Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 3 23 MMHT. Ao. 1876. 20e Jaargang. No. 065 Bekendmakingen. Stremming van Tassnge. Nationale Militie. Hoogcronricrwijs. CHASER Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt me* een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan den uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07 ADVERTgsTiës van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Ts arbeid aan een rots te b:ên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. BEVOLKING. N EELT JE GROEN. wordt in haar belang aangemaand zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen ter Secretarie van Schagen. Jagt en Vischerij. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoonng van Jagt en Vischacten en van kos- telooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, voor het saisoen 187677 ter Sectetarie dezer gf- ineente voor de belanghebbenden ter invulling ver krijgbaar zijn, dagelijks zon- en feestdagen uitge zonderd, des morgens van 0 tot IE uur. Schagen 14 Maart 1876. De Burgemeester voornoemd. G. J. MULLER. NATIONALE MILITIE. Oproeping van lotelingen die bij de Zeemilitie verlangen te dienen, Burgemeester en Wethouders van Schagen, Ge Ie*' n de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 4e Maart 1876 8|441 M S. Verzameling no. 15. Gezien Art. 150 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). Roepen bij deze op alle lotelingen welke genegen zijn oui bij de zeemilitie te dienen, om zich daartoe aantemelden ter Secretarie dezer gemeente, voor den le April a. s. dagelijks van des morgens 9 tot des middags 12 ure, de zondagen uitgezonderd. Schagen, den 14e Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voorn. G. J. MULLER, De Secretaris. DENIJS. vi ij. vrij. 14 Reijer, Johanncs in dienst 15 Visser, Cornelis, broederdienat 16 Muller, Petrus Frar.s Alexandcr eenig wett.z. vrij 17 Kroone, Jan aa gew zen. 18 Schenk, Meijert broederJienst vrij. 19 Kistemaker, Pieter aangewezen. 20 lleddes, Jacob id 21 Wit, Arie te klein j vrij. 22 Zwang, Cornelis broewrdienst aangewezen. 23 Ambuul, Jacob lid vrij. 24 Kuiper, Jacob aangewezen. 25 Wit, Gerrit in dienst {behandeling 2e zitting.) 26 Slangen, Ditk Muriiius in dienst viij. 27 Roggeveen, Dirk Lz. aangewezen. Burgemeester en Wethouders Tan Schagen, brengen ter algemeene ken- nisse, dat ten gevolge van het verhou wen der steenen brug aan het NOORD in die gemeente, de passage aldaar gestremd zal zijn, voor vaartuigen van af 20 MAARI' tot 8 APRIL e. k. en voor vee, voer- en rijtuigen van af eerstge-ioemden datum tot nadere aan kondiging. Schagen den 13 Maart 187G. Burgemeester en Methouders voorn. G. J. MULLER, Dé Secretaris DENIJS. Ligting 1876. GEMEENTE SCUAGEN. Uitspraak vau den Militieraad. Lotings No. 1 Asjes, Simon, gebreken (behandeling 2e zitting.) 2 Denijs, Willem, zwakke borst vrij. 3 Schut, Engelbertus Maria, id vrij. 4 Bleek er, Gerrit aangewezen 5 Denijs, Pieter broederdienst 6 Huiberts, Cornelis aangewezen 7 Noë, Adrianns broederdienst *nj. 8 Overtoom, Pieter id vr*j 9 Stroomer, JaD te klein vrij 10 Bleeker, Cornelis broederdienst vrij. 11 Rietveld, Geert Jndccus id vrij. 12 Rot, Gerardus Johannes de, gebreken aangewezen 13 Cramer. Josephus Conslantinus broederd. vrij Burgemeester en Wethoudrrs vnn Schagen: Gezien de artt, 6 en 7 der wet van 'i Junij (Staatsblad No. 95): Brengen ter algemeene kennis, dat. van af lieden ter gemeente St cretaric ter visie is gelegd een adres, met de betrekkelijke bijlagen, van Jan Kweldatr, houdende verzoek, om vergunning het perceel he kend in wijk B no. 82a aan de lloogzijde alhier te mogen Ruigten tot slagierij. Bezwaren legen die inrigting kunnen schriftelijk ingediend woiden tot Woensdag 5 April e. k. kun nende bovendien belanghebbenden, op dien dal u 111, hunne bedenkingen desvèrkiezende prrsoonlijk ken. baar maken aan eene commissie uit liet gemeente bestuur welke ten dien einde Zitting zal houden ten Raadzaal alhier, des voormiddags 9 tot 12 ure. Schagi n, den 22e Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris DENIJS. De Minister lleemskrtk wiet behendig zijne wet te beschermen tegen den stoim van amendementen uit de woordenrijke monden der kamerleden vloei jende. Tot nu blijft in de aangei.omen 'wet de Minister aan het woord. Het zou voorbatig zijn thans reeds tnet het oog op onze»wet ren blik te werpen op de toekomst van liet liooger onderwijs. Wij zullen eerst de aanneming der wet afwarliten, w.m' eerst dan zal blijken wat er van bel lioogei onderwijs is overgebleven. Een paar pur.teu uil de soms zeer belangwek kende beraadslagingen willen wij, staande bel overleg der vergadering beknopt met onze lezers bespreken. Het lid voor Alkmaar, de heer van der Knaj heeft in een amendement beproefd de gijuinasia op den in ons oogeenigen goeden en vasten grondslag