Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Te Maastricht is de tentoonstelling van reliquieën die in geen 200 jsar heeft plaats gehad, begonnen. Bijna alle R. K. ingezetenen hebben de nationale pauselijke of Maria-vlag uitgestoken, terwijl van lijd tot tijd de klokken en carillons zich laten booren. Onder de tentoongestelde reliquieën zijn verscheidene zeer gewichtige exemplaren. De voornaamste zijn, volgens het kerkelijk weekbladDe St. ServatiusUok een doorn van de doornenkroon, waarmede de Heer gekroond werd: een fragment van het kakebeen der H. Barbara een scheenbeen van den H. Tran- buillus; een vingeVlid van den H. Nicolaus; reen aanzienlijk deel van den H. Hubertus;» een ge deelte van het hoofdhaar der H. Maria Magdelena. waarmede zij de voeten des Heeren afgedroogd heeft; een afbeeldsel van den trouwring der Maagd Maria, dat het oorspronkelijken heeft aangeraakt; een tand en een vingerdeeltje van den H. Nicolaus; een stukje van den mantel van den H. Jozef; re- lequieën van onbekende heiligen; een hoofdschedel van een der elfduizend Maagden; een hoofdschedel van een onbekenden martelaar; hoofdhaar der Al lerheiligste Maria; een gedeelte van het hooi, waarop Christus in de kribbe neergelegd werd. De St. Servatiusklok hoopt, dat deze coÜÉclie relequ'eën eene nieuwe bron van «rgeestelijke en tijdelijke* welvaart voor de stad worden zal. Een boer te Soest reed dezer dagen met een volgeladen wagen hooi uit zijn weiland over de spoorbaan, niettegenstaande de trein reeds in aan tocht was. De machinist zag het eu vreesde het ergste. De boer echter spoorde de paarden aan, die den wageu gelukkig over de baan trokken, maar daarop door de snelle vaart met wagen en al omvielen. Dit was echter liet ergste niet. Daar de boer verzuimd had het hek der weide te sluiten, waren twee paarden den wagen gevolgd, met het ongelukkig gevolg dat zij voor den naderenden trein verpletterd werden. De trein ontspoordde gelukkig niet, doch had een oponthoud van een kwartier. Tegen den onvoorzigtigen landbouwer is procesverbaal opgemaak. Een Koning van Mastedy in Opper-Egypte stierf onlangs, en Sir Samuel Baker verhaalt van de begrafenis het volgende: De plegtigbeid van de ter-aarde-bestelling van een Koning van Mastedy is hoogst zeldzaam. Men graaft een diepen kuil, waarin men de vrouwen van den overledene laat klimmen en baar bet doode ligchaarn op de knieën legt. Dan brengt men de bij de naburen gemsakte gevangenen aan den rand van den kuil, houwt hun arm en been af en werpt ze zoo verminkt op het ligchaarn van den vorst. Wanneer dit geschied is, vult men het graf met aarde, die met de voeten vnstgestaropt wordt en de zaak is afgeloopen. De opvolger van den laat-sten vorst vond deze vermin king der gevangenen en het levend begraven der vrouwen onvoldoende. 11 ij noodigde zijne bloedver wanten tot een groot feestmaal un liet allen den deu hals afsnijden. Den 21 dezer heeft voor het Prov. Gerechts hof in Noordholland terecht gestaan Helbertus F.liza van der Dool, oud 31 jaar, geboren te Schoonho ven, laatst hofmeester op het stoomschip Java, vroeger bakkersknecht bij A. W. Meijer, 'in de Torensteeg te Amsterdam. Beklaagde wordt beschul digd van diefstal ten huize zijns meesters, in den nacht van 14 op 15 Sept. 1872, tijdeus den brand, die toenmaals in genoemd perceel iu de Torensteeg gewoed heeft. Zoo als indertijd werd medegedeeld, heeft de beschuldigde ztch onuiiddelijk na den brand ver huurd als hofmeester aan boord der Java. De ka pitein aas echter tijdig ingelicht van de vermoedens die er ten opzigte van dezen opvarende bestonden en aan de juiste maatregelen van dien gezagvoerder heeft men het vooral te danken, dat liet gestulene voornamelijk bestaande «n bankpapier en effecten, even voor de aankomst in Ned.