De verborgenheden der mijnen. Ingezonden. bver het '*n dm He" J. L'gtheri, terug de Hoep w »t den Heer -n de Viouw van Schagen •d«>< r de dochter *»n den Hier Giwllen aan de Ga-fabriek) een keurig bouquet werd aangeboden, oTer het erf *an den Heer J. Schenk terug en vervolgers denzelfden weg naar het slotp'rin waar deleden tan den opkocht met een hartelijk woord door den voorzitter der fre-ieommis-MC werden toegespro ken en Ueena vriendelijk dank gezegd «oor de gi-ede orde en netheid waarmede door het geheele corps de door hen vervulde rol was opgevat en ten einde gebracht. liet Muziek corpa der Kon. Ned. Marine, dat den optocht steeds voorging, was onvermoeid en beeft zich als zoodanig de algemeene erkentelijkheid, ook voor de lieve muziek stukken, verworven vau allen, ten ruim 1 ure begon de Harddraverij, de renbaan (op de Laan) was daartoe zoo doelmatig mogelijk ingericht en afgesloten aan beide zijden, zoodat de wedstrijd geregeld kon worden voortgezet zonder eenige hinder hoe ook genaamd, dank daar voor aan de goede zorgen der speciale commissie voor de harddraverij. Tijdens de harddraverij werden den liefhebbers van goede muziek in den tuin vredelust van den Heer A. Steenman ruimschoots gelegenheid te genieten; wal dan ook een waar genot te noemen was en door de massa bezoekers gaarne erkend zal worden; getuige liet herhaalde applaudissement en de extra nummt-is die nog ten beste gege»en werden. Ten vijf ure was de harddraverij afgeloopen en wern met een hartelijke toespraak Hoor den voorzitter der feestcommissie de prijs, bestaande in een collossale vergulde pendule uitgereikt aan den HrerJ. Koster te Beemster, de premie bestaande in twee kristallen caraffen met zilver gemonteerd en ontving de Heer C. Paarlberg te Zijpe, de muziek gaf een panr keurige stukken voor en na de uitreiking der prij zen en daarmede was hun taak weder eenige oogenblikken geëindigd; om spoedig weder opgeval te worden. Hierna volgde bet concert op de Marktplaats waar onderscheidene prachtige nummers voor liet groote publiek ten gehoore werden gebracht, de nummers en détail te beschouwen zou dit veislag wel wat uitgebreiden omvang geven, het zij genoeg optemerken dat het Muziek corps der Kon. Ned. Marine en bizonder zijn directeur hun bekenden roem ook hier handhaafden. Omtrent het costuum is slechts één oordeel en wel dat alles keurig was gearrangeerd waaivoor de leveranciers, de lleeien Serri en zoon van Amsterdam, allen lof verdienen. De Opeiette in het locaal van den lieer A. Knikker, 's avonds 7 ure, was zeer druk bezocht zoodat het Vuurwerk ten half tien ure nog wel wat al te vroeg gehoord werd en zich iedei bezoeker haasten moest daarvan zooveel mogelijk te kunnen genieten, jammer evenwel dat de sur prise in het slotstuk voor een deel mislukte. De extra treinen voerden een massa feestelingen huiswaarts, dat zij voldaan waren getuigde huu vrolijke en opgewekte stemming, voor zooverre hekend is werd door geen enkele ongeregeldheid de feestdag, vol genot verstoord en de vrolijkheid tot laat in den nacht voortgezet. Dank in het bizonder der feestcommissie, die harer zijds moeite noch kosten ontzag ten einde dien feestdag allen mogelijken luister bij te zetten. Vervolg van 110. 