Vader en Dochter, Burgerl. Stand der gemeente Baraingerhorn Burgerlijke Stand der gemeente Sc jagen Ingezonden. reed* de taikerroraiing geheel doen opbonden. Melk komt in een open vat ree.li na tien of twaalf da gen tot bederf, doch n>et eene toevoeging van thjinol nog niet na vijf weken. Het eiwit bederft in de open lucht reeds na 3 tot 1 dagen, doch met thyxolwater vermengd bleef het na_ 11 weken nog geheti versch. De geneeskunde gebruikt het reeds hij uiaagcn tarrh, en dan bleek het een voortreffelijk middel tegen bederf in de maag, terwijl eene hoeveelheid van drie tot vier ee'lepels geen schadelijke werking had. Men mag dus verwachten, dat tbvmol metter tijd een grootc rol in het piaclisdr leven en in de huishouding zal spelen. Door de hoeren Branljes en Breebaart is op nitnoodiging van het te Alkmaar in 1874 geboudm nijverheidscongres verslag uitgrbraent over eene bij de schapen voorkomende kwaal, .de leverbotziektc genaamd, en naar aanleiding daarvan over d. drooghonding der gronden. Deze ziekte bestaande in het water in de borst, waarbij de lever Verteerd of vol diertjes geraak', ontstaat door het gebrnik van planten, groeijendr op gronden die altijd diep en in zoetwater ge legen zijD. Deze p'anten bevatten niet genoeg voedende bestandieelcn en maken daardoor zieke dieren. De kleigronden aan rivieren en in polders, met diepen bodem en omringt door zoetwater, zijn het meest nadeelig. Het beste voorbehoedmiddel is de gronden minstens i meter boven peil droog te houden, waartoe alleen een stoomgemaal in staat is en op afstanden van 10 meters 1 meter diepte te dra'.- neren. Vorots moeten de verzuurde eu veenachtige gronden bemest worden met kalk, en bezaaid worden met zwenkgras, pimpernel, klaver en ande re goede grassoorten overal waar die ontbreken. Hij aanhoudende regenachtige tijden mag ook het zout niet ontbreken In het kerkgebouw der Herv. gemeente Ie Soest is Zondag, na afloop der godsdienstoefening, brand ontstaan, die geruimen tijd onopgemerkt is gebleven, omdat het gebouw gesloten was. Twee banken, met een kap gedekt, zijn geheel verbrand zoomede een wapenbord. Voorts hebben banken, predikstoel, plafond en orgel veel geleden; het laatste is bijna geheel onbruikbaar gcwur.ie Spoe dig waren brandweer, burgerlijke eu kerkelijke au toriteiten ter plaatse aanwezig, en door aller mede werking werd men den biaud meester. Denkelijk is de brand ontstaan door het omvallen «ener vuurstoof bij het eindigen der godsdienstoefening. «Vermijd het knaad, broeder.' sprak ce. Amerikuansch methodistenprediker tot een-vrijdcnkcr. «en ontvlied de verzoeking. Zie, eens stond ik voor een schoenmakerswiukcl en bewonderde ten paar prachtige laarzen, die voor de deur hingen. De booze geest fluisterde mij in, het voorwerp van mijn verlangen weg te nemen, maar ik weerstond hem; ik nam slechts een paar simpele schoenen van een gulden of zes, zeven, want ik ducht aan de woorden van den apostel«het moet ons genoeg zijn eenvoudige spijze en bescheiden kleeding tol onze bedekking te hebben*' In het jaar 1838 keerde mijnheer van den Heuvel, een rijke en omzigtige Hollander, die op een der buitensingels van de stad Bern een aardig buiten verblijf bezat, tegen middernacht van eene wande ling terug. Te huis gekomen, zette hij zich iri zijn kabinet bij den warmen haard neder, en hield zich bezig met bet doorsnuffelen van eenige faiui lie-papieren, welke iu bet