Abr. SLOOS, Groef- Hoef- en Kachelsmederij Coster van Leeuwen, KACHEL MAGAZIJN ÏARKT^lëTÊNT Burgerlijke Staód der jomeeuto Behagen Burl. Ltand der gemeente Haringcarspel Burgerl. Stand der gemeente Barsingerhorn De »itt3 trouw van Aleifoi, Ingezonden. Aclverfenlicn. T. SMIT. publiek verknopen Noord. -A. 0-4-, Scbagen. G. MEÜRS. tniddelijn heeft op een lengte van 26 Toet. Het stok boom is gezaagd van een geheel dat 276 Toet lang was en waarvan de grootste dikte in middelijn 26 voet bereikte. De ringen in het hout bewijzen dat die reus *an Califomië een ouderdom bereikt had san 2120 jaar. Het middenstuk is uit den stam genomen om daarrsn een cylinder te maken wsatran de zijden u.et schors meegerekend ongeveer 2 toet dik rijn. Het geheel zal worden ngeriebt tot een prachtig versierd huisje, dat in den plantentuin zal prijken. Pchagen 4 Nov. Aangevoerd g Paarden f 40 a 90 O-sen 180 a 210 It Stieren! 1S0 a 240 818 Qrldekoeijen f «0 a 235 26 hslfko.ijen 1 220 a 230 40 Yaarsen f 60 a 70 llokkelingen f 26 a 60 6 Nuchtere Kalveren fll a 15 480 Schapen f 18 a 2t 300 vette dito f 24 a 35 Lammeren f a Overhouders f 12 a 21 4 Hokken en Geiten f 1 a 4 12 Varkens f 10 a 18 60 Biggen f 6 a 9 Konijnen f 0,25 0,42 60 Kippen f 0,40 a 0,82 30 Lenden f 50,6 0,75 Duiven f 15 a 20 Üans-Eijercn f a 7,wanen f ft Boter f 1,60 a 1,66 Kaae f 0,36 a 0.46 per kilo. Kip-eijeren f 6,50» Eend-Eijeren f a per 100 etuka. Ingeschreven van 2 lot en met 8 November 1875. GEBOREN: 1 Novb. Margaretha Maria dochter van Johannis Denijs en Margaretha van d»-r llaa- «CII> 6 dito Hendrik zoon van Jereiiftme Kos- sen cn Antje Koster. 4 dito 1'ieler zoon van Jacob Bregiuan en Trijntje Sluis. 6 dito Antje dochter van Keus Zijdewind en Cornelia Maria Koorden. ONDERTROUWD: Geeno GEHUWD: Gcene. OVERLEDEN 5 Novb. Pietcr Kossen oud ruim 64 jaren echtgenoot van bijtje Nobel. 7 dito Jansjo Kamp oud 9 jaren 8 maanden dochter van Gerrit Kamp en Aaltje de Lange. liigesclireven van 25 Oetob. tot 8 Noveuib. 1875. GLBOREN 27 Octb. Cornelis zoon van Gerrit Wecland en Vaartje Dekker. 28 dito Grietje dochter van Cornelis Roozendaal en Grietje Dubbeld. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: 8 Novb. Franetaews Pot jm. oud 23 jaren en Grietje Koedijker jd ond 23 jaren beiden wonende tc Haringcarspel. OVERLEDEN 27 Oct. Johannea Zutt oud 8 weken kind van Johannes Zutt en Neeltje Broersen 8 Novb. Maartje Walkeuter ongeh. oud 23 jaren. 7 Nov. Maartje Tcsselaar ongeh. oud 55 jiren. Ingeschreven van 2 9 November 1875. GEBOREN 3 Novb. Cornelis zoon van Ger rit Vis en van Maartje Vries. 8 dito Cornelis zoon van Dirk Spaans en van Cornelia Vis 4 dito Maartje dochter van Jan Pronk en van Neeltje Schenk. 9 dito Heintje dochter van 'i'hcodorus Johannes Beenken en van Neeltje W ijn. ONDEROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN7 Novb. Cornrlis Raven echt genoot van Trijntje Smit oud 49 jaren.9 dito Cornelia Broks dochter van Pietcr Broks en van Elisabeth Poulisse oud 14 maanden. 9 ditq Var volg en slot. Ja, ik berken hem, hernam de gravin diep bewogen. Maar wees mij genadig, dierbare graaf! Slechts voor dit maal nog, mijn heer en gebieder, slechts voor dit maal nog genade. Ik zal hel nooit meer doen. Maar genade, genade, in den naam van God, van onzen Heer Jezus Christus eu van de hooggebenedijde maagd Maria Gij zult het niet meer doen! zeide Enguer- rand op een bitteren toon ja, gij zult bet niet meer doen, dat weet ik zeker; want ik zal uw aanklager, uw regter en nw beul in ééa persoon zijn. Neen, gij zult het niet meer doen. Ik zal er zorg voor dragenwant ik zal u met liet schepsel, dat gij onder den onkuiscben boezem gedragen hebt, in den afgrond der eeuwigheid nederslorteu En voortgesleept door zijn blinden en tengel, loozen bartstogt, stormde Enguerrand zijn slaap vertrek binnen, waar een aanvallige knaap, de eerste vrucht van hun huwelijk, de trots van zijn leven, in eene cederhouten wieg gerust te sluiine ren lag. Met duivelsche woede greep hij het tee. dere, onschuldige schepsel bij de voeten en ver brijzelde zijn hoofdje tegen den wand, in