Brieven uit Utrecht. Gemengde berichten. bedillers van Cats moesten dan soms vel vat bedenken, eer zij den steen op hem wierpen moes ten zij toch vel eens vragen, vat ervan ons volk zoode zijn geworden indien het niet naast de on verteerbare kost der vrrlateniseerde dichters ook niet de burgerlijke roggepap uit Cats schriften had te eten gekregen. 1. Ofschoon nw geacht blad weinig lezers in onze provincie zal tellen, meent schrijver dezes uwe geachte ahonnd's geene ondienst te doen, van tijd lot tijd iets uit Utrecht te doen hooren. Men weet dat om en nabij de stad Utrecht vele Landbouwers wonen, die zich alleen met vetweiden, melken, kaas maken en melk verkoopen bezighouden, liet ver knopen van vet en mager hoornvee gaat steeds geregeld voort, en heeft met afwisselende prijzen plaats. De kaasfabriekatie gaat met goeden uitslag, en de melkverkoopers maken het soms erger, dan de bceren zelf, die de melk voor burgeis bestemd, zeer goed verdunnen. Maar enfin „elk iseeudiifin zijne nering," zeide eenmaal Simon Focke, en de man had gelijk ook, sant sla. I men de hedendaagsche wereld—geschiedenis aandachtig gade, zie, dan moet men bekennen, dal kool en bluf, twee voornamen mannen zijn, die op 't wereldlooneel een groole rol spelen. Wij willen dit eens nagaan, en in eenigc brie ven nader onderzoeken. Gelukkig wouen wij in 't raidden van ons dier baar land, en kunnen per spoor, alle. richtingen uit. Wij wonen in bet Centrum- maar of wij ook liet ceutrum der volmaakte beschouwing bezitten, zie dat zal schrijver, uiet bevestigen. De kerkelijke twisten en de schier babelsclie verwarring in het ehoe G<ul nau te bidden?» /ie «lat zullen wij nchterwegi laten— onze lens is vrij heid— eerbied voor anders denkenden— doch ver achting van huichelarij en schijnheiligheid.— Bij ons staat op den voorgrond— nc hoirenslaiid brengt het geluk— de welvaart eu de rijkdom aan, die in Nederland gevonden wordt.— Van den boeren stand leeft zoowel, onze beminde Koning als de nrmste bedelaar.— Van den boerenstand komt. de steeds gevulde schatkist. Zonder den boerenstand, zou die weelde, welke hier en daar, in meer dan ergen graad ten toon gespreid woidt, niet bestaan. Misschien, dat Vlaardingen, Kokhuizen en Delfs- liaven mij een haring zullen toezenden— maar ach ci lieve, wie eetuwen haring— uwe vijgen— uwe kastanjes— uw zoutevisch— en wie gebruikt uw kurk en uwe oranje appelen, die veelal voor echte si- na's appelen doorgaan. Wie anders dan de rijke heeren, die sieren op de gevulde buitels, verkregen door het zweet van den nijveren boer,- of die wieroken ou hooge traktementen, welke gul en overvloedig vloeien uit de schatkist.— Zonder onzen boerenstand, zoude die haring geen 1000 uieiiscliPii kunnen voeden.- En ja, onze koopvaardijschepen dan?— maar zeg eens, vriend— is liet U onbekend dat hoewel ons land, in de laatste tien jaar, tien maal zoo veel suiker verbruikt als vroeger- wij onze inlandsche suiker nog niet eens verbruiken. Die inleiding, boe beknopt ook, was meer dan noodig, om later tot het doel te koinen, waarop ik mijne lezers brengen wil.— Misschien dat ik de Heeren tegen mij inneem- heel best mogelijk maar ik ben schotvrij— en beken vol gaarne, dat ik liever met een hoer spreek dan met een heer handel.— Voor de kruistochten, was de boerenstand in minachting.— De boer werd gelijk gesteld aan een slaaf- een meer dan ondergeschikte. Langzamer hand zijn die tijden veranderd en zijn we nu aan een tijdstip gekomen, dat vrije landbouwers— hun eigeu waarde beginnen te gevoelen.