f 500.000 Guld. DRIE B0ERDER1IJ1 Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Burgerlijke Stand gemeente Haringcarspel. BEKENDMAKING. Ingezonden. Rheumatiek en Zenuwpijn. Advertentiën. Ondertrouwd: Zeker middel ter verdrij ving van Katten en Muizen ZONDEK VERGIF. uit de hand tc koop groot 10 10J en 28 Bund. voordrachten algemeenen bijval verwierf, behoeft persoonlijk wel geen bizondere aanbeveling, maar om het hoogstbelangrijk onderwerp, dat door hem behandeld zal worden en zoozeer de belangstelling wekt en verdient van allen, die op beschaving en ontwikkeling prijs stellen, meenen wij dat hij thans vooral over een aanzienlijk getal van toehoorders zich zal moeten verheugen. Over znlk een onder werp dien begaafden spreker te hooren, belooft een zoowel ieerzamen als genotvollen avond. De Afdeeling Schagen c. a. der Maatschappij tot bevorderingder Bouwkunst heeft, in hare vergadering d.d. 1 Maart 1874. onder an dere behandeld het 2 jaarverslag (over 1873) waaruit het navolgende blijkthet Bestuur bestaat uit de de hceren: A. W. Gezellen gasfabrikant en bouw kundige te Schagen, Voorzitter en teven9 Corres pondent der Maatschappij. W. Roggeveen, gcm. opz., te Schagen. S. de Beurs, pold. opz. te Zijpe, Commissarissen. K. R. Blauboer, pold. opz. te Wieringerwaard, penningmeester. G. Meurs te Schagen, Secretaris, het ledental is met 7 vermeer derd en bedraagt thans 21, de ontv- bedragen f 52.de uitg. 46.89i, alzoo batig saldo in kas f 5.13 Den 19 Februarij jl. is te Schagen in eene lang gevoelde behoefte voorzien, er is een kiesver- eeniging voor leden',van de Provinciale staten opgerigt, zij telt reeds 48 leden. Het bestuur is zamengestcld uit de heeren Th. J. Waller, C. Kos, M. Haringhuizen, J. Spaans Jz. J. Breebaart, J. Schenk Jz. A. IV. Gezellen, J Schenk Dz. J. Beers. C. Grin en T. Lanser. Zijn wij wel onderrigt dan bestaat bij de Rederijkerskamer «de Roos* te Schagen, het plan is het laatst dezer maand, twee voorstellingen te geven in het lokaal van den heer A. Knikker, de eerste tegen een entree van f 0,49 en de tweede een paar dagen later, voor miugegoeden tegen een entree van f0,10. Het voornemen is bij die gelegenheid op te voeren «kunst es adeltrots* drama in 5 bedrijven en de «Koning der bedienden* blijspel in 2 be drijven. Wij, die eene repetitie bijwoonden, raden een ieder deze voorstelling te gaan zien, hij zal zich zijne twee kwartjes niet beklagen. IIL Het geheele reg-iment en in het biionder de dames hadden het al te maal eeer druk over de raak en werkelijk wan het al roo ver gekomen dat de heeren hunne getuigen gekoren hadden. Ik besloot het laatste middel aan te wenden, riep mijn vriend, met verheffing van stem, relfc met gevaar voor mijne vrijheid. Met gevaar voor uwe vrijheid? viel ik hem voor het eerstin de rede, hoe dit roo Weet, hernam hij dat er onder de dames van onren kring eene oude mama was met 6 dochters. Zulk een mama isopaichrelf reeds gevaarlijk maar wanneer de 6 dochters nog geholpen worden door eene tante, gelyk dit in dere familie het geval was ia het gevaar bijna onoverkomelijk en moet men er onder, Of ei boven, lachte ik; 't Eeuwig vronwlijke Trekt ons steeds tot rich Ook goed, roo als gij wiltEr boven op dan, maar ik heb gepast, ben nooit getrouwd en voel mij daar goed bjj. Doch verder. Ik schroomde het gevaar niet en deed aan de mama, die ik daartoe een beroek bracht, het verroek om haar gerag onder de toornige dames te doen gelden. Al de dochters en ook de tante ondersteunden mijn verroek uit ruivere menschenliefile natnurlyk en de mama beloofde mji bare hulp, half lachend reg- gende-het rou mij hard verwonderen, roo nog niet iemand er in liep, die niet de minste verwachting daarvan heeft." Ik vond die woorden dadelijk wel wat vreemd maar toch maak ten re niet een diepen indruk op mij. Reed* den volgenden dag echter begon ik hnnne beteekenis beter te vatten. Ik ontmoette de beide officieren en ofschoon aardig en wel reiden beiden bijna in derelfde woorden tegen