DeMadonna-Hand. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burger. Stand der gemeente Barsingerhorn. JAN MAATS PIETERTJE van der SLUIS. Als eene bijzonderheid, die weinig in de dierenwereld wordt aangetroffen, kan dienen, dat te Beusichem een wit paard wordt gevonden, dat reeds veertig jaar is en nog even ving en sterk als een jong paard is. Het doet nog alle landbonwwerk, kan nog goed bijten en staat nog even goed op, sla zijne jongere gezellen die met hem in denzelf- dcn stal staan. In de laatste acht dagen zijn- meer dan twee miliioen Italiaansche eieren naar Rotterdam en Am- -terdam verzonden de Duitsche eieren worden hoe langer hoe minder gezocht. Be demping van de gracht tusschcn de Fïoog- en Lnagzijde te Scliagen, is den 19 dezer asnbe steed 13 billetten waren ingekomen, de beer T. Lanser, van de Zijpc, laagste inschrijver, is aan nemer geworden voor f 23923.De hoogste in schrijving was f 28274. Een pair dagen geleden bevond zich in de wachtkamer 8e klasse van het station Hamburg eene vrouw, die in het oogvallend onrustig was. Zij sprong herhaaldelijk van hare plaats op en liep naar de deur van het perron, ofschoon twee kinderen van 5 en 8 jaren, die zich aan hunne moeder vastklemden, haar blijkbaar in hare bewegingen moesten hinderen. De vrouw was nog jong en niet. van schoonheid misdeeld, ofschoon het gelaat de sporen droeg van kommer cn verdriet. De kleeding van de moeder en de kinderen was zeer eenvoudig, maar zeer zinde lijk. Wel had die vrouw reden om onrustig te wezen. Zij verwachtte toch thans weder vereenigd te worden met den man, die drie jaren geleden, dpor hare schuld, over den oceaan vluchtte van vrouw en kind, die hij toch zoo innig lief had. Maric was de vrouw van den rcntmeesterW. s, die het volle vertrouwen genoot van zijn superieu ren. Nimmer vermoedden zij dat hij het zou kunnen misbruiken, en toch gebeurde het. Zijne vrouw had een broeder die op de beurs speculeerdeop zekeren dag las zij op zijn gelaat dat iets vreeseüjks gebeurd was. Werkelijk bekende hij haar dat hij verloren was, indien hij den laatsten dier maand niet 6000 thaler kon betalen. Een pijnlijken strijd tusschen de liefde voor haren broeder, haren man en haie kinderen had de vrouw te doorwortelen de liefde voor haren eenigen broeder zegenvierde. Van de gelden, die haren man in bewaring gegeven waren, werd eene som van genoemd bedrag heizij met of zonder medeweten van den echtgenoot aan den broeder toegestoken, die er trouwens slechts voor het oogenblik mede gebaat was, want twee maanden later was hij loch geruïneerd. In dien tusschentijd wilde het ongeluk, dat de kas van den echtgenoot werd nazienhet tekort werd ontdekt, doch hij vluchtte voordat de arm der gerechtigheid hem treffen kon. Hij werd bij verstek veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Reeds had hij besloten vrouw en kinderen te laten overkomen, toen zijne Marie onverwachts van eene tante te Quedlinburg eene som van 14,000 thaler erfde. De helft van dit geld schonk zij aan de bestolenen, die, toen zij de toedracht der zaak vernamen, haar verzoek om gratie voor haren man 'piarne ondersteunden. In November van het vorig jaar wrerd dat verzoek door den Keizer ingewilligd. Daar hield de trein stil de bleeke vrouw met de beide kinderen op den arm bekeek nauwlettend eiken passagier. Op eens verhelderde haar gelaatj Vervolg van No. 968 De dochter der waardige Signora Nicoletta, de schoone Teresiua, was van hare prilste jeugd af een voorwerp van de wenschen en teedere opmerk zaamheid van alle gondeliers geweest. Hierin was niets vreemds gelegen want het lieve meisje was frïsch en bloeijend als een pas ontloken rozenknop er. haar vader, die zelf gondelier was geweest, had honderden malen zegenpralend met haar onder zijne makkers geprijkt. Onder hare talrijke bewon d ere ars, die hare aandacht tot zich trachtten te trekken, was er voornamelijk een, die zich zoowel dcor zijn athletische kracht, als door eene diepe zwaarmoedigheid in zijne gelaatstrekken onder scheidde. Benedetto, dos was zijn naam, wag bij zijne makkers gehaat, aan wie zijn somber uiterlijk mis haagde en die hem vermeden, als ware zijn bijzijn een slecht voorteeken. Men