Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 20 Gemengde berichten. Ao, 1876. 20ste Jaargang. Ao. 960 Successie belasting in tic rechte lijn. SCHASE ilHAVT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan he u die znlks verlangen. Brieven franco aan den uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Phus per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.0 7 J ADVKRTENTië.v van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /0,15. Groole letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan een rots te biên. Terwijl onze Ministers van Financiën bij cen« overvolle schatkist blijven zoeken naar verbeteringen in ous stelsel van belastingen, dat wat men er ook van zeggen moge, in elk geval marcheert, wordt telkens meer en meer de aandacht gevestigd op de belasting van de in de rechte verervende goederen. vBij verschillende gelegenheden» zoo drukte zich de Minister Vrolik uit in zijn ontwerp voor eene nieuwe wet op het recht van successie, «hebben zich stemmen doen hooren voor de invoering van een recht van successie in de rechte lijn. Daar eigeudom, zoo wel in de rechte als in de zijlinie door wettelijke of testamentaire erfop volging wordt verkregen, is het denkbeeld om zoo wel de eene als de andere wijze van verkrij ging te belasten, inderdaad consequent te noemen. Ér bestaat intusschen eene als het ware aangeboren antipathie tegen het belasten van de nederdalende rechte lijn. Vroegere pogingen om het recht van successie tot dergelijke nalatensehappen uit te strekken, zijn telkens met weerzin bejegend. Er zijn werkelijk gevallen, waarin de dood van het hoofd des huizes, behalve het smartelijke van het verlies, eene ramp is voor de nagelaten min derjarige kindereu en hunne geldelijke belangen benadeelt, wel verre van hen te bevoordeelen, en dus geene verkrijging, geen aanwinst van vermo gen, maar een bepaald nadeel plaats heeft.» Alen vergeve ons dit Unge citaat. We willen het als grondslag nemen voor eene korte beschou wing over de vraag of de rechte lijn vrij van suc cessie recht behoort te blijven. Consequent wordt de invoering der belas ting genoemd, omdat de erfopvolging in dé zijlinie belast is, terwijl die in de rechte lijn toch even als deze gegrond is op de erkenning van het erf recht. Inderdaad, wanneer men erfopvolging in de zijlinie belast, waarom die in de rechte lijn vrij te stellen? Men heft en verdedigt de belasting in de zijlinie, op grond dat er vermeerdering van vermogen plaats heeft, heeft deze dan niet plaats bij vererving in de rechte lijn Is het billijk dat terwijl nage noeg alle vererving in de zijlinie belast is; dat terwijl overal het vermogen gezocht wordt om het te belasten met eeu evenredig deel in de algemeene lasten, dat verkrijging in de rechte lijn wordt vrijgesteld Er is geen aanwas, geen vergrooting van vermogen, beweert men, maar tr.ch zeker niet minder dan bij vererving in de zijlinie. Indien iemand van zijn oom f1000.erft en een gelijk bedrag van zijn vader, danzdl hij toch zeker f2000. bezitten. Waarom nu die eene f J000.belasten de andere vrijgelaten? Is eene vrijstelling van be lasting iu het-eene geval niet eene veroordeeling der belasting in het andere? Hij die f 1000.— van zijn vader erft, geniet meer dan hij, die niets erft, van zijn vader en meel daarom, zullen de lasten in billijkheid verdeeld worden meer bela len. Bij het bestaan van indirecte belastingen, die ook van den arme zijn penning vorderen, is het ongerijmd om het erfrecht in millioenen te verze keren, zonder daarvoor belasting te eischen, Op welke gronden wordt nu deze ongerijmdheid ver dedigd. 