest te vieren, des noods zonder de Roomschen, daar wij zonder geloofshaatwaarvan wij in 300 jaar tijd wel hebben kunnen genezen ons verheugen kunnen in den eersten dag van ons nationaal leven. GEUEXG DE DEKIGTEiW Nut en genoegen. Bij eene openbare Voordragt behoorden eigentlijk die beide woordeu altijd gepaard te gaan. Iets dat nattig is, diende voor ieder ook aangenaam te zijo. Maar, wij kunnen het niet ontkennen, het nut tige eener voordragt is soais vrij vervelend. Als iemand die klip weet te vermijden, dan voorzeker de heer van Koten, die ons Dings- dag avond zóó boeijend, wy mogen wel zeggen, zóó welsprekend bezig hield, over het onderwerp der „V erbranding", afgewisseld door welge kozen en bijna alle welgeslaagde proeven, dat ongetwijfeld het oogenbiik van sluiting allen ver raste. De opkomst gaf meer reden tot tevredenheid dan anders; eene treffende wederlegging van de bewering, „dat het publiek niet met ernstige on derwerpen gediend is." Naar wij vernemen zal aanstaanden Maandag, de Zangvereeniging Euterpe alhier, haar twintig jarig bestaan vieren, waartoe zij beleefdelijk ook de leden van ons Depart. beeft uitgenoodigd. De Directie heeft echter verstandig besloten, dat de uitgeuoodigde personen hun bewijs van toegang niet aan anderen kannen verleenen, en dat geene kinderen zullen worden toegelaten. Met allen eer bied voor de lieve jeugdmaar zij behoort bij dergelijke uitvoeringen niet te huis. De zang zal met strijkmuzijk van de heeren Polak, worden begeleid. Den 11 December jL vierde de Gemeente raad te Nieuwe Niedorp een vriendschappelijk fee*t. De Voorzitter dier vergadering, de E. A. H. D. v. d.

Schager Courant | 1871 | | pagina 1