de afdoening van zaken; wat opzweepen verder der politieke hartstochtenwat beweging, voor welligt hoe korten tijd. Wij willen bopen dat zich een andere uitweg zal aanbieden en vleijen ons daarmede zoo de oplossing der crisis aan den minister Thorbecke wordt toevertrouwd, want hoewel hij de man niet is om iets ten halve te doen, zoo is hij, wat zijn tegenstanders ook hem verwijten. getuige zijn gansche staatkundige loopbaan, weinig geneigd om eene normale maar langzame ontwikkeling achter te stellen bij eene, verkregen door grepen en sprongen. GEMENGDE BEKIGTEN. De weduwe van koning Oscar I van Zwe- den, koningin Josephine, dochter van wijlen prins Eugene de Beauharuais, hertog ven Leuchtenherg, thans 65 jaar oud, is voornemens eerstdaags naar Lissabon te vertrekken, om daar hare zuster te ontmoeten de zestigjarige keizerin Amelia, weduwe van keizer don Pedro I van Brazilie, die tot her- stel van hare gezondheid naar Enropa komt. De twee vorstinnen hebben elkander niet gezien sedert 1829, in wclk jaar laatstgenoemde in het huwelijk trad. De bankier Huguet, die met achterlating van een tekort van zes millioen naar Londen is gevlugt was elf jaar geleden geemployeerde bij prins Napoleon met een jaarwedde van 2000 fr. De correctionele regtbank te Brussel heeft uitspraak gedaan in de bemchte zaak van het krankzinnigengesticht te Evere. Wegens mansslag, door onvoorzigtigheid gepleegd zijn de hoofddirecteur van Leeuw, zijn zoon Hugo en de bewaker Spellekens veroordeeld tot gevan- genisstraf, de eerste van twee jaren, de tweede van een jaar en de laatste van 18 maanden. De geneesheer van het gestieht, dr. van Holbeck, is verwezen tot een jaar gevangenisstraf en 100 fr. boete de overige beschuldigden tot gevangenisstraf van zes maanden tot acht dagen. Onlangs zijn de officier van justitie uit Eindhoven en een officier der marechaussee te Moer- gestel geweest, om in loco het terrein der Broek- zijde op te nemen, met welk doel is nog onbe- kend. De boeren aldaar zeggen, dat die gemeentegrond bun eigendom is, dat de Hooge Raad zulks ook in dien zin heeft uitgewezen; en dat het voor hen een hard gelag is, hun beesten niet op hun eigendom te mogen jagen. Doch dit is de zaak niet: het gemeentebestuur betwist hun eigendom niet, maar wil dat ieder koebeest fl.25 en ieder paard fl.50 per jaar weidegeld opbrengt, om de onkosten als anderzins, op die gronden vallende te dekken. Dit nu is het juist wat de boerou niet verlangen; zij willen het genot vrij hebben en eisehen dat de kosten door alle gemeentenaren worden gedragen. Nu jagen die boeren hun beesten in particulier eigendom; zoo verstaan zij aldaar het eigendomsrecht; doch de burgers lijden hierdoor groote schade, want de turfgrond wordt stukgetrapt en het hooiveld kan zoodoende niet zeer groeijen. De uitgestrektheid dier gronden is zeer moeijelijk te bewaken, en deze boereuoor- log kan nog lang duren. De jeugdige wachtmeester E. v. d. W. bij het regement huzaren te Deventer, is jl. "Vrijdag in de rijbaan bij de oefeningen zoodanig door een door hem bereden paard, dat op hem viel, in het onderlijf gekneusd, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Door hetzelfde paard is Maandag in de manege aan een huzaar, die het bereed, een slag met den achterpoot tegen de borst toegebragt. Ook deze is naar de infirmerie ver- voerd. Te Schiedam is Dingsdag morgen een groote vrachtwagen, beladen met gist, bespannen met twee kloeke paarden en toebehoorende aan den vracht- rijder K., bij het omdraaijen op een gracht, in de Schie geraakt. De paarden werden door het zwaar beladen voertuig en den val raedegesleept en verdronken. Den voerman gelukte het nog intijds van den bok te springen. Bij een kort, maar hevig onweder te Borne sloeg de bliksem door de dikke buitenrauur in de protestantsche kerk, juist toen er katechisatic ge- houden werd en wondde een der katechisanten zoozeer, dat men haar voor dood wegdroeg, terwijl een ander bewustelcos ineenzeeg; beiden zijn ech- ter weder