Abr. SLOOS, Gemengde berichten. Burgel. Stand dsr gemeente Barsing irhora. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerlijke Stand der gemeente Callantsoog MARKTBERIGTEN. Advertentie». Publiek Verkoopen rsleben en Stranss, le Co mie en Dsrwin, in de naburige tuinen dc zaden des ongeloofs met welige handen strooijen, enkele korrels ook op onzen bo dem vallen? Welk een onderwijs had een Chinesche muur om ons landje kunnen optrekken? Wij hou den het er voor dat het nageslacht eens strenge rekenschap zal vragen van de tegenstanders van het tegenwoordig onderwijs, liet zal tot hen zeggen inct uw stelsel van opruijing en ondermijning dar onderwijswet, hebt gij met de heibgste belangen van het volk gespeeld. Aan maarschalk Scrrano is door den uitvin der een nieuw oorlogstuig aangeboden, grenuder, genoemd, dat elk uur en op een afstand van 200.0 meters, 1000 granaten kan werpen. Met dit monster zullen proeven worden genomen. Twaalf van die werktuigen zouden, naar men wil, voldoende zijn om elke verdediging achter een verschansing onmo gelijk te maken. Eigenaardig is liet dezer dagen nog eens de geschiedenis der A msterdainsche Beurs te herlezen. De eerlijke Jan Wagenaar vertelt ons daarvan in zijn «Amsterdam in zijue opkomst" het volgende De kooplieden kwamen, toen er nog geen beurs gebouw was, bijeen aan het einde der Nieuwe brug, bij de armoesstraat. i Als het regende, gingen ze schuilen onder de luifels, die destijds voor alle huizen hingen, eene falie (voile) voor de facie van eene preutsche juffer. Die in-de—openluchtsche vergadering had plaats naar den kant van de Warmoesstraat, en wel tussnhen 11 en 12 uur. Eene keur van 1592 houdt in, dat na 12 uur de kooplui niet langer dan een lialfkwartier daar mochten samenscholen, nadat de klok van het paalliuisje was begonnen te beugelen. Zoo'n bijeenkomst in de open luelit was verre van aangenaamdus besloot de Vroedschap van Amsterdam in 1568 de St. Olofs-kapel tot beurs in te richten. In de Oude kerk vergaderde men ook, zoo als blijkt uit eene kerkenmeester—orde van 17 Dec* 1602, waarbij bevolen werd, dat een van de beide hondenslagers in die kerk moest aanwezig zijn, als er beurs werd gehouden. Vóór 1607 heeft Amsterdam geen eigenlijke beurs gehad. In dat jaar besloot de vroedschap er eene te bouwen. Cornki.is Pikteuzoon Iloorr was regeerend bur gemeester, dus legde zijn jongste zoon Hendrik den eersten steen voor het gebouw. Dit is geschied den 8 Mei 1603. Die eerste beurs is gebouwd op het Rokin, achter het liuis «de Pot." Den len Augustus 1611 is in die beurs de eerste bijeenkomst van kooplui gehouden. Dat gebouw was 200 voet lang en 124 breed. De beurs werd 's morgens gehouden van 11 tot 11 uur, en 's avonds een half uur vó(5r het poortklokluiden tot aan liet einde er van, doch van Mei tot September van 6J tot 1\ uur. Gedurende beurstijd mocht er niet gehandeld worden in de kerk of op de nieuwe brug', op straffe van nietigheid der handeling. De handhaving der goede orde was aan een, beursknecht toevertrouwd, die als teeken zijner waardigheid een stok droeg met het stadswapen er op. In de nabijheid van hel station Woerden, zijn Zondagavond drie vreemdelingen, door het licht van nabijzijnde huizen misleid, in het water geloopen, waardoor een hunner omgekomen is. Het L. Dbld. zegt dat eene vrouw met twee zeer jonge kinderen zich aldaar verdronken heeft; eergisteren morgen zijn hunne lijken uit den Singel nabij de Rijnaburgsche poort opgehaald. In een fransch plaatsje werd onlangs de voorzanger in de Hervormde gemeente ziek. Hij verzocht een vriend, die thans spoorwegcon ducteur, doch vroeger