St. Vincentsnacht te Schagen 1168. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgel- Stand der gemeente Barsingerhorn Burgerl. Standdergezneente Haringearspel <e middernacht weer uit Appingedam trrngkomt en dan eene hartsterking wil uemen. De lijkwagen vervolgt lijn weg en gaat, m lijn last bekomen te hebben, weer terug. Onderweg verrockt een reiziger den voerman mede te mogen rijden. »De bok is reeds bezet,» was het antwoord, vwilt gij achterin gaan ritten ga dan uw gang.' De voet ganger plaatste zich achterin bij het lijk. V eldra kwam men aan de herberg, waar de voerman zijne hartsterking zou nemen. De herbergier verwachte hem. Nauwelijks reed de lijkwagen mrt zijn vracht naar binnen, of de personen op den bok verlangden een bittertje. De herbergier nam de bestelling aan. rGecf mij er ook een,» riep eene stem uit den wagen. De kastelein, niet wetende dat er nog een derde levende persoon achter in den lijkwageu zat verschrikte zoodanig, dat hij flaauw viel en nog aan de gevolgen van dien schrik lijdt. Te 6 ure ongeveer, had in den middag van 30 Maart te Leeuwarden een zeer treurig ongeval plaats. Terwijl de scheepstimmerman D. Hakker bezig was zijn leerling, een jongeling van 17 jaren, een met hout geladen schouw langs de Dokkum- mer-Ee naar zijne werf op de Oldc Gahleën te vervoeren, kantelde het ranke vaartuigje, door een intusschen opgekomen hevige omweersbui getroffen om, met dii gevolg, dat beiden onuiiddelijk in de diepte verdwenen. Eeuigen tijd later werden zij levenloos opgehaald. Lakker laat eene weduwe met twee kinderen na. Te "Wijster, Drenthe hebben 3 zrons yan J. B. voor de loting der Nationale Militieiti 1S07, 1871 cn 1875 allen hetzelfde nummer 33, ge trokken. Bij den veehouder T. Oskam, te 1.inschoten, heeft eer. koe dezer dager, drie flinke levende kalveren ter wereld gebragt. De eerste kivitseijeren zijn aan Z. M. den Koning aangeboden door den heer M. van Lith, hofleverancier te 's Hagc. In de Gasfabriek te Overschie heeft Donderdag 11. eene ontploffing plaats gehad van een der ijze ren stoouikistcn, die gebezigd worden hij de heen- derkokerij. De stukkeu van de stooinkist vlogen boven de huizen uit. Gelukkig hebben er geen persoonlijke ongelukken plaats gehad, wat in den dicht bebouwden omtrek der fabriek zeer licht het geval had kunnen zijn. De gendarmerie van Valenciennes heeft een Hollander gearresteerd, die instrumenten verkocht 1 - w MlvwUlVIJbll V» piattljh (.vvj>c^; en brochures bevattende inlichtingen omtrent de meest geschikte manier om lieden op den groot en weg aan te randen en over verschillende middelen om het slagtoffer te doodca zonder veel gerucht of geschreeuw. Dezer dagen hebben de te Schinveld gesta tioneerde kommiezen procesverbaal opgemaakt tegen den veldwachter der gemeente Jabeek, wegens frauduleus vervoer van gedistilecrd. Te Sittard is tot lid van den Baad gekozen de heer J. Tomei, vroeger postdirecteur te Schagen. Te Görlitz stond dezer dagen eene jonge dame van 27 jaar teregt, die hare vriendin twee Daar kondigt trompet-geschal de aankomst van nieuwe strijders aan. De te Winkel en Njzdorp gelegerde Edelen en strijders, waaronder de Heeren van Schelliukhout, Blokker cn Berkhout, nemen deel aan den strijd. Ofschoon de magt der Grafe lijken verre die der Westfriezen overtrof, werden zij toch van alle kanten bestookt; Egmoods banir eis in handen