18 IEL Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. AANGIFTE van VERHUIZING. Nummering van Huizen. Ao, 1876. 20ste Jaargang. No. 973 Wieden van Straten. Schutterij. Tol Darigl der belanghebbenden dient Turksche kwestie. SCIIAGE Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt me' een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Pbus per jaar 3.—. Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07j ADvr.BTgsnëN van een tot vijf regels f 0,75;. iedrre regel meerder /"0,15. Groote letters naar plaatsruimte. r Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te b:éu. rrm lk'kciit'lmakingcn. Riirgrünp.cster cn Wethouders van Schagen Brengen voor zooveel Doorlig-, met hel oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie hij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering de vol gende artikelen van het Poliliercgle- mcnl dezer gemeente, als: Art. II. Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen acht da gen behooren te worden kennis gegeven ter Secretarie der gemeente, op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werkboden daaronder be grepen, door het hoofd van dat gezin Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. Art. 12 Overtreding van het vorig artikel woi d t gestraft meteen boete van EEN GULPEN Schagen, den 2 Mei 1S76. B ordemeester en Wethouders yoorn. CL J. MULLEB De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter ken nis van het algemeen, dat de Baad heeft besloten, dat de ker mis in dt'ie gemeente, dit jaar zal plaats hebben, en invallen- op Zondag den 18en Junü a.s., des namiddags ten 4 uren, om te eindigen op Zondag den 25en daaraanvolgende. Schagen, den 9en Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris. DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op art- 6, van het politie reglement voor deze ge meente, Brengen ter openbare kennis, dat ieder gebruiker van een pand. huis, tuin of ander perceel verplicht is de straat voor en langs het perceel liggende behoorljjk schoon te honden van gras ruigte en vuilnis; wordende de gebruiker of bij ontstentenis de eigenaar aangemaand zorg te dragen, dat voor het aanstaande Linkster-feeat de straten gewried en schoongeveegd znllen zijn, Schagen, 9 Mei 1876. Burgemeester en IV ethouders voornoemd, G, J. MULLER. De Secretaris DENIJS. Burgeneester en Wethouders der gemeente Scha gen, roept mits deze op, alle zoodanige ingezete nen, die op den 1 Januarij 1876, hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden, benevens de zoo- danigen, die zich van buiienlandsch in deze Gemeente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der klasse van de schutteiij vallen, om zich tuvschen 15e Mei en le Junij aanstaande, ter Secretarie de zer gemeente voor de dienst der schutterij te doen inschrijven, zullende tot ontvaDgst van hun aangifte te dier plaatse speciaal worden gevaceerd dagelijks gedurende des voormiddags van 10 tot 12 ure Zon- en feestdagen uitgezonderd.) Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd, Mie Nederlanders, in het Rijk huD gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen, in het Rijk woon- achtig, welke hun voornemen om zich aldear te ve?tigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot Inschrijving in alle gevallen voor de Ingezetenen var, den hierboven bedoelden cu er<fom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbenden vermeenen tot de rijgestelden en uitgestotenen lot den Schutterlijken Dienst te behooren, dat zij, die bevonden zullen worden zich niet voor den 1c Junij 1876, teln-b ben doen inschrijven, door het Plaatselijk B stuur ambtshalve worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in een geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zonder loting zullen worden ingelijfd. En wordt overigens de ingezetenen aan gemaand oj) zich tijdig van een Geboorte-Extract te voorzien, en zich alzoo van hun juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de Inschrijving behoorlijk geschiede, en zij alzoo niet komen te vervallen in de straffe bij de Wet bepaald. Schagen den 9 Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd Q. J. MULLER. De Secretaris DENIJS. Hark t w c z t n. Burgemeester en Wethouders van Schagen, bren gen Ier kennis van belanghebbenden, da' wegens den invallenden Hemelvaartsdag, de wekelijkschc Ponderdagsche markt zal worden gehouden op Woensdag den 2lste Mei 1876. Schagen, den 16e Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voorn. G. J. MULLER, De Secretaris. DENIJS. Het Hoofd van Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schagen brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier voor de Belasting op het Personeel (No.6) dienstjaar lS75[76 op den 13 Mei 1876 door den Heer Provincialen Inspecteur in de Provincie Noord-Holland is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Gemeente ter invordering is ter hand gesteld. Ieder Ingezeten die daarbij belang heeft, wordt alzoo aangemaand om op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te voorkomen. Schagen den 6 Mei 1876. Zet Zfoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. J. MULLER. Burgemeester cu Wethouders van Schagen Herinneren bij deze de eigenaars van gebouwen in deze gemeente, aan de bepalingen in het Politie-regleinent welke voorschrijven 1. dat ieder gebouw moet zijn voor zien van een naar volgorde aanwijzend nummer. 