Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 25 Ao. 1S76. 20stc Jaargang. IVo. 974 Hckcnflmakingcn. Nummering van Huizen. Oproeping Branilspuitclieiist. Patenten, Instructie bataillon. ecu zwart cn oen wit schaap ZONDER MERK Vader Cals. SIIAGEI COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt me' een bijvoegsel bevattende het jongste Schager nvirktberigt den volgenden avond 7er*onden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 8.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.0 7 J ADVRRTtwnëM van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan een rots te b'êti. liu rjreiimcsler cn AA et houders van Scbngcn Herinneren bij deze de eigenaars van gebouwen in deze gemeente, aan <|e bepalingen in bet Politie reglement welke voorschrijven 1. dat ieder gebouw moet zijn voor zien van een naar volgorde aanwijzend nummer. 2. dat nummer, met zwarte olieverf geschilderd, steeds zigtbaar moet zijn aan den openbaren weg. 3 bij bet opriglen van een nieuw gebouw, ter Secretarie opgave moet worden gevraagd, van bet daarop te plaatsen nummer en daarvan moet zijn voorzien vóór bet worde betrokken. Nalatigheid omtrent bet vorenstaan de is strafbaar met boelen van DB1E tot ZES gulden. Soliagen 16 Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voorn. J. MULLER, Dc Secretaris DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op art; 184 en volgende van bet poliliereglement voor deze gemeen te. BOEPEN OP Allen, die vermccneii regt te heb ben op ontslag van de bi andspuildieiist hetzij wegens tien bereikt hebbenden 1 eet tijd van 50 jaren, hetzij w egens lig- chaamsgebreken of eene zwakke ge zondheid, om binnen vijf dagen te re kenen van af 23 tot en met 27 dezer inaand, daarvan aangifte te doen ter plaatselijke Secretarie, onder inlevering van hunne onderscheidingsleekcnen. Zij welke de aangifte verzuimen, worden weder voor een jaar ingedeeld. Schagen 22 Mei 1876 Bu«*emecster en Wethouders voorn G. J MULLEB, De Secretaris DEMJS. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schagen brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier van het patenlregt, over het dienstjaar 1875(76 (4e kwartaal)op den 20 Mei j. 1. door den Heer Provincialen Inspecteur in de Provincie Noord-Holland is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Gemeente ter invordering is ter hand gesteld. Ieder Ingtzeten die daarbij belang heeft wordt alzoo aangemaand om op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te voorkomen. Schagen den 23 klei 1876. Het 2/ocfd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd G. J. MULLER. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ttr kennis van belanghebbenden dat de Patenten aangevraagd in de maanden 1'ebruatij Maart en April, dienstjaar IS75|76 (4e kwartaalj er plaatselijke Secretarie in persoon kunnen worden fgehaald, van af Woensdag tien 21e tot en met Zaterdag den 27e Mei dezes jaars des voormiddags van 9 tot 12 are. Schagen, den 23e Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voorn. G. J. MULLER, De Secretaris. DENIJS. De Burgemeester van Schagen Ontvangen hebbende eene ini*si*e van dpn Heer komniandant van het Instructie Bataillon, te Kampen, ten geleide eener circulaire betreff. nde de dienst- verbindtenis bij genoemd korps, met verzoek daaraan de noodige pub'iciteit Ie geven, brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden dat van den inhoud dier circulaire inzage kan worden genomen ter ge meente secretarie. Bestuurders der inrichtingen van onderwijs en opvoeding alhier, wordt, ovrreenkoinsiig het verzoek van Z. II. E. G., die kennismaking in het bijzonder aanbevolen. Schagen, den 23 Mei 1876. De Burgemeester voornoemd G. J. MULLER. POLITIE. GEVONDEN: op de markt te Schagen op Donderdag 18 Mei 187G Regthebbende gelieve zich Ier terugbekoming te vervoegen ter secretarie der gemeente Schagen. vr. Sommige schtijvers waren populair bij hun leven maar worden vergelen na hun dood, anderen waren in minachting zoolang zij le< fden, terwijl zij na hun dood standbeelden werden waardig gekeurd. Cats was populair, bij tijdgenoot en nageslacht. Als bewijs zijner populariteit bij de tijdgeuooten wil ik hier mededeelen, t nkele brokstukken uiteen merkwaardigen latijnschen brief, die de bekende amsterdamsche hoogleeraar Casper van Baarle op den 20 Januarij 1634 aan Cats schreef. Deze brief begint aldushoeveel werk«ik van uwe vereen maak weet ieder, die mij van nabij kent. Ik woon in eeu stad, welke roem draagt op verscheidene hoogdravende treurspel-dichters, maar wier stijl niet in den smaak van het publiek valt. Zij houden er meer van hun gehoor te verbazen en in verrukking te brengen dan het van natte te zijn. Zij treden op de wolken en zij zien met eenige minachting neder op de nederige vogeltjes, die langs de oppervlakte van het water zweven.