— Zij hebben stem gekregen— en doen die hooren.— Hebben ze ongelijk- ueefidoch bij alles is overdrijving- en hiervoor moet de landbouwer zich wachten.— Dit zit niet in de kleeding- volstrekt niet— al draagt de boer een jas, naar den besten smaak- fijn van snee- en al gebruiken zijne dochters ook de aller prachtigste Modegids van de Heeren Ncordhoff en Smit uit Groningen- en laten baar kleed naar die schitterende modeplaten maken- geheel ingericht naar die juiste patronen, welke nimmer missen, en de beste beschrijving, zoo als geene ander mode journaal aangeven— dat mag wel een lieer of dame hinderen, maar kan lot geen verwijdering brengen. Hoe meer een boerenmeisje hare kleeding naar de beste mode maakt of laat maken— hoe meer haar schoonheidsgevoel ontwikkelt— hoe meer zij nuttig kan zijn voor haar gezin en voor de maatschappij.— Doch er zijn grenzen— en ieder landbouwer mo<t te werk gaan naar zijn inkomen— ieder naar zijn stand. Eu dat verschil is cp vele plaatsen in Utrecht recht zichtbaar.— Van daar, dat men bier heefi le. rijke (zeer ontwikkelde vrije en onafhankelijke boeren.) 2e. welgestelde (ook wel ontwikkelde, docb in spraak en werk gedrukte boerenlieden, (zeer afhankelijk.) 3e. arme (aan de lijband loopende slavende en zwoegende boeren, die eten, werken, slapen, en tnachienen zijn van anderen- in een woord, #wilsgedrukte lieden."- Zijn er ook, zoo bij U— m-sschien wel - Zie daar dan de heerlijke.taak der Dngdrukpprs, paa) en perk te stellni van alle misverstanden. Wat geeft een beer er om, of men redekavelt over het voor stel van den Herr Mocns alhier—of mn: twist over de schutters te Zaandam— hoe of dat hok er nit ziet in de Guien stad, waar die waardige schutters zaten te zuchten.- Wat nut heeft het, of.'ufTrcuw Jut, een clial om had ja of neen— een groen of een paars kleedje.— Dan is het beier te zeggen Madame Jut, ziel er als' een helleveeg uit— een gezicht als een Kalkoensche haan— niet doordrin gende ongen, waarin een wereld van de rechter moest mij eet s tot getuige nemen— ik zal de heiltenis van dat schepsel mij strak laten aanzien— met dal oog, vol verbeelding en eigen ik alben huilde ik zulks aan, otn tol voorbeeld le strekken, boe onze dagbladpers hun delen moest.— Laat ons zaken van nul behainieleu- zulkcn die het verstand en liet hart vormen— zul ken uie Hen mcnsch veredelen en tol menscli maken- dan zal liefde en eensgezindheid toenemen en de baud van broederzin en mui zal toenemen.— In de vnlgeude week, hopen wij hierop nader terug Ie komen, en onze drie klassen van land bouwers nader te beschouwen. Tusschen twee haakjes gezegd, II. II. Landbouwers, er is een prachtig werkje voor U verschenen.—Populair—Wetenschap, pelijk Bijblad van teres.— geheel aan den Land bouw gewijd.- 't Veischijnt bij den Heer M. Alberts te Gulpen— onder Hoofdredactie van de H. II. Marlet en Gorten— le Jaargang Af'. 1- 3. Later hierover meer— lol heden gegroet. W. 20 Mei 1876. T.T. P. v O. Doe belangrijk de handel in rripr.schpiiliaar is, blijkt o.s. uil dc opgaven omt rent de handrlshewe ging te Marseille, alwaar '5,000 kilogram haar uil de Levant, Klein Atië, Egypte,llindosian, China, Ita Iie en Spanje werd aangevoerd, in geheel Frank rijk stelt men de hoeveelheid verhandeld haar op 130,000 kilogram, //et verhandeld wordende haar is meestal van vrouwen lijken afkomstig. Naar En geland uit Amerika werd in 1875 voor een bedrag van f 751,000 aan chignonspruiken en derge lijke fabrikaten vat, valsch haar uitgevoerd. Oin aan de groote vraag' naar haar