Gemengde berichten. MARKTBERI3TEN. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Ingezonden. De nieuw benoemde Burgemeester van Lands meer, Jonkh. van Bevervoorden tot Oldeooeule, werd Zaturdag den 31 Ocluber j. 1. door de beide Wethouders te Amsterdam met een jagt afgehaald en bij zijne aankomst iu die gemeente, wapperde uit bijna alle woningen de nationale driekleur. Woensdag den 4 dezer werd ZEd. Achtb. door den raad tot Secretaris benoemd. De heer Mr Luijben, lid der Tweede Kamer is tot burgemeester van s Hertogenbosch benoemd., De surnumerair bij de Staatspoorwegen M. maakte ten huize van zijn oom te Goes een revolver schoon, welken hij dacht dat niet geladen was. Ongelukkig sloeg de haan onverwacht neder, en een schot trof de vrouw des huizes in het onderlijf. De toestand der moeder van zeven ineerendeels jeugdige kinderen is gelukkig niet hopeloos, doch wekt natuurlijk algemeene deelneming. Jl. Dingsdag is te Winkel in een openbare vergadering vastgesteld het ontwerp der acte van oprigting van de naamlooze vennootschap »de Modelboerderij te Winkel,» welke zich ten doel stelt de veredeling van den Nederl. veestapel en de ontwikkeling van het landbouwbedrijf. Zij zal werken met een maatschappelijk kapitaal vau f 100,000, verdeeld in aandeelen van f500, waar van de grootste helft is geplaatst. De koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. De vennoot schap zal worden bestuurd door drie directeuren en zes commissarissen. Tot directeuren zijn be noemd de heeren K. Rezelman eu J. Breebaart Kz. te Winkel, eu W. Sluis, te Beemster; tot commis sarissen de heeren jhr. mr. J. van Eoreest v. d. Palm, te Anna Paulowa; K. Winkel, burgemeester van Sijbekarspeh C. Rezelman, te Nieuwe Niedorp; N. Loder A. Nobel eu J. Koomeu. te Winkel. In een belangrijke gemeente der prov. Utrecht bestaat een eigenaardige verordening. Men maakt namelijk aldaar elke maand door aanplakking aau het Gemeentehuis, met vermelding van de nameu van ouders en van leeftijd, bekend, niet alleen welke kinderen dagelijks de school verzuimden, uiaar zelfs welke beweegreden tot dit verzuim geleid hebben. Zoo Wordt daar d, v. den volke bekend gemaakt, dat het eene kiud op dien dag de koe heeft gehoed het andere in de tabak móest werken, een derde een neef of nicht over had, bij eeu vierde visite was, enz. Te ,s GRAVENHAGE is bij de vervaardi gers, de heeren Devillers Co te bezichtigen het monument dat de nagedachtenis van generaal- majoor J. H. R. Kohier, bevelhebber der le expe ditie tegen Atchin, op Java zal vereeuwigeu. Dit grafmonument is een prachtstuk, zoo wat ontwerp als wat bewerking betreft. Het is vervaardigd van hardsteen met wit marmeren ornamenten in inscrip tie-platen. Aan de vier hoeken bevinden zich vier fakkels met naar onder gerichte wit marmeren vlammen. Op de voorzijde der schaft is een wit marmeren inscriptieplaat aangebracht, waarop aan den bo venkant een gevleagelde zandlooper en aan den onderkant een slang, als symbool van dood en eeuwigheid, gebeiteld zijn. Op de plaat staat: den generaa-majaor J. H. R. Kohier, ridder der Militaire Wiilemsorde 4e klasse, bevelhebber der Ie expeditie tegen Atchin.Op de achterzijde een marmeren plaa, waarop aan de bovenzijde een ei ken en een lauwerkrans en aan de onderzijde eeu trofee, waarop een relief gebeiteld is: zijne wednwe vrienden en vereerders en zijne kameraden van het Ned. Ind. leger, 14 April 1873.» Aan de zijden bevinden zich twee hardsteenen kransen van eiken en lauwerbladen, waarin een wit marmeren medail lon ter rechtrezijde, met de inscriptie: wij zollen onzen plicht doen.» Boven en onder de krans: «ge boren te Groningen, 3 Juii 1818,» ter linkerzijde de Militaire Willemsorde en «gesneuveld voor Atchin 1873. Op de vier zijden boven de schaft wit mar meren sterren; op den hoeken van den kap zijn palmetten gebeiteld, waartusschen een schulp met wilgentakken. Alle ornamenten, inscriptien en sym bolen zijn zoowel in hardsteen als in marmer en relief bewerkt, terwijl het monnment zelf gedeeltelijk is gepolijst. Het geheel maakt een keurig effecf. De stoomvaart maatschappij Java heeft zich bereid verklaard dit monument geheel kosteloos naar Indië over te brengen, De paus he> ft aan den bisschop van Paderborn j een gouden medaille gezonden, ten blijke van de i bijzondere liefde en de deelneming, welke de «heilige vader* den gevangen opperherder toe- draagt. Aan de eene zijde ziet men het borstbeeld van den paas, aau de andere de St.