Steenkolen. Burgerl. stand der gemeente Barsingerhorn Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerlijke Stand gemeente Haringcarspel JIAflKTBERISTEN. Correspondentie. Ingezonden. Advertentiën. C. Berghuijs. wat de oode aannam te bezorgen. De laatste bragt dezen crediteur het accept van 1500, aan 't hoofd in cijfers geschreven, zonder veel te lezen, legde de crediteur het accept in zijn lessenaar. Toen hij er echter twte'dagen later gebruik *au wilde ma ken, vond 'hij, dat op het accept, in plaats van van met letters vijftienhonderd gulden, geschreven stond: vijftienhonderd stuks eijeren. Dergelijke wissel zal zijn wedergade wel niet hebben. De droogmakiug der Zuiderzee! Trosch plan! Zal het tot stand komen? - Ja! zegt de beer de leeuw eu wij gclooven het ookmaar betw ijfelen zeer, of wij het zullen aanschouwen. Verleden dinsdag hield gemelde heer daarover eene voorlezing, die vrij druk bezocht werd. Na vooraf den vroegeren toestand onzer provincie te hebben geschilderdvoor zooverre ons die bekend is, deelde bij ons bijzonderheden mede, aangaande den uitslag der boringen als auder/.ins van het "Wieringerroéer, met welks droogmaking men zou bchooren te beginnen, waarna de audere deelen der Zuiderzee wel zouden volgen. Na eeu heldere uit eenzetting, met behulp van kaarten, van het plan zelf, van de bezwaren, de kosten, de middelen en de voordeelen moest tnen wel tot het besluit komen, dat de zaak allezins uitvoerbaar en winache- lijk is. Wij kunnen thans niet iu alle bijzonderheden treden, maar wenscheu met den heer de leeuw, die een belangrijk deel zijns levens aan dat grootsclie plan heeft toegewijd dat de overtuiging algemeen worde, dat het belang van ons gewest niet alleen, maar ook van ous vaderland daarin betrokken is. Vlogen zijne woorden algemeen ingang vinden! l)e hoofd commissaris van politie te 's Gra venhage heeft de aandacht op twee vreemdelingen gevestigd, die zich in België en iu den Haag moeten hebben schuldig gemaakt aan afzetterijen en zich vermoedelijk nog hier te lande ophouden. Zij doen zich valschelijk voor als agenten van het Huis Leon Sault Co. Parijs, nemen als zooda nig inteekeningen aan op een modejournaal, dat door deze firma wordt uitgegeven, en doen zich een deel der abonnementsgelden afgeven. Van 92 jonge dames, die zich onlang aan meldden om de lessen aan de akademie in de geneeskunde en de chirurgie te St. Petersburg'bij te wonen' hebben 84 haar exaineu zeer bevredi- Ï;end afgelegd: werden tot de akademische essen toegelaten. Int'geheel studeren nu niet minder dan 167 jonge dames in de genees-en heelkunde, en de grootste meerderheid met de beste gevolgen. Zij hebben zich echter aan een minder gestreng examen behoeven te onderwerpen dan de 84, die thans zijn toegelaten. De ondervinding heelt ge- geleerd, dat het de vrouwelijke studenten voor het hare der verdere studiën van groote waarde is, wanneer het adtnissie-examem streug en veelomvat tend is. Men moet zich in die gunstige resultaten ver blijden; in t, algemeen moge men tegen de moderne emancipatie begrippen zijn, het beoefenen van de genees—en heelkunde door de vrouw zou een ware weldaad voor de maatschappij wezen en dit mag niet met andere emancipatie begrippen iu eeu adem genoemd worden. i Gisterenmorgen is te'Rottendam een herige brand uitgebarsten in het petceel no. 9 aan de Korte Wijnstraat. Het uigestrekte gebouw werd g bezigd tot allerlei bergplaatsen; oeueden eene bergplaats van verfwarenboven zolders met ko loniale waren, tabak, enz.; nog hooger een zolder niet antiquiteiten; en eindelijk onder het dak een timmermanswerkplaats. Hoe en waar de