1. Er zijn gevallen, waarin de dood van het hoofd des huizes een ramp is en geen verkrijging van goed, maar een nadeel voor de minderjarige kinderen bewerkt. Dat bij deze redenering op het gevoel gewerkt wordt een slechte raadgever in belasting zaken bewijst de voorstelling als of er altijd van minderjarige kinderen sprake is. Zeker is menig Bterfgcval een noodlot, maar voorkomt de wet dit door geen successie recht te hellen Daar waar geen geld is, zal de dood van den huisvader n den regel een grootcr verlies zijn, dan daar waar hij kapitaaal nalaat; zal nu de heffing van belasting niet daar plaats hebben waar het minste verlies wordt geleden Dnch de belasting-wet heeft zich met deze beschouwingen niet in te laten. Is het onkiesch belasting te Vorderen tengevolge van overlijden, dan is daardoor alle successie belasting veroordeeld. 2. De overgang bij overlijden van vader op kind kan geene eigenlijke verkrijging genoemd worden. Men kan zeker deze fictie aannemen. Er is veel aangenaams vóór te zeggen. De ouders ver krijgen voor de kinderenzij laten hen deelen in hun rijkdomhun welvaart is de hunne cn wanneer de dood hen aan hutnie kinderen out neemt, brengt deze geene verandering in den maat schappelijke» toestand van het kroost. Maar is deze fictie niet in strijd met de door gaande werkelijkheid Is er in de meeste gevallen bij vererving in de rechte lijn geen werkelijke verkrijging voor de kinderen Doch boven alles is de beschouwing, volgens welke deze verkrijging fictief is voldoende, om dat wat toch iu wer kelijkheid verkregen wordt, vrij te stellen van be lasting iu een land, waar geen privilegiën van belasting genoten worden en ieder betalen moet naar zijn vermogen? Indien er geen belastingstelsel mogelijk is of het zoekt alleen die geld hebben, zelfa hen, die met moeite het dagelijksch brood verdienen, mag de verkrijging van rijkdom in de rechte lijn niet vrijgesteld worden. Uit dit oogpunt beschouwd, komt de vrijstelling niet alleen onredelijk maar onzedelijk voor en brengt zij den druk van hen, die gemakelijk kunnen betalen, maar op hen, die dit slechts met moeite kunnen doen. Maar is er bovendien niet veel tegen de fictie zelve te zeggen Het is toch bekend, dat de kiuderen bij ons slechts een legitieme hebben. Zij kunnen een deel der ouderlijke nalatenschap vor deren en trots de beschikkingen der ouders be schermt de wet dit recht der kinderen. Wel verre dus dat de kinderen mede erfgenamen zijn, behoort de eigendom, vrij en volkomen, aan de ouders. Zij kouden daarover beschikken ten behoeve vau anderen; alleen de wet verbiedt dit maar alleen voor het onbeschikbaar gedeelte. Minder bekendis het dat over de billijkheid van deze beschouwing grooten strijd bestaat. Men beweert dat aan de ondtrs, die veelal zelf de scheppers zijn van hun vermogen, een omechtvaardige band wordt aange legd, door de verplichting om hunne goederen natelaten aan hunne kinderen en veroordeelt vooral het gelijke recht der kinderen. Niet zonder voor deel wijst men op Engeland, waar de bevoordeeling van den oudsten zoon, het familie eigendom be schermt en daardoor de familie zelvs handhaaft, en kan het bij dit alles in twijfel getrokken wor den of het verkrijgen der ouderlijke nalatenschap is eene werkelijke verkrijging, beschtrmd door de wetten van den staat 3. De successie belasting in de zijlinie beveelt zich daardoor aan boven die in de rechte lijn, dat iu de meeste gevallen bij deze de. dood eeu gedeelte van het inkomen der kinderen weg neemt, terwijl dit bij gene niet gebeurt. Indien, zegt meneen oom f 10000.nalaat aan een neef, veikrijgt deze f 10000.Indien diezelfde neef f 10000,erft van zijn yvader, mist hij wat hij vroeger van zijn vader ontving en erft hij dus minder; Juist! maar dit wettigt nog niet de ge- heele vrijstelling; het is billijk dat er minder betaald wordehet zon ook mogelijk zijn eene bepaling te vinden, waardoor afgetrokken