Gemengde berichten. de leuzen des opstands niet zedelijk kannen noe- men. Men moet een Willem I in vergelijking met zijn tijdgenooten beoordeelt n, en nit dat oog punt beschouwd staat hij ook zelfs wat betreft het zedelijke en de keas zijner middelen, op een zeer boog standpunt. Terwijl Machiovellis grondstellin gen die van alle staatkundigen der 16e eeuw wa ren, volgde de vader des vaderlands een pad, door geen enkel bloedige daad, door geen enkele lage en regtstreeks verraderlijke handeling geteekend. Maar verder gq men niet. Voor de strenge regtbank der hooge zedelijkheid is niet alles wat hij deed, vooral niet het verbergen der ware leus van den opstand te verdedigen. In onze eeuw dit aanbevelingwaardig te noemen, deze mommerij door het aanheffen van bet Wilhelmus te verheerlijken dat zoude niets anders zijn dan de zedelijkheid des volks te ondermijnen. De groote mannen eens volks moeten elkander volkomen ma ken. Niet in het beeld van den eenen, maar in dat van allen te zamen genomen moeten wij het ideaal vinden dat bij ons streven ons moet voor oogen staan, waarin soms de uitnemendste te kort» is geschoten dat kunnen wij bij een auder leeren. J»aat dan ook Vondel onze leermeester zijn als hij in zijn meesterstuk ons wijst op het onzedelijke en de veinzerij, die in het begin des opstands is gepleegd. De Lucifer moet ons dus tegen het aanheffen van het Wilhelmus waarschuwen. De Schager Kermis van 1874 behoort tot het verledene, zij onderscheidde zich in vele opzig- ten, zeer gunstig Yan hare oudere zusters, drok, zeer drok werd ze bezocht, van alle zijden vernam men blijken van te vredenheid en de oudsten her inneren zich niet het ooit beleefd te hebben gedu rende de geheele kermis week was het prachtig droog weder, echter met eene uitzondering, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, de comedie en de apelleu waren uit, de Kennisgangers konden zoowat allen ter ruste zijn, barstte er boven Schagen een hevig onweder los, spoedig ontdekte men in Zuidelijke rigting brand, en bleek het dat de woning van den heer D. Timmerman in lichte laaije vlam stend, men was bevreesd voor het leven der reeds bejaarde bewoners, (de heer Timmerman en zijq vrouw tellen ieder meer dan 70 jaren) maar spoedig bleek dat zij in de grootste koelbloedigheid waren te werk gegaan. Toen de bliksem door het dak in het hooi sloeg, ter plaatse waar twee grasmaaijers sliepen, die er gelukkig ongedeerd af kwamen, was de vrouw, die reeds gekleed was, bezig het licht op te steken, de man kwam uit bed, de vrouw had de tegenwoordigheid van geest onder een hoop sleutels die van het kabinet te zoeken, dat te openen en daaruit te nemen baar gouden en jaweelen sieraden en uit een andere kast een paar zijden japonnen toen zeide zij tot haar echtgenoot laat ons uu gaan, als wij ons leven lief hebben. Inmiddels was de spuit met bare manschappen aaugekomeD; aan blusschen viel-niet te denken, al leen aan het bewaren der aangrenzende perceelen dat dan ook volkomeu gelukte, zelfs een schuurtje op het erf is bewaard gebleven. Door het nog tijdig omhalen van een muur is men een ijzereu kist, die eeu schat aan effecten en andere papieren van waarde bevatte, magtig geworden. Het hais was laag het ameublement in het geheel niet, tegeu brandschade verzekerd. De gemalin van Pierre Napoleon houdt, zooals men weet, een modewinkel Bondstreet te Londen. Hare zaken schijnen intusschen niet best te gaan, althans de regtbank heeft een bevelschrift uitgevaar digd, dat aan mevrouw de prinses J ustine Eleonore Naue Peter Bonaparte verbiedt, hare roerende goe deren uit bet buis te verwijderen. Door den bliksem werden verleden Woensdag 3 koeien die in ecne weide te Biesland grazende waren dood geslagen. Zondag werd een Pruis gearresteerd, die uit een winkel te Maastricht drie paar schoenen weg gemoffeld had. Men vond het geld, dat hij er voor gekregen had nog in zijn bezit. Woensdag namiddag is te Steenwijk de groote toren door den bliksem getroffen. De vlam