zag he<n daarom gewoon lijk alleen staan naast de brug van den Rialto alwaar zijn gondel lag; en hoewel Benedetto, telkens als Teresina in haar vaders boot, onder vrolijk toeroepen en groeten der jeugdige gondelieren, voorbijvoer, bewust van den algemeenen afkeer, dien hij inboezemde, het niet waagde, om haar ook zijne hulde toe te brengen, was hij echter vervuld van bewondering voor het jonge schoone meisje en van dankbaarheid voor de blikken van medelijden, welke zij hem somwijlen toewierp. Bij al hare onschuld, bespeurde Teresina echter wel welken invloed zij op dezen kracht-.gen en ge- zij herkende hem, niettegenstaande zijn baard tct op de borst gegroeid was 1 De kinderen strekten instinctmatig de armen naar hem uit. Het was een roerend looneel. Weldra rolde door het drukke stadsgewoel een rijtuig, dat een gelukkig gezin naar zijne woning voerde. Uit het noordon des lands meldt men dat de aankoop van weidevee tegenwoordig belangrijk is.-Men besteedt voor guste koeijen ferme prijzen; zelfs tot f166 f 170 per stuk. Een massa wordt thans per spoor naar 't buitenland, inzonderheid België, afgeleverd, extra-treinen zijn dagelijks aan de orde cu veeltijds 25 30 wagens. Ingeschreven van 11 tot en met 17 April 1876. GEBOREN 11 April Jannetje, dochter van Simon van Scheijen en Trijntje de Graaf. 13 dito. Klaas zoon van Gerrit Kant eo Maria Bos.14 dito. Tietje, dochter van Gerrit de Jong en Elisabeth Obdam. ONDERTROUWD 14 April. Hendrik Hilbrand, j. m. van beroep timmerman oud 27 jaren en Cor- nelia Ranke j. d. zonder beroep oud 23 jaren beiden wonende te Schagen. 14 dito. Chrisliaan Broekhuijzen j. m. van beroep arbeider oud 22 jaren wonende te Zijpe en Ariaantje Blom j. d. zonder beroep oud 19 jaren woneude te Schagen. 14 dito. Jan Hessing, j. m. van beroep arbeider oud 24 jaren en Calharina Lindeboom j. d. zonder beroep oud 35 jaren beiden wonende te Schagen. de eerste binnen de laatste zes maanden ook ge woond hebbende te Haringcarspel. 14 dito. Jacob Heddes, j, m. van beroep koetsier oud 25 jaren wonende te Helder en Antonia Sloets, j. d. zonder beroep oud 24 jaren wonende te Schngen docli binnen de laatste zes maanden ook gewoond heb bende te Zijpe. 14 dito. Arien Blaauboer j. m van beroep arbeider oud 24 jaren en Dieuwertje Hittema j. d. zonder beroep oud 26 jaren beiden wonende te Schagen.14 dito. Pieter Bos, j, m, van beroep landman oud 24 jaren wonende te Zijpe, en Antje van der Oord j. d. zonder beroep oud 21 jaren wonende te Schagen. 14 dito, Jan Jen.- inink j. m. van beroep landman oud 26 jaren wo nende te Callantsoog, en Grietje van der Oord j. d. zonder beroep oud 18 jaren wonende te Schagen. 14 dito. Jan Kweldam j. m. van beroep slagter oud 24 en Trijntje Denijs j. d. zonder beroep oud 25 jaren beiden wonende te Schagen. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 11 April Helena Rusman oud 91 jaren 7 maanden eerst weduwe vau Cornelis de Pater, later van Willem Jiiner. Ingeschreven van 11 18 April 1876. GEBOREN 15 April. Simon zoon van Jan Rij ke» en van Hillegonda Spaans. ONDERTROUWD 14 April Gerrit Krap j. ra. en Jansje Klomp j. d. beide wonende te Barsinger horn. 15 dito, Klaas Bui, j. in. en Trijntje Schermer j. d, beide wonende te Barsingerhorn. 15 dito. Jan Maats, j. m. wonende te Barsingerhorn en Pietertje van der Sluis j. d. wonende te Schagen. 15 dito. Jan Kater j. m. wonende te Wierin- gerwaard en Guurtje WTaiboer, j. d. wonende te Barsingerhorn 15 dito. Willem van Twuiver j. m. en Trijntje Smit, j. m. beiden wonende te vreesden man uitoefendeen tevens sprak er een levendig gevoel van medelijden in haar hart voor den ongelukkige, die welligt ten onregte uit het gezelschap zijuer makkers was uitgesloten. Zij trachtte de reden zijner smart en van den algetneeneu af keer jegens hem te vernemen en vernam dat onder liefde de eerste oorzaak zijns ongeluks geweest was. Benedetto was van jongs af de eenige steun gé- weest voor een ziekelijke moeder en een ouden vader. Een klein stuk land, door den krachtigen arm des zoons bearbeid, was voldoende voor hun onderhoud, totdat er een jaar van misgewas en gebrek kwam, en het eene ongeluk het andere na zich sleepte. Zij waren