Gemengde berichten. Een misdaad in Marseille in 1857. gevonden heeft is een krachtig getuigenis voor dere waarheid, ongetwijfeld heeft het bezoek van zoo vele vreemdelingen de kennis van ons land uiige breid en hoewel het dikwijls beter is voor inwen- digen bloei buiten of niet te veel besproken te wordenhier, waar wij met de grootste staten kannen wedijveren is uitbreiding van bekendheid, uitbreiding van invloed. Pe diplomaat van Zuijlen. Pegewe zen minister van Buitenlansche Zaken uit het eerste ministerie Heemskerk heeft van zijne voortdurende belangstelling in de politieke betrek kingen van ons land doen blijken door een openbaren brief, welke tot vele Commenlanën reeds aanleiding heeft gegeven. Hij beschuldigt daarin vrij stelling de tegenwoor dige regeering van sijmpathie voor de Katholieken. Dit zon geene beschuldiging lijn indien daarin door den Schrijver niet eene onvaderlandsche sijmpa thie werd gezien. Volgens hem is in Nederland de vrijheid, staatkundig en godsdienstig, niet genoegzaam gewaarborgd als zich hier niet eene aan het Pausdom vijandige overtuiging vestigt. Hij roept het Huis van Oranje op orn de oude historische traditie te volgen, maar blijft zonderling in gebreke om aan die traditie haar recht te geven. De verdraagzaamheid in bet gods dienstige van den grondlegger van onzen Staat is over bekend. Onze Stadhouder Willem III was in hondgenootschap met den Paus. Van de zijde dfer Katholijken is tegen den brief van den heer van Zuijlen geprotesteerd. Het kan niet ander» of ieder Nederlander, welke godsdienst bij ook belijde, en van wat staatkundige kleur hij ook zij, moet den raad van den ex-minister, hoogst verderfelijk achten. Hoe, zullen wij onze grondwet verscheuren en de nationale eenheid, eerst onder die grondwet ver kregen, opofferen om een even schandelijke als ongegronde vrees f Zullen wij de gevaarlijke uit- tartende en onrechtvaardige politiek, welke in DuitschUnd tegen de Katholieken gevolgd wordt, overnemen. Alsof we dit konden zonder verkrachting van recht. Alsof onze Katholieke bevolking dit ver- diendel Wij hebben beter vertrouwen op de hecht heid onzer instellingen en zien beveiligd door onze wetten en sterk in onze volkseenheid getn het minste gevaar in wat men noemt de woelingen der ulttamontaansche partij. De heer van Zuijlen zegt zich niet te willen vergelijken met Gladstoue. Wij zijn niet aan nederigheids betuigingen van zijn kant ge woon, wellicht bedoelt hij honger te staan dan Engelands gewezen eerste Minister, Zeker is het dat deze, hoewel beducht voorden Ultramentaanschen invloed, in partij vorming legen dien invloed geene kracht zocht, maar in tegeudeel in de wegneming der gegronde grieven van de Katholieken. In dit opzicht is bovendien Nederland, Engeland niet. Het is eeuwen aan Engeland vooruit. Hier geen staatskerk, hier gene oligarchie, maar hier werkelijk sinds 1848 een volk dat als godsdienst de hand having erkent van aller vrijheid en aller recht bin nen de wet. Men leest in het Algemeen overzigt» van van de Indiër het volgende: Vervolg en slot van No. 907. Eene goddelijke stem sprak in bare ziel en riep haar op om getuigenis der waarheid af te leggen. Met een gloeijend gelaat stond de vrouw der beschul digden op en sprak: «Gij liegt! moordenaar mijner moeder 1 moordenaar mijner zustrr! waagt gij het nog uwe misdaad te loochenen?" Matraccia beefde en de harten der aanwezigen klopten bijna hoorbaar. Lucretia verhaalde de omstandigheden, die hij het plegen der wandaad hadden plaats gehad. Zij was te laat gekomen, om die