mmiiiTikiiEi Abr. SLOOS, Arivcrlcnticn. ZWEMSTEENEN; SCHERP RIVIERZAM) publick verkoopen Burgerlijke Stand der gemeente Schagen EARKTBERIGTEN. Marmeren Schoorsteenmantels plaafs hebber, dan ze no gebeuren. Ven is nu al druk bezig om te werven. Men zegt en 't zou een geluk zijn voor Neder land, dat de Ministers bun ontslag bobben aan gevraagd. Mij dunkt, onze Heemskerk zal wel blijde zijn, want die geeft alles aan eene partij weg- dat hij nu toch d»or die p»rrij zal geholpen worden. 't Janunrrste is, dat pensioen, dat die mann te krijgen, en waarvoor de boer zijn baatje moet uit trekken om al weder mrer belasting op te brengen.- l)e Koning, weet bet niet, maar hij moest mijn man nemen, om Minister te wezen. Ik wil U, heeren boeren, dit voor hem verze keren- dat hij even als Thorbecke arm zal ster ven— nimmer bedanken, welke wet de Kamer ook afjlemt en hoe die lleeren op bun poot spelen— bij zal immn zijn en blijven: Dood bedaard er volgens goed- streng en eerlijk regeren en weinig belasting laten betnlen. Doch Z. M. zal hein ook weder voorbij gaan, zooals altijd- 't is met hem, als 't spreekwoord zegtDe paarden die de haver verdienen, krijgen ze niet.- Doch genoeg- volgens geloofwaardige lieden, schijnt Z. M. het voornemen te hebben, den Helder en ook Schagen, met een bezoek te willen vereeren, bij gelegenheid dat Z. M. in September Amsterdam weder bezoekt, om Am- steemannen koor te hooren zingen, hel loflied *25 jarig bestaan.» Ja, *1 is alles maar oin de prc-t- en wil men de boeren pret doen maken, dan kun nen ze eerst gras maaien enz. enz.— zooals men bier Woensdag te Maarsen heeft gedaan- dat tamelijk moet bevallen zijn.— Dan wil men onze Prins van Oranje spoedig gehuwd hebben, met eenc freule Hoogendorp, zegt men, en dat wordt hier intar vol gehouden, of dat waar is, zie ik ben niet in die geheimen ingelijfd, m inr dit is zeker dat de Prins van Oranje een flinke vent is— iemand waar men respect voor moet hebben rond, oprecht- getrouw en eerlijk.— Die Z. H. van nabij kennen, roemen hem om zijne bekwaamheden, doorzicht en verstand. Hij veracht alle pluimstrijkerij- v! ijrrij is hem een gruwel-» en met alle stijven quelten kan hij zich niet vereenigen. Zonder door den bril van ande ren te zien, ziet bij door zijne eigene oogen.- Er reist hier een zekeren Broek »>f van den Broek, de man komt bij U uit dien striek vandaan, die hier op de dorpen komt om te precken, en keiken met inenschen trekt- o zoo vol- uren uit den omtrek komen zij, als karavanen aan.- Wat dat beteekc- nen moet ik weet het niet- en velen met mij staan er ook stil voor. liet schijnt dat 's mans ijver zich tot onze Provincie bepaalt, h De volgende week hoop ik, met den Meusch» te beginnen.- En nu zoude ik eindigen kunnen— doch ik bad U beloofd nog ren enkel woord te spreken over de Reken kundige werken van den Ilrer J. M. Notermans ie Gulpen- welke bij M. Alberts aldaar zijn uit- grgiven.— "t zijn acht deeltjes- die gezainentlijk een prachtig geheel vormen.— De veelzijdige studie welke de Heer N. van Europesclie talen gemaakt liei fi, en vooral in 't vak van Rekenkunde- hebben hem de stof gegeven, voor Nederland tc bewerken, vn hit r te doen zien, hoe de Eranschen- Engel- schen— Duitschers, Italianen, elk in bun land jekcr.fn,— Voor den koopman geven zijne werken bijzonderheden, die in geen ander werk voorko men— voor den Landman zaken van het grootste 1 e'nng, omtrent handel— veeteelt— houtgewas eu opbrengst der landvruclilen.- In ren woord, zoo zijne werken iu Nederland eenmaal bekend zij'i, zal uien geen ander meer verlangm- Delierdruk- ken van andere stukjes bewijzen sprekend, de booge waarde van zijn uitgebreid werk. In 't belang der uitgevers, zeg ikadverteer. W. 19 Junij 1876. P. v. O. Gemengde berichten. »In de jare 1603 wierde Schagen geprivili- geert bij haar Ed. Mogende, om te hebben ren vrve Paardenmarkt, die altijd moet gehouden worden op rleu 17 Junij. Aldus luidt eene aanleekening van Dirk Bnrger van Schoorel, in diens Chronyk vai, de gansche oude 1'eerlijkhcid van het Dorp Scha gen,» iu welks boekske de auteur daaromtrent