—Indie in beslag genomen en aan de justitie aldaar overhandigd zijn, waarop beschuldigde in hechtenis genomen en naar Nederland teruggevoerd is. Het ontvreemde moet een aanzienlijke waarde vertegenwoordigen. Beschul digde ontkent het hem ten laste gelegde en beweert de papieren, die bij hem gevonden ziju, gekocht te hebben van een timmerman. Er zijn tusscben de 30 en 40 getuigen gedag vaard. Mr. Moutliaan zal als verdediger van den beklaagde optreden. Maandag namiddag is de Rijkskanselier Yon Bismarck nabij Kissingeu in het open veld, op den tocht naar het bad, door een schot ligt aan de rechterhand gewond. De dader, Kullmann ge naamd, is een jong kuipersgezel. Onmiddelijk iu hechtenis genomen, ontkwam hij slechts daardoor aan de Lijnchwet. Hij heeft bekend het plan gehad te hebben den prins te dooden. Een geestelijke werd bij zijn aankomst te Schwein- fort in hechtenis genomen, beschuldigd van den aanlegger te zijn van het plan, om Pruis Bismarck te vermoorden. Te Kissingen werd in den avond van den dag waarop de aanslag geschiedde aan den Prins een serenade met fakkellicht gebracht. Van vele zijden ontving de Prins reeds geluk- w^nschingen over zijne redding. De te Schweinfurt gearresteerde geestelijke is de priester llanthaler uit Walchsee bij Kufstein. Hij is te Kissingen door zes personen herkent als de gene, die kort voor dat het schot viel, groetend het Rijtuig des Prinsen, dwars over den weg, voor- bijging waardoor het rijtuig een korte poos werd opgehouden. Toen de koetsier het schot zag lossen, sloeg hij den booswicht, die in do onmiddelijke nabijheid stond, met de zweep op het hoofd, waarna de voorbijgangers toeschoten eu den uioordeuaar grepen. Jl. Zaturdag avond barstte een geweldige storm boven Engelands hoofdstad los. De bliksem trof het groote centraal postkantoor en sloeg de steeneji balustrade omlaag. De kerk te St. Luke werd getroffen en in brand gestoken, tal van hoornen in de squaris werden in splinters geslagen rn vele menschen, die over de straat liepen, gedood of gewond. Do regen viel neder in zulke slroomen dat men de overzijde der straten niet kon zien. In het Noordoosten van Londen liepen de huizen onder en dreven de meubels in de benedenvertrekken rond. De omnibussen moesten het verkeer 6taken, want in sommige straten waren de paarden tot de borst in het water. Op enkele der spoorwegen in London dreven de leggers, welke aan de zijde van den weg waren opgestapelt, over de rails, zoodnt men de grootste voorzigtigheid iu acht moest nemen. Nog geen 40 jaar geleden, zegt dc Sneeker Cour. in eeu noot, noemden de Zaandammers een tochtje naar Amsterdam, eeue overzeesche reis, eu wat verder lag, was eeu buitenlandsche reis. In de haven van Antwerpen heeft asn boord van een Portugeesch schip een vreeselijk drama plaats gehad. De kok had het eten wat laten aanbrauden en daarover waren de kapitein en ziju matrozen zoo ontstrmd, dat zij den armen kok deerlijk mishandelden. Met levensgevaar bedreigd, sprong de kok geen uitweg wetende, in het dok waar twee schippers hem trachtten te reddenmaar de kapitein hield de boot af en liet den ongelukkige voor zijn «ogen verdrinken, De kapitein is in hechtenis genomen eu de Portugeesche legatie be moeit zich met de zaak. Duitschlantf, Duitschland boven alles. De beste Duitsche komedie is de Pransche, de be6te Duitsche opera is de Italiaansche, het beste Duitsche laken ia het Engelsche, de beste Duitsche hand schoenen zijn de Dernsche, de beste Duitsche zangeressen zijn de Zweedsche, de beste Duitsche kaas is de lioilandsche, de beste Duitsche bad plaatsen zijn de Russische, de beste Duitsche tabak de Turksciie eu de beste Duilschere verhuizen naar Amerika. In Zwitserland is fn de kantoDs Appenzell, Grisons, Tessino en Yaliais een besmettelijke ziekte uitgebroken onder het vee, waardoor niet minder dan 338 stallen en 108 weiden zijn aangetast. Ook in Hongarije en wel op de domeingoedereu van het aartshertogdom Albert te Altenburg, doet zich hetzelfde treurige verschijnsel voor. Een moeder zeide tot haar roerig kind. sMuar blijf dan toch zitteu! kan je daD niet op je plaats blijven? je lijkt wel een iniuister.# Een policiedienaar ontmoet twee vagebonden. Hij vraagt den eerste: «Waar woont gij?" „Ner gens!" is het antwoord Policiedienaar tot den andere: #En gij tweede vagebond?