Correspondentie. onzen parlementairen Hemel. Waar zijn ze de pla neten, die de atractie-kreis verlieten, zij die waan den eene eigene partij, een rigting zonder Thor becke te kannen vormen Zijn ze niet in 't ruim verdwenen de Sloets, de van Zuijlens, Heukeloras, van Nierops enz. enz. en zelfs het anders zoo goed geschreven dagblad het Noordenhoe spoedig moest het verdwijnen, toen het een orgaan van eeue dergelijke oppositie wilde zijn Maar hoe komt het toch dat zulk eere oppositie bij een an ders zoo vrijzinnig volk als het onze steeds zoo onvruchtbaar blijkt? Het komt omdat Thorbecke achter zich voelt den geest der natie, terwijl de liberale opposanten op hnn zeiven staan. Thorbecke vertegenwoordigt onze bezadigde bur gerij en de voorstrevende liberalen voelen zich ten hoogsten als de woordvoerders van eenige toon gevende jongelieden. Het zijn juist de stillen in den lande, die Thorbecke steunen en op den duur oefenen die oneindig meer vermogen uit, dan de luid sprekenden en ramoer makenden. Ach 1 die luidsprekers zij doen hun partij over het algemeen meer kwaad dan goed. Zonder de Spectator zou waarschijnlijk de heer van Limburg Brouwer nog steeds zitting hebben in de Tweede Kamer. Dan hoe dat ook zij, eene twintig jarige ondervinding moesten onze liberale voorvechters leeren dat eene liberale oppositie tegen Thorbecke hoegenaamd geen kans van slagen heeft. Een ministerie van geavanceerde liberalen is eene onmogelijkheid gewor- deD, want het zou der natie nog meer tegen de borst stuiten dan een bewind der reactie. De geloovigen van iedere rigting zouden altijd aan des Heeren van Houten onbekookte uitlatingen over de godsdienst deuken, de catholieken zouden een bewind bestaande uitsluitend uit hen die hebben medegewerkt tot de onbezonncne afstem ming van het gezantschap te Rome niet kunnen verdragen. Het geavanceerd ministerie zoude dus moeten steunen op het hoopje jongeliedendie aan de vrijgeesterij doen. Zeker het zoude wor den verheerlijkt door de platen van den Spectator en Planors pen, maar een ministerie dat alle gods dienstige rigtingen tegen zich heeft kan bij ons geen acht dagen bestaan. Na de aftreding van het ministerie Thorbecke zal dus noodzakelijk een behoudend, zoo geen reactionair bewind moeten volgenvan daar dan ook het genoegen, waarmede het dagblad de ge dragingen der ontevredene liberalen gade slaat. En toch gaan deze voort met hun onstaatkundig gedrag, toch blijft bet Vaderland een bewind be strijden, waarvan nog zooveel goeds kan verwacht worden. Qij ontevredene, liberalen, bedenkt toch dat gij de goede zaak, met uw mokken en mor ren in gevaar brengt, wacht in vredes naam uw tijd af. Misschien dat uit uw midden eenmaal iemand zal verrijzen, welke Thorbecke kan ver- i vangenmaar thans helaas is die persoon nog J ver te zoeken. En daarbij slechts onder ééne i voorwaarde kunt gij aan het bewind worden ge- duld, van namelijk het ongeloof uit uw midden i te verbannen. Een godsdienstige natieals de onze, zou geen ongeloovig bestuur kunnen ver- 1 dragen. Wie bij ons er een eer in stelt om als een ongeloovige bekend te staan, verliest hierdoor de i kans om aan het ministerie te komen, want het j zijn toch niet de geestige schrijvers en de onge loovige bladen, maar de boeren en burgersdie de magt in handen hebben, en uw alles ontken nend ongeloof is Goddank voor dezen nog al te kras. I*) Zegt men niet dat het Vaderland eerlang een zelfden weg zal gaan (ilMKV.m; BUIUGTE.Y Vrijdag 22 December werd alhier eene al- gemeene vergadering gehouden van dc hoofd- en hulponderwijzers in het 7e District dezer provincie onder het voorzitterschap van den Districts School opziener, den heer P, J. H e ij n i n g. Er waren ongeveer 60 onderwijzers tegenwoordig. Nadat eenige belangrijke zaken, bet onderwijs betreffende, waren afgehandeld, werd de vergadering met een maaltijd besloten. De hartelijke toon, waartoe de gepaste leiding van den Voorzitter krachtig medewerkte, en de voorbeeldige bediening in het zoo uitnemend geschikte lokaal van den heer A. K n i kk e r maak ten deze bijeenkomst tot een ware uitspanning, die zich alle tegenwoordigen ongetwijfeld met genoegen herinneren. i De jagt op klein wild ia de provincie Noord holland zal worden gesloten opZaturdag 30 Dec. e. k. Men schrijft ons nit Alkmaar, dd- 20 dezer: tin den afgeloopen nacht is ingebroken ten kan tore van de kassiers de heeren Coster en van Leeuwen alhier; men heeft de brandkast ten on derste boven gegooid en getracht het achtergedeelte los te krijgen, maar te vergeefsmen mist een paar gulden aan centen, en den wijn (port a port) uit een half fleschje, dat men door middel van een kopje heeft geledigd. Het schijnt dat de dieven een tabaksdoos hebben achtergelaten; de justitie doet i ijverig onderzoek.