VOLLEDIGE APOTHEEK HAMDDORSCHHAGHISE. Gemengde berichten. De Kuikcr van gcclc Koozcn. Advertentie». Abiï. SLOOS, Door vertrek naar Elders, Proefneming E1RETBERIGTEN. Burgerl. Stand der gemeente Barsingerhorn Burgerlijke Stand der gemeente Schagen lcment te zenden. Maatschappij van Weldadigheid. Deze maatschappij heeft tot stijving van haar las wederom'een jaarboekje uitgegeven dat Erico ten titel voert. Ter wille van liet groote nat dezer stichting, kunnen wij het niet genoeg aanbevelen door de lezing van dit jaarhoekje zal men bevrijc worden van het vc-len nog aanklevende dwaalbegrip, dat de stichting van Gei eraal van den Bosch op dezelfde lijn staat met de bedelaars gestichten, Ommerschans en Veerhuizen, eene dwaling, die de maatschappij zedelijk cn stoffelijk zeer iiadee- lig is. De opbrengst van het jaarwerkje zal strekken tot bevordering van het onderwijs der jeugd te Erederiks- Wilbelniina's- en Willems oord. Wij zijn in dc gelegenheid onze lezers mede te dcelen dat Pr. J. C. Zaalberg Pz. predikant te 's Jlage, Zondag 5 Maart 's morgens te half tien in de Mennonieten kerk te Barsingerhorn zal op treden. 't Was avond en bet regende bij stroomen* Een heer springt in een cab ('t gebeurde in En geland, elders noemt men zoodanig voertuig een vigelante) en gelast den koetsier Item te brengen naar Avenue-Road." Drommels, daar ontdekt hij onder 't rijden dat hij zijn beurs vergeten heeft. Wat nu? Ilij komt aan Avenue-Road, springt uit het rijtuig en zegt tot den cabman (of koetsier vOcli vrind, help mij eens tnet een lucifer om een soeverein (een geldstuk van f 12,te zoeken, dat ik in uw cab heb laten vallen." Nauwelijks waren die woorden gesproken of de voerman gaf zijn paard een duchligeu zweepslag, en verdween als de wind. Voor wiens braafheid pleit nu dit voorval het meest, voor dat van deu.koetsier, of van deu Lon- denschcn burger? Zaterdag morgen omstreeks 8 uren, Wel een gedeelte van het dak der kazerne, gelegen op de Picterstrant te Maastricht naar beneden, gelukkig zonder dat hierbij liet leven van een of ander arm sol daat te betreuren was. Eenige jaren geleden stortte eene geheele vloer naar beneden, nadat eenige oo- genblikken te voren op diezelfde plaats aan een compagnie het tractement was uitbetaald. Voegt men hier nu bij de enorme sommen, die de mili taire genie aan dat allerbouwvalligst middeleeuwsch klooster verspild heeft, dan mag men waarlijk w?l vragen of het niet meer dan lijd wordt, dat het geld verknoeien aan de allerslechtste kazernes te Maastricht eens eenmaal ophoude en men dat sterke garnizoen naar elders verplaatse. Ook is het legeren van troepen in zulke bouwvallen geen middel om dc vrijwillige dienstneming tc bevorderen doch men zal zien, dat alles weder -netjes wordt opgelapt, totdat eindelijk de geheele bouwval naar beneden komt en honderde menschenlevens te be treuren zijn dan zal die kazerne afgekeurd worden. Voor het loket van een klein postkantoor in Posen komt een zoon Abrahams en verlangt extrapost voor twee paarden naar het vier uur verwijderd st.dje 13r. Op de vraag in hoeveel tijd de postiljon moet afleggen, kreeg hij ten antwoord: Op een heerlijken avond het zal nu twee jaren geleden legde