Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 13 Gemengde berichten. Ao, 1876. 20ste Jaargang:. No. 968 Vader Cats. iii. SCMGE Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan den uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07} ADVERTBNTiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deogd te dingen. Is arbeid aan een rots te bièn. Zoo ieder, die tot een hoogen trap van eei en aanzien is geklom nen, een onb nevelden blik in zich zelve sloeg, dan zoude hij zich moeten ver wonderen, dat hij het met een zamenstel van elkander bestrijdende eigenschappen en meestal slechts ter halve gerijpte talenten het nog zoo ver heeft kunnen brengen, zijn voorspoed zal hij dan minder aan eigen vlijt en inspanning dan aan een geluk kigen zatnenloop van omstandigheden dank wijten. Cats sloeg op tacliligjarigen leeftijd, dhn blik i n zich zelve, was het wonder dat hij God alleen dankte voor zijn voorspoed? Wie. was ook gelukkiger ge weest dan hij. Als groot zegelbewaarder en stadhouder der Ieeuen, had hij toch, die een eenvoudig zeeuwsch burger van afkomst was, den hoogsten trap van aanzien bereikt, waartoe men in ons vaderland geraken kon, hij, plebejer had zijne eene dochter zien huvren met een der eerste ambtenaren van Holland (Cornelis Musch, griffier der Staten) en zijn andere met een telg uit een oud adelijk geslacht (van Aerssen.) Hij die het meeste hield van lezen en versen maken was schatrijk geworden, hij de gemoedelijke prater was gesteld geweest in een ambt waarin hij Oldenbarneveld tot voor ganger en de Wilt tot opvolger had, hij de rust lievende en vaak vreesachtige man had in die hoedanigheid met mannen van ijzer en staal moeten omgaan, de leeinen pot had met die van ijzer tegelijk te water moeten gaan en toch was, zij ongeschonden gebleven, scholastisch, pluiszieke geleerde als hij was, had hij toch door zijn versen eene popula riteit verworven, welke die van alle andere dichters overschaduwde. Toen Vondel terwijl hij reeds stond op het toppunt van zijn roem, zijn altaar geheimenissen opdroeg aan den R. C. aartsbisschop van Megchelen kreeg hij van deze het naïve com plement dat Sinjeur Vondel heel mooi dichtte, toch op verre na nog niet met Cats gelijk stond. Te midden van den heftigen kampstrijd der staat kundige partijen, waarin zoovele bloedige en be- wonde offers waren gevallen, was Cats altijd ge spaard en door lillen ontzien. Nu op zijn tachtig jarigen ouderdom leefde hij op Buitenzorg als een Koning in het klein, daar kreeg hij bezoek van de hoogste zelfs van vorstelijke personen. V as het wonder dat hij vreemd te moede werd als hij dat alles bedacht, en ging peinzen over het geluk, dat hem was ten deel gevallen. Had een praktisch schrijver uit onze eeuw b. v. Samuel Smiles hem sprekende opgevoerd, hij zoude hem zeker de steriotiepe woorden in den mond gelegd hebben Jongelui, ik was altijd vlijtig, ik stond vroeg op en ging laat naar bed, als ik vijf stuivers verteeren moes^ gaf ik er geen zes uit, als ik een hinderpaal op weg tegen kwam, het ik mij net afschrikken, en zoo werd ik een welvarend ge lukkig en beroemd man, volgt mijn voorbeeld jongelui en het zal u even als mij gaan. Vader Cats sloeg een geheel anderen toon aan, al zijn geluk en voorspoed dankte hij «Heen aan God. In beide wijzen van beschouwing ligt iets goeds en ook iets verkeerds. De eeuwige preek van Smiles, werk, en de eeuwige preek van Cats bid zijn beiden even vervelend en eenzijdig. Het oraet la hora onzer voorouders behoort niet gescheiden te worden. Cats vergat te veel het laatste en Smiles het eerste, waarschijnlijk waren beide schrijvers beter in praktijk dan in the orie. Zeker altans is het dat bij Cats het werk even sterk als het gebed op den voorgrond stond. Ook in dat opzigt stellen wij ons Cats meestal te veel als een man voor, die altijd