Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Een zeer eenvoudig en zuinig middel, om paaiden voor muggen enz. Ie vrijwaren, wordt door den heer Perret, apotheker te Moret [Frank rijk] aanbevolen. Men heeft de dieren slechts met gestolte laulierolie in te wrijven.' Vijf lood zijn voldoende, om een paard voor drie dagen te beschermen. Het gebruik is met geenerlei nadeel verbonden; de licht prikkelende werking is voor de huid zeer gunstig en bevordert den glans van het haar. Dpzer dagen is door een te Amsterdam ge vestigd handelshuis eene pogiug gedaan om de rijks-accijns op het gedistilleerd te ontduiken, welke poging door den ambtenaar tijdig ontdekt en dus verijdeld is. Eene firma handelende in wijnen, zou volgens hare aangifte, een uitvoer doen van eenige kisten wijn uit 's rijks entrepöt. Rij de verificatie der kisten door den roeijer bleek hem, dat eenige bovenlagen der kisten werkelijk uit flesschen wijn bestonden; maar bij onderzoek ontdekte hij, dat de overige flesschen niet met wijn, maar met cog nac gevuld waren, waarvoor de accijus minstens 34 cents meer per flesch bedraagt. Daar de uit te voeren partij betrekkelijk aanzienlijk is, levert deze ontdekking voor 's rijks schatkist een niet ge ring verschil iu accijus op. De boete zal ongeveer f 900 bedragen. Te Utrecht zijn dezer dagen, tot groot ver maak van het straatpubliek, twee politie-agenten met elkander slaags geraakt, en ten slotte door huu collega's jtopgepakt.* In het begin dezer week kwam een oud vrouwtje op het loterijkantoor van de heeren gebr. Mooijman te s Hage haar twintigste kooplot ter ver wisseling voor de volgende klasse aanbieden en maak te reeds de daarvoor verdubbelde som van f 0.70 ge reed, toen zij'tot haar groote verbazing het verblijden de antwoord ontving, dat haar voor dit briefje f 850 ter hand gesteld zou worden. Het moedertje was in de voorgaande klasse buiten haar weten zoo gelukkig ge weest, op het briefje in kwestie een gedeelte van de f 20.000 als prijs lo trekken. Een practische Yankee werd eens op pisto len uitgedaagd. Ofschoon niet bang voor 't kruit nam hij het duel niet aan, maar gaf schriftelijk ten antwoord: Om twee redenen kom ik niet ik schiet u welligt dood, of gij zoudl mij kunnen doodschieten, in beiden gevallen is het moord. Ga daarom liever het bosch in, zoek een boom van ongeveer mijne dikte uit, schiet er op den gewonen afstand op, en zoo ge hem treft, wil ik aannemen dat ik ongelijk heb en u om vergiffenis smeeken. In het andere geval moet gij het mij doen." De Ere Nouvelle meldt het huwelijk van Millic-Cristine, »de tweehoofdige nachtegaal» (een meisje met twee hoofden en vier beenen.) Natuurlijk is het alweer een rijke Engelschman, die exentriek genoeg was om haar ten huwelijk te vragen. Die huwelijksplechtigheden zullen tegen het einde dezer maand te Avignon plaats hebben. De maire van deze stad heeft echter aan eenige rechtsgeleerden vau het Hof te Aix om raad ge vraagd, daar hij niet weel of hij hier met één of met twee bruiden te doen heeft. Onlangs werd de menagerie van het cirque Robioson met drie stoombooten naar Wyandotte in West-Virginie, overgevoerd. Op een der boo ten bevonden zich, behalve meer andere wilde dieren en een aantal paarden, een groote olifant en een reusachtige rhinoceros. Deze laatste wist zijn kooi te ontsnappen en wierp zich op den olifant waarvan een woedeud gevecht tusscheu beide woud reuzen het gevolg was. Op een noodsein van den kapitein, naderde de beide andere booten en gingen de verschrikte passagiers in allereil over; waarna door de vereenigde ekwipages herhaalde salvo's op de strijdende partijen werden gelost, die echter niet de minste uitwerking hadden, daar de kogels niet door de dikke huid drongen. Ten einde raad kwam de gezagvoerder op het denkbeeld om de steeds vechtende dieren, die alles wat hun in den weg kwam overboord wierpen of verbrijzelden, op andere wijze te bestrijden en hij liet met gloeijende stoom op hen spuiten. Dit hielpde rhinoceros nam verschrikt de vlugt in zijn hok en de olifant slaakte een kreet vau pijn. Dadelijk werd de kooi van den rhinoceros gesloten en zoodoende aan het geveeht voor goed een einde gemaakt. Geen