ik, gelijk ik sedeit lang plagt te doen, een bezoek af bij mijne buurvrouw, eene goede, beminnenswaardige cn geestige oude vrouw, met wie ik zoo gaarne eenige avond-uren op eene genoegelijke wijze verbeuzelde. Zij was een hartstogtelijke liefhebster vau blocuien, en ik was er niet weinig trotsch op, de fraaiste ruikers voor haar te vlechten, ten einde baar eene vreugde te bereiden, terwijl liet van den anderen kant voor mij een lust was, bet genoegen over mijn kltin geschenk in bare trekken uitgedrukt te zien, of hare verwondering te vernemen, wanneer ik baar eene bloem had gebragt, welke zij nog niet kende of in ons land niet te huis behoorde. Toen ik nu op dien avond bij haar kwam, trof ik haar, tot mijn verdriet, in bet gezelschap van een grijsaard aan, die vóór ongeveer een jaar in het bezit van een uitgestrekt naburig landgoed geraakt was, hetwelk hein door een verren bloed verwant vermaakt was, onder bepaling dat hij dien* naam voeren en zich voortaan Descoudraies noemen zou. Hij had zich voor eenige weken bij mijne oude vriendin laten aandienen, en ik had alle reden om over zijne dikwijls herhaalde bezoeken ijverzuchtig te worden; de goede oude lui werden al spotdig innig vertrouwd en speelden bijna alle avonden een partijtje triktrak. Ik groette ben zwijgend, len einde het spel niet te verstoren, en eerst nadat het geëindigd was, naderde ik mevrouw Lorgerel, om haar een ruiker van gele rozen, dien ik haar medegebragt had, aan te ieden. Mijne rozen waren uitterst schoon; ja, wanneer men in aanmerking neemt, dat de gele rozen in »in twee uur,* rMaar als ik nu neem drie paarden, hoe lang rij ik dan?* Anderhalf uur.* En ik neem vier paarden, hoe lang rijd ik aan wel.* *Fen uur,* antwoordde schertsend de joviale beambte »hoe meer paarden, hoe sneller.» #XVeet je wat, lieve secretaris van de post?» antwoordde de Is raëliet, »wil ik toch neinen acht paarden extra post, dan ben ik er dadelijk en behoef heeleroaa! nieti n te stijgen.» Naar wij met genoegen vernemen, gaat het tegenwoordig met de werving vnu manschappen voor de marine bijzonder goed. Uit Groningen vooral melden zich vele jongelieden aan, terwijl in Wesl- Intiië de kleurlingen grooten lust beginnen te ope ibarer,'oin bij de Nederlandsche marine dienst te nemen. Aangezien die lieden tegen het klimaat kunnen, zijn zij een belangrijken aanwinst voor onze oorlogsvloot. Men weet dat men glasplaten onder watei met eene gewone, stevige schaar knippen kan hel afgeknipte gedeelte, dat slechts een smalle strook mag zijn, valt in splinters. Door het glas in water te dompelen, voorkomt men al te sterke trillingen van het glas, welke het geheel zouden doen bre ken. Thans is een schaar voor het glasknippen uitgedacht waarmede men ook zonder water knippen kan. Zulk een schaar gelijkt op een groote ijzer- schaar, doch heeft breede ringen aan de liandvatsels. De bladen er van zijn 6 mi'iineter dik en zijn met een hoek van bijna 45 graden scherp geslepen. Scliagen 24 Feb. Aangevoerd 3 Paarden f 40 a 70 Veulens f a 0*sen f a Stie ren f a 13 Geldekoeijen f 90 a 250 Kal koeijen f a Vaarsen f a Ilokke- lingen a 50 Nuchtere Kalveren f 5 a 10 Schapen f 24 a 31 vette dito f a Lamineren f a 400 