te verhinderen, doch zij had ze met eigen oopen sien ten uitvoer brengen. Nu eerst had ook CampistDo kracht genoeg om mede te deelen, wat bij van de zaak wist. Met kalmte begon hij zijn verhaal, doch toen hij tot het oogenblik genaderd was, dat hij zijne geliefde vrouw en zijne bloeijende dochter in haar bloed wetelend op den trap gevonden had, geraakte hij in wanhoop. Hij rukte de haten uit zijn hoofd met den kreet: «arm kind, bedrogene Lucretia!" Hij kon niet verder gaan, verloor het bewustzijn en viel met den stoel, waarop hij nederzecg, op den vloer. Achilles hief zijnen vader op en Lucreten tia werd onmagtig buiten de zaal gebragt. Geen oog in de zaal bleef zonder tranen en velen tracht- door spiritus den ouden Campisano in het leven terug te roepen. De folteringen zijner bloedverwanten bragten den vurigen Achilles in woede. Met treffende waarheid schilderde hij bet karakter van zijnen zwager en alles wat vóór de gruweldaad had plaats gehad, doch door al die vreetselijke herinneringen geraak te hij geheel in vervoering, en toen Matraccia bem een' leugenaar en bedrieger noemde, stormde hij op den booswicht los om hem aan te grijpen. De «Het eenige nieuws, dat var. hier te melden valt, betreft Atsjin. De toestand is daar treurig. De Javasche Courant vau 5 dezer bevat een rap port van kolonel Pel tot en met 9 Dec Jl. Daaruit blijkt, dat ons vroeger bergt omtrent de ellende die het gevolg is geweest van eene overstrooming, daar de rivieren buiten de oevers traden, terwijl zware regens vieler, g»oot is geweest. Alleen het kruidmagazijn iu Kotta Radja bleef droog. Barakken, hospitaal, magazijnen alles stond gedurende een psar dagen onder water. Een gedeelte van onze troepen logeerde op den Pe'tirdijk, en tnsschen de posten moest de communicatie met praauwen worden onderhouden. Onze versterkingen leden veel en onze troepen moesten aan den arbeid om ze zooveel doenlijk te herstellen. Het vijandelijk land stond mede onder water; maar dit belette niet dat men nu en dan toch op ons bleef schieten en tegen ons opdrong zoodra bet water dit toeliet. Te midden van dit alles kwamen de laatstgezonden bataillons van Java aan. Zij moesten te Oleh-leli blijven, waar niets voor hen in gereetlheid was; zij kampeerden in de open lucht en hadden een etmaal lang aan alles gebrek. Een ren ander, alsmede de verpestende uitwasemingen van lijken, die in en buiten den Irratou te voorschijn kwamen, heeft de ziekten sterk doen toenemen. De toestand der wegen laat niet toe Longbatta Bital aan te ^vallen. En middelerwijl slinken onze troepen weder weg, daar de hospitalen even snel gevuld worden als men ze poogt te ontruimen. Ook de cholera vertoont zich op nieuw." Praeservatief tegen pokken. Onlangs lazen we ergens van een nieuw praeservatief tegen de pokken: Men moet nl. bloem van zwavel in zijn kousen strooien. Welnu, baat 't niet, 't schaadt niet. Echter moet uien wel bedenken, dat er meer wonderwerkingen van zwavel bekend zijn. Immers tegen „roos" moet men een stuk zwavel in den z»k dragen. Een stuk zwavel en een kastanje bij zich gedragen, geneest rheumatisme. Zwavelslroken (reepen linuen uict zwavel doortrokken) rondom de kuiten gewonden, verhinderen de kramp in de kuiten. Een zakje met zwavelpoeder in den nek gedragen, helpt tegen kiespijn. Een zakje met 3 deelen zwavel en 1 deel kauifer, dag en nacht op het haitekuiltje gedragen, helpt tegen alle besmet telijke ziekten. Middelen, die voor alle kwalen en ziekten goed zijn, deugden misschien voor geen van alle. De Raid van Helmond heeft volgens