te voldoen, helpt ook de Patysche voddenraper een handje. Hij snuffelt in de papiertjes van de toilettafels der dames, het aanvcegsel der vloerkleeden enz. enz., om de uitge vallen en uitgetrokken haren, die achteloos worden weggeworpen, zorgvuldig saam te leezen en in den handel le brengen, sumiuarum haalt hij zoo heel wat menschenhaar bijeen en verdient daaraan een aardig duitje. Ken dezer filosofen is er door e*t. vrij hypothetische berekening toe gekomen, om de hoeveelheid haar, die op die wijz<- zoek raakt en zeker niet geheel teruggevonden wort op 50 kilogram 's jaars voor Parijs te stellen. Chicago genirt thans het voorregt twee Mnyors te bezitten' De een CoLin gehecht aan de leer; eens burgemeester altijd burgeinet sli r weet aan i en of andere wet eenc uitlegging te gtven vol gens welke zijn tijd nog niet verstreken zou zijn. Colvin evenwel staat wegens zijne omkoopbaarheid bij de bevlking in een zeer slecht blaadje, en dien tengevolge heeft men Thomas //oyne tot Mayor niet slecht gekozen maar ook geïnstalleerd. Dit is geschied in de raadsvergadering 1.1. Maandag gehouden en het curieuste van 'tgeval is dat Col vin in dien vergadering voorzitter was. Colvin heeft hierop eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij lloyne van ïragtsaanmatiging beschuldigt, doch deze stoort zich hier aan en doet als of er geen Colvin besta t; de pers en het grootste deel der bevolking steunen Hoyne. Voor de ambtenaren der stedelijke administratie heeft deze zaak de zonder lingste gevclg, want beide Mayors geven elk op eigen hand hunne bevelen. Een rcgtcrlijke uitspraak zal aan dit zotte geschil een einde moeten maken. Dr. Ritchie, le Edinbnrg, is een zeer geleerd en verstandig man, bijzonder in liet examineeren, doch onlangs trof bij een student aan, die het tegen heui volhouden kon. De studtnt werd gevraagd «rliebt gij de oe'e- uingen in de wiskunde 'bijgewoond!» «Ja,* was liet antwoord. Hoeveel kanten heeft een cirkel?» -Twee,# zei de student. »Vïelke zijn die?# Er outstond natuurlijk een groot gelach, leen de stu dent zeide: eten binnen— en een bui'enkaiit.# De docter vroeg daarop: »Hebt gij ook de klasse in de wijsbegeerte bijgewoond? z Ja was hel antwoord. »Wel gij hebt daar lezingen over verscb.lleude onderwerpen gehoord. Hebt gij er ooit een gehoord over oorzaken en gevolg?# Ja,» antwoordde de stu dent. »Gaat een gevolg ooit een oorzaak vooraf?# »Ja,« »Geef een voo beeld.* #Een man met een kruiwagen.# De docter ging zitten eu deed den student geene vragen meer. Als tegenwoordig een jongman i t lifr'a of de Yereenigde Staten trouwbelofte jegens een jöngedoehter doet, ma™r ze niet vervult, d.iagt de versmade bruid den trouweloozen minnaar voor de een of andere regtbank, en laat hem tot zooveel ponden of dollars schadeloosstelling verooideelen. Dat is modern practisch. In vroegere eeuwen wist men er nog wel wat op. Dat bewijst het gebeurde met Johitines Mryrr, van Mengen, hij Ereibnrg. Trouwens, de trouwbeloften van dezen persoon wa ren van min Ier onschuldige, handelingen vergezeld gegaan. De man had geanticipeerd op een toestand, welke volgen zon, als hij de belofte aan Barbara Pfisterin had gestand gedaan. Daar dit laatste niet gebeurde werd hij eenvoudig gedwongen Barbara te huwen. In het trouwboek der gemeente Mulheitn in Baden, slaat omtrent dit geval het volgende aaugeieekend»Den 6 Nov. 1737 is Johnnnes Meyer van Mengen, op bevel van zijn Allerdoor luchtige Hoogheid aih er, door den predi ant Zanden in den echt veibonden met Barbara