# Heden morgen heeft men in een sloot nabij de Kalkovensbrug onder deze gemeente het lijk gevonden van Johs. van Hemert, venter, oud 51 jaren. Men vermoedt dat misbruik van sterken drank I hem dat ongeluk heeft bezorgd. De ongelukkige laat eene weduwe met drie kinderen na.# I Te Winkel bestaat het plan om een plaatse lijken schoolbond op te rigten. Eenige studenten te Moskou, die een adres hebben onderteekend voor vrijheid van drukpers, zijn naar Siberië verbannen. Ds Hoogerzeil, te Driebergen, heeft voor het beroep naar Gorinchem bedankt. Eenige leden der gemeente hadden zich vereenigd om dien predikant bij zijne wedde f 700 jaarlijks te schenken. I De beëedigde scheikundige Schiidler heeft bevonden, dat men van geheel fijn gemalen koffie- boonen slechts half zooveel noodig als van grofge- malen, om toch evenveel sterke koffie te bekomen. En als men de gemalen koffie nog in een mortier i tot meel fijn wrijft dan behoeft men slechts van de hoeveelheid die men van grof gemalen koffie 1 noodig heeft. Ook bleek het dat men een sterken i drank verkrijgt, 't zij men op de gemalen booneii het water giet en een poos laat trekken, of het i water nog boven het vuur laat koken, 't zij door een ziftpijp filtreert. Alleen is bij gefiltreerde 1 koffie hst aroma merkelijk sterker dan bij de beide andere wijzen van bereiding. Een boerendienstmeii van 24 jaren, uit Biessum, ia deze provincie, is eergisteren door het provinciaal gerechtshof Amsterdam schuldig verklaard aan de misdaad van als ongehuwde moeder, voor de eerste maal een kind, waarvan zij was bevallen; te hebben laten glijden in een sloot en bet zoo te hebben gedood. Zij is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en in de kosten. De heer A. M. Metselaar, te Koudekerk, heeft den minister van Finantién kennis gegeven van zijne vinding om langs een enkelen telegraafdraad twee berigten op hetzelfde oogenblik te zeilden en te ontvangen (de kunst van dubbelseine» met tegen spreken), en Zijne Excellentie verzocht de resulta ten te doen onderzoeken, onder aanbieding het geheim zijner uitvinding op zekere voorwaarden te znllen openbaren. Als een bijzonderheid meldt meldt men ons, dat de 86jarige Izak Creveld to Bodegraven, die voor 6 jaren zijn gouden bruiloft vierde, dezer dagen met zijne echtgeuoote een bruiloftspartij bij P. Cahn bijwoonde, waarop hij, tot verwondering van een aanzienlijk publiek, zijne oude liefhebberij in den dans niet kon vergeten, en de ouderwetsche horlepijp met het meeste succes uitvoerde. Voor zeker een bewijs dat de 86jarige grijsaard nog een jong hart, en nog flinke beenen heeft! Eene veel belangstelling wekkende zaak werd Donderdag jl. voor de regtbank te 's Bosch be handeld, waarbij een talrijk publiek aanwezig was. De heer P. F. van der Meulen, oud 49 jaar, R. C. priester en pastoor, geboren te 's Bosch, wo nende te Engelen, stond teragt omdat hij eene vrouw, die zeven maanden zwanger was en ouge- veer een uur te voren was overleden, met een scheermes de zoogenaamde keizersnede kruiselings had toegebragt. Eén getuige was in deze zaak, die verklaarde, dat het kind had geleefd, terwijl de beklaagde zeide, dat hij meende dat het leefde. Wijders de beer R., med. docter te Empel, die meermalen was geroepen om het noodige voor de verlossing te doen, doch die zijne diensten gewei gerd heeft, bewerende dat dit zijn vak niet was. De president deed evenwel hierover zijn hooge afkeu ring ten aanhoore van het publiek blijken. Het O. M. kreeg daarop het woord en beweer de, dat de handeling des pastoors, zelfs onder voor melde omstandigheden, toch groote afkeuring ver diende Z. E. A. wees speciaal