der beide kampioenen was gevaarlijk gewond, doch acht paarden waren gedood en vier zoo vreeselijk ver minkt, dat men ze onmiddelijk moest afmakln, terwijl verscheidene andere dieren in de rivier ge worpen waren en verdronken. Te Tiel had Zaturdag een groot ongeluk plaats, dat bijna een menschenleven had gekost. Bij het inrijden van de veerpont schrikte het paard van den heer V. W. zoodanig, dat het onmiddelijk met het wagentje daarachter gespannen te water ging en dadelijk in de diepte wegzonk. V. W. redde nog bij tijds zijn leven. Een dag later ia het paard door de visschers een uur beneden Tiel in hunno netten opgevischt. In den namiddag van 30 Julij omstreeks 3 nnr brak te Wilpe nabij Deventer een hevigen brand uit in de kom der gemeente. De brand, die in een kleine arbeiderswoning ontstond, kreeg, al spoedig zulk eeti omvang, dat binnen korten tijd zes huizen, gewoond door dertien gezinnen, een prooi der vlammen werden, niettegenstaande de vereenigde pogingen der dorpsbrandspuit en die van het huis te Lalhemer. Twee varkens en zes geiten kwamen in de vlammen om, terwijl een jonginensch, die zich als remplacant verkocht had, hierbij f 400 verloor. Slechts een der huizen was geheel geassureerd, de bewoners der andere ge bouwen zijn door dit treurig ongeval nagenoeg van alles beroofd. Te Groningen is in de vorige week eene vrouw tengevolge van een zonnesteek overleden. De soldaat A. Mark, vau het 7e reg. inf. te Hoorn, is wegens aanhoudend wangedrag uit de gelederen gejaagd. Generaal Verspijck is jl. woensdag avond te ,s Hage aangekomen. Door het departement Bennebroek der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werd dezer dagen op eenigzins plegtige wijze, een premie uitgereikt aan 15 ouders, wier kinderen in het geheel niet of zeer weinig de school hadden verzuimd. Een der groote prijzen uit de Haailemsche loterij, eeu span paarden met rijtuig, i.*, zegt men, ten deel gevallen aan den zoon vau den heer Jan sen logementhouder te Zevcnaar. Hoe een rat soins oorzaak van een brand kan zijn, bleek volgens de Tijd in den nacht van den 26n op den 27n Juli. In eene woning in het Zwaanstraatjo te Breda had men ouder den schoorsteen een kaarsje te branden gezet. Dit schijnt door een rat tot onder het bed te zijn gesleept, althans omstreek 12 uur werd de nachtwacht dier wijk een brandlucht gewaar waarop na onderzoek bleek, dat in gemelde woning brand was ontstaan. Het bed, alsmede de zolde- i ring waren reeds in brand, doch werden door J hulp der buren spoedig gebluscht. Wij vermeenen de aandacht te moeten vestigen op de tentoonstelling van Zaanl. ondhe- den en merkwaardigheden, die gepasseerden Zou- 1 dag in het Gemeentehuis te Zaandam, des namid- dags te een ure, werd geopend. Wij kunnen met volle zekerheid meldeD, dat die expositie een be zoek overwaardig is, niet alleen omdat 1506 h 1600 voorwerpen, waarvan velen uitmunten door sierlijke bewerking of door rijkdom van stof worden ten toongesteld, maar bovenal omdat het' ensemble een eigenaardig cachet heeft. De tentoonstelling is, te oordeelen naar eene oppervlakkige inzage van den zoo eveu bij T. de Jong te Westzaan verschenen catalogus, eenig in haar soort. Uit een tal van voorwerpen blijkt duidelijk' hoe on dernemend die vroegere Zaaukanters waren, hoe welvarend de Zaanlandsche dorpen in de 17e 18e eeuw geweest zijn en welk een veelsoortige industrie in die tijden daar gedreven werd. De tentoonstel ling is menige herinnering rijk aan de Groenlands vaart, aan den scheepsbouw en aan het verblijf van Czaar Peter te Zaandam. Zij heeft ook verscheide ne nummers die bewijzen, dat tijdens den hoogsien bloei der Zaanstreek ook de kunsten en wetenschap, pen aldaar vlqtig beoefend werden. Zoo vindt men er een kerkgezicht van Saenredam (Ao. 1635) de gunstig bekende te Assendelft geboren schilder, even als het door Kraft uitstekend geschilderde wapen van Wormer, voorstellende het gebonden, of beter misschien het omwonden hoofd van Wor mer, het eenig overbleven stuk vau dien Zaanschen schiider, naar wij meenen. Zoo ook versieren de gunstig bekende teekeningen van Thopas in mezzo- tiDto-manier de expositie even als de uitmuntende schepen van den in 