* „Tegenover hem 1" De Notaris A. A. V., te Sas van Gent, is in hechtenis genomen en naar Goes overgebracht. Tc W ildervank heeft zich hondsdolheid bij ecu paard voorgedaan. Het dier was 25 dagen geleden door een dollen hond gebeten; vóór een paar dagen werd het lusteloos en daarna razend. Iu dieu toestand is het doodgeschoten. De Engelsche Bank waarschuwt het publiek tegen valsche banknoten van 5 pond sterling, ge merkt D 48, gedagteekend 4 Maart 1874. De Brusselsche correspondent van de Amst. Crt. meldt, dat een rNederlandsch onderdaan* thans angst eu schrik verspreid iu bosschen nabij Boussu (Henegouwen). Die jrNederlandsche onder daan* is een phyton [slang] van het eiland Su- matra, twee meter lang en uit een menagerie ontvlugt. Verscheidene men-chen hebben het dier ontmoet en niet dan met de grootste voorzigtig heid waagt men zich in die streek. In den Hofer Anzeiger leest men de vol gende advertentie Ik ondergeteekende verklaar hierbij, dat het volstrekt niet noodig is de lijkenverbranding in te voeren. Ik neem reeds sedert 15 jaar te Zeil het ambt van doodgraver waar, zonder dat ooit een geval van cholera, typhus, enz. in mijne familie is voorgekomen. Ook ben ik in 'ty bezit van eene geit, die zich met het op 't kerkhof groeijende gras uitstekend voedt, ja, mijne geit versmaadt zelfs elk ander voedsel, wal voorzeker ook een bewijs is van de onschadelijkheid van het kerkhof. George Ott, doodgraver te Zeil bij Hof. Als middel tegen varkensziekte heeft men hier en daar reeds inet goed gevolg beproefd om onder het varkensvoeder te mengen zaad van brandnetels, ook wel brandnetels zeiven, fijn ge sneden of afkapt. Te Groningen hebben zich bij een aalal men schen ziekteverschijnselen voorgedaan na het ge bruiken van garnalen. Uit Assen wordt gemeld, dat toen Dr. A. Kuijper van Amsterdam op h'et zendingfeest aldaar druk aan 't spreken was en de uitdrukking deed *ons leger valt niet*, liet geheele korps muzikan ten naar beneden viel, daar de banken en leu ningen, die aau de booinen waten bevestigt, bra ken. Menigeen perste dit een glimlach af, som migen schaterde bet uit van lachen. De spreker was genoodzaakt eenigentijd het stilzwijgen te bewaren dat hem blijkbaar moeite kostte. Uit bet Westland klaagt men over den tra gen afzet der aardappelen naar Engeland. Dc bessen en druiven slaan uitmuntend, maar de appel— en pereboomen zullen wegens den grooten afval, niet aan de verwachting voldoen. Te Mon ster zijn dezer dagen dc ceiste aalbessen aan En- gelschen verkocht h 10 cents het kilo. Te Oosterwolde heeft iemand binnen den tijd van 24 uur drie kinderen door den dood verloren, naar de Asser Crt. verneemt, vermoedelijk tengevolge van het eten van onrijpe vruchten. De anne oudheidkundige Schlieman is sedert ziju gelukkige vondst van den schat van Priamu, eooals hij de door hem gevonden kostbaarheden noemt, diep ougelukkig. Hij wordt van alle kanten vervolgd en de Turksche Regeering. dib wel toe liet dat hij naar oudheden zocht, is niet af t» brengen van haar voorncineu ooi zich de schatten- toe te eigenen. Zij heeft hem te Ath°ne een pro ces aangedaan, 't welk Sclilieinan verloor, maar toen de Turken kwamen vonden zij niets van de opge graven schatten. Alles was verborgen op eene plaats waar niemand ze tot dusverre vuiid. Toen heeft men zijn huis, inboedel, oudheden en effec ten de laatste ter waarde van 160,000 fr. in beslag genomen. Hij had alles op naain zijner vrouw laten overschrijven, maar 't hielp nie', zelfs zijn prachtig ledikant, dat op eene waarde van 5000 fr. geschat wordt is heui ontnomen. Onder deze omstandigheden is Schlieman t»gcn het vonnis in verzet gekomen. De zaak zal lilt bij het hof «an cassatie dienen. Had hij zijnen landslieden het vooruitzicht geopend, dat de ge vonden oudheden un zijn dood voor 't museum te Berlijn waren bestemd, iu plaats van voor dat van Athene, dan was hem zeker beter bescherming dan uu, ten deel gevallen. Ingeschreven van 14 21 Julij 1874. GEBOREN: 14 Julij, Agnes, dochter van Gesina Roubach. 20 Julij, Joanua, dochter van Simou Overtoom en Helena de Pater. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN15 Julij, Gomelis Saaf, oud 10 jaren, zoon van Dirk Saaf en Antje Brouwer. 10 Julij, Maria Baptist, oud bijna 4 maanden, dochter van Huibert Baptist en Gathariua Yonk

Schager Courant | 1874 | | pagina 2