* «Tegen hun voer ik uw voorbeeld dikwijls aan, gij toch weet op een voegzame wijze het aange name met het nattige te vereenigeu en hebt zoo veel duidelijkheid in uw voordregt en stijl, dat ieder, die u leest n aanstonds moet begrijpen. Gij kiest voor uwe gedichten zulke onderwerpen die den lezer vrolijker stemmen en beter maken. Op de wijze vsn Socrates laat gij de wijsbegeerte uit den hemel en de sterren dalen om haar in de huizen en huisgezinnen binnen te leiden en op geen anderen trant Leeft, naar ik meen, Her cules Gallicus gesproken, van wien wordt gezegd dat hij door zijn welbespraaktheid het volk als in kluisteren daar henen weet te leiden, waar hij goed vond volgens Aristoteles moet duidelijkheid van stijl als de eerste deugd vsn ieder schrijver beschouwd worden. «Gij schrijft zoo dat men u altijd kan begrijpen, uwe schriften zijn ons van nutte, overal en altijd, onder het volk, op de regtzaal, op het kanton-, in de bruidskatner, aan tafel voor ieder leeftijd wij«t gij op iets wat hoogachting, goed- of afkeu. ring waartlig is. Als men u in eetng huis voor. leest dan, komen inaniien, vrouwen, meisjes en kinderen te zamen. Uw schriften gelden voor precken en worden als het kostbaarste meubelstuk geschat. Om niet van anderen te spreken wil ik alleen op mijn eigen huis wijzen, waarin mijne vrouw, mijne verstandige en lieve vrouw, des avonds zoo zeer in uwe versen verdiept, dat zij telkens het bed en haar echtgenoot veigcet." Deze aanhalingen zu'- len voldoende zijn. De brief is uit verscheidene oogpunten zeer merkwaardig: tnen kan er uit zien dat van Baarle ondanks het verschil in godsdien- lige rigting bevriend bleef met Cals; van Ihiarle was ten wille van zijn remonslraiitsch geloof ontzet van zijne betrekking als hoogleeraar te Leiden, Cats had de vaders te Dordrecht een lofdicht toe gezongen. Het verschil van godsdienstige rigting, dat gelijk ik in een vorig ops'el heb aangetoond, een onoverkoombare klove tusschen Cats en Von del was geworden was zulks dan niet tusschen Cats en van Baarle. Ofschoon v.tn Baarle innig bevriend was met Hooft en altijd tegenover Vondel eene beschermende houding aannam, blijkt toch uit dezen brief, dat hij maar ten halve met hunne hoogdravende verseu was ingenomen, ja! wat tneer is, hij schijnt ze zoo wat, half onder de cathegorie van fraaije bombast te rangschikken, het lijdt toch geen twijfel, dat hij onder de Amsterdamsche treur speldichters in de eerste plaa's (looft en Vondel zal veistaan hebben. Was zij ons uit t van elders reeds genoeg bekend de impopulariteit der treurspeleiy van Hooft en Vondel zoude haast voldoende blij ken. Hunne verzen werden reeds toen door de groote hoop niet begrepen. Vele letterkundigen on zer dagen willen het moeijelijk verstaanbare van hun proza zoowel als hunne poëzie geschoven heb ben op de gebrekkige taalkeunis van de hedendaag- sche lezers, voor welke de taal onzer vaderen uit de 17e eeuw eene vreemde is geworden. Hier mede doet men echter, den lezers unregt. Vondel en Hooft schreven veelal hollandsch-latijn en dit maakte hen en bij tijdgenooien en bij nakomelingen somtijds onverstaanbaar. De schrijvers die zulks niet deden, het zij uit vrijen wil, als Cats, het zij uit onver mogen, als Jan Vos zijn dan ook nog zeer goed en gemakkelijk te begrijpen. Uit van Baarles brief kan men zien dat deze duidelijkheid van stijl Cats niet alleen bij het vo'k, maar ook bij de geleerden en ontwikkelden in aanzien bragt. Door deze dui delijkheid van stijl geeft hem de hoogste aanspra ken op de dankbaarheid van het nageslacht. Zonder Ca's zoude ouze letterkunde het eigentlijk gezegde volk ten eenmaal vreemd zijn gebleven. Cats was voor Nederland wat Gellert in de volgende eeuw voor Duitschland moest zijn. Beiden hebben de volkstaal tot eene schrijf en boekentaal gemaakt. In den door Gellert geschapen boekentaal von den iater Klopstock, Göihe, Wieland en Schiller, een middel om ook verhevene om poëtische denkbeelden onder het volk te breDgen. Voor ons vaderland is hei jammer geweest dat Hooft en Vondel niet na, maar gelijktijdig met Cats optraden daardoor moest ieder op zijn eigen hand een boe kentaal scheppen. Hierdoor miste onze letterkunde niet alleen de heilzame vruchten, die altijd uit eene goede verdeeling van den arbeid voortkomen, maar werd ook vande glas en helderheid evena rende taal des gemoedelijken raadpensionaris niet zoodanig nattig gebruik gemaakt als anders wel het geval zoude zijn geweest. Ware Cats meer gevolgd reeds in de 17e eeuw zoude de groote klove tus schen volkstaal en boekentaal zijn gedempt, en het is juist deze klove, die als een bloedende wonde in het ligchaatn onzer letterkunde eeuwen lang heeft gegaapt. Het was juist deze wonde, die aile kracb- tigen groei en bloei belemmerde. De hedendaagsche

Schager Courant | 1876 | | pagina 1