voorzanger was, zijn post waar te nemen, waaraan de man gaarne voldeed. Onder de preek sliep hij 'echter in, doch loen na bet «amen* bet gewone gekuch en stoelengeschuif zich liet hooren, ontwaakte hij plotselings, en meenende op zijn station te zijn, riep hij uit alle macht«Chalous, Djon, Parijs, instappen On danks de heiligheid van de plaats brak de gansche gemeente, met den predikant ei in begrepen, n een schaterlach uit, tot groot nadeel van de sti ch ting, bij de hoorders verwekt. In België wordt tegenwoordig veel gesproken over de gevangenneming van den buVgenineesttr en een raadslid der gemeente Liedekerke ia Oost— Vlaanderen. Volgens le Rien Public, een Gcntsch dagblad, zou de zaak zich op de volgende wijze hebben toe gedragen tVoor ongeveer drie jaar werd zekere beer van Droogenbroeck, die in Liedekerke de politieke tegenstander van den burgemeester Barbier en den wethouder van Daele was, door een geweerschot doodelijk getroffen. Dit trebeurde in den nacht terwijl hij te huis was; de moordenaar had hem door het openstaande raam getroffen. Het slacht offer was gevallen zonder zijn moordenaar te her kennen; deze ontsnapte zonder door iemand te zijn gezien. Ken voorloopig onderzoek werd terstond ingesteld, dat tot de gevangenneming van vier personen leidde, waaronder de wethouder van Daele. liet schijnt dat deze verdacht werd, tengevolge van vroeger geuit^ bedreigingen en ook omdat men beweerde dat hij in intieme betrekking tot van Droogenbroeck,s zuster stond. Hoe het zij, de zaak had geene gevolgen, en de vier gearresteerde werden spoedig weder in vrijheid gesteld. Niemand dacht Jer meer aan, dat dc moordenaar ooit zou ont dekt worden, toen de officier van justi tie omstreeks Paasch van dit jaar vernam, dat eene vrouw zonderlinge mededeelingen aangaande deze zaak deed. Deze vrouw werd ondervraagd, en legde de volgende verklaringeu af In den tijd dat de misdaad werd gepleegd woonde zij met liaar man, Stoffijn genaamd, in Rijssel. Haar man, die uit Liedekerke afkomstig was, kreeg eens een brief uit zijne vorige woonplaats, waa-in hij werd uitgenoodigd zich nog eens daarheen te begeven. Hij deed dit en kwam eeuige dagin la er. terug, maar in een vreeselijke toestand. Het was duidelijk dat hij door een akelige gedachte werd vervolgd, die hem nooit verliet eu hem zelfs in den naclit zijne rust beuam. Ieder oogenblik werd hij wakker, met het koude zweet op zijn hoofd, en schreeuwde liij van augst, dat hij wild6 vluchten, omdat inen zooals hij zeide, kwam om hem gevangen te nemen. Zijne vrouw die zoo niet leven kon, slaagde er in hem zijn geheim te ontrukken. Zij verklaarde hem, dat zij, als hij haar de gelieele waarheid niet mededeelde, hem verlaten zou en alles aan den rechter meedeelen. Wat er toen tusschen de beide echte lieden voor viel is moeilijk te beschrijven. Stoffijn teekende met een stuk krijt- den omtrek van een cirkel op den houten vloer hunner kamer, en plaatste zijne vrouw daar midden in. Vervolgens liet hij haar, na veel hocus pocus en deitige brabbeltaal, bezweren, dat zij nooit een woord zou over vertellen van hetgeen zij nu zou vernemen. Toen deelde hij haar mede dat hij van Droo genbroeck bad vermoord; dat hij op nitnoodigÏDg van van Daele en Barbier naar Liedekerke was ge gaan en dat deze hein hadden overgehaald om de misdaad te begaan. De vrouw van Stoffijn had liet geheim goed be waard, en haar man had langzamerhand zijne vroe gere kalmte terug gekregen. Maar in den laatsten tijd had zij reden, om zich over hem te beklagenhij dreigde haar te zullen verlaten en met een andere vrouw naar Amerika te gaan. Van dat