2. dat nummer, met zwarte olieverf geschilderd, steeds ziglbaar moet zijn aan den openbaren weg. 3. bij bet oprigten van een nieuw gebouw, ter Secretarie opgave moet worden gevraagd, van het daarop te plaatsen nummer en daarvan moet zijn voorzien vóór het worde betrokken. Nalatigheid omtrent het vorenstaan de is strafbaar met boeten Tan DRIE tot ZES gulden. Schagen 16 Mei 1876. Burgemeester en M ethouders voorn. G. J. MULLER, De Secretaris DENIJS. Wij zien niet zonder vrees de verwikkelingen te gemoet, welke uit den verwarden toestand van het Turksche rijk waarschijnlijk in de naaste loekoms geboren zullen worden. Naar onze overtuiging i' van die verwarring niet alles te schuiven op reke ning van Turkijc's wanbestuur. Wij gelooven dat zelfs een verlicht gouvernement, steunende op het volk, en niet beheerscht door de kahalen van den harein, op bezwaren zou stuiten, die op een nood- lottigen en geheimzinnigen, van buiten komenden in vloed wijzen. Het staat hij ons niet vast dat een Turksche staat noodzakelijk een verwarde staat moet lijn en wij willen niet toegeven, dat liet Christen dom bij uitsluiting de gave zou bezitten o n re gelmaat en orde in ceue maatschappij le handha ven. //et komt op de wet en hare handhaving aan en deze gaan buiten het godsdienstig subjectief geloof om. Intusschen beijvert men zich niet zelden en onder de leiding van John Russell geschiedt du in Engeland veel om als stelling te prediken, dat dj Islam uit Europa verdrongen moet worden; dat de Halve Maan ecne schande is voor het kruis en Aat alle ellenden; waaraan hel schoone zuid oostelijk gedeelte van ons werelddeel onderworpen is, geweten moet worden aan den godsdienst der Turken. In Spanje heerscht het ware geloof, maar is dat Spar.je zoo ve> I gelukkiger? Nederland beschermt op Java den Islam als cene bezitting, cep heilig recht der Javanen, zou dit gi-en Christendom zijn? Maar dit alles geldt voor Turkije niet. Als de haat tusschen Amerikaan en Roodhuid wordt de verbilte- ring opgeichroefd tusschen Christen en Turk en eischt de geloovige schaar, die zich naar hein noemt, die in alle mrnscheu Gods kinderen erkende, de verdelging van den Turkschcn hond. Ili rdoor houdt men den innerlijken brand aan, die het Turksche rijk ver teert, de haat tusschen Christen en Turk en bereidt men een schrikkelijken godsdienst oorlog voor. Het j-mgste feit, dat in zijne gevolgen zoo groote af metingen dreigt te nemen, speelt ook weer op dit gebied. Een christen meisje is gedwongen geworden haar gelo >f te verzaken. Eeu opstand ontstaat. De haat en hartstocht ontbrandt. Het eerste bloed is gestort eu met angst wordt de toekomst verbeid. Is nu ieder gereed te gelooven dat dat Chris ten meisje een Christelijk geloof had, dat sij ver zaken kon Meent een ieder %ter goeder trouw dat een godsdienstig beginsel den Turk op dat zieltje begeerig heelt gemaakt en dat het Evangelie en Islam zijn, die hier tegenover elkander staanWij betwijfelen dit ten hoogste. Wij zoeken er niet zoo veel, maar wij zoeken er ook meer achter. Niet zoo veel, want wij tellen heel weinig den godsdienstzin aan beide Xanteu. Over het geheel is hel geloof thans eene vrij onverschillige zaak. Indien wij de waarde daarvan in geld voor een oogeublik mogen uitdrukken, rekenen wij dat de Turk niet veel geboden zou hebben als koopprijs voor de geloofsverandering van het meisje, even als wij ineenen dat de eisch van het meisje uiet hoog zou geweest zijn. Want wij ziju niet genegen zoo maar dadelijk in het eerste Turksche meisje het beste, eene geloofsheldin te herkennen en in den eersten, den besten Turk een ketterjager. Het gansche geval is in onze oogen niet meer dan een sterk gekleurd spectakelstuk. Maar, in de bedoeling zoeken wij meer. De toeleg is, aanblazing van godsdiensthaatontgren deling van de helsche driften, die altijd sluimeren in het menschelijk hart, maar zich het liefst aan hare banden ontscheuren bij godslasterlijkeu gods dienst ijver. Dan is het feest voor veiborgen wraak lust dan komen de bloedhonden onder de men- schen als heiligen en vrooinen op het tooneel, dan dient men God in de niet aangenomen offers van stroomend bloed en rookend menschen offer J Men mag tevreden zijn. Het doel is bereikt. Het fanatisme is gereed om uit te barsten. D: spanning is ten hoogste gestegen, en eeu wonder slechts kan het gevaar nog keeren. Gelijk wij reeds lieten doorschemeren zien wij

Schager Courant | 1876 | | pagina 1