934. Dat was echter nog niet alles: door de voor spraak van Toto's vrouw werd Jenny de naaister van het gansche gehucht Van dien oogenblik af kon zij naauwelijka al het werk afmaken, dal haar werd opgedragen, want des zoudags pronken de mijnwerkers gaarne niet hun linnengoed, Dan dragen zij goed gesteven boorden en zelfs manchetten en gaan hunne vrouwen met eene zekere behaagzucht gekleed- En wat Ivard's gezin geheel en al aan de ellende onttrok, waarin het zoolang was gedompeld geweest, was, dat een der nieuwsgierigen, die de mijD kwam bezoeken, verwonderd van er zulk een meisje als Anna was te vinden, en opgewonden door betgeen Francis hem van haar vertelde, aan den betaalmeester der werklieden eene vrij aanzien lijke som gelds ter hand stelde, met verzoek om dat langzamerhand en bij wijze van gratificatie of ver meerdering van loon, aan de kleuie koleudraagster uit te keeren, die, niettegenstaande men haar verbood hiervan iets aan de andere werklieden te vertellen, echter geenszins de waarheid vermoedde. De toestand, waarin Ivard nu verkeerde, mogt, in vergelijking met de ellende, welke hij geleden had, welvarend genoemd worden. Hij had verschei dene bezoeken van een geneesheer ontvangenzijn heTstel zou volkomen geweest zijn, als hem nog niet eene zwakte in de beeuen ware bijgebleven, welke hem nauwelijks vergunde eenige schreden te gaacmaar sedert de neêrslagtigheid, waarin zijne riekte hem dompelde, verdwenen was, sedert zijn geest zijne vroegere helderheid had terugge kregen, begon hij zich over Anna te verontrusten. Arme kleine plantboe zou het mogelijk geweest De afdeeling Schsgen r- v-ji de Maatschappij tot bevordering van landbouw be handelde tn haie joots'r vergadering onderscheidene belangrijke vraagstukken waaronder hoofdzakelijk lo. de door den Slaat aan te leggen spoorbaan Zaandam, Parmerend, Hoorn, Enkhaizen, waarom trent de wenschrlijkheid werd uitgesproken, op verschillende gronden, die te doen cioorloopeu over Medriiblik en (in de richting van Zijdewind) aan sluitende aan het station te Schsgen, (ook ter verkrijging van geregelde communicatie.) 2o. De uitbreiding en verbetering van de Markt en het Marktwezen te Schagen ook daarmede in verband 3o. de zoo noodzakelijke verbetering van het vervoer van landbouwproducten, enz. te water, naar en van de omliggende gemeenten en in 'er- hand mei de markt te Schagen. Ter voorbereiding daarvan werd eene commissie van drie ledeu benoemd. De schippersknecht te Heerenveen, die zijn haas een bankje van f 100 en brieventasch ont vreemdde, is tot een jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was maar 5 maanden Gepasseerden Maapdrn heeft een grooie hond in de Nes te Amsterdam een jonalje in de b.irsl ge strepen en gebeten. Zijne dadelijk ter hulp geschoten moeder is dadelijk op, raad der politie, naar het gast huis gegaan, waar de wond direct is uitgebrand. Hondenbeten zijn aan de orde van den dag, want aan het gasthuis zei meu: Ha, alweer door een hond gebeten, men hooit niet anders. De bovenvermelde hond had het genoegen reeds bij de politie bekend te zijn. Is het hoofd van politie niet bij machte veror deningen te handhaven, dat h.j ze dan doe intrekken. Zooals 't nu is, gaat alle autoriteit verloren. Naar wij vernemen, hebben de burgemeesters in de provincie NonrJbrabanl de bekende circulaire door welke de Minister Heemskerk aan alle Nederl. Staat-a iibienaren iedere bemoeiing uiet de verkie zingswet, verbiedt, niet ontvangen. Als dat naar is zal het zijn omdat de Minister begrepen heeft, dat het voor hem beter is, dat die heeren er zich wel tnede bernoeijen. De tongblaar en het klaauwzeer onder het rundvee in de gemeente As-endijk breidt zich uit. Tot iemand, die met den hengel huiswaarts keerde: »Zoo buurman veel gevangen?