werd wat de erfgenaam verloor door het overlijden, maar dc geheele vrijstelling der rechte lijn hondt door het genoemde bezwaar niet op een onrecht te zijn tegenover elk belasting-schuldige iu Nederland. Maandag avond, tweede Paaschdag is een 22jarigc jongeling C. O. te Schagen woonachtig jammerlijk te Itarsingerhorn verdronken hij had aldaar de uitvoering der Rederijkers bijgewoond, en geraakte op zijne terugreis, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in de gracht. Te Genève is dezer dagen eene geheele roo- versbende, die in den laatsteu tijd de kantons Ge iiève, Waadt, Freiburg cn Bern zeer onveilig maakte, gevangen genomen. Des nachts om 12 uur drong de politie een kroeg binnen en legde daar, zonder verzet de hand op acht peisonen benevens den waard. Behalve een groote menigte gestolen voorwerpen, werd een geheel arsenaal van dievenwerktuigen in beslag genomen. Eerlang zullen weder onderscheidene nieuwe artikelen van hard glas in den handel worden gebracht, namelijk borden van verschillende grootte en slijping, die f 6 d 8,25, per dozijn zullen kosten, kleine bordjes, tan 20 a 75 Ct. per stuk, naar mate zij vervaardigd zijn van glas, kristal of ge kleurd kristal, asclibakjes van 20 d 40 Ct, de laatste van kristal: petroleumglazen d 20 Ct. verder ga«- ballons, bierglazen en eindelijk ook broeiglas en kelderglas, matglas enz. Bij gelegenheid dat Dr. C. J. de Lange, voorzitter van de afdeeling Alkmaar en omstreken van tt Volksonderwijs," eene vergadering opende deelde hij rarde dat hij des morgeus van dien dag als lid van den militie—raad zitting had gehouden voor het keuren van milliciens. Groot was de mooijelijk- heid geweest om de gezichtssterkte te bepalen van hen die als reden van vrijstelling ooggebreken hadden opgegeven, daar ze niet kunnende lezen de letters ook niet konden zien. Gelukkig kwam een lid der commissie op den inval om de proef te nemen met de figuren van speelkaarten in plaats van met letters en zie, die keuden ze allen De bekende dierkundige Breiai verhaalt het volgende, bijna ongeloofelijke staaltjes van het ver stand van een poedel. Het dier stal kleine geld munten waar hij ze maar vinden kon, en liep er dan meê naar den bakker om er koekjes voor in de plaats te krijgen. Eens lei de bakker, wiens goede klant hij was, hem een eenigszints aangebrand gebakje voor, sedert dat oogenblik kwam hij bij hem niet meer ter winkel, maar schonk zijn klandizie aan een bakker aan den anderen kant der straat, die hel beter verdiende. „neh", zei een kleine meid tegen haar vriendin, vheh, we hebben hier tegenwoordig allerlei pretjes aan huis. Eergisteren is er braud in den schoor steen geweest, gisteren is grootmoeder begraven, en vau daag is Jaantje in de soepketel getuimeld. Dat de dienstplichtige soldaten in Noordelijk Sleeswijk nog alles behalve Pruisisch gezind zijn blijkt uit eeue mededeeling in de Elensborgsche Courant, waarin vermeld wordt, dat niet minder dan 268 jongelieden uit den omlrek van Harders, lev elk tot een boete van 300 mark en bij wan betaling tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld zijn, omdat zij aan de dienst in het Prnissische leger of op de vloot zich hadden pogen te ont trekken. Te Adrossan in Schotland werd dezer dagen een merkwaardig vaartuig verkochtde brikr Gil as," die uit de overb ijfselen van een op de Schotsche kust gestrand oorlogschip was gebouwd en 22 jaren door een vrouwelijke gezagvoeder, mejuffrouw Eli- sabeth Millar, werd gevoerd. Deze zee—amazone was onder de kustvaarders als kapitein Betsjr Millar algemeen bekend. »Wat kost een poreie gebraden haas, kellner «Zestig cents mijnheer." «En de saus?" Die kost niets." Breng me dan een porcie saus, brood heb ik meegebracht."

Schager Courant | 1876 | | pagina 1