FABRIEK Advcrtentiën. Grofsmederij, Ijzergieterij, van stoom- eii andere werktuigen Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. Stand der gemeente Barsingarhorn Burgelijke Stand der gemeente St Maarten Burger'ijke Stand gemeente Haringcarspel T?TARKTBF.RIGTE7i. Ingezonden. te Nieuwediep. Ch. Bosch Reitz- Boor den raad van Maastricht is besloten, op de plaatselijke directe belasting, die binnen den j termijn, van 80 dagen, nadat het aanslagbiljet is afgegeven, is tol laan, 5 pet. korting te verleenen. De zoutsmokkrlirij wordt bij Eindhoven op groote schaal gedreven met geheelé henden trekken de sluikers over de grenzen, en hun brutaliteit neemt nog toe, ni de komrniezen door den slachttijd en de suikerfabrieken grootendeels in beslag worden genomen. Dezer dagen werd een bende van ruim 20 smok kelaars door de kommiezen, 2 in getal, aangehouden. Doch de Rijksambtenaren werden bij die gelegenheid door de sluikers zoodanig mishandeld en verwond, dat een hunner verscheidene dagen het bed zal moe- ten houden. De kommiezen waren gewapend met karbijncn.... met vuursteenen en kttnden gren vuur geven! De heer J. Kouwenhoven te Warmond ten wiens huize de bij het spoorwegongeluk van 1 Aug. II. gekweste wed. Klein en hare kleindochter werden verpleegd, heeft van de HoU. Spoorweg maatschappij een zilveren koffiekan ten geschcuke gekregen. Een hevige storm Dit hel 7.uid-Oo«ten heeft Zondag in Engeland gewoed en groote schade aan gericht. Tal van schepen zijn vergaan. Het bark schip Yeteran, met steenkolen vun South-Sields leed schipbreuk toen het de haven Fraseiburgh poogde in te zeilen. Elf man verdronken, terwijl tien werden gered. In andere deelen van Schotland werden eveneens kustvaarders op het strand ge worpen. Uit South-Shiels werd Zondagavond aan de Daily-News getelegrafeerd, dat op de noord-Oos telijke kust van het land de orkaan ongekend hevig is. Over de havenhoofden van de Tyne sloegen de golven heen. De brik Larima, van Guernsy, werd tegen het linker havenhoofd ge slagen, doch de bemanning met reddingbooten in veiligheid gebracht. De schoener Scylla van Londen strandde tegen het zuidelijk havenhoofd. Terwijl de schoener 8t. Albans van Rotterdam de haven van Shields poogde te bereiken, werd zij tegen de rotsen achter het noordelijke havenhoofd ge slagen, en de vrouw van kapitein Smyth met den stuurman Masters werden door den schok over boord geworpen en verdionken. De kapitein werd zwaar gewoild, doordien hij tegen het dek geslagen werd. Ontzettender dan deze storm was de orkaan, welke den lsten November het eiland Jamaica verwoestte. Per telegram werd het een en ander dienaangaande reeds medegedeeld, doch de mailboot Tagus brengt uitvoeriger berichten. Te Kingston had de barometer na tien dagen van onophoudelijke slagregens de zeelieden gewaar schuwd, dat een orkaan in aantocht was. De meeste schepen die in de haven lagen namen voorzorgsmaat regelen, brachten aller ankers uit, sjorden alles vast en namen zooveel mogelijk van de masten, ra's en tuig in. Doch de kleine kustvaarders verwaar loosden deze maatregelen, waardoor zij later in hnn wilde vaart tegen schepen botsten, die anders in veiligheid den storm hadden kunnen ontwijken. Tusschen 5 en 6 uur des avonds barstte de orkaan, die van noordwest, oost en later zuid werd, in volle hevigheid los boven de stad. In reusachtige golven sloeg de zee over de kaaien en werven en in de straten der stad. Den volgenden morgen vond men booten in straten veertien voet boven de zee. Twee zwemscholen werden hoog en droog door de golven op een verhevenheid nedergeworpen. De lijst der vergane schepen is zeer lang. Huizen werden omge waaid; alle muren en dakken zwaar beschadigd; de spoorwegen derwijze opgebroken, dat gedurende vele dagen geeu treinen kunnen rijden. LJzeren spoorwegbruggen werden verwrongen, doch wat het ergste is, de totale vernieling van alle pisang- boomen en yamswortels, welke een groot deel van het