Gemengde berichten. Ingezonden. stokpaardje zat, wel eens misplaatste dingen zegt En daarbij snoet men niet vergeten dat wij van liefde en veilieidheid andere en betere denkbeelden hebben dan men in de 17e eeuw had. Het heilige naive dat er in eene jeugdige opkomende liefde ligt kenden onze voorouders niet. Molière had in zijne école des femmes er een voorgevoel van, maar is in onze eeuw door de nawerking van het senlimenteele tijdperk tot bewustzijn gekomen, geen dichter der 17c eeuw had Schillers en Slarings- schilderij van zulk een jeugdige liefde in hei lied van de klok en de schaking kunnen geven. In de 17e eeuw beschouwde men die liefde meest als een spel. Een huwelijk uit loutere inclinatie werd onder de hoogere standen bijkans niet ge- sloten. De streng zedelijke friesche dichterGijsbert Japiks, geeft dezen raad aan allen. Hij doet het best, zoo zoude ik denken, Die zijn trouwbelofte geeft Doch met een laat overleggen, Wat elk ouder medrgeeft. Hierdoor klimt hij spoedig op En verheft zijn huis in top. Had Cats dus Gijsbert Japiks ten raadsman gekozen, hij zoude van dezen denzelfden raad out vangen hebben als van zijn vriend. Deed hij dan onrecht om dien optevolgen Al zal dus niemand de ongestadigheid in ver liefdheid van Cats goedkeuren, niemand heeft even min het regt om den steen op hem te werpen hij heeft regt om mei de maat van zijn tijd te worden gemeten en doet men dit dan komt hij voorzeker wel niet als een heilige maar toch als een man die niet beneden zijn tijdgenootcn in zedelijkheid stond, in het licht. Zondag middag ten ren ure, werd de, in ons vorig No. aangekondigde .Faiiey-fair plegtig met muziek geopend. Toen de deuien van de anders zoo eenvoudige kolfbaan, werden ontsloten, gaf het inwendige van dat locaal een meer dan verrassenden aanblik, het was in een kermisplein herschapen, men voud er kraapjes met allerlei waar, en een dertigtal lieve schoonen, om die waar aan den man te brengen, zij wisten zich loffelijk van haar pligt te kwijten. Drie achter eenvolgende dagen, bleef de Fancy- fair geopend, en de opbrengst, (de bruto ontvangst) bedroeg eene som vau ruim f 1T560. Later zullen wij onze lezers mede deelcn wat er ten behoeve der Noodlijdenden is overgemaakt. Eene bijzonderheid mogen wij niet nalaten te vermelden De burgemeester oDzer gemeente, waarschijnlijk gepikeerd, omdat de commissie hem niet onder baar ledental had opgenomen, men zegt om reden zij begrepen had hem niet te kunnen gebruiken, zond Dingsdag avond ten half elf ure, op het oogenblik dat zij bezig was, hare rekening op te maken en nr nog een groot publiek in de zaal aanwezig was,- den veldwachter om, naar aanleiding vnn art. 28 van het politie—reglement, den kastelein en al de aanwezigen, te bekeuren: op die tijding gingen de meesten, die reeds aanstalte tot veiirrk gemaakt hadden, weder zitten en bleven tot laat in den nacht vrolijk bijeen, menige champagne-flcsch werd ont kurkt eu bet ontbrak niet aan toasten. Men dronk op des burgemeesters heldhaftigheid men schreef die toe aan zijn vreljarige mili taire dienst in Oost Indië, waar hij met hel zwaard in de hand, voor Vaderland en Koning manmoe dig pal had gestaan tegen den aai.val van Balineezen en ander dergelijk 'volkje. Men dronk op zijne bekwaamheid, op zijn doorzigt in