op erna andere plaats nog zegt: »Ook heeft men daar eene sehoone paardenmarkt, van vette en ma gere paarden, met een grootc toevlcet van Men- schen uil hvt ganscbe Ncordeikwartier, dewijl dezelve door bet gelieeie Land vermaart en be kend is.» Bijna drie eeuwen zijn verloopen sinds het pri vilegie werd geschonken, en nog steeds handhaaft onze paardenmarkt schitterend haar ouden roem. Op die van Maandag 19 dezer zijn weder tal van paarden, waaronder sehoone exemplaren, aangevoerd terwijl, onder begunstiging van heerlijk zomerwe der, duizende bezoekersdank zij »de spoor» thans ook uit audere streken dau rbet Noorder. kwartier» onze koffijhuizen, danslokalen, straten en marktveld vullen. De kermis, waarvan de paardenmarkt als 't ware de introductie is, munt uit door veelheid en vef- scbei lenlitid. Ecu groot gedeelte der Hooge- en Lvgezijde, benevens de gcheele oostzijde van het Marktplein, is bezet met kramen, die elk vwat wils» bieden. Dau hebben we, om van bet mindeie tot bet meerdere te komen, onze goede oude ken nissen Judels en Bouwmeester, verder Coppejans met eene rpsrade'ent,» vrij goede mosirk en ren progra-nma, dal taalkundige raadsels bevat; wijders Uobbelaa', met een keurig panorama; Xhafltire, met een heuscbcn teus en dito dwerg, benevens eene teut met spiegels, waarin het gelaat de won. derlijkste proportien aanneemt; vervolgens eene velec- triseerende dame;» tot geruststelling van andere dames diene echter, dal zij 't meer op de spieren dan op de harten der bezoekers gemout heeft; en eindelijk een prachtige caroussel, de afgod der kinderen, doch een straf voor in de nabijheid wo. nende ouderen van dagen, zanwege de eeuwigdu rende draaiorgel-muzirk. Doch voor laatstgenoemde beproeving zal ons vergoeding worden geschonken door concerten en matiné's, te geven door de kapel der lleldersche Schutterij, het orchest van Judels, de muzikale ar- tisten van Coppejans en Schagens harmoniekapel. Naar men verneemt zal de heer van Gorkum predikant te Amsterdam den 25 Junij 's morgens ten 10 ure in.de mennonieten kerk te Wieringer- waard optreden Men schrijft ons Winkel Wij hebben gemeend, uithoofde van buiten- landsche betrekkingen eenige dagen te moeten wach ten met de uiededeeling van bet overlijdeu van den H. E. G. H. Heer R. C. Sloos, in leven ge pensioneerd kapitein ter zee alhier. Nu meenen wij echter dit niet onvermeld te mogen laten, en den overledene de verschuldigde eer niet te mogen onthouden, door te verklaren dat niet alleen het vaderland in hem een burger verliest die er weleer zijn b°s(e krachten aan gewijd heeft, maar ook dc gemeente een ingezeten die baar in menig opzicht tot zegen was. Na vele jaren achtereen doorgebricht te hebben in den moeielijkeu Zeedienst en daarin een eervolle loophaan afgelegd te hebben, nam hij voor ongeveer iwaalf jaren zijn ontslag en bracht de welverdiende rust door iti 't stille dorpsleven, maar vond daar weldra een werkkring waaraan bij zich met liefde toewijdde, waarin hij velerlei nut stichtte. Bepaal delijk beoogde hij de zedelijke en godsdienstige ontwikkeling der gemeente en onderscheidde zich door zijn werkzaamheid in kerkelijke en maatschap pclijke aangelegenheden. Als ouderling der Herv. Gemeente eu lid van het Classicaal bestuur van Alkmaar was hij een waar voorstander van de geestelijke belangen, als president kerkvoogd voerde hij op voortreffelijke wijze de administratie der stoffelijke; terwijl hij mede de ijverig werkzame voorstander was vau de afdeeling Schoolverbond. Al deze betrekkingen nam hij waar met voorbeeldige naauwgezethcid, doch zonder ooit zijn eigen eer te zoeken. Veeleer on derscheidde hij zich door een stillen nederigen zin. Wij ineeneu dan ook n;et in zijn geest te han delen wanneer wij hier met veel woorden zijn lof vermelden, maar mogen hem toch de eer niet onthouden die hem rechtmatig totkomt. Hij ontsliep in den morgen van den 2'ste Mei tot diepe smait van zijn betrekkingen en vrienden, en van veleu wier stille weldoener hij was. Zijn gemis wordt levendig gevoeld, zijn aandenken zal langen lijd iu eere blijven. Hel Miuisterie Heemskerk heeft zijn ontslag gevraagd. Ingeschreven van 13 tot en roet 19 Junij 1876. GEBOREN 18 Junij. Johannes, zooa van An- ibonie van Nuland en van Cornelia Mekken. 