Overhouders f 18 a 30 Rokken en Geiten f2 a 6 varkcns f 14 a 25 8 Biggen f 10 a 12 10 Konijnen f 0,10 a 0G0, 40 Kippen f 0,40 a 1,75 30 Eenden f 0,75 a 1,50 Duiven f a Gans-Eijeren f a Zwanen f a Boter f 1,06 a Kaas f 0,40 a 0.50 per kilo. Kip-eijeren f 3 a 3,25 Eend-Eijeren f a per 100 stuk. Pu r meren de, 29 Februarij. Boter, f 155 a 165, Paarden, vette Kalveren f 80 a 100 et per N. P., 320 Nuchtere Kalveren f 4 a 16 per stuk 43 vette Varkens 52 a 68 ets. per N. magere Varkens f 16 a 30, 140 Biggen f H a 12 1023 Schapen en Lammeren, Kippeneijeren f 3,50 a Eendeijeren f 5 a 5,10 Ingeschreven van 22 29 Februarij 1876. GEBOREN 25 Febr, Guurtje, dochter van Willem Strijder en van Antje Leijen. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD 24 F«br. Kornclis Raven, weduw naar van Jolianna Dekker oud 39 jaren en Maartje dat jaar veel geleden hadden door den menigvuldig gevallen regen^ die haar b'oei zeer gehinderd had, dan moest men erkennen, dat het nrlligt de eenigste waren ontloken. Meviouw Lorgerel was verbaasd en opgetogen van blijdschap; zij gaf hare tevre denheid luidde te kennen en kon de schoonhei 1 van liet bouquel niet genoeg roeinen. De lieer Deseaudraies deelde echter niet in de vreugde en bewondering der goede dame hij scheen veeleer bij de aanschouning der bloemen in een diep nadenken te veizinkcn. Ik staarde hem, ver wonderd aan en kon niet begrijpen, waarom mijne gele rozen zulk een wonderbaren, gelieimzinnigen indruk op hem maakten. Mevrouw Lorgt-rel bragt intusschen het onderhoud op andere onderwerpen, en reeds meende ik, dat mijne vermoedens onge grond waren, toen mijnheer Deseaudraies glimlag- chend bet woord nam. Gelooft gij wel, zeide hij, dat deze ruiker, als door eene geheime toovermagt, mij een tijdvak uit de jaren mijner jeugd voor den geest voert Sedert de vijf minuten, gedurende welke ik deze bloemen aanschouw, waan ik mij, ougeloofelijke werkelijkheid, in de dagen mijner jongelingschap verplaatst; ja, ik gevoel mij zelfs weder tot een jongeling van 20 jaren verjongd; ik gevoel mij weder verliefd met al het vuur der jengd; welks vlam de sneeuw des ouderdoms zelfs niet kan blus- schen, weder verliefd op eene vrouw, die nu reeds 60 jaren moet tellen, wanneer zij ten minste nog leeft. Maar ik moet u de zonderlinge geschiedenis verhalen; het was eene gebeurtenis, welke op mijn geheele leven zulk een grooten invloed uitoefende, dit relfs de herinnering heden nog, terwijl mijn bloed nog maar zoo veel warmte bezit, dat ik mij op miju gemak kan nederzetten en nu en dan een partijtje triktrak mag spelen, dat die herinnering, zeg ik, heden nog uiet ophoudt, mijne levensgeesten Dekkti j. d. oud 28 jaren beide wonende te Bar singerhorn. OVERLEDEN 25 Febr. Klaas Dekker, weduw naar van Maartje Wurkum oud 93 jaren. Ingeschreven van 22 tot en met 2S Februarij 1876. GEBOREN 23 Febr. Willem, zoon van Jacob Bleeker en Catharina Korver. 22 dito. Cornelis Hendrikus Jobannes, zoon ïai Trijntje Alies. 27 dito. Jannetje, dochter van André Daniël de Rooij en Aagtje Zwak man. ONDERTROUWD Geene. GE'IUWD Geene. OVERLEDEN 22 Fehr. Theodorus Schouten, oud bijna 18 maanden zoon van Jacob Schouten en Grietje üentekom. 