vele gewigtige zaken, men maakte zelfs verzen op zijne liefde voor de gemeente, meu hoorde menige geestige speech, om den lof van onzen zoo zeer geachten burgervader te doen uitkomen als er ooit in Schagen een nacht vrolijk is doorgebragt dan zal het wel die vau 28 op 29 Maart 1876 zijn; zij zal vele ingezetenen en ook enkele vreemdelingen jaren lang in hel geheugen blijven; oppervlakkig beschouwd, zou men zeggen boe is bet mogelijk dat een burgemeester door het eenvoudig afzenden van een veldwachter, zijne gemeentenaren zooveel genoegen kan aaudoeu, daarvoor moet men bepaald geestig zijn. Naar wij vernemen zal, de dillettanten-club «Ampbiou« van Amsterdam, te Schagen, een con cert geven, ten behoeve van de Noodlijuenden door den watersnood. De commissie van de Fancy-Fair, ontving een aanzoek tot voorloopige regeling voor het daarvoor benoodigde. In het begin der volgende maand zal het begrafenis-fonds onder de zinspreuk «Red U Zel- veD,« gevestigd te Schagen, zijn 25jarig bestaan herdenken, met het oog op den bloei van dal fonds en het vele goede door die zoo heilzaam werkende inrigting, in dat betrekkelijk zoo kort tijdsverloop gesticht, wensehen wij dat zij steeds in voorspoed moge blijven toenemen. Zaterdag j. 1. 25 dezer hield de school voor Bouwkundig en regtlijnig teeken onderwijs .alhier hare laatste cnrcus—avond. De prijsteekeningen waren bijna allen gereed en de leeilingen zoowel als de onderwijzer gaven ook dezen avond, door getrouwe opkomst, blijken van voordurendeii ijver en belangstelling in deze zoo nnttige en tevens aangename maar bovenal zeer leerzame instelling. Een der leden van de commissie hield bij deze gelegenheid eene korte toespraak, deed allereerst uitkomen het groote voorrecht uu reeds merkbaar en in de vorderingen der leerlingen voldoende be wezen. Spreker hoopte dat .Tiet nu genoten onderwijs gedurende den a.s. zomer niet mocht verloren gaan, maar integendeel verder zou worden ontwikkeld ten einde een volgend saisoen met meer succes kon worden geprofiteerd en verklaarde zich bereid te belpen waar zulks mogelijk was. Met een hartelijk woord van dank voor de trouwe opkomst der leerlingen en den voortdurenden ijver des onderwijzers werd de instelling voor dit saisoen gesloten. In ons vorig No. namen wij uit het Nieuws van den dag over, een geval dat had plaats gehad met een meisje hetwelk buitin weten harer moeder, door tusschenkoinst van een R. C. priester, naar het gesticht «de goede Herder' teZoetcrwoude was weggevoerd. Het dagblad «de Tijd,' wederspreekl het feit en zegt de toedragt der zaak is als volgt De Eerw. pater de Bie is geheel buiten de quaes- tie. Niet alleen heeft hij noch rechtstreeks noch zijdelings meegewerkt om het meisje naar een geslicht, welk dan ook, te vervoeien, maar hij heeft zelfs verklaard, dat, naar zijne meening, het meisje bij de pleegouders zeer goed en onder vertrouwbaar toezicht geplaatst was Eene protestantsche dame van edele bedoeling meende echter, dat het meisje beter kon geplaatst worden en deelde dit haar ge voelen mede aan een katholieke juffrouw. Dienten gevolge werd eene aanvraag ter opname gericht aan ten der gestichten dezer stad. Op het met reden ouikleede afwijzend verzoek volgden de po gingen om het meisje te Leidc;dorp te bezorgen. Van dit