op het gevaar, dat daardoor kon ontstaan, om aan iemand die schijn dood is, het leven te benemen, wearvan zoo meni ge voorbeelden voorhanden zijn, en requireerdo schuldigverklaring en veroordeeling tot 10 gulden boete subsidiair een dag gevangenisstraf. Mr. E. van Zinnieq Bergmann verdedigde de be klaagde en beweerde, dat de pastoor een edelmoe dige daad gedaan had, die hoogst prijzenswaardig was; dat de heer van der Meulen niets anders had beoogd dan het leven van een kind te redden; dat, ingevolge de geneeskundige wet, de verlossing onder de omstandigheden, zoo als die zich in deze zaak hadden voorgedaan, was geoorloofd, even als het bij voorbeeld geoorloofd is dat men gaat over eens anders in oogst staanden grond, wanneer dit strekt om spoedig een water te genaken waarin iemand dreigt te verdrinken; ook verbreking van af sluiting om een pand te genaken, dat door brand dreigt te worden vernield; hij concludeerde, ten slotte tot vrijspraak van den bekl. De rechtbank heeft de uitspraak bepaald op 4 Jan. e. k. Schagen 26 Dec. Heden vierde de Zangvereeniging Euterpe, met medewerking der Harmoniekapel, het feest van haar twintigjarig bestaan. In een woord 1 vooraf herdacht de directenr de lotgevallen der i vereeniging gedurende dat tijds verloop; haar ont staan, haar bloei, haar verval, hare herleving, haar tegenwoordige toestand, benevens enkele der per sonen, die te haren opzigte zich verdienstelijk hebben gemaakt. Daarna werden door het Koor uitgevoerd Psalm 84 van van Bree en de le afdeeling der Jaarge tijden van Haijdn. Eeu en ander werd afgewisseld door de muzijk der Kapel. Nadat op gepaste wijze de voorzitter der Harmoniekapel en de voorzitter van het Nuts departement hunnen dank hadden toege bragt aan den directeur en dan de leden der ver eeniging werd de feestviering met een bal gesloten. Nadat de diligence van Apeldoorn naar Arn hem jl. Vrijdag morgen de herberg de Woeste Hoeve gepasseerd was, bemerkten de reizigers in het rijtuig een vreemd gestommel en schokken, het- i geen bun eenig onraad aan het voertuig deed ver- j moeden. Nadat men den wagen had verlaten, deed i zich voor de reizigers een hartverscheurend schouw- spel op. Een boerenknaap had zich geplaatst op den as der achterwielen, zich daarbij aan de veeren en het prikkelijzer van het rijtuig vasthoudende; hij schijnt daar afgegleden te zijn en was met den linkerarm aan het prikkelijzer blijven hangen, waar bij hij voorover vallende, een eind weegs telkeDs met het hoofd tegen de spaken van het wiel was geslagen, die hem een diepe wonde in hals en aangezigt hadden verwekt. Spoedig was de onge lukkige een I k. Het stationsgebouw te Anna Paulowna zal eerstdaags vergroot worden. Een handwerksman van Thionville, die in staat van dronkenschap huiswaarts keerde met zijn kind, legde zich even buiten de vestingwerken ter rust, en viel, ondanks alle pogingen van het kind ora hem te bewegen verder te gaan, in een diepen slaap. De nacht viel in en het kind hief een angstig geschrei aan, toen het bemerkte, dat het den nacht zou doorbrengen in het veld. Op dit geschrei werden, naar het schijnt, wolven gelokt, die in de buurt loerden op buit. Den volgenden morgen vond men de beide ongelnkkigen geheel verscheid. Amsterdam 11 December 1871. I De laatste verkiezing hier ter stede voor een afgevaardigde heeft weder getoond, dat de be langstelling niet heel groot was. Wat bij elke verkiezing het geval is merkte men ook weer hier op: er zijn zooveel kiezers t' huis gebleven. Waarlijk, de strijd wordt niet hevig genoeg gestredenhet troepje, dat stemtis te klein om de eischen des volks te kannen bevatten of uitbrengen, en wanneer dan met een zwakke meer derheid de kenze des volks gevestigd is, dan be gint veelal de belangstelling, wanneer het te iaat is. Wanneer eeu volksman, onverschillig wie hij zijn moge, of in welk lichaam hij zitting neme, 't zij in de kauier, of in den gemeenteraad, wan neer een volksman zitting genomen heeft, dan zal men op hem gaan letten en het hem euvel duiden dat hij zitting heeft, terwijl men integen deel zich zelf een verwijt er van moest maken dat men zich niet heeft laten gelden, toen het tijd was.

Schager Courant | 1871 | | pagina 6