Sedert eenige jaren sroonde te Boston in de Duit- sche wijk zekere Pruis Martinus Schlegs. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Den 15 April 11. vemam hij dat zijne vrouw hem hedroog. Hij kwam ten 9 ure 's avonds te huis, in schijn zeer kalrn, en zond zijne vrouw met eene boodschap uit. Toen zij vertrokken was greep hij zijne twee kinderen vast en stak ze met een mes dood; hij hing hen daarna met de voeten omhoog aan de bedsponde. Hij verborg zich vervolgens achter den ingang der deur en wachtte zijne vrouw af. Op het oogenblik dat zij den dorpel overstapte, greep hi] haar aan, wierp haar omver; bond haar armeu en beenen te zamen en sleurde haar op haar bed; hij stak de hoofden der kinderen onder haar, vertrok en sloot de deur. Hij begaf zich rechtstreeks naar den verleider zijner vrouw, zekeren Karel Staub, een Belg, en schoot hem met een revolver dood; vervolgens keerde hij naar zijn huis terug, legde zich naast zijne vrouw neder en schoot zich zelven voor den kop. Toen men des andereu daags de deur openliep, vond men de vrouw liggen te mid den der drie lijken; zij leefde nog, maar was ge- heel grijs geworden. In de vorige week had op de markt te Til burg het volgende voorval plaats. Een boer, die veel ongelukken gehad had, begaf zich naar de markt om een koe te koopen. Hij vond er een, die hem wel aanstond, maar de prijs was te hoog voor zijn ujiddelen. De eigenaar der koe keek den man ge- durende de onderhandeling scherp in hel gelaat en vroeg hem, toen hij den gevraagden prijs boven zijn middelen verklaarde, of hij niet K. heettc. Toen de boer zeide dat zoo zijn naam was, hernam de ander: //Kent gij mij niet meer ik ben Han- nes, die vele jareti geleden knecht bij u is geweest." De boer vertelde, dat hij sedert voortdurend met ongelukken had te .worstelen gehad, en Hannes dat hij sedert 30 jaren gehuwd wa«; dat het hem goed ging; dat hij zich nog steeds herinnerde, hoe goed de boer hem behandeld had toen hij knecht bij hem was, en hij eindigda met hem uit erken. telijkheid daarvoor de koe ten geschenke te geven^ Als curiositeit verdient verraelding dat het konijn tegenwoordig in Japan het modedier is en zeer gezoeht wordt. Niet lang geleden werd voor drie dezer dieren 50 Rios (130 gulden) betaald Om den leeftijd van een visch te bepalen, moet men een schub dwars doorsnijden. Icdere schub bestaat uit plaatjes die op elkander liggen. Telken jare komt er een nieuw plaatje bij, zooveel plaatjes boven elkander liggen, zooveel jaren telt de visch. De Nieuw-Yorker Times bevat een bijna ongelooflijke mededeeling omtrent een bezoek van een haren correspondenten in de Sing-Singgevange- nis te Nieuw-York. Hij zegt o. a. 't volgende: In die gevangenis bevindt zich een instrument, dat de gevangenbewaarders spottenderwijze het trapezium noemen. Het bestaat uit twee touwen, die over •een katrol loopen, en ziet er schijnbaar eenvoudig uit maar doet toch steeds het angstzweet op de huid des ongelukkigen te voorschijn komen, als hij wordt aangewezen, de verschrikkelijken macht er van te moeten ondervinden. De uiteinden der touwen worden het slachtoffer aan de duimen be vestigd, en met een. ruk van den beulskneeht wordt hij op die wijze in de hoogte getrokken, waar hij dan met de gansche zwaarte zijns lichaams enkel aan zijne duimen hangen blijft, een toestand, die hem ondenkbare smarten, veroorzaakt. Meestal ver- liest de ongelukkige spoedig het bewustzijn en wordt hij daardoor gelukkig voor zijn lijden onge- voelig. Wordt hij dan uit zijn toestand verlost, dan is hij door tijdelijke verlamming doorgaans •ongeschikt tot ioopen. Een gevangenbewaarder antwoordde den berieht- gever op zijne vragen naar de werkking van het trapezium: //Ik heb m3nnen gezien, die zoo lang bleven hangen, dat hnnne duimen tot de dikte van den pols waren opgezwo'len. Heeft hij lang genoeg aan de trapeze gehangen, dan wordt hij in een duistere eel geworpen, waar hij den volgenden dag wordt uitgehaald om op nieuw gehangen te wor den." //Hoe lang worden zij aan zulk een marteling onderworpen? was de vraag. //Dikwijls een uur lang," luidde het antwoord, //maar de meesten yerliezen reeds veel vroeger het bewustzijtl./' Men meldt uit Knijpe dd. 16 dezer: //Ooze hoogbejaarde dorpsgenoot Tjitte deVries, die deu 2 Maart jl. zijn 107den verjaardag vierde, heeft op heden nog een stukje tuingrond hcwerkt en met boontjes bezet, een blijk voorwaar dat de grijsaard thans, niettegeustaande zijne hooge jaren nog kracbtig en gezond van gestel is.