niet in staat, om de belas ting te voldoende geregtsdienaren kwamen met honne handlangers in huis, om het weinige, dat het ongeluk hun nog had overgelaten, verbeurd te verklaren. Benedetto maakte van zijne herculische kracht gebruik en jaagde de verdrukkers, die den val zijner ouders wilden voltooijen, op de vlugt maar daarvoor trof hem de wraak van deD staat, die niets verschoont, noch de aanzienlijken, noch de geringeren, en twee jaar smachte hij in den ke?ker, naar ziel en lichaam gekweld voor zijne kinderlijke opoffering. Bij de opvolging van een nieuwen doge, werd er eene algemeene amnestie uitgevaardigd, hij verliet de gevangenis en vond zijn vader niet meer, wien de smart over zijn zoon gedood had; zijn moeder bedelde in de sfraten van "Venetië. Benedetto had nog eene kleine som te vorderen van de opbrengst van het huis, welke zijne moeder, volgens de voorschriften 'der wet, niet in ontvai gst had kuncen Demen; hiervoor Barsingerhorn. - 16 difo. Jan Wiers, j. ra. wonende te SchageD, en Antje Glas j. d. wonende te Bar singerhorn. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 13 April. Antje Konijn, kind van Cornelis Konijn en van zijn overledene echtgenoote Keeltje Hoogzaad oud 10 maanden. 15 dito. Cornelis Bakker, kind van Jan Bakker en van Grietje Rood oud 2 maanden. 15 dito. Jacob Pronk, kind van Jan Pronk en van Neeltje Schenk oud 5 jaren. 18 dito. Cornelis Overtoom, onge huwde zoon van wijlen Pieter Overtoom en van Trijntje Mos, oud 22 jaren wonende te Schagen. EAR5TEERISTEN. Schagen 13 April. Aangevoerd 2 Paarden f 60 a 100 Veulens f a G»sen f a 2 Stie ren 120 a 200 87 Geldekoeijen f 110 a 240 Kalf- koeijen f 120 a 200 Vaarsen f 90 a 130 Hcikke- lingen s 75 Nuchtere Kalveren f 4 a 12 Schapen f a vette difo f a Lammeren f a 840 Overhouders f 24 a 32 Bokken en Geiten f 1 a 6 Yarkena f 12 a 27 25 Biggen f 7 n 13 20 Konijnen t 0,10 0,75 20 Kippen f 0,50 a 0,90 Eenden f 0,75 a 1,50 Duiven f 0 a 25 Gans-Eijeren f a Zwanen f a Boter f 1,06 a 1 20 Kaas f 0,35 a 0.45 per kilo. Kip-eijeren f3', 00 a Eend-Eijeren f 8,80 a 3,90 per 100 stuk. Purmerende, 11 APRIL. Boter, f 135 a 140, Paarden, vette Kalveren f 80 a 100 ct per N. P., 102 Nuchtere Kalveren f 4 a 10 per stuk 45 vette Varkens 52 a 66 ets. per N. magere Varkens f 12 a 25, 247 Biggen f 7 a 10 1382 Schapen en Lammeren, Kip-eijercn f 3,10 a Eend—ijeren f 4,00 a Afhertentiën. Ondertrouwd: PIETEÜ BOS Burgerbrug (Zijpe) en ANTJE VAN DER OORD. en JAN JIMMINK Callantsoog (Zijpe) en GRIETJE VAN DER OORD. Schagen, 14 April 1876. 't\ 3 Ondertrouwd: en van Schagen. Barsingerhorn, 15 April 1876. kocht hij een gondel, en werd, door zijne ligchaams» krachts en ijver, een der beste gondeliers van den Rialto. Hetzij uit medelijden in zijn ongeluk, hetzij om eene andere reden, zeker is het, dat tusschen de schoone Teresina en den somheren gondelier eene geheime verstandhouding ontstond, welke bijna buiten hun medeweten was ontstaan, diep door hen gevoeld werd, en aan allen, behalve hun zeiven, onbekend bleef. Benedetto wist, dat er nevens al len, hij wie zijn ongi-luk afkeer en spot opwekte, iemand was, die met teeder medelijden op hein nederzag; en Teresina wist, dat deze ernstige en gestrenge inan, gevoelloos voor vijandschap, onregt en minachting van allen, die hem omgaven, eene onbeschrijfelijke zaligheid gevoelde ovsr de geringe en bijna onmerkbare bewijzen van deelntming, welke zij hem betoonde. Op zekeren dag raapte Benedetto al zijn moed bij elkander, trok zijn feest-kleederen aan en begaf zich stoutmoedig op weg naar het huis van Antonio Bacchiani, Teresina's vader met het voornemen, om hem vrijmoedig zijne genegenheid voor zijoe dochter te bekennen. Doch het oDgeluk vervolgde hem tot zelfs in het huis zijner geliefde: want zoodra hij voor Teresina verscheen, schrikte deze over het onverwachte bezoek en viel in onmagt, Signora Nicoletta eu haar echtgenoot meenden, dat het toeval harer dochter door de verschijning van zulk een gevreesden msn veroorzaakt was. Benedetto trachtte, de reden van zijn bezoek te verklaren maar zijne opgewondenheid maakte hem zoo ver ward, dat de oude gondelier en zijne vrouw hem

Schager Courant | 1876 | | pagina 2