-Pieterskerk^ In Engeland is de oogst ook zeer overvloe- dig geweest, eu ten gevolge daarvan zijn de prijzen der granen ongehoord laag. In 't graafscap Surrey is de mud tarwe verkocht voor f12. Bijna overal is overvloed, maar ten gevolge hiervan weinig hamel Vn verkeer. Door de doeltreffende maatregelen der coö peratieve vleeschhouwerrij te Utrecht zijn de slagers aldaar genoodzaakt worden de vleeschprijzen aan merkelijk te verlagen. De Burgemeester F. Neumann. te Kyritz, in de Pruissische provincie Brandenburg, he'-ft laatstleden Woensdag bij de repetitie iu den Amcrikaauscheu circus een paar olifanten zoodanig getergd, dat het personeel hem uit vrees voor ongelukken uit den circus heeft gesmeten. 'sAvouds na afloop der voorstelling, toen eenige olifanten op straal stonden om naar Ruppin te worden ver- vervoerd, gaf hij een van de kleinste dezer dieren een slag. Onmiddelijk grijpt een groote olifant hem met den slurf aan, slingert hem omhoog en ploft hem op de straat neder, zoodat hij op het zelfde oogetiblik den geest gaf. Schagen 5 Nov. Aangevoerd 2 Paarden f 40 a 00 495 stuks rundvee Ossen f 164 a 180 Stieren f 90 a 120 Gelde Koeijen f 120 a 260 Kalf Koeijen f a Vaarsen f 80 a 130 Hokkelingen f 30 a 55 Nuchteren Kalveren f 12 a 17 1296 Schapen Ramen Eng. f a Schapen f 18 a 22 Vette Schapen f 24 a 33 Lamineren f a Overhouders f 16 a 24 Bokken en Geiten f 1 a 4 99 Farkens Mageren dito. f 8 a 18 Vette dito. f a Biggen f 3 a 6 15 Konijnen f 0,10 a 0,65 40 Kippen f 0,35 a 160 Eenden f 0,55 a 0,75 Duiven f a Ganz—Eijeren f a Zwanen f a Boter f 1,224 a 1,37 J Kaas f 0,40 a 0,474 Per kilo. Kip-Eijeren f 5 a 6 Eend-Eijeren f a per 100 stuks. Purmerende, 10 November. Boter. f 1,40 a 1,55, 35 Paardeu. 76 vette Kalveren f 70 a 90 ets. per N. P. 74 Nuchtere Kalveren f 10 a 28 per stuk 135 vette Varkens 46 a 60 per N. P. 12 magere Varkens f 8 a f 12 242 Bigge» f 3 a 4, 1264 Schapen en Lammeren Kip—tijeren 6.50 af Eendeijereu f Ingeschreven van 3 tot en met 9 November 1874. GEBOREN: 3 Nov. Jannetje, dochter van Pieter Zwakinan en van Maartje Kaper. 4 dito. Jan, zoon vau Pieter Vries Junior en van Jannetje Borst. 4 dito Leendert, zoon van Jacob Zwaag eu van AagjejBreed. 2 dito Geertruida dochter van Pieter Bosman en vau Maria Adelheid Stüve. 9 dito. Maria, dochter van Gerrit Kant en van Ma ria Bos. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 3 Nov. Jansje Spijkerman, oud ruim 3 maanden, dochter van Jan Spijkermau en van Marianna Kossen. 4 dito. Adriana Dente- kom oud 16 jaren, dochter van Evert Deutekom en van Aagje Wiering. Ingeschreven van 3 10 November 1874. GEBOREN: 5 Nov. Aagje, dochter van Jacobus Deutekom en van Trijntje de Graaf. 7 dito. Cornelis, zoon ven Pieter Smit en van Antje en Haan. 9 dito. Grietje, dochter van Pieter Keet man en van Dieuwertje Waterdrinker. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 7 Nov. Dieuwertje Blankman echtgenoote van Simon Groot oud 24 jaren. BADEN. Neemt nooit een bad, zonder er een flacon Eau d'Anvers te hebben ingegoten. Deze parfume rie welke op geurige kruiden, planten, wortels, enz. gestookt is, verzacht het water, doodt de diertjes «elke er zich in bevinden eu zich aau de huid konden vastklemmen. Het Eau d'Anvers maakt het bad zoo verfrisscheud en aangenaam, dat men het ongaarne verlaat. Het ontspant de vermoeide zenu wen, verzacht de huid, doet vennoeijeuis verdwijnen rn schenkt de leden zulk een gevoel van verkwikkeng, hetwelk een goed toebereid bad, inoet veroorzaken. Wij raden dus iedereen bepaald aan nimmer een bad te nemen zonder het met een flesch Eau d'An vers vermengd te hebben, welke parfumerie bij de voornaamste coiffeurs te verkrijgeu is. Een beroemd geneesheer ontving het bezoek van een dame, die hij al vier maanden onder behandeling had om haar van bet rheuinatisme le genezen. Niet meer wetende wat hij haar voor soa schrijven, raadde hij haar aan een flacon. Eau d'Anvers te nemen van Doctor Aug. da Marbaix. Ah, 't is waar, ziede zij, men spreekt z mveel van het Eau d'Anvers dat het zoo goed is voor rheumatisine e 1 een der aangenaamste parfuineriëu die bestaat. Het is bizonder goed voor rheumatisine omdat het op aromatische planten gestookt wordt. Gij hebt er evenwel uiet a; n gedacht, doctor, om het mij eerder voor te schrij ven. ik heb dit middel voor het laatst bewaard oin de genezing le voltooien. Gij moest het mij het eerst gegeven hebben. Neen want ik moest het ligchaam in staat stellen, de wrijvingen 1 te kunnen ontvangen. De dame ging heen, 1 doch werd bij de deur zijnde, door den genees- 1 heer teruggeroepen. Mevrouw, zeide hij, zegt het mij indien het middel effect gemaakt heeft. Eenige 1 dagen later kwam de dame haren geneesheer bedan- ken voor haar genezing, doch voud hem met de armen 1 in liane! gewikkeld en de beenen uitgestrekt op een stoel. Wel hoe gaat het met uw iheu- 1 mutisme, waren ziju eerste woorden? Weg, verdwenen. Hoe niets meer van de ziekte overgebleven? Niets, alles als weggevlogen door Eau d'Anvers. Wel doctor, wat hebt gij mij een uitmuntend middel toegediend. Zoo parbleu, riep hij uit, het wordt tijd dat ik het dau ook gebruik, laat er maar dadelijk zes flacons vau de beste soort halen, ik geloofde niet aan hare eigenschappen hoewel ik wist dat het op aromatische plauteu gestookt was. Maar doctor zeide de dame, gij moet eerst het ligchaam aau wrijvingen doen gewenr.en. Oh, daar heb ik 1 de tijd niet toe, ik lijd te veel. En gij hebt 1 er mij zes maanden middelen voor gegeven- - Oh mevrouw dat is een groot verschil de doctoren 1 moeten toch leven. Terwijl als zij ziek zijn de menschen veel eerder in zich zelveu konden gene zen worden. Dat zeg ik niet. Adieu doctor ik ben genezen. Tot wederziens mevrouw. «Willem III fonds» Sub-Commissie. ALKMAAR, 6 November 1874. Op een daartoe gedaan verzoek heeft Z.M. de Koning bij kabinetschrijven, dato 2 Mei 1874. vergunning verleend, om, als blijvende herinnering aan de feesten, wdke gedurende de maand Mei in Nederland werden gevierd, ter gelegendbeid vau Z.M. vijf en twintig jarige rtgering een fonds te stichten, onder de benaming van «Wil lem III fond,« en wel teu behoeve van het Centraal Israëlitisch Weeshuis, gevestigd te Utrecht, welke stichting, sedert eenige jareu opgerigt; geene genoegzame fondsen bezit, om geheel aan haar doel te kunnen beantwoorden. Er is reeds een aanzienlijk bedrag ontvangen, doch nog niet genoegzaam om dit een fonds werkelijk dien naam waardig te tioen zijn. fle dien einde heeft zich reeds eene hoofdcom missie gevormd onder bestuur van de heeren J. S. Spanjaard, te Borne bij Almelo, president. J, Elias. te Strijp bij Eindhoven, thesaurier; M. E.ias, mede aldaar, secretaris, waarvau de ouder- geteekenden eene Sub—Commissie uitmaken voor Alkmaar en omstreken. L)e gelden, welke voor dit fonds werden ont vangen, zullen aan heeren regenten van genoemd Vleeshuis worden ter hand gesteld, onder voorwaarden dat zij ten name van het gesticht op het Grootboek zullen worden ingeschreven, terwijl de renten ten behoeve van genoemd Weeshuis zullen moeten worden aangewend. Een album inhoudende het bedrag en de namen er gevers, zal aan Z, M. den Koning worden aangeboden. Men einde het beoogde doel te bereiken, zullen ^'J eene lijst ter iuteekeniug aanbieden.

Schager Courant | 1874 | | pagina 4