voornemen wordt kennis gegeven, niet aan pater de Bie, maar aan een anderen geestelijke, die echter verklaarde, er aich met kracht tegen te zullen verzetten. Later, na nieuwen aandrang, ver klaarde de zelfde geestelijke, dat hij zich bij het plan zou neerleggen, wanneer men schriftelijk toe stemming van de moeder kou bekomen. Hoe zich de zaak van dit oogenblik af in hare bijzonderheden heeft toegedragen, is ons niet bekend; of en waarom men aan de moedej heeft gezegd, dal haar kind naar een gesticht bij Utrecht zou worden gebracht, blijft voor ons in 't duister- De plaats waar, mits goe I, zou bij de moeder n;et zwaar hebben gewogen. Kenigzints amleis z u het misschien zijn roet de pleegouders; voor hen kon den er klinkende redenen bestaan, de moeder aan te sporen, baar kind terug tc eischen en bet weder bij de pleegouders te plaatsen. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 21 tot en met 27 Maart 1876. GEBOREN, 21 Nlnatt Arfje, dochter van Jan Boontjes en Neeltje Bijpost. dito. Antje, dochter van Jacub Deutekoin en Aaltje Sif riks. 22 dito. Cornelis, zoon van Pieter Buiseu Neeltje Boontjes. 25 dito. Cornelis Siiuous, zoon van Simon Nicolaas Krul en Trijntje Koper. ONDERTROUWD Geeue. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 22 Maart, Susanna Hillegonda Reijnst, oud bijna 56 jaren echtgenoote van Heudrik Jan Veen. 22 dito. Jan Voorthuijzeu, oud bijna 10 weken zoon van Pieter Vooiihuijzen en Geertje Wiers. 24 dito. Arie de Waard oud 48 jaren en 4 maanden ongehuwd, zoon van Dirk de Waard overleden en van Trijntje Roggeveen zonder beroep te Schagen. Burgerl. Stand der gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van 21 28 Maart 1876. GEBOREN 22 Maart, Cornelis, zoon van Johan- nes Boerman en van Neeltje Wittebol. 23 dito. Elisabeth Catharina, dochter van Jan de Graaf en van Elisabeth de Vries. ONDERTROUWD Geeue. GEHUWD Geene. OVERLEDEN Geene. Burgerl. Stand der gemeente Haringcarspel Ingeschreven van 6 27 Maart 1876. GEBOREN 7 Maart. Trijntje; dochter van Gerrit Kuiper en vau Antje Slikker. 10 dito. Cornelis, zoon van Jacob Rossen en van Antje Glas. 18 dito. Maartje, dochter van Simon de Graaf en van M aartje Hittema. ONDERTRUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 6 Maart. Een levenloos aangegeven kind van Jacob Komen en Amje Bakker. 9 dito. Kaatje Agei.anl oud 26 'jaren ongehnwd dochter van Arie Agenant en Kaatje .Spiegelmaker Span jaard.17 dito, Elisabeth Gras, oud 53 jaren, echtgenoote van Pieter Blokdijk. Bij vonnis van het Kantongerecht te Schagen, van den 16 Maart 1876, zijn veroordeeld de navolgende personen: 1. J. S. landman te Schagen, ter zake van het laten losloopen, vam een hem toebehoorenden hond, zonder dat deze voorzien was van een muil korf, tot betaling eener geldboete vau f 3, of subsidiaire gevangeuisstraf van 1 dag. 2. P. V. venter te Hoorn, ter zake van het zittende rijden in een hondenwagen binnen de ge meente Schagen, tot betaling eener geldboete van f 3, of subsidiaire gevangen'sstraf van 1 dag. 3. J. W. te Barsingerhorn als voren. 