V Gemengde berichten. Ingezonden. MARKTBERIGTEN. schiedknndig voorbeeld bij de overneming van ons stuk, niet een twijfel mogen lezen aan het feit, maar een poging om dat feit te bedekken; maar de uitsnijding van een kettersch gevoelen, prote steeren wij tegen eene dergelijke overneming, daar zij ons brengen zou op den gevaarlijken weg de geschiedenis te reconstrneeren naar partij belang. De bekende friessche hardrijder de Groot van Akkrnm, heeft met een kameraad tijdens de jongste vorst p.m. f 1100 gewonnen. De gewone banen van 150 metera werden door hem in 18 seconden afgelegd. V»n excrrcitien op het ijs heeft o.a. de bezetting te Deventer dezer dagen herhaaldelijk het voorbeeld gegeven, volgens de couranten niet alleen op schaatsen maar ook te paard. Van het leveren van een veldslag hadden wij nog niet gelezen, Dio eer bleef voor West-Friesland bewaard. Naar onze berigtgever meldt was de Wijzend ter hoogte van de Bierstal te Weslwoud, Zalur- dagmiddag bet tooneel van den strijd. Tnsschen een vijftigtal Andijkets en even cooveel Luljcbroe- kers kwain het van uitdagingen tot een openbare kloppartij, die, altijd volgens hem, een kluchtig tooneel vormde. Tut aan den nieuwen weg bleef het een schermutseling, maar daar, bij Qnatre-bras niet maar bij Trois-bras werd een algemrene slag geleverd. Keu grooten hoop schaatsenrijders, wel een vijftig te gelijk, lagen daar op elkander te kloppen. Of men vriend of vijand voor had, daar voor was geen tijd, om naar te zien. Lang duurde de strijd niet, hij scheen niemand te bevallen. Bebloede hoofden zwaaiden er genoeg. Dat de kloplust nog niet geheel inet het gevecht geëindigd was, ondervond een Andijkrr, die wal later van Hoorn kwam terug rijden en op de noodlottige plek een draai om zijn oor kreeg, da» hij duizelend nedersloitte. Hij koos de wijste partij, stond op en ging zonder spreken sijns weegs. De Tuinbouw vrreeniging te Lunteren heeft eene tentoonstelling uitgeschreven van »ppelen uit pitten gekweekt. Een prijs van f 1000 is uitgeloofd voor den inzender (Nederlander) der 25 beste ap pels. De Luntersche Vereeniging verwacht van dien maatregel de aanwinst van vele scboonr, gezonde en deugzame soorten, de thans bestaande vtrre overtreffende, en in de tweede plaats: de aanplan ting van duizenden vruchtboomen, op plaatsen die thans ledig en nutteloos liggen. Door de werkmansvereeniging «Vooruit" te Purmerende is met algeineene stemmen het besluit genomen de ambachtslieden—leden, gedurende drn wintertijd, wanneer zij van vast werk ontbloot zijn, tegen een overeengekomen prijs voor rekening van de vereeniging te laten arbeiden. De op deze wijze aangekochte werkstukken zullen, na eene tentoon stelling, publiek verkocht worden en de mrgelijke winsten aan de vervaardigers worden ui'gekeerd. Eene belangrijke uitvinding werd eenigen tijd geleden gedaan door een geacht ingezetene van het stadje Geertruidrnberg. Hoewel zelf geheel en al De Gemzenjager. Vervolg van No. 957. Naar mate Ulrich roet moeite zijn weg vervolgde, vloeide het gesmolten ijs menigvuldiger van alle kanten afde beken, tot vloeden vergroot, stroom den voortdurend langs de helling van den berg, werden ieder oogenblik breeder en vereenigden tel kens hare toomlooze golven. De rotsblokken, van het ijs, waardoor zij werden vastgehouden, bevrijd, rolden eerst langs de gladde helling neder, vervol gens bij ic deren