het bijzijn van de ongelukkige moeder, die zelfs den tijd niet had gevonden om haren gemaal om ver- schooning te bidden, om den arm des moordenaars tegen te houden. Toen zij echter hare eigene klee deren met het bloed van haar eerstgeborene ge. verwd zag, vermande zich Maria weder en ontrukte den woesten doodslager, met eene door de woede Simon Groet echtgenoot van Trijntje Schrieken oud 55 jaren. De redactie rereenigt zich niet altijd met de geroe lens der inzender» ran geplaatste Hulken. Mijnheer de Redacteor Gun s. v. p. een plaatsjr aan bet onderstaande: Den 26 October dezer j«ars, vaardigde de Bur- gemcesler van Scbagen, ter voldoening aan het laatste lid van art. 3 der H et tegen hondsdolheid, <*ti bevelschrift nit, waarbij werd gelast dat alle honden binnen de Gemeente moesten zijn voorzien van muilkorven, tenzij zij zich aan een ketting bevonden op sen afgesloten erf. Met dat bevelschrift heb ik vrede, het rust op de Wet. 1 Maar ik heb er geen vrede mede dat de veld- *a< htcr, om de overtredingen van bovengenoemd bevel te constateren, zich alleen binnen de k o m der Gemeente beweegtop Markt, Hoogzijde, of Laagzijde kan geen hondje, zonder muilkorf, buitens huis komen of het is jrkip ik heb je» terwijl buiten de kom op de erten der boe renwoningen, afgesloten of niet opgesloten, honden niet altijd even mak en als kalveren zoo groot, ongemuikorfd 1 o s loopen. Gemakkelijk zou ik een dozijn namen van boeren kunnen noemen op wier erven dit het geval is, maar ik acht het overbodig, omdat het van algemeeuè bekendheid is, vraag slechts aan ieder koopman die eenige waar roud vent, en wat nog gemakke lijker is, daarvoor is een ieder in de gelegenheid, vraag het den brievenbestellers, vraag hun hoe dikwerf rij een stuk uif hun broek hebben moeten missen, bij de vervulling hunner ambtsbetrekking. Dat ongemuilkorfd losloopen van honden is, met het oog op meer genoemd bevelschrift, geheel' in strijd met de Wet. Maar waarom, zal men misschien vragen, sur veilleert de veldwachter niet buiten de kom der Gemeente Die vraau is hoogst mocielijk te beantwoorden, in dat opzigt zie ik mij genoopt tot het maken van gissingen; Ik veronderstel namelijk dat de Burgemeester, oud Oost-Indisch militair, de indi- scbe gewoonten nog niet geheel heeft afgelegd, en dat gaat ook bezwaarlijk voor iemand van zijn leef'ijd, te meer daar die gewoonten van alle ge makkeu voorzien zijn. Het is den man waarlijk niet kwalijk te nemen. In de Oost wordt men op zijn wenken bediend, elke knecht is een slaaf. Het zou dus niet te verwonderen zijn, dat de Burgemeester den veldwachter altijd in zijn bereik wilde hebben, een Burgemeester heeft zoo ligt een boodschap te doen. Is dat het geval dan kan de veldwachter huiten de kom der gemeente niet surveilleeren, cn is het ook hem niet kwalijk te nemen. Dat deze suppositie door mij gemaakt wordt, vindt zijnen grond daarin, dat tijdens de Burge meester op de Markt woonde men den veldwachter steeds in de nabijheid van des burgemeesters woning vond, teiwijl nu de Burgemeester naar de Laag. zijde is verhuisd, de veldwachter altijd daar pa- trouilleerende is; de burgemeester heeft slecbts het hoofd buiten de deur te steken, te wenken of ho! lal te roepen en de bediende ligt, bij wijze van spreken, blootshoofd, geknield aan zijne voeten. Met dat alles blijft het te betreuren dat de versterkte vuist, bet lijkje van haar kind. Deze daad bragt Enguerrand in verwarring; zon der echter daardoor vvruiurwd te worden, sloe« zijne woede slechts tot een ander voorwerp over* Hij greep met zijne gespierde vuist de lange, schooue blonde lokkeu van Maria en sleepte haar door de zaal, langs de gangen, de trappen af, tot in den hof. Hier hond hij het schoone haar waarvan de glans door het goud en de edele gesteenten nog verhoogd werd, aan den staart van zijn ros. Na deze veriig'.ing sprong hij te paard, gaf het dier de sporen en leed in galop over alle" paden en door alle lanm van zijn uitgestrekt park, zijne' ongelukkige gemalin steeds medeslepende, die bij lederen steen, welke op den weg lag, eene nieuwe woud