oogenblik af was het met haar stilzwijgendheid gedaan. Dit is de voorstelling die door de vrouw van de zaak wordt gegeven tengevolge daarvan werd een nieuw onderzoek aan het Hof van Geut op gedragen en spoedig daarop Stoffijn in verzekerde be waring genomen. Allenskens heeft de zaak een zoo verbazende omvang gekregen, dat men reeds spreekt van meer dan 300 getuigen, en eindelijk heeft men het, nu een maand geleden, noodig geacht ook den burgemeester Barbier en zijn wethouder te arresteeren. Of de rechter dezen keer niet mis getast heeft zal de verdere ontwikkeling van het proces leeren, waarvan de openlijke behandelijk den léden dezer een aanvang heeft grnemen. Het zal een der belang rijkste zaken zijn, die tot dasver aan het oordeel van het Gentscbe gerechtshof zijn onderwopen, en algemeen is de aandacht in België er nu reeds op gevestigd Volgens gerucht worden te Overveen, bij Haarlem, drie kinderen, een knaapje van 7, een van 6 en een meisje van 5 jaren vermist. Zij gin gen Zondagmorgen omstreeks 10 uren in bet duin spelen, maar waren den avond te half tien r og niet terecht. De angst der betrekkingeu gaat alle beschrij ving te boven. Te Weenen hebben drie zonen van gefortu neerde vaders een verbond opgericht. Er. zullen geen andere dan vermogende leden worden aangeno men, die ziedt bij hnnnè loetrèding moeten verbinden arme meisjes te huwen, die volstrekt geen erfenis te wachten hebben. Wie deze voorwaarde niet naleeft, zal een boete te betalen hebben van 10.000 florijnen, die aai\ een arm paar zullen geschonken wordeu. Ingeschreven van 8 15 Decb. 1874. GEBOREN 10 Decb. Jan, zoon van Hendrik Geets en van \ntje Koster. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN Geene. Ingeschreven van 8 lot en met 14 Decb. 1874. GEBOREN: 10 Decb. Jan zoon van Gerrit Bij- post en Dieuwertje de Graaf. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD: 11 Decb. Simon van Scheijen j. m. van beroep gazstoker oud 82 jaren en Trijntje de Graaf j. d. van beroep dienstbode oud 23 ja ren beiden wonende te Schagen. OVERLEDENGeene. 1 tot 30 November. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. GEBOREN: 8 Nov. Guurtje, dochter van Teunis Mooij on Neeltje Kater. 5 Nov. Aagje, dochter van Krijn Buik en Ettje Waagmeester. 24 Nov. Aaltje, dochter van Gerrit Baken en Maartje Smit. OVERLEDEN: 5 Nov. Pieter Zeeman, oud 18 weken zoon va-i Klaas Zeeman en Trijntje Buik. 7 Nov. Trijntje Hoogschagen, oud 2 maan den, dochter van Cornelis Hoogschagen en Jaunetje Schoorl. Schagen 10 Dec. Aangevoerd 8 Paarden f 35 a 75 16 stuks Rundvee. Ossen f a Stieren f 80 a 220 Geldckoeijen f 80 a 2 20 Kalfkoeijen f a Hokkeliggru f 30 a 40 Nuchtere Kalveren f 9 a 22 1000 Schapen f 16 a 24 vette dito f 26 a 88 Lammeren f a Overhou Iers f a Bokken en Gieten f 1 a 4 47 Var kens f 10 a 24 Biggen f 3 a 8 Konijnen f 0,40 f 0,70 20 Kippen f 0,45 a I Eenden f 0,60 a 0,75 Duiven f 0,10 a 0,1 5Gauz— Eijeren f a Zwanen f a Boter f 1,28 a 1,33 Kaas f 0,40 a 0,50 per kilo Kip-Eijeren f 5 a 6 Eend-Eijeren f a per 100 stuks. Pnrmerende, 15 December. Boter, f 1,30 a 1,87, 22 Paarden. 55 vette Kalveren f 70 a 90 ets. per N. P. 78 Nuchtere Kalveren f 10 a 24 per stuk 95 vette Varkens 48 a 58 per N. P. 20 magere Varkens f 8 a f 10 212 Biggen f 4 a 5, 1820 Schapen en Lammeren Kip-eijeren 7.00 af Eendeijeren f notaris te Winkel, zal op Woensdag December 1874, des morgens 10 uur ten huize van den Heer P. BLOK te Winkel. 9162 3 GELDEKOEIJEN, 1 SCHAAP, 1 GEIT; HOOI, STROO, MEST een groote partij MANGELWORTELEN BOEREN en BOUWGE REEDSCHAPPEN, HUISRAAD eu INBOEDEL.

Schager Courant | 1874 | | pagina 4