werd spoedig gebinscht, het kruis werd van den toren ge trokken, wat zonder ongelukken afliep. Zoodra er sprake is van locale kleur, van sterk geprononceerde karakter trekken, denkt men in Nederland o. a. ook aan de Zaanstreek en hare bewoners. En, indien dit nog waar is in onzen alles en allen nivelleerenden tijd, hoeveel sterker moet h*t in het oog gevallen zijn in de zeventiende en tot de tweede helft der achttiende eenw. Niet alleen toch, dat de Zaanstreek toen als nn, en meer dan nu, zich door den bouwtrant der houten huizen eu door de vele molens onderscheidde, daar kwam bij de vreemde en rijke kleederdracbt, de tent- jachten of gondels, de luchthuizen, kraleutuinen enz. En bovenal de ontelbare menigte van am bachten en bedrijven die destijds aan de Zaan werd uit geoefend, van den scheepsbouw en de Groenlandsch vaart af en honderd andere thans naar elders over geplaatste en verloopene, tot de thans daar nog in vollen bloei en levenskracht verkeerende tak ken van industrie. Geen wonder, dat men reeds meer dan eens op het denkbeeld is gekomen, dat het menschelijk zoude zijn, de overblijfselen van zulk een belang wekkend overleden, waar zulk een rijk en scherp- geteekend miniatuurbeeld van ons vroeger vdlks- leveu zoo naauwkeurig mogelijk bijeen te zamelen en voor het oog van den tijdgenoot ten toon te stellen. Meermalen werd dit denkbeeld uitgesproken, maar telkenmale stuitte men bij de uitvoering op zulk een berg van bezwaren en moeilijkheden, dat inen het langzamerhand onder de vrome wenschen begon te rangschikken, liefelijk en schoon, maar niet levensvatbaar. In den aanvang van het loopende jaar vormde zich eindelijk evenwel cene Commissie met het be- waalde doel, om zulk eer.e tentoonstelling tot stand te brengen. Zij vatte die taak moedig op en mocht weldra ondervinden, dat de fortuin nog altijd de stout- moedigen te hulp komt. De zaak toch is thans reeds zoo ver gevorderd dat wij met zekerheid kunnen melden, dat de tentoonstelling van Zaanlandsche oudhe den en merkwaardigheden op den 2e Au gustus dezes jaars, in het stadhuis te Xaandam zal geopend worden, dat er reeds meer dan duizend voorwerpen zijn ingezonden en dat het drukken van den Catalogus is opgedragen aan den Heer de Jong te Westzaan, die de eerste duizend exem plaren daarvan gratis aan de Commissie zal afleveren, terwijl hem het regt is toegekend achter den Catalogus eenige bladzijden met advertentien te vullen. Maar wij kunnen meer zeggen. Wij durven met vrijmoedigheid verzekeren, dat de tentoonstel ling niet alleen eene getrouwe reproductie zal geven van de zeden en gewoonten der vroe gere Zaanbewoners, dat het zoo merkwaardige verleden van industrie en handel de Zaan er door menig model, werktuig, gereedschap of afbeelding geillustrerrd zal worden, maar ook dat de geschie denis van de Zaanstreek in hare belangrijkste mo menten (het verblijf van Czaar Peter niet te ver geten) en door menige bezienswaarde reliquie in het geheugen zal wordeu teruggeroepen. Op grond van het geen wij weten, dat bf reeds ingezonden, bf nog toegezegd is, honden wij ons dan ook overtuigd dat deze hoogst eigenaardige tentoonstelleug een bezoek vau landgenoot en vreem deling over waard zal zijn. Te Wamel woedde den 22 dezer een ver schrikkelijke brand; 23 huizen bewoond door 42 gezinnen, werden een prooi der vlammen, De oor zaak van dezen brand is niet met zekerheid opte- geven. De meeste perceelen zijn verzekerd bij de Utrechtsche Algemeene Brandwaarborg Maatschappij. Het turksche schip Kars is op de zee van Marinora door een Egyptisch vaartuig in den grond gevaren. Van de 350 passagiers zijn slechts on geveer 30 gered. Het Egyptische vaartuig heeft! belangrijke schade bekomen. Er zijn oneenigheden ontstaan tusschen Perzie en Turkije, ten gevolge van de slechte behandeling van turksche onderdanen en het aanvallen van turk sche soldaten op de turksche grens door perzen; eu voorts ten gevolge vau de weigering van Perzië om turksche stammen (ten getale van 