18 dito. Jan Cornelis, zoon van Pieter Meurs en van Trijntje Slof. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN Pieter kossen, oud 15 jaren 7 maanden zoon van Tan.is Kosscu te Schageu en van Neelije Vos overleden. Schagen. 15 Junij, Aangevoerd Paarden a Veulen fa 2 Ossen f Stieren fa 30 Geldekoeijen 450 a 310. 12 Kalfkoeijen f 130 a 225. 6 Vaarsen f 90 a 140. Hokkelingeu, a 12 Nuchte re Kalveren f 13 a 22. Ramir.en f a 31 Schapan, f 19 a 30. 17b Vette Schapen. 30 a 34 1850 Lammerei. f 6 a 17. Ovrrliouders a 8 Bokken en Geiten f 1 a 10. 30 Magere Varkens f 15 a 23. Vette Varkens a 50 Biggen f 10 a 13. Konijnen f a Kippen f a Eenden fa Duiven f a Gans—eijeren f a Zwanen f a 500 KG, Boter, f 1,26 a 140. 60 Kaas KG. tO a 50. 7000 Kip-Eijcren 3-,00 a 3,50. 3000 Fenden-Fijercn 3,50 a 3,50 per 100 stnks. Alkmaar 17 Juni. Aangevoert 7 Paarden f 85 a 303, 26 Koeijen f 175 a 240, 38 nuclit. Kalveren f7 a 24, 311 Schapen f 21 a 42, 2S0 Lamme ren f 7 a 16, 13 geiten f 4 a 9, 171 magere Varkensf 15 a 28, 205 biggen f .3 a 16 Buter per kop 87 j a 95 ct. Purmerende 20 Junij. Kaas. aangevoerd 351 stapels, prijs miJdelb. ilooi f 28kleine Gras- f 24s 34 hoogste prijs f Boter f 130 a 140- per kg. Eieren kip f3,50 a 3,50 Eenden-f 3,50 per 100 stuks. Vette kalveren f—.70 a 90.— per kilo. nuchte kal veren f 8.-a 26.— per stuk, vette Varkens 54 a 66 ct. per kilo. mage dito. f 13.-a 24.- per stuk Big gen f 8.- a 12.-. Londen 15 Junij. Aangevoerd 1100 Runderen 6,4, 10000 Schapen en Latum. 7,4. 700 Kal veren 6.6. Es wird zur allgemeinen kenntnisz gebraclif, dasz lo der Kaufmann Johann' Hermann Dietrich Stöve wohnhaft zu Dirkshorn, Nordholland, jetzt zu Andorf Solui des verstnrbtnenen Schuhmachen Johann Hermann Stöve und dessen verstorbener Ehefrau Margarethe Adelheid geboren Weijmann zu Andorf. 2. Und die Catharine Marie F.'sabein Schub ma- cher wohghaft zu Herbergen, KI. Menslage, Tochter des verstorbenen Grundbesitzer Gcrhard Wilhelm Schuhmacher, und dessen verstorbenen Ehefrau Ca tharine Marie Elsabein geb. Bruns zu Heibergen die Ehe uiit ein ander eingehen wollen. Dein unterzeichneten Standesbeainbten ist ein Hindernisz dieser Ehe nicht bekannt. Etwaige auf Ehehindernisse sicli stiitzendc Einspracheu sind beidera unternzeichneten Standesbeambte anzu- bringen. Die Bekanntmacliung des Aufgebots hal in den Gemeinden Andorf, Herbergen und im Schager Courant (Nordholland] zu gestlichen. Mierup, am 14ten Juni 1876. der Standesbeambte. 1063 H. WIEUPER. Ik heb na in voorraad de door mij, iu navol ging der duitsche zelf vervaardigde deze steenen zijn gemaakt van een vulkanisch pro duct, namelijk puimsteen met hydraulische kalk, zij worden in de lucht vaster, en hebben de voor- deelige eigenschap, dat zij voor binnenmuren uitmuntend geschikt zijn om liunne lichtheid en droogheidhet behangselpapier kan daarop direct worden geplakt, zonder linnen te gebruiken, zijn in afmeting 9 maal 15 maal 30 centimeters, dus werken zeer voordeelig en spoedig. Voorts In b ik een sedert lang gevraagd, doch alhier niet te verkrijgen artikel, nu steeds in voorraad n. I. bij hel steeds toenemend gebruik van portland- cement bijna onmisbaar, daar men van dit zand de dubbele hoeveelheid van gewoou duinzand kan ge bruiken en dan nog veel beter werk zal hebben. Eene aanzienlijke bezending 1052 ben ik wachtende. Alkmaar, 11 Juni 1876. W. F. STOEL. notaris te Winkel, zal op WOENSDAG 5 JULIJ 1876 des morgens 11 uur, ten huize van de we duwe C. HOPMAN, bij de Stolper Vlotbrug iu de gemeente Zijpe Een bruin paard met veulen, 4 melk- koeijen, 4 mestkalveren, 36 schapen, 1 Ram en 17 lammeren. Voorts Boeren en Bouwgereedschappen, bene vens Huisraad en Inboedel. Na afloop van deze verkooping, verpachting van het GRASGEWAS en verhuring van liet NAGRAS der landereijen tot dm boedel van wijlen C. HOP- M ANbeboorende. 1058 Breeder bij billetten omschreven.

Schager Courant | 1876 | | pagina 2