de N. R. Ct. met algemeenestemmen als raadslid geschorst 'den Heer C. H. Spoorenberg, waarnemend Burge meester. De schorsing is uitgesproken, omdat dit raadslid sedert een groot aantal jaren betrokken is geweest bij leveringen ten behoeve van de gemeen te. -— De heer W. Bloemenberg, oud 64 jaren, die sedert 43 jaar werkzaam is geweest in de gemeente Staphorst, en wel 29 jaar als hoofdonderwyser aan de school op het eoogenaande «Oosteindee, en thans 14 jaar te Hesselingen, bij Meppel, heefi onverwachts, bij Raadsbesluit vin 30 Jau. jl., goed gekeurd bij resolutie van Ged. Staten Overijsel, dd. 4 Eebmarij, eene verhooging van tractement ont vangen, ten bedrage van f125; zoodat hij nu in alles f 40U geniet en f50 voor vrije woning. gendarmen wierpen zich tosechen hen en beproef den, den rasenden jongeling weg te voeren, dit in zijne vervoering de regters smeekte naar de zeden zijns lands bloedwraak te mogen nemen. Zacht en roerend «as het tooueel, toen de twaalfjarige Rosine met de tranen in hare schoont oogen het gebeurde op den ontzettenden nieuwjaars nacht mededeelde en met den natuurlijken toon der diepste smart uitriep: «O moederlief, mijne goede beste moeder! ach mijne lieve, arme zuster!" Bij het algemeene diepgevoelde medelijden bleef alleen de misdadiger zonder gevoelmeteen koud, honend gelaat hoorde hij het gejammer van het lieve kind aan. M ij zullen de bijzonderheden van het pleidooi niet beschrijven; zij mogten de nieuwsgierigheid bloeijeo, aan de openbare meening zij niets verande ren. Kort en krachtig, doch gemoedelijk was het resumé van den voorzitter der regtbank, waarn-. de gezworenen zich vers ij derden. Reeds na twin tig minuten kwau en zij terug en bet eenstemmig antwoord op alle vragen was: SZHULDIG! Dewjl Matraccia het fransch niet genoegzaam verstond, gelastte de voorzitter den tolk, den b°k(aagde het antwoord der gezworenen mede te oeelen. Deze, door de algemeene aandoening me- degesleept. begon, in plaats van alleen de schul digverklaring mede te deelen, met deze woorden «Sicte comdamnato a mortel" (Gij zijt ter dood veroordeeld!) Dit was niet de uitspraak der regtbank, die eerst nog moest worden opgemaakt maar die van den natuurlijken regter in het menschelijk gemoed, eene uitspraak, welke in de ziel van eiken toehoorder weergalmde, en bij welke de verstokte Matraccia als vernietigd in een kromp. De voorzitter haastte zich, de vergissing op te helderen, doch Matraccia hoorde het niet; hij lag Er is sprsVe van, dat Bismarck den lsten April op zijn 60sien verjaardag, sijne ambten zou *ilen nederlegaen, om het overige zijns levens ru-t:g door te brengen. Zijne geneesheeren zondeu verk. iard hebben, dat hij dan nog verscheidene jaren kon leven, maar lat zijn zenuwgestel te zser aan- gegrepen is om bij voortgezetten arbeid een langer leven dan vau nog slechts enkele jaren mogelijk te maken. Een schrikkelijk voorval gebeurde dezer da gen te Parijs, Place du Palais, op een omnibus. Een man van zeer vreemd uitzich' me» voordurende zenuwtrekking, nam plaats op <!e imperiale van den omnibus. Op de vragen der medereizigers wat hem deerde bleef hij zwijgen. Eensklaps wierp hij zich met een akelige kreet op den koetsier en beet hem in den arm. Men trachtte hem onschadelijk te ma ken, doch hij weerde zich met handen en voeten en beet zich zeKen. Op dit oogenblik veischenen drie politie-agenten. Alle klommen af. De agenten klommen moedig opde man wachtte hen af op de knieën liggende en met schuim op deu mond. Een kwartier duurde het, eer men hem met ster was. Eindelijk overvleugelde men hem. 