2000 gezin nen), die de grenzen waren overgetrokken, terug te zenden. De betrekkingen tusschen de twee gou vernementen zijn van zeer gespannen aard. Jl. Zatnrdag barstte boven Borcnlo een he vig onweder los, vergezeld van hagel en regen. In de plaats zelve sloog de bliksem in het dak eener schuur, zonder echter brand te veroorzaken, maar bij den landbouwer Beckcnkamp, waar hy eveneens insloeg, waren de gevolgen treuriger, Eeu kind in eene wieg en een hond, die er bij lag, werden gedood, terwijl eene onde vrouw aan het been ge wond werd. Ook geraakte het huis in brand, welke door tijdige bulp echter spoedig gebluscht werd. Omtrent den brand te Diessen in Noord— Braband, waarbij twee kinderen het leven verloren» wordt nog het volgende medegedeeld Het huis van den metselaar Hendrikx, in het gehucht Baarschot, werd geheel door brand vornield, en ongelukkig waren twee kinderen, van twee en vier jaren, in het huis gelaten. Verwonderlijk is het dat men die kinderen niet gered heeft, dewijl de moeder in het huis was en ook een timmerman daar eenig werk verrigtteeenige meubelen bragt men nog buiten en te laat dacht meu aan die klei nen. Hartverscheurend waren de angst- en hulp kreten der kinderen; men hoorde het geroep van moeder! moeder! doch hulp konde niet meer op dagen* een dijk van brandend stroo belette den doortogt, en eene weenende menigte, ecne wanhopige moeder (de vader was toevallig afwezig), die men met geweld uit de vlammen moest keeren, konden gein redding meer aanbrengen! Een notaris te Molenaarsgraaf heeft dezer dagen een bankbillet vau f 60 ontvangen, waarop aan de keerzijde geschreven stond Trouvé daus la poche d'un uoédecin Hollandais sur le camp de bataille de Gravelotte, le 18 Aoüt 1870. (Gevonden in den zak vau een Ilollandsch geneesheer, op het slagveld van Gra velotte, den 18den Augustus 1870). Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 23 tot 30 Junij 1874. GEBOREN: Geenr. ONDERTROUWD; Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 26 Junij Catharina Haaker, oud ruim 3 jaren dochter van Jacob Ilaaker en Grietje Kruijer. Burger 1. stand der gemeente Barsingerhoin Ingeschreven van 16 30 Junij 1874. GEBOREN: 17 Junij. Pieter, zcon van Gerrit Rentnaar en van Maartje Oost. 20 dito Jantje, dochter van Klaas Kuiper en vah Antje Zwaag. 22 dito Jacob, zoon van Jan ronder en van Anna Zwaag. ONDERTROUWD: 26'Junij. Martinns Kwantes, wedenaar vanA ntje Stoel, wonende te Barsingerhorri en DieSwertje Kuiper, jongedochter, wonende te Bar singerhorn, laatstelijk te Wieiingerwaard. GEHUWD: 25 Junij Jan Groot, jonkman, oud 37. jaren en Jansjc K eeser, jongedochter, oud 21 jaren, beide wonende te Barsingerhom. OVERLEDEN 16 Junij. Een levenloos aangege veu kind van Comelis Jobannia Middelkoop en van Catharina Schuitman; 16 dito Jan Bood, ongehuwd, oud 54 jaren; 19 dito Tijs Bijpcst, echtgenoot van Eugriina de Hartog, oud 34 jaren; 21 dito Catharina Schuitman, echtgenoot van Comelis Johan nis Middelkoop, ond 36 jaren, 25 dito Maart je Smit, echtgenoot van Simon Mostert, oud 25 jaren. 29 dito. Trijntje Dikker, echtgenoot van Jan de Graaf, 39 jaren. MARKTBERIGTEN. Schagen 25 Junij Aangevoerd 2 Paarden f 60 a 100, Ossen f a 30 Geldtkoeien f 140 a 180, Kalfkoeijen, f 160 a Hokkelingen f 110 a 130, Nuchtere Kalveren, f 6 a 17, 96 Schapen f 16 a 22, vette dito. f 24 a 30, 810 Lammeren f 8 a 11, 4 Bokken en Geiten f 7 a 11, magere Varkens f 10 a 12, 53 Biggen 2,50 a 5, Konijnen f a Kippen f 0,50 a 0,60, Eenden f a ets. per stuk Boter f 1,13 per kilogram. Kaas 40 a 45 ets. per kilo. Kipeijeren f S Eendeijren f 3 a 3,30 ppr 100 stuks. ALKMAAR. 27 Junij. Aangevoerd 10 Paarden f65 a275, 7 Koeijen f2,75 a 3,00, nncht. Kalveren f 7 a 17, 92 Schapen f 22 a 36. 34 Lammeren f 5 a 12, 4 Geiten f 4 a 6, kleine Bokjes f a 130 magere Varkens f8 a 17 168 Biggen f 4 a 7, Boter per kop f 0,75 a 0,82. Pnrmerende, 30 JUNIJ. Boter, f 120 ot f 125, "51 Paarden. 157 vette Kalveren 60 a

Schager Courant | 1874 | | pagina 2