De bekende gewonde officieren zijn: de luitenant kolonel Engel, komman- dant van het rechter half 3de bataillon, zwaar doch niet doodelijk; de majoor Gitz, Europeesch kommandant van de Barissan van Madura, de kapitein Van D.ialen, chef van den staf der 21e bri gade, de luitenants Kuijper van de ar tillerie en Tijl van de cavallerie, be nevens een inlandsch kapitein van ge noemde barissan, geen van allen ge vaarlijk. Het verlies van den vijand was zeer groot en werd op 200 dooden geschat, waaronder vier pangliraa's. Het resultaat van dit gevecht werd verwacht te zullen leiden tot de onder werping der 25 Moekim. Het tweede telegram, gedagteekend Atcliin 19 Fe bruari, vermeldt dat naden ïGden niets was voorgevallen, en dat toenadering nog bleef ontbreken, In de vorige week had te Schagen de 2e of laatste volksvoordragt plaats. Was de kolfbaan van A. Knikker de voorgaande keer goed bezet, thans was dit niet minder het geval, daar ieder als om strijd als 't ware wedijvert te toonen dat deze zoo nnttige instelling door hem op hoogen prijs wordt gesteld. De Commissie werd dan ook al was zij door enkele sprekers teleurgesteld, op krachtige wijze ter zijde gestaan door de Harmonie en Za-gveree. niging, benevens onder anderen door leden van de Rederijkerskamer nde Roos# enz. enz. welke zich daardoor deD algemeenen dank hebben verworven. Bizondere vermelding verdient de goede orde zoowel voor als gedurende die voordrachten, waartoe zoowel gasten als Commissarissen van orde, ieder voor zich het hunne bijdroegen en het spreekt ook van zelve dat dit tot de goede uitslag veel heeft bijgedragen. Toen het uur van scheiden genaderd was ging iedereen, zichtbaar vergenoegd en ordelijk huiswaarts en het is daarom, met het oog op het goede der zaak, te wenschen dat de belangstelling en mede werking, die de Commissie tot dusverre zoo ruim- i schoots te beurt viel, voor volgende soortgelijke j gelegenheid steeds mogen toenemen. i De heer W. Schermerhorn, onlangs tot i Burgemeester der gemeente St. Maarten benoemd is met 35 van de 36 stemmen tot lid van deu raad dier gemeente verkozen. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Winkel, zal op Woensdag 4 M&art e.k., des voormiddags te 10 ure, ten huize van den Heer Heijn te Wieringerwaard, bijeenkomen ter behan deling van de navolgende punten: 1. Mededeelingen van verschillenden aard; 2. Verslag van de wereeniging tot veredeling van het schapenras in Holland's Noorderkwartier#; 3. Rapport van de Commissie tot onderzoek der rekening over het dienstjaar 1873; 4. Be handeling van het Programma voor den wedstrijd met dorschwerktuigen 5. Voorstel tot het ne men van proeven met kunstmeststoffen 6- Be spreking over het oprigten van een modelboerderij 7. Vaststelling der Begrooting voor het dienst jaar 1874 8. Bepaling van de plaats voor het houden der algemeene vergadering in Novem ber 1874. Deze nog zoo jeugdige vereeniging strekke tot voorbeeld wat men door ijver en eensgezindheid vermag wij vestigen slechts de aandacht op het plan, vermeld sub. 6, tot de ten uitvoerbrenging waarvan meer dan een tonne gouds vereischt wordt. Dat vooroordeel en bijgeloof nog in den tegenwoordigen tijd niet alleen in de achterhoe ken van Gelderland, Overijssel of Drenthe moeten gezocht worden, bewijst het volgende geval. In de vorige week werd te Kolhorn een kind geboren, eenige dagen daarna vernam de vader van eene der bij de geboorte tegenwoordig geweest zijnde vrouwen, dat het kind met een helm was ter wereld gekomen, maar dat de helm spoorloos was verdwenen, dat öt de vroedmeester of een der buren zich van dat, naar zijne meening, won- der-voorwerp heimelijk ten eigen profijte, had meester gemaakt; hij liep als een razende door het dorp, de geheele buurt was in rep «n roer eindelijk begaf hij zich naar den vroedmeester, eischte op hoogen toon het