bijgekomen, hoewel de eerste op vier1 plaatsen, van het hoofd tot de voeten, deerlijk gebrand is; zelfs waren de klompen aan haar voe ten tot splinters geslagen. Het schijnt. dat de1 bliksem door het leijen dak van den toren zijn uitweg heeft gevonden, na alvorens het uurwerk van streek te hebben gebragt. Toen men dezer dagen eenige veroordeelde comnaunemannen uit het fort Boyard naar St. Martin le Re zou overbrengenheeft men in de voering van de jas van een hunner ingenaaid ge-1 vonden de kleinigheid van 1*80000 francs aan j scbatkistbilletten welk bagatel hij als een appeltje voor den dorst wilde besparen. Hoe kwam hij aan die waarde Men weet het niet. Wei is bekend dat de man vroeger geeu kapitalist was. Hoewel communeheldschijnt hij dan toch van het zoo gehate kapitaal geen onverzoenlijken afkeer te hebben. Dezer dagen werd te Neurenberg een feest gevierd, hetwelk tot bewijs strekt, dat niet overal tusschen patroons en werklieden een onaangename Spanning heerscht. Bij gelegenheid, dat de fabriek van den beer Von Cramer Klett, lid van de Eerste Kamer van Beieren, gedureude 25 jaren had bestaan, heeft genoemde industricel de volgende bepalingen ten gunste van bet arbeidend personeelin zijn fa- brieken werkzaam, vastgesteld. In de eerste plaats heeft hij een som van fl. 6000 beschikbaar gesteld tot dekking der kosten verbonden aan het bezoeken der internationale tentoonstelling te Weenen in het volgend jaar door eenigen van zijn bekwaamste en ijverigste werklieden. Ten andere heeft hij een bed rag van 150.000 fl. geschonkeu tot het bouwen der arbeider3-wo- ningen, waartoe hij vroeger reeds 80.000 fl, heeft besteed en een som van 30.000 fl. tot betaling van het schoulgeld der kinderen van zijn fabriek- arbeiders. Daarenboven heeft hij een nieuw goudstuk van 20 mark vereerd aan elken werkman op zijn fa briek en het aantal werklieden bedraagt ruim 3000 man. Te Aken zaten in een zwavelbad twee door de jicht geplaagde Engelschen en lieten zich masseeren en wrijven. Terwijl de eene onder de bebandeling van pijn bijna krankzinnig werd en vreeselijk schreeuwde, zag de andere glimlachend den man aan, die hem zoo ijverig het been wreef. Toen de beide heeren naast elkander aan tafel zaten, vroeg hij die zooveel pijn had uitgestaan: j/Wei mijnheer, vertel mij eens hoe gij met zulk een kalmte die geweldige pijn liebt kunnen uit- staan? u Wei, dat is zeer gemakkelijk; gij waart zoo onvoorzichtig den man het zieke been voor te hou- den, maar ik heb het gezonde laten wrijven!// Een boer ging naar een oogarts, om hem over zijn zwakke oogen te raadplegen. Hij vond 1 hem aan tafel, waar hem het eten en den wijn zeer goed schenen te smaken. Wat moet ik voor mijne oogen doen? vroeg de boer aan den arts. Geen wijn drinken, antwoord- de de arts. Maar naar het mij voorkomt, zeide de boer, den docter digter naderende, zijn uwe oogen niet veel beter dan de mijne en toch drinkt gij wijn? Daar heb je gelijk in man, maar zie !je, 't is hier een heel ander geval: ik hou rneer van wijndrinken dan van genezen te worden. Dezer dagen werd in het Politieblad en an dere couranten mededeeling gedaan van de beweer- de berooving van een brief, die 2 Mei jl. door mevr. de wed. Fraisinet geb. Cohen Stuart, uit Zutfen werd verzonden aan het adres van Ds. M. Cohen Stuart, te Rotterdam. Volgens de aangifte der belanghebbenden zouden in den brief zijn ge- sloten geweest acht coupons Amerikaansche Spoor- wegaandeelen, die echter daarin hij de ontvangst niet aanwezig waren, zoodat het verinoeden bestond, dat de brief was geopend en beroofd; waavan, zoo als gewoonlijk in dergelijke gevallen, de postadmi- nistratie werd verdacht gehouden. Dientengevolge werd van haar zijde een ernstig ondeizoek ingestekl en zelfs met haar medewerking, een overigens gun- stig bekend brievenbesteller te Rotterdam door de politie in verboor genomen. Het onderzoek, dat reeds veel dagen had geduurd werd nog steeds voortgezet, doch zonder eenig re- sultaat. Wat blijkt echter nu ten