hinderpaal, dien zij ontmoetten, opspringende, vielen zij in reusachtige bogten naar beneden, tot dat zij eindelijk in de afgronden plof ten, waar men ze nog langen lijd, tegen de scherpe wanden aanslootende, konde hoorei). De op de vlak ten opeengehoopte sneeuwvelden, plotseling losgeraakt zijnde, stortten roet een donderend geweld naar beneden, en, in hun val alles medeslepende, wal zich op bon weg bevond, vielen zij, op bet laatst, in een stofwolk in de valliijen neder. Van oogenblik tot oogenblik schenen deze door drn winter gevormde Alpen in puinhoopen te veranderen, en hunne ont zaggelijke instortingen versperden den een na den ander al de wegen. Ulrich zocht te vergeefs eene schuilplaats. Hier was bet een waterval, die de rots overstroomde, waarlangs hij wilde vluchten, daar een sneeuwval, die den doortogt onmogelijk maakteter regterzijde een rotsblok dat als eene pijl op de ruimte geworpen was, ter linkerzijde een gapende afgrond overal het gekraak van het ijs, het woedende hui len van den wind, het donderend geweld der sneeuwvallen, het golven van het nederstroomende water, en, over dien chaos hing nog de slik don kere nacht, die u de laatste hoop zoude ontnomen hebben. Ondertusschen ging de bergbewoner voort met het gebruik zijner oogen missende, is 't hem mogen gelukken een toeatel te vervaardigen, die de meeste bezwaren, aan het schrijven door een blinde ver bonden, doet verdwijnen. Het valt den blinde, van dezen toestel gebruik makende, gemakkelijk op papier van eiken afmeting met potlood of pen zijn ge dachten uit te drnkken, zonder dat de vorm van letters of regels verraadt, dat het schrift afkotns'ig is van iemand, die het gebruik zijner oogen mist. De toestel zal eene plaats erlangen onder de in zendingen uit Nederland op de wereldtentoonstelling te Pbiladelphia. Ofschoon wij gedacht hadden ons laatste woord te^en 8. te hebben gesproken, schijnt hij ons echter dat stilzwijgen niet te gunnen en lokt ons opnieuw uit een paar opmerkingen in het midden te brengen, naar aanleiding van zijn artikel in de Schager Cou rant van 27 Januarij 11. In de eerste plaats houden wij staande, dat bij aanvankelijk wel in den blinde heeft geoordeeld, omdat hij in zijn eerste artikel spreekt van inzen der, hij had alzoo een bepaald persoon op het oog dien hij daarenboven nog hatelijkheid toedichtte en wa« alzoo niet ziende, toen hij de onderleekeoing „Eenige Rederijkers enz. over het hoofd zag. Ten tweede blijven wij het als bewezen beschou wen dat hij zich wel degelijk als verdediger van de beeren Bergman c. s. heeft opgeworpen draagt bet 2de gedeelte van zijn artikel daarvan niet het volledig bewijs en blijkt uit zijn uitval van «Schande en eer enz. niet ten duidelijkste, dat bij hen door ons als aangevallen beschouwde eu zij verdediging behoefden. Ten derde is bij niet aangemaand, dat hij zich zelf moest verdedigen, wij hebben duidelijk gezegd wanneer gij u verdedigt enz. hel waren alleen eenige wenken en raadgevingen welwillend en beleefd uit gesproken, doch verkeerd begrepen en verkeerd toe gepast. Ten slotte nog dit: Wij hadden niet noodig zijn stuk nog eens te lezen, opdat wij het dan misschien beter zouden begrijpen, wat wij schreven was goed doordacht en wanneer er verkeerd begrip bestaat, dan is of was dit niet B.an onzen kant, maar wel aan dien van S, die zich bepaald boos schijnt te maken, moge hij dat in den vervolge nalaten en zich het spreekwoord herinnere tjui se füche a tort. Eenige leden der Rederijkerskamer Cokcondia, te Winkel. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 25 tot en met 31 Januarij. 1876. GEBOREN24 Janij. Elisabeth, dochter van Klaas Vos en Anlje Ellen. 28 dito. Antje dochter van Hendrik Waiboer en Antje Borst. ONDERTROUWD: 2S Janij. Jan Schermer j. m. arbeider oud 23 jaren en Trijntje Rotgans j. d. zonder beroep oud 27 jaren beiden wonende te Scbagen. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 28 Janij. Adriana Ossen, oud 3 jaren 7 maanden dochter van Hendrik Ossen overleden en van Grietje Noë te Scbagen. 28 dito. Nicolaas Johannes Dijktnans, oud bijna 7 tegen de altijd aangroeijende gevaren te worstelen. Te midden van de verwarring zijner deukbeelden, hield de gedachte aan Freneli hem staande, en gaf hem een verlangen om te blijven leven, dat zijne krachten ondersteunde. Ongelukkig was de plaats, waar hij zich bevond, hem onbekend. Be dwelmd door het geraas, verblind door de witheid van al wat heul omringde, verward door de ver moeienissen, waartoe het weder hem genoodzaakt had, kon hij den regten weg niet wedervinden. Eu echter moest hij er zich tot iederen prijs van verzekeren, voor dat de nog altijd toenemende duisterheid van den naeht hem alle middelen daartoe zoude ontnemen. Hij stond op nieuw sti| en poogde zich van den stand der spitsen te over tuigen, die hij hier en daar pog zoo goed moge lijk zocht te onderscheiden. Hij was er reeds in geslaagd, om diegenen, die zich het naast bij hem bevonden, te herkennen, toen een vreeselijk geraas zich eensklaps van onder het ijsveld hooren liet, en bij iedere reet en scheur duidelijker werd. Op hetzelfde oogenblik waggelde Ulrich; het ijsveld beefde onder zijne voeten. Weldra deed een tweede schok hem bijna het eveuwigt verliezen; andere schokken volgden elkander telkens schielijker maar gelijkmatig op, en verloren zich weldra in eene evenredige maar gevoelige beweging. Men1 kon er zich niet langer in vergissenhet ijsveld was losgeraakte en daalde langzaam maar de tal- lèijen af. Begrijpende dat bet minste oponthoud eene kwestie van leven of dood zonde zijn, zocht de jongman zoo spoedig mogelijk de Daaslbijzijnde spits te be reiken. En, ofschoon de te doene togt niet lang was, bood hij echter hijna onoverkomelijke moei- jelijkhedett aan. Behalve de stortvloeden, die van de hoogten afstroomden, liet de hier en daar afge-. inaar.Jen zoon van Wilhelmus Johsnnes Nepotnoce- nus Dijkroans en Alida Hendrika Kreuger. Burl. Stand der gemeente Haringcarepel Ingeschreven van 24 31 Januarij 1876. GEBOREN Geene. ONDERTROUW'D: 28 Jan. Jan Groot jm. oud 27 jaren en Maart je Volkerts jd. ond 24 jaren beide wonende te Haringcarspel. 28 dita Hen drik Wilner Wedownaar van Grie'je Bakber oud 44 jaren en Geertje Blokker Weduwe van Pieter Swsger oud 45 jaren beiden wonende te Haring carspel. GEHUWD: 28 dito Cornelis Bruijn weduwnaar vsn Neelije Ko« oud 62 jaren wonende te Noord- scbarwoude en Agatha Maria Beneden weduwe van Jan Bakker oud 57 jaren wonende te Haringcarspel 28 dito Willem Booij jm. oud 28 jaren en Grietje Rutsen jd. oud 24 jaren beiden wonende te Haringspel. OVERLEDEN: 31 Jan. Een als levenloos aan gegeven kind van Gerrit Groeu en Marijtje Mars# Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn lnge»chreven van 18 Jaunarij 1 Fehruarij 1876. GEBOREN: 18 Jan. Grietje dochter van Aldert Kamp en van Jannetje Peetoom 20 dito Grietje dochter van Joan Coenraad Oud en van Neeltje Kruin. 