voedsel der inwoners opbrengen, waardoor veel entbering, zoo niet hongersnood veroorzaakt zal worden. Het suikerriet werd tegen den grond geslagen, of de velden werden overstroomd, zoodat de oogst zal moeten verdaagd worden, tenzij aanhoudend droog weder invalt. Uit Demeraro, Esssque en Colon komen dergelijke berichten. De opvoering in costuum van De Zoon van den M"atergeas, histoiisch-dramatische schets door H. H. Hartman, laatstleden Dingsdag door de Rederijkerskamer de Rozenknop te Hoogcarspel gegeven, heeft aan de talrijke toeschouwers bewe- 'zen, dat het een wezenlijk prachtstuk is, dat ter bestudering rrct alle ruimte kun worden aanbevolen. Het bevat prach'i^e tooneelen en zal niet nala'en Zoowel toeschouwers als executanten de meeste voldoening te geven. De Heer II. Ij. Har'msn, de aatenr var» dit stuk, ontving dezer dagen eru zeer vleijeud schrijven van II. M. onze Koningin. DnTscm.sNn. Met het uitblo««ehen van brandende petroleumlampen moet men. toch altijd zeer voorzichtig zijn. Te Nieuwied plaatste erne vrouw als naar gewoonte bij het naar bed gaan de petroleumlamp op het talclje voor het bed en nadat zij zich ontkleed en te bed begeven had, wilde zij de lamp uitblazen. Maar ziet, daar sprin gen het glas, de ballon en ook de vaas inet de olie jn stukkende vlammende vloeistof loopt over de tafel en zou zrkcr het bed aangestoken hebben, 7.00 de vrouw gesn tegenwoordigheid van geest gehad had, om het vuur met ren hoofdkussen uit te dnoven. Het uitblazen is even gevaarlijk als h»-t ne^rdraaien der pit; er is maar t-éue manier om de lamp uit te doen, waarbij men geen gevaar loopt; het is door het glas van boven te sluiten met een cilindervorrning dopje van een duim diepte, het welk de lucht afsluit. Zwitserland. (Bern.) Gelijk men weet loopt cr uit Frankrijk een weg naar Italië over een hoogen berg, de St. Bernhard geheeten. He sneeuwstormen en stortregens maken dezen berg. pas gevaarlijk voor de reizigers. Sedert tal van jaren zijn echter de monniken, die het klooster op den top des bergs bewonen, bijgestaan door groote schrandere honden, ijverig bezig geweest om het verderf der reizigers te voorkomen, en het is afgemeen bekend hoe gelukkig zij daar veelal inslaagd zijn. Dezer dagen had er echter een vrccselijk ongeluk plaats. Twaalf Italiaansclle werk lieden waren op een stormachtiger) dag op weg huiswaarts. Halverwege ontmoetten zij twee monni ken en een klousterbe' iende met een groote hond. Plotseling verergerde de sneeuwjacht, er vormde zich een sneeuwberg, en bedekte den voorsten troep (5 arbeiders, de monniken, den knecht en den hond) geheel en al, zoodat zij verscheiden ellen diep onder de sneeuw begraven werden, terwijl an deren den weg versperd zagen. Elke poging tot redding der eersten bleek vruchteloos. Meer of minder beschadigd kwamen de anderrn tefug. Alleen i een jonge monnik en de hond, schoon zwaar gewond, hebben zich nog uit het ijzige graf uitgewarsteld 1 en naar de naastbijzijnde hut g-sleept. Zeven-en— twintig uren later vonden de kloosterlingen, door den trouwen hond ter hulp geroepen, hunnen broe der, die een half uur later den geest gaf. Zulk een ongeluk is daar sedert 1816 niet gebeurd. Ingeschreven van 1 tot en met 7 December 1874. GEBOREN: 2 Pee. Aalje, dochter v»n Dirk Smit en Grietje Spaans. 3 dito. Maartje, dochter van Jacob Dekker Pieterzoon en Trijntje Kos. ONDERTROUWD: Hubert Peter Zeek, j.m. van beroep sigarenmaker oud 39 jaren, wonende thans te Schagen doch voorminder dan zes maanden te Dusseldorf in Pruissen en Gezina Roubag, weduwe van Adam de Ronde, zonder beroep oud 35 jareu wonende te Schagen. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN30 Nov. Margaretha Maria Denijs oud ruim 2 maanden, dochter van Jobanne* Denijs en Margaretha Maria van der Haagen. 4 Dec. Pieter Cara, oud 30 jaren en 9 maanden gehuwd aan Geertje Wiers, vroeger weduwnaar van Adriana van Nuland. Ingeschreven van 1 8 December 1874. GEBOREN: 6 Dec. Andries, zoon van Wouter Smit en van Jantje Klaij. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: Geene OVERLEDEN: 7 Dec- Trijntje Mars, oud 4 jaren. Ingeschreven vaa 17 Nov. tot 8 Dec. 1874» GEBOREN24 Nov. Dieuwertje, dochter van Jacob Broens en van Airtje Dekker. 30 dito Aafje dochter van Comelis Groet en van Guurtje Rente naar. 3 Dec, Wijbrand Willem, zoon van Wijbrand Schermerhorn en van Trijntje Stammes. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. uVLKLKDBHi fl—k Ingeschreven van 24 Nov. tot 7 Dec. 1874. GEBOREN: 22 Nov. Corneli», zoon van Dk. Groot rn Ne. Portegijs» 26 dit°. Aduana, dochter van P. ftx-kel en Ae. Burger, 30 dito. Freek, zoon van J. Hink en Fr. Bastiaan. 2 Dec. Aagje, doch ter van J. Rroers*n, en Adina Komen. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene OVERLEDEN. 30 No». Jan Blokdijk oud II Jaar zoon van Pieler Blokdijk en Et. Grav Schagen 3 Pee. Aangevoerd 5 Paarden f 40 a 90 40 stuki Rundvee. ()««cn faStieren f 80 a 130 Geldokneijen f 80 a 230 Kalfkoeijen f a Hokkeliggeu f 40 a r»0 Nuchipre Kalveren f 8 a 22 180 Schagen f 16 a 24 vette dito f 24 a 33 Lamineren f a Overhouders f a Bokken en Gieten f a 60 Var kens f 8 a 16 Biggen f 3 a 6 Konijnen f 0,50 a 0,60 20 Kippen f 0,45 a I Een leu f 0,60 a 0,75 Duiven f 0,10 a 0,1 5Ganz-Eijeren f a Zwanen f a Boter f 1,33 a 1,46 Kaas f 0,40 a U,50 per kilo Kip-Eijereii f 5 a 6 Eend-Fijeren f a per 100 stuks. Purmerende, 8 December. Boter, f 1,35 a 1,45, 30 Paarden. 44 vette Kalveren f 70 a 90 ets. per N. P. 80 Nuchtere Kalveren f 10 a 24 per stuk 95 vette Varkens 48 a 58 per N. P. 20 magere Varkens f 8 a f 10 212 Biggen f 4 a 5, 1820 Schapen en Lammeren Kip—eijeren 6.50 af Eendeijeren f RAAD AAN DAMES. Zij die veel van parfumeriën houden, ze moeten zich wel bezinnen voor zij een keus uit de onder scheiden soorten doen. Eenige overdenkingen van pen bekwaam chimist laten wij hier volgen: De vVinaigre de Toilette" hoe delicaat zij ook is bevat, onder welke naam dat men haar ook verkoopt, een wrange z efstan- digheid die bij tijd en wijlen de huid geelachtig ruw maakt, evenals de huid van een nap. Het vEau de Cologne" en andere producten van dit soort op geest beetwortel of eewone znden gestookt bevat een branding riekende olie, die door het gewone gebruik de huid doet glimmen, als een spiegel, hetwelk voor een dame niet mooi staat. De extracten odeurs van bloemen zijn lekkpr, delicaat, ranar te licht, om ze te versterken moet men er muskus bijvoegen, odeurs die op de ze nuwen werken, hartkloppingen en vooral slapeloo«- heid veroorzaken. Ik raad het gematigst en niet het voortdurende gebruik van deze parlumariën aan. Ik ken als chimist slechts epn product dat al de goede etr gezonde eigenschappen in zich bezit hetwelk een parfumerie moet bezitten voor het gewoon gebruik bij het toilet; het is een pro- dukt op aromatische planten gestookt, en op den wijngeest gezet, dit product heet »Eau d'Auvers Om dit product te bereiden, zijn er zooveel goede eigenschappen van geurige planten, zaden, reukhou ten, wortelen, bloemen, bladeren etc. verzameld, dat het een geheel vormt van al wat gezond en verfrisschend is. Het mag dan ook op de eerste rij geplaatst en vrij aanbevolen worden aan dames voor hun dagelijksch gebruik. Het is een parfumerie welke men zich niet mag onthouden. Bij warm weder is niets beter dan het Eau d'Anvers. Men giet van deze parfumerte in de holte der hand en wrijft er het voorhoofd en de slapen mede in. Na eenige oogenblikken wisselt een aangename koeite de zoo lastige hitte af. In den zomer is er geen verfrisschender parfumerie dan het Eau d'Anvers. Alle mogelijke gietwerkenzoowel van ijzer koper als metaal worden binnen den kortst moge lijken tijd afgeleverd. 9135 Door middel van den stoomhamer kunnen de zwaarste gesmede stukken voor molens, sluizen, enz- binnen weinige dagen tegen de billijkste prij- 1 zen gemaakt worden.

Schager Courant | 1874 | | pagina 2