FABIBK GrofsmederijIjzergieterij van stoom-en andere werktuigen (li. Bosch Bietz Burl. Stand der gemeente Haringcarspel D* Gemzenjager. 3urgerlijk« Stand ctr gemeent* Schagen Burgerl. Stand der f emeentt Barsingerhorn Ingezonden. I11ITJIII6TIR. Bij vonnis van het Kantongerecht te Schagen van 25 November 1875 zijn ver oordeeld. Advcrtcnliën. t© Nieuwediep. Een regtsgeding, sinds eenigen tijd veor de regtbank te Vervier» (Bilgie) aanhanging, trekt de aandacht. Het betreft de nalatenschap eener oade ongehuwde dame, Monteur genaamd, ten bedrage van een millioen fr. aan den vicaris-generaal Warblinjrs, als eenig erfgenaam, vermaakt. De regtmatige erfgenamen eischen vernietiging van het testament, op grond dat de heer NVarblings slechts voor den vorm is benoemd en de oude dame door deze en andere geestelijke personages, daartoe door allerlei middelen gebracht, in zijn persoon zekere kloosters heeft willen beschenken. Een heer kwam 'a avonds laat in een logement waar hij reeds meerma'en overnacht bad. De lo gemenlbonder verontschuldigde zich, dat bij ditmaal niet anders dan brood en eijeren voor zijn souper kon geven. „Heb je niet meer van dat lekkere vleescb zooals ik laatst gehad heb?' vroeg de reiziger. „Dat was Jdilicieus." „Denk u,« riep een kleine jongen achter de kacbel, „dat er bier alle dagen een paard cre peert De sneeuwjagt van jl. Zondag avond, voort gestuwd door een hevigen wind, heeft op vele plaatsen in ons land zoodanige ophoopingeu van sneeuw doen ontstaan, dat bet verkeer er oogen- blikkelijk door belemmerd werd. De laatste trein, welke dien avond te 10$ ure alhier moest aankomen, arriveerde eerst den volgenden morgen ten twee ure. De landbouwer II. Wardenberg, te Steen- wijk, wordt, naar gemeld wordt, aanhoudend in zijne belangen door moedwillige band benadeeld. Eerst werd een zijuer paarden, ter waarde van 400 met een scherp werktuig ernstig aan de borst verwond vervolgens werden drie zijner koeijen in de hakpeezen gesneden, waarvan een onmiddelijk moest worden afgemaakt, later werden in zijn tuin .200 bioeiruiten met de daaronder staande gewassen vernield; toen werden 68 zijner schoonste vrucln- boomen beschadigd; terwijl het thans de vijfde maal is, dat zijn te veld staande oogst gedeeltelijk werd verwoest. Beste Politie I Het gebeurt dikwijls dat de heerlijkste zoet- watervisch zijn aangenamen smaak verliest door grondigheid, een eigenschap die hij dikwijls, zelfs nog lang nadat bij in stroomend water is gezet behoudt. Men kan dien smaak wegnemen als men een stuk broodkorst met den visch kookt. Diezelfde uitwerkselen hebben ook versche houtskolen. [Ook kan men brood en kolen tegelijk gebruiken. Een andere methode om visschen den grondigen smaak te ontnemen, bestaat bierin, dat men ze eenige malen in frisch water, waarin wat zout is opgelost, laat uilwateren. Dit moet zoolang worden herhaald als het water er nog slijmerig uitziet. Ingeschreven van 22 November tot 6 December 875. GEBOREN27 Nov. Jan zoon van Cornelis Huibers en Maartje Weel. 2 Dec, Hendrik zoon van Arie Bommer en Antje Kooij. ONDERTROUWD: 4 Dec. Jan Dekker jm. oud 86 jaren en Airtje Droog Wed. van Dirk Kuijper oud *6 jaren beiden wonende te Haringcarspel. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 25 Nov. Neeltje Zijp oud 8 maanden kind van Simon Zijp en Pietertje Oom. 25 dito Een als levenloos aangegeven kind van Dirk Tol en Marijtje Visser. 29 dito Grieije Bronder oud 11 maanden kind van Pieter Bron- Vervolg van No. 949. De jongeling sloeg zich, met eene wanhopige uitdrukking, de vuisten tegen het voorhoofd. Ech ter dachten noch bij, noch Frenrli een oogenblik aan de mogelijkheid van ongehoorzaamheid. In het eenvoudige aipeuleven is de onderwerping der kin deren, door deu invloed des bijbels onderhouden, nog bewaard gebleven; daar heeft het hoofd des buisgezin nog eene onbepaalde magthij alleen heeft het zegt om iets te willen, en, even als Abraham, zoude hij, des noodig, zijn zoon misschien ter slagtbank kunnen leiden De grootmoeder van Freneli, alleen overgebleven om deze magt te vertegenwoordigen, had al de regffen van