der Scagers gevallen, en hij zelf een lijk de Edelen en Bidders, AHart van Egmond, Floris Buijs en Bruin van Castricom, zullen evenmin als de genoemden hunnen vaderlijken Burgt weder zien; slechts beijveren zich hnnne vasaallen, om de lijken hunner meesters op eene kar te laden. Nog staan rondom den standaard van Holland eene menigte Edelen en Bidders pal. Lang en met onbezweken moed houden rij zich tegen de woe dende Westfriezen staande, en nog is niet beslist, aan wiens zijde de overwinning is, toen in 't einde de Graaf met zijn leger komt opdagen, en zich in den strijd mengende, de Westfriezen voor een oogenblik doet terug dienzen. Groot was de schok, dien z^j nu hadden door te staan; de overgebleven Kennemer Edelen en Bidders, Gerbrind van Alkmaar, Iknjaart van Heilicbloe, Akersloot en Dirk van Persijn, banen zich eeuen doortogt om zich met den Graaf te vereenigen; verscheide ne Edelen, en daaronder de Jong van Monster, Everard van Noordwijk, benevens de drossart Gerrit Spijsdrager, moeten dien gewaagden stap met hun leven bekoopen. Toch worden nu de Westfriezen door het groote .Grafelijke leger bijna geheel om singeld, en eene vreese'ijke slagting heeft er onder hen plaats; maar telkens komen nieuwe strijders aanzetten, laDgs de meren en over de terpen, ran cehtc lokkeu stil met eer. schaar afknipt h.id, ter wijl zij haar bij het weggaan den mantel hielp aandoen. Onder de getuigen waren twee kappers als deskundigen, die verzekerenden, dat de haarlok ken met de kleine schaar, die de beschuldigde bij de hand had, onopgemerkt hadden kunnen afgeknipt worden. Ook dat de lokken eigen haar waren, over tuigend bewezen. Het lof veroordeelde de jonge dame, die door haar vader verdedigd werd, tot 45 mark boete of 5 dagen gevangenis met de ko*t»*n wegens feitelijke mishandeling. Zij heeft zich oniuid delijk in hooger beroep voorzien. Men heefteen plattelands-docter leelijk beet gehad. In eene drr koudste nachten toch vnn dezen winter werd des avonds te 9 uur aan rijn huis gescheld, en toen de meid de deur open deed, zeiae een man, dat hij gezonden was door «-en rijke dame, die in een dorp, twee uur van den docter af woonde en ernstig ongesteld was, zoodat zij geneeskundige hulp inriep. De arts had wel is waar niet veel lust om paard en wagen te laten inspannen cn er in dat weer op uit te gaan. Maar mevrouw G. was een goede patiënt en bovendien wie wist hoe ziek rij was. Hij liet dus het rij'u g voorkomen, zette den bode naast den koetsier op den bok en reed weg. Digt bij het dorp vroeg de bo.le vergunning om «f# te stappen, daar hij regtstreeks naar zijn huis wenschte te gaan. De dotter reed dus alleen naar mevrouw G., die zich echter in blakcndcn welstand bevond. Verdrietig keerde de arts naar zijne woning terug, waar hij den volgenden dag een briefje ontving, waarin de anonieme schrijver zeer zijn dank betuigde, dat de docter hem wel naar huis had willen rijden; hij had geen gelegenheid kunnen vinden om er per as terug te keeren en had er tegen op gezien om in dat afschuwelijk weer den afstand te voet af te leggen. Men meldt uit Winkel, dd. 24 Maart Wie bij avond door ons dorp wandelt; staat niet zelden aan allerlei gevaren bloot. Hier komt hij til zachte aanraking met den kop van een paard, welks geleider ergens in huis een boodschap doel of een uurtje aan den onschuldigen dienst van Amor wijdt. Daar