le bouwen. Iti afwi king van het regeeringsv ïorstel, wnarm, zoo als bit nu is aangenomen, bepaald wordt, dal op <lk gijiuiasiuui 12 rakken moeten onderwezen wenden, terwijl er bovendien nog 2 kun nen worden onder wezen, stelde hij voor 6 verplichte vakken; daarentegen 12 facultatieve. Zijn voorstel is met 54 tegen 16 stemmer, verworpen. Hoe i.' dat mogelijk I De twee bier tegen elkander staarde stelsels laten zich aldus omschrijven. De regeering achtte eene opleiding voor den toekomstigen student noodzakelijk, geheel en uitsluitend ingericht naar zijne behoeften; men moest de bokken scheiden van de lammeren. De heer van der Kaay begeerde voor den tcekomstigen student eene gelegenheid cm zich te bekwamen in die speciale kennis, welke den student ikedz;k<lijk is en elders riet wordt aangeboden, hij wilde geene scheiding van bokken en lammeren. Door de overwinning der regeering zullen erdns gijmnasia zijn waarop onderwijs gegeven wordt als bestonden er geene booge burgerscholen; eene finanrieele last van groote zwaarte voor de gemeenten, door de wet verplicht tot bet hebben van beide einden, niair bovendien een kiem van bederf voor het hooger onderwijs. Niet mIUcii toch dat zoo de burgerschool aan hare roeping voldoet, het groot aantal leerlingen lal baar bezoekt, ontmoedigd werken zal op de gijmnasia, daar het aantal hunner leerlingen altijd zeer beperkt zal zijn, maar vooral ia^hier te veel geotterd aan hetgeen Thorbecka noemde: doctorale rots ten koste van ongedoktori erde verdienste. De lloogeschool heeft recht op leerlingen, die voor een bepaald doel zijn ingericht; zij moet 1 e keur heb ben der Maatschappij, maar niet een a te buiten le maatschappij. Eenzijdige vorming sluit het ver- tand in plaats van dit te openen. Elke sectaiische fscheiding is eenzijdig en ik acht zoodanige af- clu iding aanwezig, waar men voor deu aanstaanden tudent een ander onderwijs begeert in taal en geschiedenis, dan dat hetwelk de kern der Maat schappij voedt. De meer of minder wetenschappelijke opvatting van het onderwijs is oneindig meer de z.aak van den leerling dan van den ondeiwijzei Zeker kan bijv. eene nieuwe taal op meer en meer wijsgeerige wijze worden geleerd, doch de wijsgee- ige opvatting bij het onderwijs behoort eigenlijk llcen le huis in hei hooger onderwijs; liet Fransch dat den koopman baat en den ambtenaar is hetzelfde Fransch dat den gepromoveerde baat, ten zij hij juist op de letteien zich inocht. hebben toegelegd. et is daarom naar ons inzien eene noodlottige bepaling der wet, waarin zij voor de studenten eene afzonderlijke leeischool verlangt, gebiedt, in de zelfde rakken, die aan de honger burgerschool on lerwezen worden. De gijmnasia zullen deze concur rentie trots alle bescherming niet kunnen door- taan. Goede Latijnsche scholen - waren in den fegen- woorduen tijd noodzakelijk, waarop de oude talen grondig en uitsluitend onderwezen worden die scholen moesten zoo als nu in greoten getale aan en groot publiek de gelegenheid aanbieden door le kennis van het Latijn en Grieksch en He- breeuwsch zich de schatkamers der oudheid te openen; doeh in plaats hiervan wordt dat or derwijs door de tegenwoordige wet gesloopt en ver zwolgen door een stroom van vakken uitgegoten op de slachtoffers der gijmnasia, van welker oprichting le nieuwe bloei van het hooger onderwijs gewacht wordt. Een tweede punt. De Minister Heemskerkende meerderheid der kamerleden hebben met te begrij. pen waardeering de voordeeeleu eener klassieke op- oeding uitgebazuind. Zij vergissen zich echter ,zeer zoo zij die zoeken in hel meerdere weten van den gedoctoreerde. Welk is het groote voordeel eener wetenschap pelijke opleiding aan de Iloogescbool Vooreerst de kriuiismakiug met de beroe.-udste en uits'ekeudste geleerden, uit wier blik, uit wiei toon van stem, uit wier persoonlijkheid veelal de lessen spreken, die in een geheel leven niet verloren gaan, opge nomen in bet gemoed, één geworden met den leerling. Paulus was wie hij was omdat hij aan de voetrn van Gamabel bad gezeten. Het is een nooit genoeg te waardreren voordeel aan de lippen gehangen te hebben van een waarlijk welsprekende!) mond, van een waarachtig geleerde, lie van zijn wetenschap spreekt. Dit is alleen be reikbaar aai: eene Hooge-chool dit is het voordeel der academische opleiding. Een tweede voordeel geeft hel verkeer der jon gelieden onderling aan eene academie. Zij bchooren daar tot eene kleine republiek, vrij van alle be krompenheid, die in bet maatschappelijk leven de leugels van de ziel bindt. Vrijheid, gelijkheid en broederschap is daar eene waaiheid; geestdrift mag da^r gloeien; vriendschap daar bevelen, want die wereld behoort aan de jeugd, koen, sterk en vrij van smet. Tot aan het uiterst Her levensbaan valt nog het licht, dat een gelukkige studietijd

Schager Courant | 1876 | | pagina 1