Gemengde berichten. Burgerlijks Stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Burgelijke Stand der gemeente St. Maarten MARK TBERÏG TEN. Ingezonden. Advertentiën. Burgerlijke Stand gemeente Haringcarspel VADER en .HOEDER cl» de enkele uitverkorenen, in wier geest zich de waarheid, opgevangen uit duizend stralen zich con centreert in een zelf uitgesproken kort woord, dat voor hen al de opgevangen waarheid inhoudt. Doch het is erger wanneer we met woorden spelen en wc moeten gebracht worden onder de klasse van spelers in de twoede plaats door mij ge noemd. Toch wordt in onze dagen ook veel met zulke woorden gespeeld om er eenigen te noemen: godsdienstvrijheid, gewetensvrijheid, eerbiediging van de godsdienstige begrippen van een ander. Iloo hoog wordt er opgegeven van het recht en van de erkenning dier -edele begrippen 1 Helaas 1 het be zigen dier woorden is te vaak slechts een ellendig spel, om den haat tegen elke vrijheid te verbergeu. IVaar men in Nederland met die woorden de open bare school bestrijdt, daar speelt men een dergelijk onwaardig spel; waar het woord «ultraraontaan* door vermcenwde vaderlandsliefde wordt ingegeven bedekt het vaak een geest van uitsluiting sterker dan die van Rome's vurigste ijveiaar. In eene op den len dezer te Schagen gehou den volksvergadering, heeft de benoeming eener feestcommissie voor 12 Mei aanstaande, plaats ge had. Zij beslaat na het bedanken van enkelen- uit de heeren de Meêr, Voorman, Vlaming en Ligthert. Ook tc Barangerhorn heeft men blijken van instemming gegeven met het op den 12en Mei aanstaande tc vieren koningsfeest, door, in eene op den 8e dezer gehouden vergadering eene com missie te benoemen, die zich belasten zal met liet ontwerpen en vaststellen der op genoemden dag te houden festiviteiten, Naar wij van goederhand vernemen, is de heer C. Muller Cz. te Barsingerliorn stellig voor nemens, bij vijne naderende aftreding als lid der Staten van Noord-Ilolland, zich 1 niet weder ver kiesbaar te stellen. «Naar man veneemt heeft de heer G. A. Vorsteruian van Oijen, de redactie op zich genomen van het Gorinchemsche Nieuws en Advertedtieblad, uitgever G. C. vau der Mast." Blijkens een bij het Departement van Kolo niën ontvangen telegram van den luit.—generaal van Swieten, gedagteekend 2S Jannarij en te Penang in den morgen van jl. Zondag aangeboden hebben sedert den 24sten Januarij geene vijande lijkheden meer plaats gehad. Alles deed geloven, dat na de volkomen overwinning die behaald is, de strijd geëindigd en de onderwerping der XXV en XXVI Moekim nabij kan geacht worden. Panglim» Polim [hoofd der XXII Moeking, die volgens vroegere berigten den oorlog lieddej en de Sultan [zoo laatstgenoemde althans nietgelijk gezegd werd, aan de cholera was overleden] sche nen den strijd te willen voortzetten, maar zullen dat niet kunnen, omdat zij van alle boodgeooo- ten der noordelijke eu westelijke staten verlaten zijn. De cholera eischte op nieuw groote offers, vooral onder de laatsta angekomeu troepen van Pandang, in drie dagen tijds 83, «Zoo even* lelegraveert de opperbevelhebber ten slotte «wordt berigt dat Panghma Polim ook door da cholera is aangetast,* Bij de laatste operatie tegen den kraton te Atchin is, naar men aan de Middelb. Crt. uit Vlissitigen meldt, de 1ste luit. bij het korps ma- rin iers J. P. Smith door een kogel aan den lin kerarm gewond. De kogel is uit den arm verwij derd, hij overleed aan de gevolgen. H. M. de Koningin heeft, naar men mede deelt, jl. Dingsdag avond de dochters van lui tenant-generaal van Swieten bij zich ontboden, om haar geluk te wenschen niet het vermeesteren van den kraton. Bij bet afscheidnemen vereerde H. M. aan de jonge dames haar fotografische af beelding in albnm-formaat. Een van den gouverneur-generaal van Ne- derl.