slotte? Dat er geen berooving heeft plaats gehad, ver- mits wel door de afzendster een brief werd op de post gedaan, waarin zij de toezending der bewuste coupons meldde, doch dat de coupons zelve werden verzuimd daarin te sluiten en in haar werkmandje achter bleven, waarin zij eerst nu schijneu te zijn teruggevonden. Uit Vlissingen schrijft men Naar men verneemt, wordt een onderzoek UJge- steld naar de vermoedelijke oorzaak van den dood van een jongeling die in de vorige week aldaar is overleden. Werkzaam aan het werk builen de stad, schijnt hij aldaar mishandeld te zijn wegens een door hem gepleegd verzuim. Volgens gerucht zou deze strafoefening de aanleiding zijn geweest van zijn ziekte en dood. Het lijk dat reeds begraven was is nader geschouwd. Een Engelschman reisde dezer dagen in Nederland. Een Hollander, bemerkende hoe de Engelschman verbaasd de schoone en uitgestrekte weiden beschouwde, vroeg hem //Wel, mijnheer! wat dunkt u van de weiden van Holland "in De Engelschman antwoordde hierop heel flegma- tiek//Als ik een koe was, kwam ik aanstonds hier wonen.// Aan iemand werden druiven gepresenteerd. Dank u vriendelijk, luidde het antwoord, ik ben niet gewoon mijn wijn in pillen iu te nemen. Drie Schouwburg-directeurcn te Londen hebben, volgens den Central Press, aan den pre- tendent Tichborne 2000 p. st. doen aanbieden, indien hij gedurende eenige avonden slechts een oogetiblik op het tooneel wil verschijnen. //Sir Roger// heeft geweigerd. De opeubare inschrijving, om zijne verdediging te bekostigen, heeft reeds in cijfers de soin van f 40,000 bereikt. Men schrijft aan het U. D.Een brutaal feit had in den nacht tusschen jl. Donderdag en Vrijdag te Enspijk (gem, Deil) plaats. De beer C. kwam van een bezoek, dat hij in 't naburige Leerdam gebragt had, in zijn bnis, nadat hij til- burry en paard bezorgd had. De voordeur ontslui- tende, moet hij door drie of vier mannen aange- grepen zijn, die, ua hem een of meer slagen te hebben toegebracht, hem cen zakdoek in den mond wrongen en handen en voeten bonrten. Zoo althans werd hij des morgens gevonden door een der bedienden, die in zijne brouwerij hem ten dienste staan. Bij onderzoek bleek, dat de booswichten hem ontnomen hadden, behalve eene porte-rnonnaie met eenig geld, een som van 1700, die bij bij zich droeg, en dat zij verder met den sleutel van bet bureau, dien zij hem uit den zak genomen hadden, uit gezegd menbelsluk hadden ontvreemd een som van f 200, toebehoorende aan de diaconie der Herv. gemeente, welker tijdelijke administrates de heer C. was. De regtbank van Tiel heeft een onderzoek in loco ingesteld, doch de uitslag daarvan is nog niet bekend. Eene ongehuwde moeder te Veghel, heeft na hare bevalling, terwijl zij te bed lag, haar kind met beide handen om den hals geknepen en om- hoog gehouden, totdat zij meende dat het dood was, waarna zij het achter haar hoofdkussen heeft veiborgen. Toen het kort daarop begon te schreeu- wen, heeft hare moeder het kind genomen en verder om het leven gebragt. Zij ontkeut evenwel alle schuld. Dezer dagen is in Pruisen het eerste tot dus ver bekende geval voorgekomen, dat een lid der doopsgezinde gemeente inderdaad op grond van zijn godsdienstige overtuiging geweigerd heeft aan zijn dienstpligt, //in welken vorm ook,//te voldoen. Het jonge mensch is daarop onder militair geleide naar Berlijn gebragt en in het trein-bataillon der garde ingelijfd. Toen hij ook nu nog bleef weigeren, is hij voorloopig in arrest gebragt en met geweld in uniform gestokeu. De gemeente, waar toe bij behoort, heeft zich met een request om gratie i tot den koning gewend. Door cen aantal Fransche dames is geld bijeengebragt, tot het vervaardigen van een gouden doornenkroon voor den paus. Een pauselijke ex- zouaaf heeft dit gesehenk naar Rome gebragt en zou bet Pius IX op diens verjaardag (13 Mei) hebben overhandigd. Een persoon uit Amerika teruggekoraen, deelt het volgende- omtrcnt eene vreeselijke misdaad mede.

Schager Courant | 1872 | | pagina 2