brand is aangekomen, is onbekend. Twee van de achter gelegen aangrenzende gebouwen, aan het Wolfshoek uitkomende, werden zeer zwaar beschadigd fio. 12, ^bewoond dooi den lieer G. van Oordt en voora no. 6, bewoond door Mevrouw Labouchère, dat voor de helft is uitgebrand. De bandbrandspui ten, eerst laat geholpen door de stoomspuiten, slaagden er in de vlammen te stuiten, die reeds tot op het bordes van het perceel no. 6 (Wolfs hoek) waren doorgedrongen. Het gebouw, waarin de brand ontstond, is geheel uitgebrand. Koningin Isabella bevindt zich, evenals het land waarover zij vroeger regeerde, in groote gelde lijke ongelegenheidvan de 25 millioen francs, die zij in 1868 mede naar Frankrijk bracht, be zit Donna Isabella niets meer. Een klein deel van dit geld is vastgezet voor dotatiën aan haar gemaal, den Prins van Asturie, en de verdere .zinderen der ex-Koningin. Nadat het geld verteerd was, is zij overgegaan tot den verkoop var htire zeer ko«thare verzamel»"» schilderijen. Ihtns zijn de diamanten aiu de beurt. ele jaren geleden werden deze op 9 millioen fr. gelaxeerd, tegenwoordig zijn die zeker 15 d 20 pCt. minder waard. Zij zijn in de bank van l.ugeland gedeponeerd eu de in Loudeu wonende Spaan*che bankier Sulueta, door de ex-Koningin tot Graaf Tore—Diaz verheven, gaf in den aanvang van dit jaar op die edelen ateenen een voorschot van 800,000 fr. Gok deze zijn weder uitgegeven, en thans wordt met een Eugelsche combinatie on derhandeld over den verkoop der geheele collectie. De Hoornsche gemeenteraad heeft in het belang der Israëlitische kooplieden besloten de St. Nicolaasavoud van Zaturdag 5 December te stellen op Maandag 7 December. Duitsch officier tot een recruut, die voor het paleis op schildwacht staat: vLompert, zie je niet dat de Prioses daar uitrijdt; waarom heb je ,t ge weer niet gepresenteerd?» «Ik ken haar niet; ze is niet in uniform.' Te Nieawediep zal zich, naar men wil, eene ver- eeuiging vestigen met het doel, om het mishande len niet alleen van dieren, maar ook van menschen tegen te gaan. Tot dit laatste moet vooral aanleiding hebben gegeven het afstraffen der matroozen aan buord van de daar liggende oorlogschepen. Voor een paar dagen werden aeder vier matrozen, naar wij vernemen, om betrekkelijk geringe overtredingen „afgeranseld", bun pijnlijk gillen bracht op de voorbijgangers een akeligen indruk te weeg. Te ,s—Hage is het nieuwe magazijn van ij zerwaren van de Heeren Enthoveu Co, in de Vlaminstraat geheel en al onder water geloopen. Vermoedelijk heeft men de kraan, die in de keuken op de eerste verdieping gelegen, is aangebracht, open gelaten, doordien den avond te voren elke poging om water te tappen vruchteloos was. In den loop van den nacht schijnt er evenwel water-aan voer gekomen te zijn, zoodal dit ongestoord kunuen- de wegvloeien, de keuken eude kamers en vervolgens door het plafond, dat al spoedig geheel door weekt was, den winkel overstroomde. Aan het meubilair der kamers en de ijzer— en staal waren in den win kel is door het water nog al schade toegebracht, terwijl men den geheelen dag heeft moeten sluiten, cm de verwoesting zooveel mogelijk te herstelleu. Ingeschreven van 17 24 November 1874. GEBOREN: Geene. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 18 Nov. Grietje Walkeuter, oud 2 jaren. 18 Grietje Keetmau, oud 9 dagen. Ingeschreven van 17 tot en met 23 Novemb. 1874. GEBOREN: 19 November Henricus Joseph, zoon van Hartholomeus Ranke en Wilheliaina Maria Lodcwini Micklinghoff. 23 dito Petrus, zoon van Johannrs Baars en Jantje Zuurbier. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDKN: 17 November Nicolaas Ploeger oud ruim 7 weken, zoon van Aldert Ploeger en Siberta Pieling. 