# De oud-inspecteur van het geneeskundig staats- toezigt in Friesland, dr. W. II. Idzerda, heeft in een kort geschrift de aandacht gevestigd op het afdoend voorbehoedmiddel tegen de longziekte bij het vee: de inenting. Moge zijn waarschuwende stem iuvloed uitoel'enen in 't belaog van den bedreigdeu veestapel. Als een verhlijdend teeken van vooruitgang in den ondernemingsgeest van enkele Vlissingers, mag voorzeker wel genoemd worden het daarstellen van een badhuis, op de duinen buiten Vlissingen, tusschen de stad en het fort de Nolle, Aanvan- kelijk ziju door den heer C. Scheybeler de toebe- reidselen daarvoor gemaakt; zoodat men zich vleit nog dezen zomer eenige genotvolle oogenblikken op Vlissing's duinen iu het nieuwe badhuis door te brengen, waar, zoo mogelijk eens per week, muziek zal worden gemaakt Een afschuwelijke misdaad heeft te Smolens- ko in Rusland plaats gehad. De Mosk. Ztg. ver- haalt dienaangaaude 't volgende: Bij een rijke we- duwe, die in de nabijheid van Sraolensko woonde, een jong mensch, Nikolajew genaamd, tot huison- derwijzer aangesteld voor haar twee zoontjes, die hij voor het gymnasium zou opleiden. Waarschijn- lijk heeft hij de weduwe, de moeder zijnerleerlin- gen, het hof trachten te maken, en toen zijne po- gingen daartoe zonder gevolg bleven, vatte hij het wreede voornemen op, oin zich door den dood der kinderen op de moeder te wreken. Hij ging er werkelijk toe over om zijn besluit ten uitvoer te brengen, en deed het met de meeste wreedheid. Op zekeren nacht vermoordde hij een der knapen legde het lijk op een divan, overgoot het met pe troleum, wikkelde het in een deken en stak dezen in brand. Daarop wekte hij den jongeren broeder, bragt deze naar het lijk en zeide//Ik zal met u even zoo handelen; dat hebt ge dan voor uw moeder." De ongelukkige knaap liep naar het ven- ster en wilde er uitspringen, doch werd nog door den wreedaard gegrepen. Deze ontstak daarop in een afgezonderden vleugel van het gebouw, dien hij met de knapen bewooitde, een gereedgemaakt vnur, dwong den knaap daardoor te loopen en toen dezen de voeten verbrand waren, trachtte hij hem te dooden. Intusschen geraakte door het al te ligt- vaardig aangestoken vuur de vleugel van het huis in brand: er werd alarm gemaakt en de ter hulp snellende ontdekten nog gemakkelijk de vreeselijke oorzaak. De knaap werd nog levend gevonden en hoewel hij aan de hevigste smarten ten prooi was, wist hij toch nog kracht genoeg te verzamelen om alles te verlellen, voor hij stierf. Overigens heeft Niko lajew alles bekend en heeft hij zelf de gruweldaad aan het licht gebragt. Met leedwezen verneemt men, dat de toe stand van den heer Torbecke de laatste dagen weder minder gunstig is. Men schrijft ons van Texel, dd. 20 dezer: »JI. Vrijdag ontstond er brand in de boerenhof- stede //Antwerpen# in den Eijerlandschen polder. De bewoners waren op dat tijdsiip afwezig, hetgeen echter niet belette, dat het onheil door arbeiders spoedig werd opgemerkt. en de vlam niet dan met de grnolste inspanning werd gebluscht. Terstond werd omtrent het ontstaan van den brand aan kwaadwilligheid gtdacht en dat dit vermoeden niet ongegroud was, bleek duidelijk door de be- kentenis van een bereids in hechteuis genomen arbeider. Eenige leden van de arrondisseipents-regtbank te Alkmaar zijn heden naar hier overgekomeu, om een nader onderzoek in te stellen, en per avondboot weer vertrokken, met den bewusten arbeider als arrestant. Vrij logies met kostelooze verpleging in de ge vangenis, moet den roan hebben aangespoord, tot het plegen van it raisdrijf. l)e zestienjarige doehter van dezen brandstichter zit mede gevangen, wijl zij zich voor eenige dagen schuldig maakte aan het ontvreemden, van een bakje met ongeveer 400 centen uit een winkel te Oude- Schild. Gelukkig dat ons eiland van dergelijke gevaarlijke individu's wordt bevrijd.