Dc Iwee lijkgravers. EARKTBERIGTEN. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgel Stand der gemeente Barsingerhorn Burgerl. Stand der gemesnte Haringcarspel Advcrtentiën. Gebr. Korlvinkc Alkmaar. de lacht zwtsr bewolkt »m; de wind hailde; het was een weêr dat "uitmnntend or.s te atade kwam. Wij, macheerden om 3 uur af, en toen wij op 2 S 300 pas nran de versterking genaderd waren, maakte ik halt en rapporteerde het den loiienant. Deze loste nu zijne 28 fuseliers iu tirailleurs op. Wij kropen toen als slakken op onzen buik vooruit randjoos en bamboedoerie been, en bereikte na een half uur in den modder gewenteld te hebben, den rand der borstwering welke slechts ren roeter hoog was. Nu moet ik vooraf zeggen; dat er uit drukkelijk gelast Was óp straffe de» doods niet te vuren, daar dit ons aller dood zoude zijn. Een half slapende schildwacht, die net zijn mond wilde open doen, werd neergestoken, daarna beklommen we de borstwering en verspreidden ons op dezelve. Nu zagen we een 40 50tal aan opium zwaar verslaafde Atchineezen op den grond om een smeulend vbivou- akvuur liggen; ieder koos zijn man en op 't com mando trvuur* beten er 30 in't zandde overigen zochten een goed heenkomen, het welk hun gedeelte lijk gelukte. Toen we gingen tellen, hadden we 23 dooden, 11 zwaar en licht gewonden, 5 gevangenen 1 kanon (12 pd.), 25 oude tromblaadgeweren met vuursteenen), welke dadelijk stuk geslagen werden, benevens een tonnetje kruid en twee zakken kogels te pakken. Nu zaten wij er wel in, doch nu moesten we ons staande houden. Er werden 1 korperaal en 2 man afgezonden oai versterking te vragen, die dan ook een goed-uur later aankwam (2 bat. infanterie en een sectie bergartillerie). Een vierde uurs voor de aankomst der versterking kwam er een transport Atchineezen, beladen met rijst, lombok en andere levensmiddrlrn. Toen (wij hadden ze laten naderen tot p. ra. 15 pas van de borstwering) keken de kerels alsof zij gek waren want in plaats van met een hoezee! met een snelvuurtje begroet te worden, is niet zeer pleizierig. Ze. lieten dan ook de rijst in den steekt en liepen wat ze loopen konden. Hierbij kregen zij 5 dooden en 3 gewonden, Doch toen weid het tijd dat verstrerking kwam, want we kregen een vuur dat meer dan erg was. Eufin, we trokken na een kwartier af eu lieten het overige maar van de battaljons over, die er dien dag nog een versterking bij, henevens 3 kampongs in de ascli legden. Al het zwaar geschut wordt uaar Bital gebracht. Ons tractement is verhoogd tot fl. C.90 per dag dus fl. 9 in de tien dagen. Na krijgen we een ilesch wijn per dag, sigaren en tabak, hetwelk de doctor geeft, die niet anders te doen heeft dat certificaten teekenen. 't Handgeld is verminderd tot fl. 80. Verhoogde soldij na 6 jaren dienst 8 ct. per dag. Het llaagsch Zondagsblad merkt op dat bij gevallen van brand, in den regel juist diegenen geassureerd zijn, die het minst verlies kunnen lijden. De mingegoede zou echter allicht voor f 1 per jaar zijn inboedel kunnen verzekeren, d. i. voor een wekelijksche contribulie van epn paar centen. Het blad meent, dat vele zich die uitgave zouden getroosten, als een Assurantie-Maatschappij er de omslachtige administratie voor over bad, om de contributie over korte termijnen te doen ophalen. De Academie van geneeskunde heefi den 3 roet alg. st. de slotsom goedgekeurd van het ver» slag harer commissie over de door de regeering gedane vraag omtrent hel