4. H. K. metselaar te Zijpe, ter zake van het voorhanden hebben in zijn pakhuis dienende tot het verkoopen van waren van een niet wettelijke maat, tot betaling eener geldboete van f 10, of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag, met bevel tot vernietiging van de in beslag genomen maat. 5. J. L. herbergier te Schagen, Ier zake van het voorhanden hebben in zijne tapperij, dienende tot het verkoopen van waren van een maat vooi- zien van het afkeuringsmeik tot betaling eener geldboete van f10, of subsid aire gevangenisstraf van 1 dag, met verbeurdverklaring van de in be slag genomen maat. 6. D. S. winkelier te Schagen, als voren. 7. J. S. verwer te Schagen, als voren, tot be taling van twee geldboeten ieder vau f 10 of sub sidiaire gevangenisstraf vau 2 dagen voor elke boete. 8. G. W. winkelier te Schagen, als no. 5. 9. C. B. koopman te Kolhorn als voren. 10. K. B. koopman te Barsingerhorn als voren. 11. '1'. S. koopman te Anna Paulowua, als vo ren, 12. S. T. kasselein te Zijpe, ter zake van het voorhanden hebben in zijne herberg dienende tot verkoopen vau waren, van vijf malen, niet voor zien van de vereiscble slempelmerken, tot betaling van 5 geldboeten ieder van f 10,of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor elke boete, met verbcurtverklaring vau de in beslag genomen maten. 13. B. B. winkelier te Zijpe, als voren, tot betaling eener geldboete vau f 10 of subsidiaiie gevangenisstraf van 1 dag. 14. P. H. winkelier te Zijpe, als voren. 15. W. D. Winkelier te Zijpe, als voren. 16 J. B. schilder te Schagen, als no. 12. 17. M. L. winkelierster te Anna Paulowna, als vorpn tot betaling van 2 geldboeten ieder van f 10 of subsidiaire gevangeuisstraf van 1 dag voor elke boete. 18. J. fl. Grutter te Zijpe, als no, 15. 19. J. Z. winkelier te Zijpe. als voren. 20. A. S. kastelein te Zijpe, als voren. En al de veroordeelden in de kosten. FARK'fEERItiTEN. Schagen 23 Maart. Aangevoerd 9 Paarden f 50 a 175 Veulens f a Ossen f a Stic en f a 35 Geldekoeijen f 90 a 160 Kal- koeijen f 120 a 180 Yaarsen f a Hokke- lingeu a S0 Nuchtere Kalvereu f 3 a 12 Schapeu f 24 a 28 vette dito f a Lammeren f a 760 Overhouders f 18 a 32 Bokken en Geiten f2 a 5 Varkens f 20 a 80 8 Biggen f 12 a 15 10 Konijnen f 0,10 a 0,60 40 Kippen f 0,50 a 1,75 30 Eenden f 0,75 a 1,50 Duiven f 15 a 25 Gans-Eijeren f a Zwanen f*a Boter f 1,82 a 1,40 Kaasf 0,40 a 0.50 per kilo. Kip—eijeren f 2 a 2,75 Eend-Eijeren f 3a 3,75 per 1 00 stu k. Pu raserende, 28 MAART. Boter, f 135 a 145, Paarden, vette Kalveren f 80 a 100 ct per N. P., 158 Nuchtere Kalveren f 4 a 13 per stuk 42 vette Varkeus 56 a 68 ets. per N. magere Varkens f 14 a 26, 181 Biggen f 7 a 10 1218 Schapen en Lammeren, Kippeneijereu f 3,a Eendeijeren f a Met eene verwachting verre van gespannen, trad ik Zoudag morgen de zaal van den Heer Knikker 'binnen, om te zien wat toch wel in zulk een kotten tijd, van de in ons vorig No. aangekondigde Fancy-Fair was gemaakt, doch ik kan U niet be schrijven hoe verwonderd ik was, toen ik die orde en netheid aanschouwde, die zich voor mijn oog opdeed, ik wist niet wat eerst te bewonderen, de keurige, eenvoudige toiletten der jonge dames of de sierlijkheid waarmede zelfs de eenvoudigste voor werpen, zooals boenders en bezems, waren uitgestald; menig geroutineerd winkelier, kon er mijns inziens een lesje aan nemen, mijn eerste wensch wis toch dat de ondernemers eer van hun werk zonden heb ben, hetgeen ik, bij mijn herhaald bezoek dan ook

Schager Courant | 1876 | | pagina 2