oud was. Ook hij heeft gewis niet altijd den dag zoo regelmatig verdeeld als hij het in zijn grijsheid, blijkens zijn ouderdom en buitenleven deed, ook bij kon niet in zijn geheele leven zoo doodprettig zijn tijd doorbrengen, den dag verdeelende in uren voor lezen, schrijven, tuinieren, eten, enz. Neen 1 Cats was in zijn jeugd eer wispelturig dan vost van karakter. Even veranderlik, als hij toch was in zijn verliefdheid was hij* ook in zijn ambitie. Hij wilde vooruitkomen dat Stond vast, maar hij kon misschien zelf niet zeggen welke glorie hem het meeste toelachte, of hij een beroemd rechtsgeleerde, een groot schrijver of eën populair dichter wilde worden. In alles wat hij ondernam schijnt hij nog al gelukkig te zijn geweest. Hij begon met laiqnsche versen te maken en dezefwerden mooi gevonden, als jong advocaat pleitte hij voor ecu vrouw, die van toovenarij was beschuldigd en voor een jon geling die ter verdediging van zijn vader een ander had gedood. Beiden pleidooijen hadden een gewenscht gevolg, de beschuldigden kwamen v»ij, en de praktijk en roem van Cats klommen er aanzienlijk door. Evenwel zeide hij de bilie spoedig vaarwel en hij werd landoutginner. Door het indij ken van verscheiden polders zoo in StaatsvIh»wieren als op Walcheren werd hij een vermogend man. Schoon hij met hart en ziel een landbouwer was schijnt hetn toch te midden van zijn bedrijvigheid de oude zucht naar letterroem weder aangewaaid te zijn. Terwijl hij toch te Grijpskerk bij Middel hurg o»er den rijken oogst vau oliezaad en win tergerst, die zijne landerijen hem Opleverden zijn blikken inet welgevallen liet weiden, terwijl hij zijn kinderen onder de groene boomen zag spelen, begon hij weder met het maken van Hollandsche versen. Misschien heeft zijne vrouw die een groot liefhebster van lezen, vooral in den bijbel en Plutarchus was, hem er weder toegebragt, Oats was toen de 40 jaren gepasseerd. De eerste vrucht van deze ver nieuwdc lètteriiefde was het werk, dat hij uitgaf onder den naam van ininne- en zinnebeelden. Uit dit werk blijkt dat Cats bij het schrijven daarin nog geenc enkele zijner eerzuchtige droomen heeft vaarwel gezegd,want hij is in dat boeksken beurtelings nederlandsch, latijngch en fransch dichter, in zijn aanteekeningen blijkt hij een schrijver van veel kennis en vooral uitmuntende in regtsgeleerdheid. Hij wil het publiek klaarblijkelijk polsen, op dien weg, waarin het hem het meest aanmoedigt wil hij «oortgaan. De Hollandsche verzen worden het meest toegejuicht en zoo werd Cats dan eerst regt hollandsch dichter. De latijnsche muse was sinds meer en meer door hem verwaarloosd, eerst later ontwaakte zijn liefde voor haar weder eeniger mate, doch ik geloof dat zijn latijnsch vers over het huwelijksleven der aardsvaders eigentlijk niets anders is dan een hollandsch vers in latijn sche. woorden. De collecte der watersnood-commissie te Schagen heeft opgebracht f 367.- voegt men daarbij de f786.— die de Fancy-fair-comrai&sie heeft oiergehouden, en hetgeen de leerlingen der openbare school hebben bijeengebracht, dan heeft deze gemeente minstens f 1166.— tot leniging der noodlijdenden bijgedragen. Het is een bekend feit, dat van de vele persouen die elk jaar door den bliksem getroffen worden, de meesten er zelf de schuld van zijn, door tijdens een onweer onder een boom te schuilen. Groote, alleenstaande booanm hebben een bijzondere aantrekkingskracht voor den bliksem. Met het oog daarop stelde wijlen Professor Lichtenberg te Göt- tingen voor, aan zulke boomen plankjes te spijke ren met het opschrift: 'Hier wordt men door den bliksem getroffen.' Xen opzichte van de zindelijdheid in Japan koestert men, gelooven wij, niet bijster hooge ge dachten, en allerminst schijnt wel een bezoek aan een restaurant aanlokkelijk. Toch zijn deze inrichtingen welke daar in groot aantal