21 dito Pieter zoon van Cornelis de Graaf en van Trijntje Slikker. 28 dito Cornelia dochter van Cornelis Johannes Middelkoop en van M aartje Buis. ONDERTROUWD: Geene: GEHUWD: 30 Jan. Dirk Jan Rijswijk jm. oud 28 jaren en Guurtje Breed jd. oud 24 jaren beide woninde te Barsingerhorn. OVERLEDEN: 21 Jan. Pieter Kossen laatstelijk weduwnaar van Maartje Schotsman oud 79 jaren. 25 dito Jacob Harder echtgenoot van Trijntje Koorn oud 70 jaren. 28 dito Arie Korff zoon van Ester Korff oud 3 weken. 30 Jan. Een leven loos aangegeven kind van Dirk de Jongh en Dieu- wertje Meuleveld. 1 Schagen 27 Jan. Aangevoerd Paarden f a Veulens f a Ossen f a Stie_ ren f a 12 Grldekoeijen f 00 a 200 Kalf. koeijen f a Vaarsen f a Hokke. lingen a 18 Nuchtere Kalveren f 7 a 18 Schapen f a vette dito f a Lammeren f a1008 Overhouders f 18 a 32 Bokken en Geiten f a varkens f a 8 Biggen f 10 a 12 10 Konijnen t 0,10 a 060, 30 Kippen f 0,60 a 1,75 50 Feitden f 0,75 a 1,50 Duiven f a Gans-Eijeren f a Zwanen f a Boter f 1,53 a 1,60 Kaas f 0,37$ a 0.47$ per kilo. Kij>—eïjeren f 4 a 5 Eend—Eijeren f a per 100 stuks. Purmerende, 1 Februarij Boter, f 145 a 155, Paarden, vette Kalveren f 80 a lüO et. per N. P„ 41 Nuchtere Kalveren f 10 a 26 per stuk 32 vette Varkeus 60 a 68 ets. per N. magere Varkens f 12 a 20, 82 Biggen f 7 a 12 513 Schapen en Lammeren, kippeneijeren f 4 a 5 Eendeijeren f a brokkelde sneeuw u duizend peillooze diepte zien, waar het water schuimend in nederstortte. Wat de beweging van het ijsveld aangaat, liet was die van de logge golven van een vloed, welks stroom, in het midden het sterkste zijnde, aan de zijden eenig- zins verminderde. Hij iedere schrede op dezen zwakken grond waggelende, slaagde Ulrich er echter in om hel middelpunt te verlaten. Hij had bijna de grenzen van dezen gestolden vloed bereikt; hij had reeds verscheidene sueeuwhoopen, die als bruggen over de afgronden hingen, zonder dit te vermoeden, overschreden, en ontdekte een der eind. punten van het ijsveld; door dit gtzigt weder op gewekt verzamelde hij al zijn moed tot eene laatste poging. Maar eensklaps boog de grond; hij had slechts den tijd om de armen lings en regts uit te strekken en bleef zoo, tot onder de armen in den brug van half ontdooide sneeuw gedompeld, hangen. Dit was een oogenblik van vreeselijken angst. Hij voelde dat zijne voeten in de ruimte hingen, en hoe de koude wind van den afgrond er legen woei. Onbewegelijk en tot zelfs zijn adem inhoudende, bleef hij eeuige sekonden in dezelfde houding, ter wijl hij de breedte van de opening trachtte te raden, vervolgens strekte bij langzaam de hand naar zijn geweer, aal hem ontvallen was, uit, in de hoop van, door zijDe beide eindeo op de twee kan ten der diepten neder te leggen, er zich een steun door te verschaffen, waar hij aan kon hangen; maar door die bewegiüg liet de week geworden sneeuw los, een ligt gekraak liet zich langs den rotswand hooren, en de sneeuwbrug, in een sneeuwval veran derende, verdween met hem in denjgapenden poel Toen den volgenden dag de zon weder aan den hemel verscheen, bad de f o e h n opgehouden te waaijen, maar men kon zijn doortogt herkennen *an de menigvaldige verwoestingen, aan de van

Schager Courant | 1876 | | pagina 4