-Indië bij het departement van XoloniëD ontvangen telegram, ketwe lk overigens niets omtrent de krijgsverrigtingen in Atsjin bevat, vermeldt, dat de val van den kraton algemeen in Indië een grooten en goeden indruk maakt. Op de Yeemarkt te Zwolle zijn jl. Jan. ongeveer 2000 stuks vee aan gevoerd. Voor enkele jaren bedoeg dat getal nog geen 50. Te Haarlem i« jl. Donderdag aanbesteed: het bouwen van een school en onderwijzerswoning te Callantsoog; waarvoor de minste inschrijver was 4p heer G. Bouwman, te Wieringer waard, voor f 11.780. Fransche paardenkoopers reizen tegenwoordig weder het platte land der Provincie Utrecht af, om bij de landlieden tegen goede prijzen paarden aan te koopen. Niet zelden geven zij zelfs tot f 800 per stuk. De aangekochte paarden worden onmid- delijk naar het buitenland vervoerd. Het Handelsblad behelst de volgende dicht regelen, doelende op het geschenk aan Z. M. den Koning. Wien Neêrlandsch bloed door de aderen vloeit, Van vreemden invloed vrij, Wiens hart voor zijnen koning gloeit, Vergnnne 't woord aan mij; Al wat gij geeft voor 't Jubiló, Stelt Nederland op prijs, Ik voeg daarbij maar óóne beê: «Geef slechts voor een paleis! Voor 't sieraad onzer Vaderstad Is niemand uwer kond, Maar wat ge ook afstaat van uw schat: 't Strekk' niet tot ijdel goud! Al wat gij geeft, al wat gij doet, Naar Ncderlandsche wijs' Geeft, geeft ge met een blij gemoed Maar slechts voor een Paleis! Janaarij 1874. H. In den namiddag van den 2fie Januarij is uit eene slooot te Midden-Beemster het lijkje op gehaald van een pas geboren kind van het vrou welijk geslacht. Terstond viel er kwaad vermoeden op een dienstmeid S. S. genaamd, die daar gedu rende eenige weken gewoond had, ongesteld ge worden en kort na hare herstelling naar Edam vertrokken was. In den avond van denzelfden dag is zij te 1'urmerend door den kantonregter in verhoor genomen en heeft dadelijk bekend, dat zij onlangs bevallen was en in radeloosheid het kind, dat leefde, in 't water had geworpen. Daarop Is zij gevankelijk naar 't huis vau correctie te Hoorn gebragt. 't Was jl. Zondag voor de Hervormde gemeen te van Callantsoog een ware vreugdedag. Na ruim 13 maanden van den eigen Predikant verstoken te zijn geweest, mocht zij dien dag het genoegen sma ken, weder een eigen leeraar op den kansel te zien. De trouwe opkomst in het kerkgebouw, getuigde van de algemeene belangstelling. De nieuwe predi kant deed dea middags zijne intrede, na des morgens in zijn dienstwerk beveiligd te zijn door den welEd. Heer Knuttel, predikant te Eenigenburg. Wij meenen de gemeente Callantsoog met de beroeping van Ds. v. d. Scheer geluk te mogen wenschen. Ingeschreven van 27 Jan. tot 2 Febr. 1874. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: 30 Jan. Pieter Borst, jm. oud 28 ja- reu, wonende te Schagen, doch binnen de laassste zes maanden ook gewoond hebbende te Oude Nie- dorp, en Bregtje Kos, jd. oud 20 jaren, wonende te Schagen. OverledenGeene. Ingeschreven van 27 Jan. 3 Febrnarij 1874. Geboren: 31 Jan. Trijntje, dochter van Willem Goedhart en van Klaasje Bakker. Ondertrouwd: 80 Jan. Jan Schermer, jm. wonen de te Barsingerhorn en Maartje Kok, jd. wonende te Barsingerhorn, laatstelijk te Nieuwe Niedorp. GehuwdGeene. Overleden: 27 Jan. Grietje Nieuweboer, echtge- genoote van Simon Groet, oud 60 jaren. Jan, zoon van Willem Buiter en Comelia van Duin 22 Jan. Jan, zoon van Jan Houtman en Geer truida Faber. 