stoot hij zich aan een kar, door den eigenaar voor eene wijle alleen op den weg gelalen. Ginds tast hij mis bij het zoeken naar een brug, terwijl hij aan den overkant moet wezen. Elders valt hij een eerzamen burger, die juist zijn woning verliet, op al te hartroerende wijze in de armen, botsingen, kneuzingen, onverwachte bad'n even zoovele vrije giften van de duisternis, behooren Jwu v/v/X. WlalfCkfr lllCt lüt Üu t<cKlr,uuii)hodot)Men troost zich intusschen met de gedachte: het is altoos zoo geweestwaarom schijnt de maan ook niet juist wanneer het donker is Nu heeft zich onlangs een zeventigtal ingezetenen met het eer biedig verzoek lot den Baad der gemeente gewend, dat voortaan de dorpsstraat gedurende de donkere winteravonden door lantaarns inogt worden verlicht. Doch de meerderheid der heeren heeft geoordeeld, dat op het adres afwijzend moest worden beschikt. Zij schijnt te meeneu, dat het verstandiger is, den put te dempen als het kalf verdronken is en gaf niet onduidelijk te kennen, dat men eigenlijk 's avonds op straat niets te maken heeft, behoudens enkele uitzonderingen, waarin men zich van een liandlantaaru zal mogen bedienen. Wie nu, door alle dorpen en gehuchten, en als dol en in wanhoop zwaaijen de Westfriezen niet hunne zware knodsen en strijdbijlen in het Grafelijke leger ora;|aan alle kan ten stapelen rich lijken opeen; de Graaf met de zijnen wijken, en de zegen blijft aan de Westfriezen. Graaf Floris, zelf eender dapper, te Bidders van zijnen tijd, zag bijna al zijne Edelen en Bidders om zich vallen; achlervolgens sneuvelden zijne vas aallen bij tientallen tegelijk. Zijnen spijt niet ver- bergende over het te niet gaan zijner hoop, en het verslaan van zijne gansche legerinagt, ruimt hij het veld en neemt met zijne weinig overgeblevene, de lijken zijner gesneuvelde Edelen met zich voerende, de vlugt. De eerste stralen van de opkomende zon begroeten den dag van St. Vincent. Was de nacht vreesse- lijk en verschrikkelijk geweest, akelig was de aanblik, die zich nu aan het oog voordeed. Op den voorgrond het slagveld met al zijne verminkte lijken, waarvan die der in den beginne gesneuvelden door de streDge vorst reeds waren bevroren, en geleken op beelden van marmer of albast, terwijl het ver goten bloed de sneeuw, zoover het oog kon reiken, bad doorweekt en, op nienw bevroren, aan het ge heel een aanzien had gegeven, als van een opper vlakte gepolijst koraal. Terzijde de nog rookende puinen van het geplunderde en verbrande Scagen, alsmede de moede en afgestreden Scagers eD andere Westfriesche strijders, hunne gewonde makkers van het slagtveld dragende. Te midden van alle die dooden en verminkten, zweeft als een enkele, tnnar schitterende lichtstraal, als een troostende engel, de Joukvrouwe van fiarinihuizen, aan het hoofd harer gezelschajjuffers en vrouwen uit haar gevolg, van het eene einde des slagtvelds tot het andere, om hulp en bijstand te bieder, aan die gewonden de duisternis misleid, verdrinkt, een arm of een been breekt, heeft het aan zichzelf te wijten. 