bijzonder zijne dochter betroffen. Hij was sinds lang weduwnaar en bezat slechts een eenig kiud eene dochter, die zeer schoon was, en om die reden (welligt meer nog om hel aanzienlijk vermogen van haar vader) door een aantal jonge aanbidders bewonderd en gezocht werd. De scherpziende en voor bet welzijn van zijne dochter bezorgde vader had instusschen onder al de beminnenswaardige vrijers een jongen Hes van onbeduidend vermogen, maar van eeu behagelijk voorkomen, onderscheiden, en hem om zijn verstand, zijne vlijt en zijne overige goede eigenschappen tot zijn schoonzoon bestemd. Emilie koesterde jegens baar vader even veel liefde als achting eu vrees. Van den Heuvel bemerkte al dadelijk, toen hij haar George Veis als haar toekoinstigen gemaal voorstelde, dat deze, zouder baar jwis* geheel te mishagen, nogtbans niet beantwoordde aan iiet droom beeld, hetwelk zij zich van haar toekomstigen echt» genoot gevormd had. Maar de ervaren vader liet zich daardoor niet afschrikken, omdat hij de ver diensten van George kende, en wist, dat de eigen schappen, welke een jong meisje voor haar geheel leven gelukkig makeD, niet die ziju, welke het eerst in het oog vallen. Daarom haastte hij zich het huwelijk, waarvan hij het geluk vau ziju eenig kiud verwachtte, spoedig te doen voltrekken. Het jonge meisje, van haar kant, was te zeer aan gehoorzaamheid gewend, om zich rondborstig tegen Veix te verklaren; zij weende in stilte, maar Een Zaandamsche vrouw, den 13 Maart jl. beTaller, hreft ftn dezer dagen das bir.nen 35 weken na haar vorige bevalling een iwet- ling ter wrreld gebragt. Op die wijze voortgaande, zal h ar nageslacht zeker wel zoo talrijk worden als bet zand der zee Een waarschuwing voor baldadige kinderen: Terwijl étn landbouwer door de gemeente YrijhoevetiCapelle een paard geleidde sloeg een 5 jarig knaap liet djer met een boutje Het paard schopte achteruit eu het kind zal zijn plaagzucht vermoedelijk met een hersiugschudding bekoopen. Men meldt uit Maastricht: Een kind, dat van den vergiftigden aardappelkoek, waarvan dezer dagen melding werd gemaakt, g. g.' ten hifi, is onder hevige krampen oveiledec. Het geregtelijk onderzoek schijnt aan het licht te hebben gebragt, dat de raapolie, waarmee de koek gebakken was, kopergroen bevatte. Ingeschreven van 9 tot en met 16 November 1875. GEBOREN: 10 Novb. Klaas zoon van Klaas Portegijs en van Maartje VVurknm. 14 dito •iacob zoon van Klaas Bakker en van Franriun Schotvanger. 13 dito Trijntje dochter van Sijvert Rentenaar en van Trijntje Klaren. 5 dito Jan zoon van Cornelis Spaans en van Grietje Spaans, ONDERTROUW U Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 10 Novh. Aafje Bakker kind van Aricu Bakker en van Aafje Horst oud 4 maan den. 13 dito Aagje Boet, cclitgmoote van Hendrik Bcstevaar oud 65 jaren. Ingeschreven van 8 tot en met 15 November 1855 GEBOREN: 10 Nov. Klaas, zoon van Rudolph Auton Boes en Geertje Jes. 12 dito. Cathu- rina Maria, dochter van Willem Roggeveen en Ma rijtje Knikker. ONDERTROUWD: Geene. GEHUW D v Geene. OVERLEDEN: Geene. De redactie vtrecnigt zich niet altijd met de gevoe lens der inzenders run geplaatste stukken. HOORN, Nov. '75. I Mijnheer de Redacteur 1 Wees zoo goed mij in uwe kolommen een plaatsje in te ruimen, tot publiciteit vuti hut j onderstaande. In de vorige maand deed ik, in verschillende couranten, verschijnende in de arrondissementen Hoorn en Alkmaar, het voorstel