19 dito. Dieuwertje Saaf, oud ruim 8 maanden, dochter van Dirk Saaf en Antje Brouwer. Ingeschreven van 9 22 November 1874. GEBOREN: 10 Jacob, zoon van Arie Zeeman en Grietje Stam. 18 Gerrit, zoon van Jb. Doekes en Aotje Roos. 21 Gerrit, zoon Wm. Kuiper en Dieuwer'je Smit. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Geene. Schagen 19 Nov. Aangevoerd 3 Paarden f 40 a 90 200 stuks rundvee Osseu f 205 a 180 Stieren f 70 a 110 Gelde Koeijen f 120 a 250 Kalf Koeijen f a Vaarsen f 90 a 110 Hokkelingen f 30 a 50 Nnchteren Kalveren f 8 a 18 1044 Schapen Ramen Eng. f a Schapen f 18 a 22 Vette Schapen f 24 a 33 Lammeren f a Overhouders f 16 a 24 Bokken en Geiten f 1,( a 5 60 Varkens Mageren dito. f 10 a 12 Vette dito. f a Biggen f a a 6 20 Konijnen f 0,30 a 0,50 200 Kippen 0,30 a 160 Eenden f 0,50 a 0,70 Duiven f Ganz-Ei uren f a Zwanen f a Boter f 1,33 a 1,53 Kaas f 0,40 a 0,50 per kilo Kip— Eijeren f 5| a 6 Eend—Eijeren f a per 100 stuks. Purmerende, 24 November. Botert f 1,45 a 1,55, 30 Paarden. 51 vette Kalveren f 70 a 90 ets. per N. P. 80 Nuchtere Kalveren f 10 a 26 per stuk 137 vette Varkens 46 a 58 per N. P. 20 magere Varkens f8af 10 376 Bigge" f3 a 5, 1725 Schapen en Lammeren Kip-6Ïjeren 6.50 af Eendeijeren f De stukjes getiteld* »de Ommesciians'van J. G. 'art. 96 der qi-.mkkntb—wet' Van J. S. en »db meineed' van C. S. liggen ter dispositie van de respeclive inzenders, omdat wij die stukken niet verkiezen op te nemen. De debatten zijn, iu ons blad met betrekking tot het geval in questie, definitief gesloten. RED. DE VERFRISSCIIENDSTE DRANK VOOR DEN ZOMER. Men neemt een d twee stnk suiker of een d twee lepels, en een glas helder water, giet uit een flacon Eau d' Auvers(Royale) eetiige droppels in het glas, roert bet daarna om en men zal nooit iets heerlijker gedronken hebben. Vooral buiten op het land, is deze drank bizonder aanbevelenswaar dig en wordt ook zeer veel gebruikt. Een boer welke vijftig passen achter eeu heer liep, haalde hem in eu vroeg: is het langs hier dat. men langs daar gaat? De heer denkende dat men hem voor den gek wilde houden, zeide, neen maar het is van daar dat men naar hier komt om het te komen vragen. De boer was geheel verwonderd, en nog meer toen de heer hem toe voegde, hoe sneller dat je van hier gaat zooveel te gauwer je daar zijt, zooveel te gauwer kan je in Rome wezen. De boer was geheel verwonderd en zeide, de stadsraenschen hebben toch meer ver nuft dan boeren, want ik begrijp er niets van, is UED. Brabander. Ja ik ben van Antwerpen. zoo en wat doet UED. voor den kost ik ben reiziger van den heer Marbaix. Oh, zeide de boer, is dat die Marbaix die het Eau d' Anvers uitgevonden heeft, ik ben juist naar de stad ge weest om een flesch te koopen, het is wat lekker, De kennismskiug begon, nu de heer zag dat het een klant was, hield hij hem niet meer voor den gek, doch noodigde hem uit, wat te gebruiken, en beiden le*gden een flesch wijn op het Ean d' Anvers van Aug. de Marbaix. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen dochter J. M. P. RUPP, geliefde echtgenoot van J. F. G. DIDERICH Bodegraven 24 November 1874. De ondergeteekende betuigt haren opregten dank voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, zoo van hier als elders bij het over lijden van haren echtgenoot ondervonden. Schegen 25 November 1874. Wed. S. B. vak LON MUNTJEWERFF. GRUIS uit puike NEWCASTLE-KOLEN, hier in Schuiten te leveren 60 Cents per hectoliter. Zeer groote hoeveelheden goedkooper. NIEUWEDIEP, 29 October 1S74.

Schager Courant | 1874 | | pagina 2