uitoefenen der geneeskunde door vrouwen. Die slotsom luidde aldus; „Wij «te!» leu u voor, den heer minister te antwoorden, dat, er geen grond voor bestaat, vrouwen toe te laten tot het uitoefenen van zekere vakken der geneeskun de in hel bijzonder, noch om eene bijzondere jury n te stellen, ten einde haar te fXamineeren, eu In het jaar 1828 woonde te Ediqiburg een arme gek, die in de geheele stad bekend, maar in zijne waanzinnigheid zoo onschadelijk was, dat de auto riteiten bet niet noodig oordeelden, hem in een krankzinnigen-gesticht te doen opsluiten. Geen der voorbijgangers, die de treurige en roerende geschiedenis van zijn leven kende, weigerde hem eene aalmoes van eenige pence eene schatting san het ongeluk, waarmede Lij zijne geringe be hoeften volkomen bevredigen kon. De ongelukkige man raogt 50 jaren oud zijn eu heette Tom. Waren intusschen zijne geestvermogens zwaar gekrenkt, zijne ligchamelijke krachten waren daartegen aan merkelijk toegenomenhij mogt zich verheugen over een krachtige gezondheid en zijne gelaatstrekken waren in het oogloopend schoon. Van zijne kindsheid af tot op den dag, waarop hij krankzinnig werd, had bij met ijver en vlijt het gevaarlijk beroep van visscher uitgeoefend. Toen hij op zekeren avond van Qoeensferry afvoer, werd hij in de naauwe straat van Forlh door een geweldigen storm overvallen, die het liern onmogelijk maakte, r.og voor den nacht den oever te bereiken. Naauwelijks was hij echter geland, of zijne opmerkzaamheid werd getrokken door een grooten liehtklomp, waarvan de roode v'ammen in de nabijheid van de plaats, waar zijn kleine hut toad dreigend omhoog flikkerden. Met een vteeselijk dat, zoo zij geneeskunnigen wenschen te worden, zij even alt wij slechts blijk behoeven te geven van hare bekwaamheden voor de jurvs, ingesteld bij de wet, welke hare toelating niet verbiedt." De gemeenteraad van Antwerpen heeft den 3 met alg. st. aangenomen een voorstel van het collegie van schepenen, strekkende om aan de Wetgevende Kamers een adres te richten, waarin bij dezen zou worden aangedrongen: lo, op de intrekking, zoo niet van de geheele overeenkomst van 24 Juni 1874, althans van het 11e. artikel, waardoor de haven van Antwerpen rechtstreeks werd gedreigd; 2o. op de behandeling van een wetsontwerp, waarbij machtinging verleend zou worden tot het graven van een breed kanaal van Gent naar zee. Barsingerhorn 20 April 1875. Heden werd door den heer C. Smit Jz. burge meester dezer gemeente, na eene korte doch gepaste toespraak, de eerste steen gelegd van een nieuw te bouwen gesticht, bestemd tot opneming van behoeftige weezen en ook van behoeftigen van ouderen leeftijd. De leden van het algemeene burgelijk armbestuur en het weezen— armenbestuur, alsmede de architect en de aannemer waren bijhet feest tegenwoordig. Het bouwterrein was met vlaggen getooid, terwijl ook eukele ingezetenen, door het uitsteken van vlaggen, hnnne instemming met het feest te kennen gaven. Te Weenen heeft een vader zijn vijf kinderen en daarna zichzelf opgehangen. Een der kinderen kwain er gelukkig af, daar het, hoewel reeds h. n- gende, toch nog den bodem met de beenen bereikte, zoodat spoedige geneeskundige hulp hem in het leven hield. De rampzalige man had zijne vrouw uiigpzondeo en volvoerde gedurende haar afwezigheid het gruwelstuk, waarvan de beweegreden in armoede te vinden ia. Huizende menschen volg den de uitvaart der arme kinderen. Met ingang van 1 Mei