1788 overleden schilder Jochem de Vries. De tentoonstelling levert ook nog menig klee- dingstuk en vronwensieraad even rijk als schoon» maar niet minder vreerad soms, terwijl een volko* men nagebootste Zaansche kraamkamer en een kra- lentuin, zooals in vroegere tijden aan de Zaan gevon den werden, het geheel voltooien. Onlangs trad een boer een winkel binnen, zonder om zich heen te zien trok hij zijn jas nit, deed zijn das af, liet zich op een stoel vallen; sloeg de beenen over elkander en riep op norschen toon: vHet water is immers heet?" »Het wa ter mijn heer? antwoordde een net gekleed heer, die achter een traliehekje zat en met zichtbare be vreemding de handelwijze van den boer had aange zien. »Welk water?" Wel ik wil geschoren worden, waarom hebt gij alles niet klaar staan, ik heb haast! Vergeef mij, dit is geen barbierswin kel, maar een bankierskantoor." »Te drommel ik vroeg iemand op straat, waar ik kon geschoren worden en toen verwees hij mij naar hier. De bankier trok een verlegen gezicht en de boer deed zijn jas weder aan en ging heen. Zondag jl. heeft te Waneperveen een jonge ling van ongeveer 22 jaren, die door een paar jongens van 13 en 14 jaar met zand gegooid en met stokslagen bedreigd werd, in drift een dier jongens met een stok dermate op 't hoofd geslagen dat men voor voor 't behoud vau diens leven ernstig vreest. De justitie bemoeit zich met de zsak. Van de klei- en woudstreken in Friesland meldt men, dat de varkens schier huis aau huis door de gevreesde varkensziekte zijn aangetast; reeds honderden mestelingen (mestvarkens) zijn dien tengevolge gestorven ennog is het einde niet te overzien. De eerste prijs in de Haarletnvche paarden- loterij bestaande in een sociahle met twee boven- landsche merrie», is ten deel gevallen aan den heer Wuste, wonende op het buiten verblijf *Ein- denhout// op den Wagenweg over de Spanjaardslaau bij Haarlem. Te Rotterdam had eene jonge dochter, bezig zijnde een flesch bier te ontkurken, het ongeluk dat haar een kleine glasscherf in het oog sprong, met het noodlottig gevolg dat dit hevig begon te bloeden terwijl de spoedig te hulp geroepen ge neeskundige slechts kon constateeren, dat zij het eene oog voor altijd verloren heeft. Het lijk van monseigneur. l)e Mèrodeis op het Duitsche kerkhof nabij de pieterskerk te Rome bijgezet, en zal daar blijven. Den 1 dezer werd door den notaris zijn testament geopend. Zijn broeder Werner is universeel erfgenaam, met de verplich ting de beide zusters, Theodolinde en Anna, wedu we vau deu graaf Moutalembert, elk 600,000 Franc uit te betalen, behalve 100 andere bgatpn, Ook voor zijne dienstboden heeft hij vaderlijk gezorgd. De nalatenschap wordt begroot op 7 uiillioen Franc. De prijs der fokvarkens is sedert eenige we ken buitengewoon Uag. Voor f 2 a f 4 koopt men thans een varken, waarvoor ineu verleden jaar f 8 en f 10 besteedde. Men verhaalt zelfs, dat gepasseerden Maandag te Gorinchein eeu big van f 6 weken voor 25 cents verkocht werd en toen eene werkman zijne wondering daarover te kennen gaf, de verkooper hem vroeg of hij er ook niet wilde koopen »Tk heb geen geld bij mij", was het antwoord, »kuut ge zuur kijken", vroeg de koopman ham en toen deze daarop een lang en leehjk gezicht trok, wierp de gulle koopman hem er een in den arm. Zeker is het, dat verkoopers, bij gebrek aan koopers, reeds eeu en andermaal hunne volle kooien onverkocht huiswaarts moesten nemen. Ingeschreven van 28 Julij 3 Augustus 1874. GEBOREN: 28 Julij, Pieter, zoon van Nan Wagenmaker en Jeitje Maas. 30 Julij, Corne- lia, dochter van Sijvert Bakker en Helena Koordes. 1 Augustus, Jansje, dochter Jan Spijkman en Ma- rianna Rossen. 2 Augustus, Cornelis, zoon van Cornelis Hos en Guurtje Schermerhorn. ONDERTROUWD: 31 Julij, Jacob Snijders, jm. ond 19 jaren, wonende te Schagen en Corne- lisje Vijzelaar, jd. oud 27 jaren, wonende te Scha gen doch binnnen de laatste zes maanden ook ge woond hebben te Winkel. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN29 Julij, Maartje Dekker, oud 66 jaren weduwe van Jan Biesboer. Ingeschreven van 28 Julij 4 Augustus 1874. GEBOREN: 3 Augustus, Christinn, dochter van

Schager Courant | 1874 | | pagina 2