ontving, waaruit het bloed bij stroomen gudste. Eindelijk hield hij stil. Zijn ros was van ver moeidheid onder hem nedergestort. Maar zijne vrouw ademde nog. Daar voer plotseling eene duivelsche gedachte den ruwen graaf door het hoofd; hij is toch reeds de prooi der helhij moet daarom ook geachte ten uitvoer brengen. Hij ijlde naar uet slot terug en kleedde zich in een priesterlijk gewaad. J Zijne gemalin had, onder de onuitsprekelijke fol tering, welze zij moest verduren, hare onschuld herhaalde malen betuigd. Enguerrand wilde nu den hemel zelven beroovenbij wilde de ongelukkige martelares de absolutie onmogelijk maken en de laatste zonden van zijn slagtoffer door de biecht vernemen. De beklagenswaardige burgrrouw waande inder- buitcn-honden zoo zeer boven de anderen worden bevoordeeld. Met achting Schagen. S. K. De ondergeteekende berigt bij deze als dat hij zijne zaak als: heden heeft geopend; verzoekende een ieders gnnst en recommandatie. SCHAGEN. 241 MARKTPLAATS. UE. Dienaar, notaris te WINKEL zal op MAANDAG 15 NO VEMBER 1875, des middags 12 uur, in do her. berg van K. MEIJER te ANNA PAULOWNA - 26 HUIZEN, 4 ERVEN, WERKPLAATS, TUIN, en een -^T perceel BOUWLAND alles staan de en gelegen nabij het station en Veerborg te ANNA PAULOWNA en aldaar kadastraal bekend in Sectie L, nummers 900 tot en met 909, 1035, 1058 tot en met 1074, ter gezamentlijke grootte van 1 Hectare, 14 Aren. Breeder bij billetten omschreven. 242 Op voorschreven Vastgoed kan 60 procent onder verband van eerste Hijpotheek gevestigd blijven. te ALKMAAR. belasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten en Wissels, nemen gelden a deposito, plaatsen en bezorgen gelden op hypo theek, en sluiten assutantiën op roerende en onroerende goederen. 253 ZIJN VOORHANDEN 240 Extra fijne gelakte Kachels. Ovenkachels, Kwint, kachels; Potkachels, Kolomkachels, Gegoten en geslagen fornuiskachels Geëmailleerde witte eu zwartu Kachelhaarden, prachtige Cokes— of Vulkachels, met gelakte Mantels. Verder gelakte Turfbakken, kolen* of gruisbakken Turfmanden Kolenlepels, Ka- chelpoken, Tangen, ook prachtige Haardstellen waaronder geheel van geelkoper met gebronsd voetstuk. Ook voorhanden IJzeren wiegen en vuurmanden, puike kagchel politoer 6 cents het pakje; Brandkasten, Amerikaansche KofTijmolens, Engelsche mestvorken Ballastschoppen; groep- of stalschoppen, Engelsche Schroefsleutels, ijzeren Koe- en Paardenkettings, ronde eu platte Roskammen enz. Alles te bezigtigen en ter verkoop bij UE d. Dienaar, daad een dienaar der kerk voor zich te zien, maar zij was naauwelijks nog in staat om te spreken. Zij wilde de valsche priester eenige ïnededeelingen doen, maar kon naauwelijks eenige onverstaanbare woorden stamelen. Doch plotseling, als had de vin ger des Heeien hare door den doodstrijd kramp achtig Z3tnengetrokken lippen aangeroerd, zeide zij met eeue zachte, maar duidelijke stem Heilige manl ik was den graaf Enguerrand tot op dezen mijnen laatste stond getrouw. Een priester leènde van mij, in naam van den graaf van Mortagne, den ring, dien mijn gemaal bij het afscheid mij gegeven hadhij wilde naar dat model een trouwring voor zijn leenheer laten vervaardigen. Ik sterf onschuldig. De hemel, dien ik binnen weinige sekonden hoop in te gaan, zij mijn getuige Geef mij uwen zegen, heilige manik heb mij zelven niets te verwijten, want ik heb niets misdaan. Ik vergeef mijnen gemaal mijn dood Moge hem God den dood vergeven van mijn kind, dat hij vermoordde, eer het nog gedoopt was. Dit zeggende, gaf zij den geest. Ziedaar het treurige uiteinde van de schoone Maria Anson, gravin van Alenpon. De kronijk voegt er nog bij, dat haar gemaa^ graaf Engerrand, door de hevigste gewetenswroe gingen over den dubbelen moord gefolterd, jaren daarna als klnizenaar in een bosch, in de nabij heid van Mont—Michel, gestorven is; dat hij echter, alvorens het geliefkoosde oord en den burg zijner vaderen te verlaten, nog eene schitterende wraak aan den graaf van Mortagne, dien ellendigen schurk, genomen heeft. Zeker en geschiedkundig

Schager Courant | 1875 | | pagina 2