e. k. zijn benoemd tot dijkgraaf van de. uituatereude sluizen in Kcn- nertoerlaud en Westfriesland de lieer A. Maclaine Point; tot heemraad van den polder de Zeevang de heer J. de Boer Wzu.tot hoogheemraad van den Hoiidsbossche en Duinen tot Petten de heer (1. Men onidesin het bestuur van den polder Waard en Grot-l tot dijkgraaf de heer K. Breebaari en tot heemraad de heer J. de vries. De jongman, die voor eenigen tijd te Huy bij de communie de hostie uit den mond nam en, daar zijne kameraden het aanzagen, in zijne porte- inonnaie sloot, is deswege door de rechtbank dier stad tot 15 dagen gevangenisstraf, 25 fr. boete en de kosten veroordeeld. Het O. M. had slechts 8 dagen gevangenisstraf geeischt. Schagen 15 April. Aangevoerd 5 Paarden f40 a 60 190 stuks Rundvee. Oasen f 90 a 140 Stieren f 80 a 130 Geldckorijen f 90 a 200 Kalfkoeijen f 140 a 190 Hokkeliggen f 80 a 110 Nuchtere Kalveren f 31 a 10 1000 Schapen f 24 a 30 vette dito f a Lamineren f a Overbouders f 18 a 33 Bokken en Gieten f 1 a 8 60 Var kens f 13 a 20 Biggen f 5 a 10 Konijnen 0,15 a 0,80 40 Kippen f 0,60 a 1,35 Eenden f a Duiveu f a Gans-Eijeren f a - Zwanen fa Boter f 1,06 a 1,10, Kaas f 0,40 a 0,50 per kilo. Kip-Eijeren f 2$ a 3, Eend-Eijeren f 350 a 360 per 100 stuks. Purmerende, 20 April Boter, f 110 a 1,20, 13 Paarden. 171 vette Kalveren f 60 a 80 voorgevoel ijlde hij hevig ontsteld naar de plaats eu vond ook werkelijk zijne hut in brand. Aldaar aangekomen, stiet hij met den voet tegeneen voor werp, dat in den weg lag, hij bukte en herkende bij het akelig schijnsel van den brand eeue halfnaakte door deu rook verstikte menchelijke gestalte, waarvan de vlammen reeds het haar begonnen te zengen. Het was zijne vrouw. De ongelukkige fslaakle een kreet van wanhoop, nam het koude lijk in zijne armen en droeg het verre weg naar het open veld. Den volgendeu morgen ontmoetten eenige veehandelaars, die naar de Edinborgsche markt gingen, deu armen visscher, terwijl hij, met bloed en slijk bedekt, op een steen bij eene groene baag nedrrzat en eene vrouw in zijne armen wiegde. Tom was krankzinnig geworden. Een hoogst natuurlijken trek van medegevoel volgende, bleven de veehandelaars wachten totdat de vermoeidheid Toni in slaap deed vallen, waarop zij het lijk aan zijne handen ontrukten. Het ont waken van den visscher was vreeselijk. Eerst zat hij, in eene smartelijke gevoelloosheid verzonken, onbewegelijk daar; vervolgens zocht hij met een hartverscheurend gehuil en met woeste trekken overal rond, hief verscheidene malen den steen, waarop hij gezeten had, omhoog, liep nu eens hier dan weder daar, en vloog daarop dwars over de weide voort. Werktuigelijk naar dezelfde plaats terugge keerd, waar hij den nacht bad doorgebragt, vond hij op den grud een roodzijden halsdoek, dien ets. per N. P. 382 Nuchtere Kalveren f 5 a 1 4 per stuk 43 vette Varkens 52 a 62 ets. per N. P. 42 magere Varkens f 14 a 20, 317 Bi gge" f5 a 8, 1S32 Schapen en Lammeren Kip—eijeren 2.80 af Eendeijeren f 3.75. Ingeschreven van 13 tot en met 19 April 1875 GEBOREN: 12 April. Aaltje en Pieter kiode. ren van Jan Groot en Neeltje Koegelberg. ONDERTROUWD: 16 April Siinon Meiten jm. vsn beroep landman oud 22 jaren en Gunrlje Leijding jd. zonder beroep oud 20 jaren beideu wonende te Schagen. 16 dito Pieter Bakker jm. van beroep landman oud 22 jaren wonende Ie Haring carspel en Maarije Meiten jd. zonder beroep oud 26 jaren wonende te Schagen. 