27 Maart j.1. wilde vrouw Dubbel te Mid- dclhamis met hare huisgenooten ter kerk gaan, doch kon den sleutel der huisdeur niet vinden. Denkende dst haar man, die reeds vooruit was, den slentel had medegenomen, nam rij een tweeden, dien zij bezat, en sloot daarmede hare woning. Doch na de godsdienstoefening te huis komende, ontdekte de bewoners, dat in hunne afwezigheid het huis door een dief was bezocht, die uit een kabinet plus minus 260 had medegenomen. Daar niemand der huisgenooten wist waar de vermiste sleutel was, ouderstelt men, dat die in handen van den dief is gekomen, en hem den toegang tot de woning heeft verschaft. Ingeschreven van 23 tot en met 29 Maart 1875. GEBOREN: 24 Maart Coruelia Catharina, dochter van liermann Johannes Oud eu Neeltje Verdwaald. ONDERTROUWD: 26 Maart Siraon Smit jm. van beroep werkman oud 25 jaren en Grietje Groenveld j l. zonder beroep oud 22 jaren heiden wonende te Schagen 26 dito Maarten Mildijk jm. van beroep schoenmaker oud 26 j.iren eu Trijn tje Raven jd. zonder beroep oud 19 jaren beiden wonende te Schagen. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 26 Maart Meinoutje de Boer oud 16 jareu dochter vau Jau de Boer en Meinoutje Kosscn. Ingeschreven 23 30 Maart 1875. GEBOREN: Geene. GEHUWD: Geene. ONDERTROUWD: Geene. OVERLEDEN: 26 Maart Gerrit Melten oud 10 jaren zoon van Simou Melteu en van Antje Hoedjes. Ingeschreven van 22 29 Maart 1875. GEBOREN: 25 Maart. Maartje, dochter van Wig- gert Kok en Maartje Tesselaar. 26 dito. Pieter zoon van .lan Bond en Marijtje Blom. ONDERTROUWD: 27 Maart. Johannes Stigter en Anna Elisabeth Hartbeke, beiden wonende te Haringcarspel GEHUWD: Geene. 0\ERLEDEN: 22 Maart. An'je Strooper oud 6 jaar kind van Jau Strooper en Wiihelmina Snijders. EIARKTBERIGT5N. Schagen 25 Maart. Aangevoerd 5 Paarden f 60 a 175 10 stuks Rundvee. Ossen f a Stieren f 250 a Geldckoeijen f 120 a 250 Kalfkoeijen f 160 a 170 Hokkeliggen f 130 a Nuchtera Kalveren f 3 a 13 200 Schapen f a vette dito f a Lammeren f a Overhouders f 20 a 30 Bokken en Gieten f 3a- 81 Var kens f 9 a 12 Biggen f7 a 9 Konijnen f 0,20 a 0,70 40 Kippen f 0,50 a 1,30 Eenden f a Duiven f aGans-Eijeren f waar helpen nog niet te laat was. En eindelijk ginds in het verschiet, de vlugtende Graaf met weinigen der zijnen, nog asn den strijd ontkomen, naauwelijks genoeg om de lijkwagens te vervoeren, waarop de gesneuvelde Edelen waren geladen, om die achtervolgd door de rouwe van gansch Kenne- merland, in de Abdjm van Egmond te doen begra- veu. Inderdaad, die aanblik was akelig. Wel was Scagen een offer geworden van dien strijd, maar een offer voor de vrijheid, en schooner en grooter zou het uit die puinen verrijzen. Wel waren bijna alle Scagers gesneuveld, en die niet sneuvelden, afgestreden tot den dood, maar de overwinning en de dierbare vrijheid bevochten, z66, dat die vrijheid nog mier dan eene eeuw bewaard bleef. En welk geslacht der Kennemer Edelen :.ad niet éen zijner telgen verloren van onderschei dene waren zelfs de laatsten, de stamhouders bezweken en zoo in het niet verdwenen. Geknot en gelnuikt was de hoogmoed der Kennemer Edelen; gestuit en paal en perk was gesteld aan de heersch- zucht des Graven; hij liet het dappere Westfriesche volk zijne vrijheid en onafhankelijkheid. Fel woedden t moordend staal en vuur, Op Schagens terpen rei; Maar 't Graaflijk leger was niet meer. Vernietigd week de rest van 't heer: Westfriesland vocht zich vrij, A! vras ook 't offer duur. Slechts ronkend puin van hout en steen Was Schagens veege rest; aar, fier op *t offer dat het bragt En dat der dorp'ren heldenkracht Die vrijheid had gevest, Hees 't schooner dan voorheen.

Schager Courant | 1875 | | pagina 2