tot oprichting van ten Fonds tot ondcrsleuing van weduwen, enz* Tot mijne verwondering ontving ik, fmet uit zondering van de plaats mijner inwoning), uit geen der gemeenten eenig blijk van adhaesie. Die wei j tiige bijval deed bij mij de vraag ontstaan: of er werkelijk aan zulk eene Vereeniging dan geene behoefie bestond, er. ik zou geneigd zijn die ,1,- ontkennend te beantwoorden, indien ik door de ondervinding niet meermalen vaa het tegen deel overtuigd ware geworden. Zou dan vroeg ik mij zeiven af zou dan bii zoovelen de toekomst vanivrouw kinderen zoo weinig gewicht iu de schaal .eggtn, -dat men van zulke voorstellen geen de minste notitie neemt? Neen, M. d. R., dat mocht ik niet dei:. ken. Moge:ijk echter dacht ik (en die gedach te kwam mij het meest waarschijnlijk voor) mo gelijk meent mrn, dat ik door de oprichting vau zulk eeu Yi-reeniging mijn eigen zaken zoek te behartigen, ten koste vau den kleineu burger en deu werkman. Ik wil gelooven M. d. R., dal door sommigen zoo wrr-1 gedicht, en nam men daarbij dan tot voorbeeld de ongunstige uilkomsten van sommige andere zoodanige Fondsen, men bedankte om roet mijn voorstel verder kennis te maken. Ik kan op zulte bezwaren echt Ér antwoorden, dit dit mi tu rner mijne bedoeling is geweest, doch bij mij op dtfti voorgrond slaat: dal de administratie en alle daaraan verder verbondene werkzaamheden gratis moeten en kunnen worden waargenomen; moeten: omdat daardoor veel geld wordt bespaard, kunnen: in dien zulk eene Vereeniging, even als zoo velen, onder toezicht vau een hoofdbestuur, uit afdeelingen beslaat, waardoor de werkzaamheden door ver- «chillende personen kunnen worden waar genomen Of de zaak levensvatbaarheid zal hebben, is een andere vraag, doch men had kunnen ondezoeken en adha rie schenken, dat toch koste niets; meu heeft dit althans hier voor, dat: lo. geen salarissen behoeven te worden uitgekeerd, terwijl 2o, men pogingen uiag aanwenden lot het verkrijgen vau buitengewone leden. Betreur ik het, dat, welke de bezwaren dan ook zijn geweest, uit geen der overige gemeenten een stem lot medewerking werd gehoord, toch meen ik dat daardoor de zaak nog niet mag worden opgegeven; moge ook dc weinige bijval, van elders am mijn pLu ten deel gevallen, hetzelve niet be vorderen, ik verinern toch, overtuigd van het nut van zulk een instelling, nogmaals eene poging te moeten aanwenden om dat plan tot rijpheid te krengen, tot welk einde ik binnen kort eene bij enkomst zal uitschrijven. Vele zijn zeker de hinder palen welke moeten worden weggeruimd, doch ik roep u allen, die geen genoegzaam kapitaal kunt achterlaten tot levensonderhoud voor vrouw eu kinderen, wanneer gij hen ontvalt u allen, die de toekomst van uwe gezinnen ter harte gaat allen die het zedelijk belang der maatschappij willen bevorderen u allen roep ik op tot medewerking. Laat ons beproeven die taak ten uitvoer te brengen, eene taak zeker moeilijk doch niet min der schoon, gelukt het ons, dan is het loon zeker heerliji; blijkt die taak voor onze krachten te zwaar, laat ons haar dau nederleggen met de overtuiging dat wij hebben gedaau wat wij kouden betuigde haren vader bij herhaling, dat zij zeer vergenoegd en hoogst gelukkig bij hem was, eu dat het huwelijk, hetwelk hij had voorgeslagen, niets meer aan haar geluk kou toevoegen. Te middernacht zoo als wij hiervoren gezegd hebben zat van den Heuvel iu zijn kabinet, ziclt onledig