# «rNeen, niets, ik heb maar een uur of wat voor- mijn plezier gevischt.» «rly'eve gemeente,» sprak een Methodisten prediker in Amerika, gij ln-bl mij verzocht, den lieven God oin regen te bidden. Gaarne wil ik aan uw verzoek voldoen, maar ik zeg u vooruit, dat het niet zal helpen zoolang d; wind uit dezen hoek blijft waaijen,» Er sterven in den lnatsten tijd in onze gemeente wat menschenl Die klacht heb ik van velen gehoord en die klacht is niet oveidreven; zoo als ik van den Secretaris dezer Gemeente hoorde gingen er in de laatste weken gten twee dagen voorbij rif het sterfregister moest voor deu dag gehaald worden. zijn, dat zij, gedurende de helft van haar leven van lucht en licht beroofd, niet verwrikt ware Zij was vermagerd hare kleur was verdwenen. Een arbeid, welke hare krachten niet oefende, maar uitputte, oudermijtide haar gestel. Ik ben ongerust over uwe zuster, zeide Ivard tot Jenny. Als ik haar over haar arbeid ondervraag antwoordt zij mij altijd met verlegenheid en tracht zij het gesprek op een ander onderwerp te brengen. Ik ben er zeker van, dat zij, om mij te onder steunen, meer werk op zicb genomen heeft, dan zij redelijkerwijze kan volvoeren. Gij moest de tuinierster, bij wie zij werkt, eeus gaan opzoeken en haar gaan zeggen haar wat minder zwaren arbeid op te dragen. Er is mij weinig aan gelegen of haar loon hier ook al eens wat door verminderd wordt en daar het lieve kind slechts aan mijn belang denkt, zou zij zeker tegen deze schikking ingenomen zijngij moet hel dus doen zonder' er haar iets van Ie zeggen. Er waren onderscheidene tuinen rondom het gehucht der mijnwerkers. Wij hebben reeds gezegd dat die menschen bijzonder veel smaak hebben voor bloemen. Op feestdagen tooijen zij zich gaarne met bloemen, welke in houne eigene tuinen gegroeid zijn. Jenny had altijd geloofd dat hare zuster bij eene tuinierster werkte, die belast was met bet onderhoud der tuinen, welke de eigenaars niet zei ven konden in orde boaden. Niet wetende waar zij die tuinierster kou vinden, vroeg zij er aan Totn's vrouw naar. Wat bedoelt gij, juffer? antwoordde deze. Ieder onzer bezorgt zijn eigen tuin en wij nemen daarbij niemand tot onze hulp. En toch werkt mijne zuster sedert negen maanden in nw dorp voor eene tuinierster, die baar Van waar de oorzaak? De lacht is bier gezond de fri.-sche en gezonde zeelucht waait ons vair alle kanten tegen, en toch ziet men in deze gemeente menschen gezond en sterk van gestel in de kracht van hun leven plotseling ten grave dalen. Nog eens van waar de oorzaak? v'< Ik sprak er eeniste dagen geleden met een er varen di eter van elders over die meermalen hier sjeweest was. Het verwonderd me niets was zijn antwoord: Zoolang de inwoners van eene plaats de atmosphrer zoo moedwillig verpesten zullen de sterfgevallen eerder vi rroeerderen dan verminderen. Hoe zoo vroeg ik veiwonderd. Wel «at zijn uwe sloten onders dan privaten, hoe kan het anders of zulks moet ongunstig op de gezondheid werken; de excrementen van honderden privaten worden daarin verzameld, gaan daarin tot verrotting over en verspreiden hun dood aanbrengend venijn ozeral iu de atinospheer. Merkt het maar des avonds na een warmen dag hij u op eene onaangename lucht komt u tegene wanneer ge u buitenshuis begeeft, en op andere plaatsen wanneer men