'Een stem van beneden riep dood hein! hij is dol! De agenten riepen om touwen. Men bracht die, weder een akelige worsteling. Eindelijk gelukte het hem te knevelen. Toen liet men hem af op een dr agbaai en bracht kern naar een gestieht, waar de lijder bleek werkelijk razend te zijn en na een kwartier reeds overleed. Onder de gemeente Heerhugowaard, in de buurt Veenhuizen, brak j. 1. Dinsdag avond een hevige brand uit, die weldra het geheele huis met den inboedel, benevens een hoeveelheid hooi in de asch legde. De bewoner van het huis, tiachtende den brand te blusschen, viel door het zolderluik, en vermoedelijk in bewusteloozen tpestsnd verkee- rende, is hij in de vlammen omg^kimen. Het on heil schijnt door het felle branden van den kagchel te zijn ontstaan. De voorjaarspaarden mark r zal te Amsterdam gehouden worden Vrijdag 19 Maart a. s. op het Fredrriksplein. Zooals men weet, looft het gemeen tebestuur daarbij prijzen uit tot een gezamelijke waarde van f 1000. Dezer dag n hal te Mijnsheerenland het volgende voorval plaahsEen jonkman zat voor het laatst in het oudenlijke huis aan tafeltwee uur later zou hij iu de i echt treden. Het trok de aandacht dat hij neerslachtig was en niets nuttig de. Na afloop van den maaltij 1 begaf hij zich naar boven, en weldra hoorden de huisgenooteu een doffen slag, gelijk aan het vallen van een zwaar lichaam. Naar boven geijld vond men hem baden de in zijn bloed hij had zich een mes in deu strot gestoken en was weldra een lijk. Men acht het boven twijfel verheven, dat hij tot deze wanhopige da id werd gedreven door tegenzin iu het te slui ten huwelijk, waatoe zijn vader he n sterk aanspoorde wijl het een zedelijke verplichting was. In de vorige week brak te Nijehaske, terwijl de boer icet den knecht en de meid afwezig wa ren eu de boerin alleen te huis was, een vrceselijke brand uit in de boerderij, bewoond door Zwaagstra Eerst den volgenden dag was men den brand meester. reeds in onmagt. Men bevochtigde de slapen van zijn hoofd met water en goot hem eenige droppels in deu mond. Doch niet alleen op den misdadiger, ook op Achilles hadden de woorden van den tolk eene vreeselijke uitwerking. Volgens de hem aangeboren denkbeelden zou er niets onteerends in hebben geleg-n, zijnen zwager aan de bloedwraak op te offerende dood door beulshaudeu daarentegen scheen hem als eeue soort van smaad aan de fami lie toe, tot welke hij nu toch eenmaal behoorde. Zijne zinnen begaven hem; hij moest weggedragen worden en zijue bedroefde bloedverwanteu voh'den bem. De tolk had voorbarig gesproken, doch hij had Ie waarheid gezegdde uitspraak van het geregts- hof was de dood, en Matraccia vernam het als een lafaard. De geus d'armes, welke hem naar de gevangenis terugvoerden, die hij niet eerder zou verlaten dan om de guillotine te bestijgen, moesten hem op de armen dragen. Niemand in Aix wist zich eene strafzaak te her inneren, welke de gemoedereu heviger had geschokt' dan deze, eu de ellendige toestand vau Lucretia verzoende hen, die hare misslagen afkeurden. De voorzitter van het geregsthof echter, die de teregt- zitting doogaans sloot met eenige bespiegeling over de behandelde saak, kon niet nalaten, met de yo!genae(ernsiige woorden te eindigen «Jongelingen, jonge dochters, volgt niet blindelings eene vlag tig opgevatte neiging; onderzoekt, alvorens gij Kiest en u terbiodt, en waakt over uwe zinnelijke msten, opdat zij u niet in een afgrond storten, waarin gij hen, die gij lief hebt, mede sleept." t

Schager Courant | 1875 | | pagina 2