22 Jan. Johannes, zoon van Pieter Mol en Trijntje Wahlen. Ondertrouwd: 24 Jan. Jan de Moei jm. en Adri- ana Dubbelt, jd., beide wonende te Haringcarspel. Gehuwd Geene. Overleden: 5 Jan, Arie Plak oud 17 maanden. 16 Jan. Klaas Swager oud 11 maanden. 18 Jan. Jan Blankendaal ond 13 maanden 23 Jan. Cornelis Kossen oud 11 dagen. Ingeschreven van 6 Jan. 3 Febr. 1874. Geboren: 9 Jan. Maartje dochter, van Jan Bas en van Maartje Blankman. 11 Jan. Jan, zoon van Jan Peetoom en van Adrijane de Witt. 14 Jan. Grietje, dochter van Jan Gladpootjes en van Jan netje Bakker. 18 Jan. Hendrik zoon van Pieter Smit en van Guurtje Bas. 24 Jan. Cornelis, zoon van Hendrik Roozendaal en van Maartje Kruijer. 24 Jan. Guurtje dochter van Jan Boontjes Pz. en van Guurtje Kuiper. 28 Jan. Trijntje dochter van Dirk de Geus en van Maartje Klinkhamer. 29 Jan Grietje, dochter van ïteindert van Ree en Grietje Bregman. Ondertrouwd Geene. GehuwdGeene. Overleden: 10 Jan. Johannis Cristiaan echtgenoot van Maartje Rutsen, oud 50 jaren. 25 Jan. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslagt uit Trijutje Hoogvorst echtgenote van Pieter Bijvoet. Schagen 29 Januarij 5 Taardcn f 50 a 200 Slieren 1 a Ossen f a 10 Gelde Koeijen f 230 a 280 kalf koeijen a a Vaarsen f a 9 Nucht. Kalverenf 6 a 15, Eng. Rammen f a 370 magere Schapen f 23 a 28, vette dito 28 a 83, Lammeren f f Over- houders f 24 a 31 Bokken en Geiten f 1 a 4 magere Varkens f 11 a J6 5 Biggen f 4[ a 0£ Konijnen a Kippen 100 av175 Eenden 75 a 110 ets. per stuk Boter 140 a per kilo. Kaas 40 a 50 cte per kilo. Kipeijereu f 3,50 a 4,00, Eendeijeren f af-per 100. Alkmaar 1 Januarij Aangevoerd 3 paarden f 40 a 75, 2 Koeien f 140, a 170, 16 Nuchtereu Kalveren f 11 a 19, 293 Schapen f 25 a 58, 4 Geiten f 4 a 7. 102 Mag. Varkens f 16 n 24, 170 Biggen f6 a 8,50 Boter 0,90 a 0,95 8)0 per kop. Purmerende, 3 Februarij Boter, f 1,45, tot f 1.55 20 Paarden 50 vette Kalveren 70 a 90 ets. per N. P. 72 Nuchtere Kalveren f 8 a 24 per stuk 61 vette Varkeus 48 a 60 per N. P. 20 magere Varkens f 14 a f 20 130 Biggen f 4 a 6 713 Schapen en Lammeren Kip-eijeren f 4,50 a f - Eendeijeren f INDIË. De warmte in dit land is dikwijls onuitstaanbaar, het Eau d' Anvers wordt daarom door vele menschen medegenomen, tot verfrissching en het is hiertoe bizonder geschikt. Het Eau d' Anvers neemt als het ware de warmte weg en verscheiden personen welke naar Indië gaan nemen een paar dozijn flacons Eau d' Anvers mede, ten eerste voor de warmte en ten tweede voor ziekten die in dit land zee gevaarlijk zijn. Ingeschreven van 6 Jan. 3 Februarij 1874. Geboren10 Jan. Geertruida, dochter van Joris van Vaal en en Elisabeth Hoek. 11 Jan. Neeltje, dochter van Simon Hoogland en Neeltje Dirkmaat. 14 Jan. Klaas, zoon vau Pieter Bekker eu Trijntje Gildemeijer. 13 Jan. Cornelis, zoon vau Jacob Kcssen en Maartje Stam. 22 Jan. Voor het onlangs door de Gere formeerde Diaconie te Schagen opgerichte gesticht tot verpleging van oude mannen en vrouwen worden gevraagd, om daarin de betrekking van te vervullen, tegen een salaris van f200 jaars, een gehuwd paar van de P. G. zonder kinderen en tusschen de 40 en 50 jaren oud. Belangstellenden worden verzocht vóór den eersten MAART a. s. persoonlijk of schriftelijk zich aan- temelden bij den oudsten Diaken, dea Heer D. STOLP te Schagen. 81^1

Schager Courant | 1874 | | pagina 2