mij Maar hadt gij dan geen ander on derwerp van gesprek kunnen kieren dan juist die mantille P Waarom moest ge toch dadelgk toen gij haar raagt, de aandacht er op vestigen En waarom hebt gii u niet in het gesprek ge mengd toen het nog tijd was.' Ik kon reggen wat ik wilde; ik had goed wij ren op de bliksem snelheid, waarmede de brand ontstaan was; de heeren hieven er bij dat ik met mijne vlugheid de raak best had kunnen voorkomen en gingen relfs roo ver dat rij mij als de meening van de dames te kennen gaven, dat ik de twist alleen in het leTen had geroepen om mijn diplomatiek ta lent als bemiddelaar te laten uitkomen, dat echter niet groot was gebleken, daar naar het oordeel van de dames alles reeds geschikt rou rijn, roo ik er mij niet mede bemoeid had. Dit was mij evenw el wat erg maar daar de heeren niet voor rich relven spra ken maar slechts het gevoelen gaven van de dames lud ik een ongenaakharen vijand tegenover mij in de ontoerekenbaarheid v in de%rouw. Den volgenden dag vernam ik dat de vrede weder hersteld was ea alles in de beste orde. waartoe de mama van de 6 dochters hare beste krachten hal verleend- De raak was mij reeds weder half uit het hoofd, toen ik eens op een namiddag de beide dames op de relfde plaats trof, waar de strijd was ontstaan. Ik naderde haar met gekunstelde onbe- vangsuheid maar het viel mg dadelijk op, dat rg, na mij «n «ogenblik verstrooid te hebben aangerien. al- of ry rich moesten bedenken wie ik was, met een statigen hoofdknik mij groetten, een k"'k, die rooveel reggen wilde alswe hadden maar liever dat gij niet gekomen waart Ik was toen nog reer jong, in de eerste helft van de 20 maar ik had driestheid genoeg van te meenen dat ik met het schoone geslacht wel wist ..m te gaan. Zich verstoord toonen of roete broodjes bakken, het is beiden even verkeerd. Men moet dadelgk eene stelling innemen, die een beslist voordeel geeft. Dit doel bereikt men het beste door ons gesprek roo in. te richten da; men in twijfel raakt of wij in erns; MARKTBERISTBN. Schaden 26 Februarij 3 Paarden f 60 a 150 Stieren a Ossen f a 10 Gelde Koeijen f 140 a 180 kalf koeijen f 170 a 190 Vaarsen f a 18 Nucht. Kalverenf 6 a 18, Eng. Rammen fa 300 magere Schapen f 25 a 35, vette dito a Lammeren f 24 f Over- houders f a Bokken en Geiten f 1 a 5 magere Varkens f 12 a J5 18 Biggen f 6 a 7 Konijnen 20 a 70 Kippen 80 a 120 Eenden 90 a 125 ets. per stuk Boter 153 a per kilo. Kaas 40 a 50 ets per kilo. Kipe ijeren f 300 a Eeudeijeren f a f per 100. Alkmaar 28 Februarij Aangeroerd 3 paarden f 60 a 120, 13 Koeien f 95, a 275, 219 Nuchteren Kalveren f4 a 16, 710 Schapen f 16 a 58, 4 Aiten f 4 a 7. 54 Mag. Varkens f 10 a 18, 228 Biggen f-5 a 8 Boter 0,97$ a 1,05, s)3 per kop. Purmerende, 3 MAART Boter, f 1,52 tot f 1.65 11 Paarden 28 vette Kalveren 70 a 100 ets. per N. P. 249 Nuchtere Kalveren f 5 a 1 4 per stuk 22 vette Varkeus 46 a 58 per N. P. 41 magere Varkens f 14 a f 18 170 Bizgen f 4 a 6 1009 Schapen en Lammeren Kip-eijeren f 3,90 a f - Eendeijeren f 3.40 a of scherts «preken. Inderdaad, dames begon ik, gelooft mij dat ik het bekoorende en vergunt mij mij soo ait te drukken, het leer zame ran nwen omgang nimmer io> diepgevoeld heb sla op het oogenhlik. waarop ik daarvan misschien Toor altijd afstand aal moeten doen. Beiden sagen mij aan op dit stoute woord en ik bemerkte dat ly reeds nsar een woord tochten, waarbij mij mijn afscheid zon gegeven worden, toen ik op dese wijze voortging: Ik heb (en |l tot mijn geluk waz dit wzar) zoo even eene aanstelling ontvan- gen zls attaché bij het gezantschap te Ixmden en reed» morgen vroeg moet ik van hier vertrekken. Het doet mij genoegen dat ik n hier aantreffen mag, zoodat ik n mgn oprechten dank nog betuigen kan voor de van n steeds ondervonden welwillendheid. Bon voyage zetde M< vrouw Turk. En veel succes viel Me- vrouw van Leeuwen in. Het kan niet missen of gij moet goede vooruitzichten hebben in eene carrière, waarin het tegen elkan der opzetten ran vrienden om later den bemiddelaar te spelen, waarin in èèn woord intrige op prjjs wordt gesteld. V. d. Ingeschreven van 24 Februarij (ot 2 Maart 1874. Geboren: 24 Februarij Dieuwertje, dochter van Arie Meijer Simonszoon en Dieuwertje Schoen. 