na zulk een dag des avonds volop geniet van de frissche avondlucht, is men bij u gedwongen binnenshuis te blijven, de meeste '•i-kte eevallen zullen wel bij u bestaan in long ontsteking en tijphus. Maar zoo merkte ik op, ik kan moeijelijk over die zaak een oordeel uitspreken, omdat ik leek in het vak ben; doch ben er verzeke.d van, dat indien het Gemeentebestuur van onze plaats uwe in eenitig deelde er reeds lang voldoende maatregelen zouden zijn genomen om het kwaad tegen te gaan; onze Kegeering doet al wat in haar vermogen is voor de volksgezondheid, nog voor eenige maanden is bij ons een gemeente docter benoemd, met voor bijgaan van veteianen in het vak, die het prmdicaat fdccler# niel voerden. Zeer goed, wns het antwoord, doch veroorloof irij eene opmerking ge zeidet dat de Regeering uw>*r plaats al het mogelijke voor de volksgezond heid doet; dat kan ik echter niet toegeven, zoolang niet de privautsloten lot het verledene behooren. 1) Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 15 tot en met 23 Aug 1875. GEBOREN: l-l Aug. Dirk Willem, zoon van Johan Romp en Mina de Wit. 19 dito. Wil- helmina Jacoba, dochter van Johan koenraad Kleijenburg en Sjieuwke Vjsscher. 19 di'o Alida Frederika, dochter van Johan Diederich Meier en Magtilda Frederika van Rijswijk. 21 dito. Dirk en Pieter, zoons van Coruelis Vries en Trijmje Waiboer. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 17 Augs. Maarlje Meurs, oud II jaar en 3 maanden dochter van Meiert Meurs en iltje Wit. 22 dito Coruelis Saaf oud 1 maand, zoon van Dirk Saaf en Antje Brouwer. 23 dito. Pietertje Snijders, dochter van Pieter Snijders en Maartje Hausinan. Burgerl. Stand dor gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van 17 28 Augustus 1875. GEBOREN: 20 Augustus Trijntje dochter van in hare dienst heeft genomen. Ah ja ik herinner mij werkelijk dat zij mij daarvan gesproken heeft Ja het is wel mogelijk Laat eens zien. Misschien wel hier in den omtrek Maar ik ben toch bang dat gij het niet gemakkelijk vinden zult Gij moest uwe zuster maar eens zelve vragen wie die vrouw is; ik weet het ten minste niet. Lieve hemelwat beduidt die geheimzinnig heid, riep Jenny uit, die getroffen was door de verwardheid, waarmede Luc-y haar antwoorddehet schijnt bijna alsof mijne zuster ons bedrogen heeft Jufvrouw Jenuy, alles wat ik u kan zeggen is, dat Anna eene allerliefste meid is, die voor haar vader het ongeloofelijke gedaan heeft en voor wie iedereen hier even veel achting als vriendschap gevoelt. Jenny, al meer en meer verwonderd oter deze achterhoudendheid, ging voort met vragen en de lang bewaarde stilzwijgendheid van Anna's vertrou welinge kon aan deze proef geen weerstand bieden Lucv verried alles. Jeuny's verbazing en aandoening waren onuit sprekelijk. Zij begreep niet hoe een met zooveel teederheid opgevoed meisje, dat steeds zoo van alle gevaren was verwijderd gehouden, zooveel kracht en moed had kunnen vinden. Vol ongeduld om haar weder te zien, om haar te ondervragen, om hare htwondeiing tegen haar uit te drukkeu, begaf Jenny zich snel naar den ingang der mijn. Het was juist Ie tijd, waar p de werklieden er uitgeheschen werden. Het meisje, dat beef-Je bij het aanschouwen van den afgrond, waarboven Anna zweefde, zag haar van verre uit de benne stppen, vrolijk bet stof afschudden, waarmede hare kleederen bedekt waren, ze uittrekken, onder haar arm temen en.

Schager Courant | 1875 | | pagina 2