hem ontstolenc terug en toen deze hem de deur wees, dreigde hij hem voor de regtbank te zullen vervolgen. In de eemeente Callantsoog heeft zich ook eene commissie gevormd voor de feestviering op 12 Mei a.s. Zij bestaat uit de heeren P. Kossen, C. Hoog- schagen, G. Jimmink, Jimmink, K. H. A. He roma, C. Hoek en P. Zeeman, terwijl de E.A. Heer Burgemeester dezer gemeente, lot eere voorzitter is benoemd. Deze Commissie is thans bezig met het inzamelen van gelden zoowel voor het nationaal geschenk als voor de feestviering der gemeente. Te Nagasaki (Japan) is de toestand onrust barend. Men vreest dat een burgeroorlog onver mijdelijk is. In het district Fizen is een ernstige opstand uitgebroken. Dezer dagen overleed sir Francis Pettit Smith, de uitvinder van den schroef voor stoom schepen. 19 Febr. had er in de Karpersteeg te Kam pen een vreeselijk ongeluk plaats. De 44jarige schipper R. Brom, die 's winters aan dejagt doet zou zijn geweer bergen, en trok het van de over zijde der kagchel naar zich toe. Vermoedelijk was het geweer niet in de rust, of wel haakte de haan ten minste het geweer ging af en Brom kreeg de volle lading in deu hals, zoodat de hagels in den nek uitkwamen. Een slagader was daarbij doorgeschoten. Oniniddelijk viel de gewonde neer en was kort daarop een lijk, nalatende eene we duwe en twee kindertjes. De overledene was een zeer oppassend en ijverig man. De koning der Ashantijnen is in zijn hoofd stad met ziju geheele familie door de engelschen gevangen genomen. Naar men verneemt heeft men te Hoogcarspel ruim f 60 bij elkander gebnigt voor 't koningsge schenk. Te Atsjin is overleden de adelborst 1ste kl. Schuijlenburg. Tot volmaking der prachtige geschiedenis van de portret'en der VeerscUe nbderiten wordt nu ge meld dat de conterfeilsels zoo goed als mislukt zijn. Als 't waar mocht zijn, is het best mogelijk dat men zich ten slotte nog met de teekening van Uilenspiegel behelpt. Men meldt uit Nieuwe Niedorp: vin den vroegen morgen van den 8 dezpr werd in eene sloot, nabij het station Noordscharwoude, het lijk gevonden van den alhier woonachtigen metse laar Jan Vries. Hij was den vorigen avond met den laasten trein uit Alkmaar vertrokken, en ver keerde toen in een zeer beschonken toestand, wat trouwens niets ongewoons bij hem was. In een zijner kleedingstukken werd eenig kleingeld ter waarde van ruim een gulden gevonden. Zijn por temonnaie en portefeuille, die hij volgens verklaring van een oogzetuige, te Alkmaar in het station nog bij zich had, werden vermist. In deze porte feuille waren, behalve andere papieren, waarschijn lijk ook munt— of bankbilletten. Zondag jl. zijn door een paar knapen twee papieren (een voldaan geteekende rekening en een prijscourant aan het adres van Jan Vries) gevonden nabij de plaats, waar zijn lijk in het water lag. Men vreest dat een misdaad heeft plaats gehad. De politie doet ijverig onderzoek,» Een jong mensch te Bourges vernam op het oogenblik, dat hij wegens het stelen van een brood en 24 francs voor eenige maanden in de gevange nis verblijf zou gaan houden, dat hij 70,000 fr. uit eene loterij had getrokken. De vrouw van den landeigenaar Ruhnke, te Lüllemin in Pommeren, heeft haar man door ver gift om het leven gebracht, uit wraak over de mishandelingen, die zij van hem had ondergaan. De Popoio Roroano (Italië) meldt, dat kar dinaal Antonelli eene circulaire heeft verzonden, waarin alle bisschoppen worden uitgenoodigd om naar Rome te komen, daar de Paus hen vóór zijn dood wil zien. Gedurende de maand Jannarij jl. zijn 168 zeilschepen, waaronder 7 Nederlandsche, vergaan. Er vergingen 18 stoomschepen geen daarvan was eeu Nederlandsch schip. Te Zaandam zija valsche geldstukken van óén gulden en een rijksdaalder in omloop. Zij zijn van de echte muntstukken onderscheiden door de loodachtige kleur en hun minder gewicht. Uit de school Jaap. „Meester daar is een menheer!" Meester. „Welke menheer, Jaap?