baar toestand weten te behcuden. Aan baar huishoudelijken haard opgevoed, hadden bare achterneten Hans en UTrich nimmer haar wil we- derstreefd, tot op den cuderdom, waarop beiden, gemzenjagers geworden zijnde, de vrijheid der ber gen verkregen hadden maar Ulrich bezat noch den strijdlust, noch de behoefte aan koortsachtige aan doeningen, welke tot dit ruwe bestaan volstrekt noodig zijnzijne denkbeelden gingen hooger. Tel kens als hij de valleijen van Lauterbrunnen of Hasli doorliep, verwijlde bij soms uren lang voor de drempels, waar de herders van ahorn- en iepen bout beeldjes en ander snijwerk vervaardigden. Hij bewonderde deze voorbrengselen van beken der en Jantje Grootewal. 30 dito Jobanna Molenaar oud 21 aandrn kind »an Jacob Mole naar en Antje de Groot. 3 Dec. Maartje Roos oad 3 maanden kind van Albertus Roos en Maar 'je Levendig. Ingeschreven van 30 November tot en met 6 December 1875. GEBOREN: Gene. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD; tfeena. OVERLEDEN: 7 December Johannes van Leeu wen oud 12 weken zoou van Heudericus van Leeu. wen en Masrtje llrddes. 2 dito Cornelia Barend- sa» oud bijna 5 maanden dochter van Jan Barend- sen en Grietje Mulder. 80'November te Hoorn Atsje Hillekes oud 6 weken dochter van Jobanna Hillekes koopvrouw te Schagen. Ingeschreven van 30 Novemb. 7 Decemb. 1875. GEBOREN: 7 I)ec. Grietje dochter van Jacob Schouten en van Ajentje Blaauboer. 7 dito Corutlia zoon von Meindrrt Wit en van Grietje Hittrma. ONDERTROUWD: Geene. GEIIU'WD: Geene. OVERLEDEN: Geene. De redactie rereenigt zich niet altijd met de gevoe lens der inzetiders van geplaatste stukken. Aan de Redactie der Schager Courant. Welligl zullen er lezers van de Sehager Courant zijn die in de meening verkeeren, dit de onder- geterkende de schrijver is van hel ingezonden stuk voorkomende in die courent van 2 December. De wooiden veen inwoner van de Nieuwe Laagzijde" en de letter D, zouden daartoe aanleiding kunnen geven. Ofschoon ik het geheel eens ben met den inzen der wat de hoofdstrekking van het stuk betreft, verschil ik im-t hem van gevoelen, met'^betrekking tot de parodie op onzen Raad gemaakt. Dat een goede Raad consequent en b e scheiden moet zijn, spreekt van zelf en die deugd behoeft niet openlijk verkondigd te worden door die lofzang aan te heffen zoude men bijkans gaan gelooven dat door den schrijver het tegen overgestelde bedoeld wordt. W. A. Dolleman. Schagen 2 Dec. Aangevoerd Paarden f a Veulens f a Ossen f aStie. ren f a 2 Geldekoeijen f 60 a 63 Kalf. koeijen f Tearsen f a 7 Hokke- lingen 30 a 3-3 10 Nuchtere Kalveren f 8 a 14 404 Schapen f 16 24 800 vette dito f 25 a 86 Lammeren f a Overhouders f 16 a 26 Bokkan en Geiten f a 12 v*arkens f 12 a 22 20 Biggen 1 I a 7 Konijnen f 0,40 a 0,60 30 Kippen f 0,35 a 1,50 200 Eendeu f 9,50 a o><5 Duiven f a Gans-Eijeren f a 7,wanen f a Boter f 1,46 a 1,53 Kaas f 0,42$ a 0.52$ per kilo. Kip-eijrren 6,50 a Iend-Eijeren f a per 100 stuks. P r mer e n d e 7 Decembar Boter, f 125 a f 140, PaarJen. vette Kalveren f 80 a 100 ets. digheid, waar niets dan een weinig sinaak aan ontbrak hij schiep in zijn geest nieuwe vormen, en in oogenblikken, waarin men niet op hem lette, liet hij, de prooi die hem wachtte vergelende, zijne karabijn aan voeten nedervallen, om van stukjes hout, die hij aan de daken der hutten ontrukt had, allerlei voorwerpen te snijden. Zijne menigvuldige en telkens beter geslaagde proeven werden weldra bekend. Naarmate zijn roem als gemzenjager ver minderde, nam die van beeldsnijder in grootte toe. Eindelijk deed een ondernemer te Merengen hem het aanbod, om in zijn atelier w erkzaam Ie zijn. Ulrich zoude er, behalve de middelen om zijn smaak voor de kunst, die hij beminde, meer te volmaken, genoegzame voordeelen vinden, waar door bij Freneli een welzijn kon verzekeren, dat de jagt haar altijd zou geweigerd hebben. Deze laatste reden was alleen voldoende. Hij hing zijne karabijn bij het bed van Oom Job op en vertrok naar Merengen. 