Pfisterin. Daar de genoemde Meyer absoluut niet met Barbara wilde huwen, is hij door vier gewapenden in de kerk geleid en naar het altanr gesleept, waar zijn hand met geweld in die van Barbara Pfisterin is gelegd en daar hij aanhoudend neen zeide cn riep: //Ik wil liaur iiiel hebben,# hteli de heer predikant, krachtens magliging van zijn Allerdoorluchtigste Hoogheid ja» gezegd. De luipaard, die Inslstlehen Zatnrdag te Kiherfeld uit be mageiie-tent van VVeidauer was ontvlucht, is eindelijk ontdekt. Blijkens bericht nit liaan is de gprairlijke vluchteling 'in een aldaar nabijgelegen dorp in eene schuur gekropen. Of men Inm toen niet onder schot kon krijgen, dan wel of niemand het waagde hem le vervolgen, althans de Burgemeester Hitsch beeft terstond naarElber- feld getelegrafeerd, van waar de eigenaar onmjddelijk met een aantal personen, gewapend en r oorzien van vangstrikken, enz., op weg is gegaan, om te be droeven het dier dood of levend in handen te krijgen. Voor zoover men kan nagaan, scheen het gekwest te zijn. Te Reusicheui heeft hij den landbouwer VY. II. Koedam op den Breedendam aldaar, een 25jarig paard dezer dagen weder een veulen ge worpen; dat is het //negentiende» dat zij ter wereld gebragt heeft, daar zij in negentien achtereenvol gende jaren, elk jaar een veulengewo -pen heeft. Een hoogst eigenaardig gerucht doet op dezen oogenblik de ronde in Turkije, namentlijk het plot selings verdwijnen van den oudsten zoon van den sultan Abdul-Medschild, die volgens de ottoma- nische wet erfgenaam van den troon zou zijn. Men schrijft dit toe aan een vlugt, waartoe aanleiding gaven de slechte behandeling van de zijde des sul tans en de vrees voor vergiftiging. In den nacht van Zondag op Maandag wer den uit een kippenhok te Delfshaven tien eijeren gestoler en de kip die op zat vermoord. De Pro cureur-Generaal zal deze misdaad te quaüficepren hebben als diefstal bij nacht in een bewoond huis benevens moord, zijnde de moord gepleegd om den diefstal gemakkelijk te maken. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 16 tot en met 22 Mei 1876. GEBOREN17 Mei, Willem, zoon van Jan Kots en van Grietje Haring. 19 dito. Ilelena Maria, dochter van llerinauus Petrus Caarls en van Elisabelh Geertrnida Maria Micklinghoff. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN 15 Mei. Melis Spaans, oud ruim drie maanden, zoon van Nau Spaans en van Aaltje van Voorst. 16 dito. Jan Zwaag, ond 29 jaren en 7 maanden, echtgenoot van Grietje Berkhout. 17 dito. Klaas Boes, oud ruim 6 maanden, zóón van Kudolph Anton Boes en van Geertje Jes. 17 dito. Sitnon Jongejan, oud ruim drie maanden, zoon van Jacob Jongejan en van Aaltje Steen. 22 d:to. Maartje Berkhout, oud ruim 4 maanden, dochter van Dirk Berkhout en Comelia Wit. Burgerl. Stand der gemeente Barsingerhom Ingeschreven van 16 23 Mei 1876. GEBOREN: 16 Mei. Neeltje, dochter van Hun- drik W agetiuiaker en Agiua Undiena Johacna Zasburg. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: 21 Mei. Marinus van de Klooster jonkman, oud 27 jaren, en Johanna Pruimboom jcngedochter oud 28 jaren, beide wonende te Bar singerhom. 21 dito. Pieter Otsen, jonkman, oud 27 jaren, wonende te Winkel eu Maartje Wisse- keike, jongedochter^ oqd 27 jareu, wonende te Barsingerhom. OVERLEDEN: Geene. Burgerl. Stand der gemeente Haringcarspel Ingeschreven van 8 22 Mei 1876. GEBOREN: 6 Mei. Cornelis, zoon van V iggert Kok en Maartje Tesselaar. 10 dito. Dirk, zoon van Klaas Spaans eu Johanna van Duin. 16

Schager Courant | 1876 | | pagina 2