# Tot lid der plaatselijke schoolcommissie te Zijpe is, door den raad der gemeente benoemd de heer D. Bakker, en zulks ter vervanging van den heer F. II. Eels, naar elders vertrokken. Ter vervanging van den heer J. Lanser,on- langs overleden, is tot hoofdingeland van den polder Zijpe gekozen de heer 1). Bakker aldaar, met 71 van de 100 uitgebragfe stemmen. Op den heer J. van Beusekom waren 29 stemmen uitgebragt. In het Album der Natuur werd onlangs een voorbeeld aangehaald van het vernuft van een hond' 1 Het verhaal bleek evenwel geheel onwaar te zijn, (Waaaheid is intusschen, zegt de Deveoter Crt., hetgeen onlangs te Deventer voorviel. Voor een winkelhuis in een der drukste straten had men op i een avond de kelderluiken vergeten te slniten. Does de huishond, had het opgemerkt en, in plaats van zijn gewoon nachtkwartier te betrekben, legde hij zich digt bij de opening neder. Een paar voorbij- gangers die nog laat passeerden en te nabij den ingang kwamen werden door hem aangevallen, |Trouw bleef hij den nacht door waken. Toen in den vroegen morgen de bedienden kwamen, verliet i hij zijn post, ging naar den stal en legde zich rustig te slapen. De trouwe does had zijn pligt volbragt. Men schrijft ons uit Zuidhorn, 17 Mei: Gis- teren raiddag ten twee uren waren de vijf paarden van den landbouwer Jan Heeres te Noordhorn, vrolijk in het klaverhok, toen een zwerm bijen kwam aanvliegen. De paarden maakten daardoor nog tneor drukte, zoodat de zwerm uit elkander vloog en de bijen zich plaatsten op de koppen der paarden. Het dartelste paard was blind en hierop zetten zich de meeste bijen, waardoor het uit be- naauwdheid te water ging en hoewel het dier da- delijk, door menschelijke hulp, er werd uitgeholpen, was het reeds een paar uren later dood, tengevolge van het vergif der steken. Het paard dat het be- daarste, was gebleven, werd het miust gestoken en is nu weder hersteld; maar van de diie anderen zijn de koppen zoo opgezwollen, dat zij geen voed- sel kunnjn nuttigen, Laatstleden zaturdag-namiddag ontlasten zich boven eenige gemeente in Twenthe geweldige ha- gelbuijen, op enkele plaatsen vergezeld van donder. Daardoor is hier en daar aan de te veld staande vruchteu aanzienlijke schade toebragt, en zijn o. a, te Enschede en te Oldenzaal een zeer groot aan- tal glasruiten verbrijzeld; in sommige woningen was geen ruit meer heel. In enkele fabrieken zijn de kettingen op de weefgetouwen verbrijzeld en ua- men de werklieden voor de overal rood vliegende glasscherven de vlugt naar buiten. r-r- In de wet van 7 April I860 (Slaatshlad Mo. 57), opde maten, gewigten en weegwerktuigen, is op straf verboden aan alle ambtenaren ora in de van hen uitgaande stukken andere benamingen van lengteinateu uit te drukken dan die van meter met zijn onderdeelen en veelvouden. Niet onvermakelijk is het, op bladz. 387 van de jongste aflevering v^n het politieblad, geredi- ceerd en uitgegeven wordende door Z. E. den Mi nister van Justitie, te lezen, dat te Zaandam den 6 dezer is opgehaald het lijk [van een onbekend manspersoon en dat de lengte daarvan is 6 voet* Onwillekeurig doet dit denken aan van Lenneps rijm in de vermakelijke spraakkunst: Mijnheer de agent, U handelt zelf tegen het reglement. Wij yragenKomt de Justitie—Minister Nu zelf op het zwarte rigister? De raad der gemeente S.chagen heeft in zijne laatste vergadering goeilgekeurd het plan om ach- tereen volgende tot stand te brengen de nav.olgejide werken 1. het aanleggen van een kerkhof; 2. het bouweu van een raarlhuis; i 3. het aanleggen eener straat van de Laan naar 1 het statinns-gebouw; en 4. het graven van een kanaal naar de Stolpe. Eindelijk begint hij iu te zien, waarin de we- zentlijke behoeflen bestaan; dat de welvaart eener gemeente niet bevorderd wordt door het opleggen van geld, het maken van spaarpotjes, de vrees voor sehuld. Hier ziet men dus al weder het spreek- woord bewaarheid//hot verstand komt niet voor de jaren.# Door regenten van het gereformeerd wees- huis te Schagen, zijn benoemd tot vader en moe- der in dat gesticht Pieter Rob en echtgenoot. Te Bordeaux is een Afrikaansche Negerko- ning aangekomen, Ranalalalulu geheetgn, die aan boord van de trans-atiantische stoomboot ttla Guienne" derwaarts is overgebragt. Zijn gevolg bestaat, be- halve uit zijn vrouwen, uit zijn eersten minister en verscheiden zijner voornaamste rijks-beambten uit een gesnedene en ecu kok, die tevens ofleraar is. Deze Afrikaansche heerscher heeft .de reis naar Europa voornamelijk ondernomen met het doel om zich bij de gouvernementen van Erankrijk en En- geland te verontschuldigen wegens beleedigingen en hardo bejegeningen. xlie in zijn Staten aan Eransche en Engejscbe zeudelingcn zijn aangedaan

Schager Courant | 1872 | | pagina 3