houdende met het doorsnuffelen van teuige familie—papieren, welke zijne dochter hetrof- fen, toen Hendrik, zijn oude bediende, met een ontsteld gelaat in zijn kabinet binnenstoof. Mijnheer, zeide hij hijgende; er is een vreemd menscli in huis; hij poogt in de kamer van freule Emilie binnen te sluipen. Een dief' riep van den Heuvel. Neen, mijnheer, hernam de bediende, de oogeu uederslaande, het is de baron vou Wiud- sack. De barou von Windsack was eeu jong ei: be minnenswaardig pruissisch edelman, van eeue schooue gestalte eu galaute manieren. Hij was evenzeer bekend door ziju vernuft en gezellig onderhoud als door zijne losziunigheid en ver kwisting, waardoor bij reeds sedert lang in handen tan woekeraars was gevallen, die hem geheel in hunne inagt hadden. Desniettemin maakte hij fortuin bij de dames, en bij menig liefdes-avoutuur trad hij als overwinnaar uit het strijdperk. Hij was eeu verleider, eeu Lovel&ce, alleen met dit onder scheid, dat laatstgeioelde rijk was eu de uitgesterkte goederen vau eeu rijken oom te erven had, terwijl onze baron zijn fortuin door een huwelijk zocht te uiaken. Van den Heuvel doorzag spoedig de beweegredenen, die den jongen, gevaarlijken ver leider tot den stouten coup hadden vervoerd, waarvan meu hem zoo even berigt had gegeven. Emilie kende den barou von Windsack eer. t sedert eenige dagen. Het toeval had haar op een bal aan het hof van 'Erlach en later in den schouwburg met hein in aanraking gebracht Het scheen nu wel is waar onmogelijk, dat het meisje reeds verleid koude zijn, misschien was Einilie niet eens de inedepligtige van den jong:ling: maar de baron vou Windsack was zeer verleidelijk eu freule vau den Heuvel had juist geene groole ge iiegcuheid voor George laten blijken. Het was daarom wel mogelijk, dat zij het rendez-vous zelve begunstigde, waardoor zij altijd verloren was, 't zij dal zij de gemalin van een belangzuchtigen wellusteling wird, 't zij dat haar vader verbolgen hare kamer binnenstormde, den verleider bet huis uitwierp en zoo doeude een openbaar schandaal veroorzaakte. Van den Heuvel overlegde eenige oogenblikken wat in deze omstandigheden te die ziju besluit was ras genomen. Hendrik, zeide hij tot zijn bediende, ik reken thans meer dan ooit op uwe gehechtheid en op uwe stilzwijgendheid. Loop hard naar de voor kamer, klop aan de deur, zouder opeu te doen, eu zeg aan mijne dochter: rreule, uw vader heeft u iets gewigtigs mede te deeleu; hij wil u nog spreken, voordat hij naar bed gaat. Het bevel was naauwelijks volbragt, of van den Heuvel stond op eu bi gif zich naar de kamer van zijne dochter. Zij was bleek eu ontsteld, en wierp onwillekeurig een blik op eene groote kast, waarin de barou verborgen was. Vau den Heuvel naui den schijn aan als bemerkte hij niets; hij zao- echter maar al te duidelijk in, dat Emilie half als medepligtige van den verleider voor hem stond, en dat de baron in weinige dagen z jn verderfelijken nvloed op het arme meisje had uitgeoefend. Emilie, dus begon hij, zich op een stoel neder zettende, laat u niet te zeer ontstellen door het ongewone bezoek, hetwelk ik n nog zoo laat breng; ik heb met opzet dit nachtelijk uur gekozen, om alleen, zonder getuigen en zonder eenige mogelijke stoornis, met u te kunnen spreken. Uwe kamenier is reeds lang naar bed en in vasten slaap; niemaud kau ons hooren. Luister dus naar mij; want hetgeeu t

Schager Courant | 1875 | | pagina 2