# Men heer Zielopscboonerik meen de Schoolopziener.» Een dito. MeesterZeg eens Kareiwie heeft in ons land veel bijgedragen tot de beschaving en invoering van 't Christendom Karei: vlk weet het niet, meester!» Meester:# „Gij weet toch wel hoe gij zelf heet. Nu jonzenwie heeft het gedaan? Karei: „Ik mees ter!# Meester: Karei de Groote, schaapskop Weet gij 't nu?» Karei: vJa wel, meester! Karei de groote schaapskop.' In den nacht tusschen 18 en 19 dezer stortte het liotterdainsch tooneelgezel.schap onder directie van den heer P. van Biene, bestaande uit 10 personen, dat te Zevenhuizen een voorstelling bad gegeven, op de terugreis met paarden en rij tuig in het kanaal van den Zuidplaspolder. Door tegenwoordigheid van geest van eenige leden van het gezelschap gelukle het hun, door het stukslaan van eenige ruiten, zich uit die hagelijke positie te reddenalleen een paard is verdronken. In het naastbijzijnde logement gekomen, werden de tooneellisten door de boeren allerschandelijkst behandeld en werd hun onder anderen toegevoegd «indien het geen vastenavond was, kwaarnt ge hier niet in.# Zelfs zou men er de bedreiging bijge voegd hebben, hun een kogel te zullen achterna zenden, indien zij zich niet haastig uit de voeten maakten. Jl. Maandag is in de gemeente Xieu we Nie dorp een nieuw gebouwde school voor naaijen, brcijen en verdere vrouwelijke handwerken geopend. Hel onderwijs wordt kosteloos verstrekt, met uit zondering van de fijnere handwerken, waarvoor eene geringe bijdrage wordt gevorderd. Reeds ma ken verscheidene meisjes boven de 12 jaren (welke leeftijd als minimum tot toelating is gesteld, ten rinde haar niet aan het onderwijs in de openbare school te onttrekken) van deze nuttige inrigting gebruik Eenige levensverzekering-maatschappijen zullen den ]6 Maart d. s., als wanneer de Keizerlijke Prins zijn achttiende jaar heeft bereikt, hem ver schiedene millioenen moeten uitkeeren. Daarvoor liet Napoloen 111 den Prins dadelijk na zijne ge boorte verzekeren. De ijverige torenwachter te Utrecht had Dingsdagnacht de gloed van het ijzersmelten in de ijzergieterij van de heeren Smulders en Co., buiten de waardpoort, voor een geweldigen brand aange zien, en door zijn alarmgeblaas, stoomspuiten, ge wone brandspuiten, schutterij, garnizoen, brandweer en een groot publiek op de been gebracht; het klokkegelui, begeleid door het geklep der ratels, deed het ergste vreezen gelukkig echter, dat ieder belangstellende, ditmaal onverrichter zake, spoedig kou terugkeeren van waar hij komen was. Ruim 30 jaren geleden waren er in Duitsch- land nog geen fabrieken voor locomotieven en spoorwegrijtuigen. Nu levert Duischland jaarlijks minstens 1000 locomotieven en 30,000 spoorweg- rijtuigen, een waarde vertegenwoordigende van ruim 54 miliioen gulden. Vreemde kooplieden zijn weder druk bezig met den aankoop van paarden en besteden hooge sommen. Zoo kochten zij dezer dagen te Bcusichem een paard voor f875, een ander te Rumpt voor f892, en nog een derde te Trich voor 837,50; dit laatste was nog geen vier jaar oud. Aan boord van Zr. Ms. instructie - brik Ternate, liggende te Nieuwediep, is een treurige gebeurtenis voorgevallen. De luitenant ter zee Ie kl, Fon Leschen namelijk is, bij het afstijgen der trap die naar de longroom voert, gevallen en heeft beide beenen gebroken. Voor een half jaar brak hij een been door een val in het dok. Zeker geleerde wordt op een donkeren avond door een jongen met een lantaarn gevraagd, of hij hem voor een kleinigheid mogt vóórlichten. #Neen jongen!# zei de geleerde, »ik ben zelf een van de lichten der wereld." Dan wou ik," zeide de jongen, vdat je aan 't end van onze steeg aan een spijker hing, want wij wonen in een erg donker gaagetje!"

Schager Courant | 1874 | | pagina 2