en in alle soorten zijn, zoo ziudelijk en netje, dat men volstrekt niet aar zelt er gebruik van te maken. De restaurant is een ^Jpotc vierkan'e kamer inet papieren wanden en belégd met stroomatten. Voordat men van de straat daar- binnenkomt, moet men de laarzen, scan- daleftt^^jkiinpen of wat men moge d+Vg£n uittrekken, en krygt'mon als re$u een langwerpig1 plankje met een noünoV er op. Op de matten staan op eene rij vierkantte'kast jes; elk gezelschap dat binnenkomtjehaart zich dm zoo'n kastje. Do Ja >amieezen z'ien gaarne Europa, anen komenze lachen en schertsen wel wat met hunne onbedrevenheid in liet gaan zitten en het kruisen der beenen, maar tevens stellen zij er eene eer in dat deze hetzelfde voedsel gebruiken als zij. Een Japanneesch dienstmeisje niet opgestroopte mouwen brengt dan een klein bekkeu met kolen, dat juist in het kastje past, ze haalt vervolgens In t nommer er van, loopt er mede naar dc keuken en keert terug met een ijzeren pan, waarop rauw vleesch in kleine schijfjes ligt. Dat wordt op het kolenvuur geplaatst, nadat er nog uien, allerlei kruiden en soja bijgedaan is, en het geheel begint daarna lustig te braden, tot groot genoegen van de hongerigen die er bij zitten te wachten. Als het zoover gevorderd is, worden uit de keuken een groote pot met gekookte rijst en de noodige eetstokjes gebrachtde laatsten zijn uit zacht hout vervaardigd en moeten van onderen nog aan elkan der hangen, ten teeken dat zij nog niet gebruikt zijn. Men trekt ze dan los, neemt ze volgens de regelen der kunst tusscheu de vingers der regler- hand en vult dan een porseleinen schoteltje beurte lings met een weinig rijst en een stukje vleesch, hetgeen men dan opeet. Tot tafeldrauk dient een lichte rijstbrandewijn, Labi grheeten, welke bijna heet gedronken wordt. Alles ziet er goed uil en smaakt ook zeer goed. Behalve de kleine vuurhaarden, heeft de kamer geene meubelen. Aan de wanden hangen lijsten met de prijzen der spijzenmen vindt daar bijv. rijst 2 tempo, vleesch 3 tempo, saki 2} tempo. Een tempo is een vierkante koperen munt, met een gat er in; 115 er van vormen een dollard. Na liet gebruik van den maaltijd, geeft men den restaura teur zijn nommer, betaalt en krijgt eerst dan zijne laarzen terug. Te Parijs is dezer dagen in de concertzaal van het Grand Hotel eene carambole—partij van 6U0 punten gespeeld tusschen de twee beste bil- lartspelers der wereld, de lieeren Vjgnaux, uit Tou- louse en Sexton, uit New-York, De heer Vigtiaux had in een wedstrijd te New-York een eerebeker van 3000 francs gewonnen en dezen beker kwam de heer Sixtou thans tegen een inzet van 5000 francs betwisten. Na 3} uur won de franschman de partij, terwijl zijn tegenstander nog slechts 468 punten had verkregen, Onder de se riën, die beide spelers maakten, kwamen ts~ee van 132 en 104 punten door den heer Vignaux en twee vau 75 en 120 ponten door den heer Sexton voor. Laatstgenoemde had met toestemming van den heer Vignaux een billart uit Amerika inedege- bragt. Ongeveer 700 toeschouwers woonden den wedstrijd bij, waaronder zeer vele Amerikanen, die uiterst ter neergeslagen de kampplaats verlieten toen de franschman plegtig als *de eerste billartspeler der wereld' werd uitgeroepen. De minister vau onderwijs heeft aan de prefec ten eene circulaire gezonden,waarin hij heil uitnoodigt de schoolmeesters aan te schrijven, dat zij de jeugd vooral de voor den landbonw schadelijke dieren van de nuttige moeten leeren onderscheiden, en haar moeten aansporen de eerste te vernielen en de laatste te sparen en te beschermen. Omtrent een vreeselijk ziektegeYal, verleden week in het Groot Zieken Gasthuis te s'Hertogen- bosch voorgekomen, wordt het volgende gemeld. In de vorige week vervoegde zich aan het Gasthuis zekere F. R. die klaagde dat hij des nachts onge-

Schager Courant | 1876 | | pagina 1