22 dito. Pieter Stam, oud bijna 70 jaren, weduwnaar van Autje Stammes, laatst gehuwd aan Grietje Reijers. Notaris te WINKEL, zal op MAANDAG 13 MAART 1S76, des namiddags 1 uur, in de Her berg van den Heer D. KIST te KOLIIORN, PUBLIEK VERKOOPEN: Een hecht, sterk, weldoortimmerd en zeer solied onderhouden HEERENflUIS, voorzieu van verschei dene KAMERS, ruime APOTHEEK, ruime ZOL DERS, KEUKEN KELDER en verdere gemakken met ERF en Engelsche TUIN, waarin Plansoen en alle soorten van fijne Vruchtboomen, een en ander allergunstigst staande en gelegen aan de Nieuwe Streek te KOLHORN, gemeente BAR SINGERHORN, en aldaar kadastraal bekend in Sectie B, No. 740 en 276, te zamen groot 5 aren 5 7 centiaren. Voor de koopers bestaat gelegenheid eene over te nemen, in eigendo n behiorende aan den XX el—Edelen Heer J. HANAU, geneesheer te KOL IIORN. 628 Van wege de Afdeeling //BARSINGERHORN» der Ilollandselie Maatschappij van Landbouw zal op DINGSCAG 7 MAART 1876, namiddags 2 uur, ten huize van den heer Jm. BLAAUBOER Gz. den XX aardpoldiii», eene proefneating plaats hebben met eeiie handdorschmachine van de fir.na L. A. L. KORTMAN en Co. te Rotterdam. Belangstellenden, worden uitgenoodigd tot bij woning dier proefne ing bijeen te komen in de herberg van l>. KIST, Ie Kolhorn. BARSINGERHORN den 19 Fe' ruarij 1876. Het Bestuur der afdeeling voorn. E. KLUIJVER, Voorzitter. 635 P. STUURMAN, Secretaris. op eeue ongewone wijze in beweging te brengen. Ik was 20 jaren oud het is dus bijna 40 jaren gcKdcn toen ik <!e school, waarin men de jongelie den lot nmaals wat langer hield dan tegenwoordig, verliet. Nadat mijn vader de keuze van een toekomstig beroep voor inij, maar ook buiten mij, rijpelijk over» ogen had, dat hij voor m'j eene aanstelling als luitenant bij* bet regiment*'-, hetwelk toenmaals in Auverge in bezetting lag, bad verkregen, en dat ik mij gereed moest maken, om over drie da»en naar mijne bestemming te vertrekken. Ik was niet weinig ontsteld bij het vernemen van dit bevel, en wel om meer dan ééue redeu. X ooreerst had ik een afkeer van den militairen stand; doch dit bezwaar zou eindelijk wel op. gelieven zijn geworden; misschien ware de aan schouwing van rijke en schitterende uniformen, zoo. wel als de prikkel der eerzucht, geuoegzaam ge weest, om een Acbiiles of een Caesar van mij te maken, maarik was verliefd. Om alles (er wereld had ik het mij uiet in het hoofd durven zetten, dien toestand van mijn hart aan mijn vader te openbaren, want zijn eenigst en zekerst antwoord op zulk eene vertrouwelijke mededeeling zou het wreede bevel tot een oogenblikkelijke afreis zijn geweest. Maar ik had een oom en welk een oom! Het was een man, die op dien tijd hetzelfde aantal jaren achter den rug had, welke nu boven u.iju hoofd zijn beengerold, maar die, wat zijn geest betreft, nog jeugdig was; wel is waar niet voor zijn eigen persoon want welke grijsaard zon die grillen, luimen, plagerijen en eigenaardige ge woonten afleggen, welke het voorregt zijn van den broezen ouderdom maar voor anderen. De jeugd was hem lief en hij begreep baar. Niet alsof hij geloofde, dat zijne gebrekkeiijkheid en zwakheid oenamen, of dat de ouderdom een volstrekt ver-

Schager Courant | 1876 | | pagina 2