'Twee jaren verliepen er, twee jaren van onafgebroken arbeid, in welken tijd Ulrich niet alleen de eerste plaats onder de beeldsnijders van Oberland mogt verkrijgen, maar ook de noodige som verzamelde, die ter vervulling van zijn innig- sten wensch noodig was.JWij hebben gezien hoede ontwerpen der grootmoeder hem geopenbaard werden op bet ocgenblik dat bij ziju doel meende bereikt e hebben. De jonge beeldhouwer begon Freneli op nieuw te ondervragen over de teekenen, die de ontwerpen per N. P., 65 Nuchtere Kalveren f10 a 25 per stuk 46 vette Varkens 48 a 60 ets. per N. P, 3 magere Varkens f 15 a 10-3 Biggen. f5 a 8, 1456 Schapen en Lammeren Kip eijeren 7.50 af Eendeijeren f 1. F. S. arbeider te Petten, ter zake van het laten loopen van vee op eens anders in den oogst «taande gronden tot betaling eener geldboete van f 3. subsidiair 1 dag gevangenisstraf. 2. A. S. arbeider te Petten, als voren, 8. J, B. arbeider te Zijpe. als voren. 4. G. B. timmerman te Wieringerwaard als voren, in twee geldboeten ieder van f3 subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete. 5 P. R. Pz. timmermansknecht te Colhorn, lo. terzake van het zich bevinden in kennelijk beschonken toestand op den openbaren weg te Colhorn, twee maal gepleegd. 2o. Het verwekken van nachtelijke burengeruchten in die gemeente tweemaal gepleegd, tot betaling van vier geldboeten van f6. f 7,50. f3. en f7.50. subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. 6. J. W. arbeider te Zijpe. als no. 4. 7. J. C. arbeider te Anna Paulowna, ter zake van liet jagen in gesloten jagttijd zonder voorzijn te zijn van eene buitengewone magtiging, tot be taling van geldboete van f10, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. 8. H. R. Zadelmaker le Zijpe, ter zake van liet visschen bij nacht met een slagelger zonder ver gunning van den eigenaar van het bevischte weter, tot betaling van twee geldboeten ieder van f10. subsidiair twee dagen gevangenisstraf. 9. J. B. arbeider te Kolhorn ter zake van het laten loopen van vee op eens anders in deu oogst staande gronden. Vrijgesproken. 10. C. B. arbeider te Barsiugerhorn. als voren. 11. D. Z. arbeider te Barsingerhorn. als voren. 12. P. K. arbeider te Wieringerwaard. als voren, 13 S. J. arbeider te Barsingerhorn. al» voren. 14 P. R. arbeider te Barsingerhorn als voren. 15 J. R. arbeider te Barsingcrhoru, als voren. 16 F. G. Koopvrouw te Barsingerhorn. als voren. 17 8. B- arbeider te Barsingerhorn. als voren. 18 P. K. arbeider te Zijpe. als voren. 19 P. v. d. M. arbeider te Wieringerwaard als voren. De veroordeelden tevens in de kosten. Allo mogelijke gietwerken, zoowel van ijzer koper als metaal worden binnen den kortst moge lijken tijd afgeleverd. Door middel van den stoomhamer kunneni de zwaarste gesmede stukken voor molens, sliizen enz. binnen weinige dagen tegen de billijkste prij zen gemaakt worden. 228 van Moeder Trina verraden hadden, toen deze laatste de hut binnentrad. Zij was eene vrouw van meer dan zeventig jarenklein, mager en als gebukt ouder den last des ouderdoms. Naar haar langzamen maar vasten gang te oor. deelen, zou men gezegd hebben, dat de oude om hare leden verstaald had. De magerheid van haar gelaat deed hare grijve oogen, wier doordringende blik n die der roofvogelgs te binDen bragt. nog meer uitkomenop hare schouders droeg zij eeu dier korfjes, die van den bergbewoner onafscheidbaar zijn, en die hij zonder doel en alleen uit gewoonte even als de soldaat zijne sabel, altijd met zich voert. N'aauwelijks had zij den drempel overscdreden, toen haar schérpe blik Freneli en Ulrich bemerkt;», die midden in hun vertrouwelijk gesprek gestoord, zigtbaar verlegen waren. Ha, hazeide zij, terwijl zij zich langzaam van haar draagkorf ontlastte, er is gezelschapgij hier, gjj God behoedde n, tante! antwoordde dejonge- ling, de oude vrouw te gemoet gaande; ik kom van Merengen... Jk kwam eens naar den staat uwer gezondheid vernemen. En gij vraagdet dit in stilte aan Ntli, hernam de oude vrouw, kom, kommaar ik houd er van om hen, die ik ontvang, in het gelaat te zien. Neli, steek eene kaars »an. Terwijl het jonge meisje gehoorzaamde, zette moeder Trina haar korf in een hoek: vervolgen»

Schager Courant | 1875 | | pagina 2