28 Februarij Cornelis Dirk, zoon van Dirk Stins en Grietje Kooij. 1 Maart Antje, dochter van Dirk Schouten en Geertje Leijen. 1 Maart Dieuwertje, dochter van Dirk Saaf en Antje Brouwer, OndertrouwdGcene. Gehuwd: Geene. Overleden26 Februarij Arie Groet, oud 38 jaren, echtgenoot van Grietje Schaap. 28 Februarij Jannetje Kos, oud 13 maanden dochter van Gerrit Kos en Neeltje Boontjes. 28 Febr. Sophia Moné, oud 31 jaren echtgenoote van Christiaan van Lint. Ingeschreven van 24 Februarij 3 Maart 1874 Geboren 26 Februarij Cornelis, zoon ven Willem Groen eu van Jantje Schoort. Ondertrouwd: 25 Februarij Hendrik van Teulin- gen, weduwenaar van Aagtje Bruin, wonende te Barsingerhorn en Aafje Walken ter, jd. wonende te Barsingerhorn, laatstelijk te Oude Niedorp. GehuwdGeene. Overleden25 Februarij Klaas Vries echtgenoot van Maartje Slikker, oud 67 jaren. 26 Februarij Marijije de Graaf, ongehuwd, oud 21 jaren. 1 Maart Klaas Kerkmeer, weduwenaar van Trijntje op 't Landt, oud 74 jaren. 1 Maart Een leven loos aangegeven kind van Sijvert Rentenaar en van Trijntje Klaren. Ingeschreven van 18 Februarij 2 Maart 1874. Geboren25 Febr. Nicolaas, zoon van Jacob Kooraen en Antje Bakker. 26 Febr. Ariaantje dochter van Jan Bruin en Neeltje Blaauboer. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: 26 Febr. Jb. Doekes, jm ood 3 4 jaren en Antje Roos jd. oud 30 jaren beiden wo tiende te Haringcarspel. Overleden25 Febr. Grietje Groot, oud 6 jaren kind van Dk. Groot en N. Portegijs. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen dat op don 9, 10 en 11 dezer langs de huizen zal wor den gehouden de jaarlijksche collecte voor het fonds van de gewapende dienst in Nederland. Die collecte bij ben aanbevelende durft hij de hoop voeden dat de bedoelde Vaderlandsche instel, ling weder op hunne belangstelling zal mogen rekenen, te meer nu met reden te verwachten is dat ook de oorlog met Atchin eene vermeerdering van het aantal deelgeregtigdeu zal te weeg brengen waardoor het fonds in bijzondere mate aan finan- cielen Steun behoefte heeft, Schagen 4 Maart 1874. De Burgemeestir voornoemd. G. J. MULLER. Hoewel eerstgenoemde, verschrikkelijke kwaal, jonge en sterke menschen aantast, en laastgenoem. de onraeedoogend hare slachtoffers onder de zwak ken uitkiest en deze over 't algemeen voor onge neeslijk gehouden worden, zoo zijn echter een paar flacons Eau d' Anvers van den heer Aug. de Marbaix voldoende om iemand geheel van deze kwalen te genezen. JOIIAN FHKDERIk GEORGE DIDEIIICII(j uit Vcenendaal t en MARIA J0IIAWA PETERAELLA IIPP. Ede26 Febrnanj 1874. 8124 Enige en algemene kenniegeving. Een bus van 80 Cts. is voldoende om het grootste huis of schip een geheel jaar van alle ratten, muizen kakkerlakken, scbwuben enz. vrij te houden. 8 Proefbusjes kosten 50 Cis. te Alkmaar, H. J. Ansingh Beverwijk, K. E. Husuug. Dirkskorn, J. Lodder. Edam, D. v. d. Velde. Ede, J. C. C. Rupp. 's Bosch. F. L. Welsch. Hoogkarspel, P. de Wit. Kampen, L. F. Janssen. Koog, N. v. Pomeren. Locbem Wed. Wiudhouwer Nfedemb. Wed. J. Drost Nieuwed. W. V. Bruinvis. Oudet». F,Jo,ikerIdenburg Purmer., T. J. de Wolf. Schagen, W. A. Hazeu. Scbagerbrug, A. Ellen, l'exel, J. P. Smit.. Veenendaaal Wed. Klomp Winkel P. J. Bijhouwer Zaandam. L. Driescber. Bij elk artikel is een gebruiksaanwijzing. Emmerik, H. VOT1 Grimborn. Apotheker en Fabriek v. chemisch-technsche Prseparaten. 8198 Disponibel op eerste hijpotheek liefst op LANDE RIJEN te bevragen bij H. KRAMER te Iloorn. Ageot van bet centraal kantoor gevestigd te Am sterdam en te lloom, welke ook des Donderdags te spreken zal zijn bij ANTONIE MEIJER sta tions koffiehuis te Schagen, van 10 tot 12 uur, ook heeft hij 8125 in de nabijheid van Amsterdam. t

Schager Courant | 1874 | | pagina 2