16 dito Jocbmn Smit jm. van beroep landman oud 30 jaren en Teetje Asjes jdvan zonder beroep oud 29 jaren beiden wonende te Schagen. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 13 April Levenloo» aangpgeven kind wan het mannelijk geslacht van Willem Melker en Maartje Ruiboer. 13 dito Jannetje Noë oud 5 jaren en 2 maanden dochter van Jan Noë Jr. en Trijntje Marees. 15 dito Cornelia Borat oud 11 dagen dochter van Jan Borst Jr. en Antje Hopman Ingeschreven van 13 20 April 1875. GEBOREN: 15 April Aaltje, dochter van Simnn Koning eu van Neeltje Zwakman. 16 dito. Anna Maria, dochle) van Jacob Bood en van Anije Marees. 18 dito. Neeltje, dochter van Gerrit Kater eu van Geertje Schoen. ONDERTROUWD; 17 April Jan Klos, j m. wonende te Barsingerhorn en Maartje Wiers, j|d. wonende te Schagen. 17 dito. Cornelis Vries, j m. en Cornelia Wiukel, j d. beide wouende te Bar singerhorn; 17 dito, Pieter Maat9, jm. en Sijlje (irootes, jd. beide wonende te Barsingerhorn. GEHUWD: 15 April Arie Klare, jm oud 29 jaren en Trijntje Leijeu, jd oud 27 jaren, beiden wonende te Barsingerhorn. 15 dito. Pieter Verhoeve Bruinvis, jm. oud 35 jaren, wonende te Wi nkel, en Maartje Semeins.jd oud 28 jaren, wonende te Barsingerhorn. OVERLEDEN Geene. Ingeschreven van 12 19 April 1875, GEBOREN 17 April. Cornelis, zoon van Maarten Blankendaal eu Cornelia Groot. 17 dito Pieter, zoon van Cornelis Rood en K taartje Bos. ONDERTROUWD 16 April. Pieter lloogeboom te Haringcarspel en Trijntje Zutt ti Hsringcarsprl, laatstelijk te Oude Niedorp. Jan Dekker te Oude Niedorp en Caihariua Dekker te Haringcarspel. Klaas Jonker en Maarije de Lange beide te Haringcarspel. Siuion Runders eu Trijntje Kee- lewoudt, beiden te Haringcarspel. 17 April. Cornelis Bakker te Haringcarspel en Vrouwtje Witsmeer te Warinenhuizeii. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN Geene. Heden regtstreeks van een der voornaamste Fa brieken ontvange een groote partij WASDOEK voor TAFELKLEEDEN in alle kleuren a 50 Ct. per F.1 J Breed. de veehandelaars zijne vrouw ontnomen, maar verloren hadden. Vau dat oogenblik af plantte zic h alle liefde, alle zorg vau deu gek op dit aandenken over. lederen morgen zag men hem, met deu rooden doek, dien hij gedurig kuste, in de hand, op den weg, die van QuteDsfeny naar Ediuiburg leidt. Uren lang bleef hij in de stad voor de kramen en winkels slaan, waar roodkleurige zijden stoffen in kijkkasteu uitgestald wareualleen de uaara van zijne vrouw kon hem van deze stomme beschouwing afbrengen. Dan hief hij telkens fier het hoofd op, zijne oogen vonkelden,zijn gelast nam eene schoon» opmerkzame, hartstogtelijke uitdrukking aan, u aar langzamerhand verdween die plotselinge schemering, van een duister bewustzijn, en in zijue trekkeu teekende zich weder de gewone doffe gevoelloos heid. Op een nevelschtigen en kouden November-avond van het jaar 1827, liep een man van middelbare gestalte, het geheele ligchaam tot op het aardklenrig gelaat in een wijden bruinen mantel gehuld, den in verval geraakten, door het gebruik verouderden boed diep op het voorhoofd gedrukt, door de stralen van Edinburg, en hield onzen visscher, wien hij vroeger dikwijls eene aalmoes had gegeven, aan- hij haalde een donkerrood-fluwtelen halsdoek nit zijn zak en fluisterde hem in het oor Kijk, Tom hier heb ik iets voor Sara, Bij het aanschouwen van die stof en het hooren van den geliefden naam, die hem zijn geheel

Schager Courant | 1875 | | pagina 2