Gemengde berichten. Burgerl. Stand der gemeente Barsingerhorn Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Bij vonnis van het Kantongerecht te Schagen van deu 13den julij 1876 zijn veroordeeld de navolgende personen cn instellingen, Utrecht, dat aich uitgeeft voor het brandpunt der verlichting en beschaving, Utrecht dat zich zoo vroom en heilig «ril voordoen, dat Utrecht, moest een massa van die spellen het staan op de kermis verbieden, omdat het onzedig, onheilig en zondig is.- Wat heeft Üuecht een spel noodig, waar Mevrouw van der Konwen en een Jat ten toon -gespreid worden, wat een spel, waarin het innerlijke van den raensch zichtbaar is.- Hel is niets anders, dan om bespotting bij onervaren knapen cn jongens op te wekken.— De kermis te Utrecht had finaal niets aanlokkelijks. Alleen de winkels der burgers, hier en drar gaven iets merk waardigs, iets zonderlings, ja iets schoons. Muntte de.goud en zilver winkel der bekende firma van Kempen en Zn. te Voorschoten uit, in fijnheid eu smaak, de gerenomeerde als in Nederland niet minder bekende firma der Utrechtsche zilverfabriek vertegenwoordigd op de Lijnmarkt, bij den Heer Begeer, verlustigde menig oog, en bood tallooze nieuwsgierigen met geopende monden en oogen strak te staren, naar de kunstvoortbrengselen, welke aldaar ter bezichtiging gesteld waren.- 't Is jammer voor ons land, daar wij zulke bekwame goudsmeden hebben, dat hier nog zooveel aanvoer is uit Parijs en Berlijn.- Wezen!lijk wij behoeven niet meer naar den vreemde, om iets schoons of prachtigs te zoeken, 't Geen ik van de kermis moet ver achten, moet ik prijzen in de winkels. De een wilde schitteren boven den ander.- Of de menschen allen goede zaken hebben gemaakt, zoude ik zeer betwijfelen, want met die Studenten feesten is er veel verslonden.— Toch was de alom bekende winkel vUtrecbtsche theerandjes, van deu Heer Bennes zoo vol, dat men schier niet geholpen kon worden, 't Was hier geen marktgescheeuw, maar goede waar prijst zich zelf, en allen die de Maria- plaats opkwamen, konden niet weggaan, zonder liet Roode hert eerst bezocht te hebben.- Men heeft het ons kwalijk genomen, en zoo ik hoor, ook de Heer Rennes zelf, dat wij stoot weg durven beweren, dat hij in onze verachting zoude deelen zoo hij in zijne prachtige kistjes, die in bladtin zijne fijne en geurige theerandjes bevatten, ook bons ging leggen, wij durven stouter spreken, al neemt gij ons dit kwalijk- mijn Heer Rennes, wij hebben gezegd, waarheid spreken, zal onzj leus zijn, //De theerandjes op de ivlariaplaats in het Roode hert, zijn de echte, de zuiverste, de meest smake lijke en blijven het best bewaard, zij kunnen alle concurentie doorstaan, want enkele te Utrecht heb ben zelf getuigd, dat zij ze zoo niet kunnen fabri. ceren, maar ««1 zijn ze nu nog zoo goed, al heeft do Kroonprins van Pruisen er nu nog zooveel be steld, al gebruikt Prinses Marianne der Neder landen ze alle dagen uit uw fabriek, en al trakteert men Prins Alexandcr er zeer op, toch zou ik de menschen roet mond en pen, afraden uw fahrukaai te nemen, zoo ook gij het begeerlijke lokaas daar aan verbond geld te winnen.- Doch als fatsoenlijk poorter der stad Utrecht, en zoo ver mij bekend is, heeft nog geen Utrechtenaar bons uitgeschreven geloof ik niet, dat gij uw zuiver fabriekaat alzoo y.ult willen verkwauselen of verronselen zoo al* men in den Haag, geld ziet te slaan, van de goe gemeente om 10,UU0 kistjes sigaren te plaatsen waarin f 5000 zijn gestoken. Ongelukkig Nederland, dat reeds U zoo hat verschalken, ge begrijpt toch wel dat die f 5000 den koopman geeu schade doen, maar wel voordeel afwerpen.- Zoo ook wil men in den I'aag gelden verkrijgen, voor zekeren Pauw, die in luchtballen op uwe duiten aast, en nu hij ongelukkig er mede. is geweest, wil men nog uwe dubbeltjes inzame len.- Dan is er Nederlanders wat beters te geven. Zoo slaat er in Utiecht, een Bijbeltent »1ot heil des volks, zie die geeft ons stof tot nadenken. Ik heb altijd gemeend, dat deze kraam geholpen weid, door liefd< giften van edeldenkenden.— Ik heb Uiij altijd, van van Lindenbout zulke edele en grootsche zaken voorgespiegeld, maar helaas! ik heb mij zeer bedrogen. Die twee menschen, die daarin stonden, werken door hel geloof in God, doch moeten alles zelf bekostigt n. Wel hebben zij met veel moeite in Utrecht, eeni. e hulp ontvangen doch die is al zeer gering, want van al de j>red:- kanten in Utrecht, was er slechts één die f 2 50 het ft gegeven, en om anderen zijn naam niet durfde plaatsen op de intoekeulijsf. Zie trouwe landlieden en arbeiders, zoo wordt gij bedrogen, zoo wordt U alles vrijs gemaakt, doe toch uwe oogen open, en ontwaakt.— De tegen, woordige tijdgeest bij de meeste predikanten, en kele uitgezonderd, is u lasten op te leggen zwaar om te diagen, doch zij raken die uiet eens met hur.ne toppen der vingers aan.— Hun behagen alleen is: geld! geld! geld! en nog eens geld. Ge moet ze koopen met melk, boter, vleesch en eijeren èn ve 1 geld.- Ach ontwaakt- wordt wakker, en het zal bet'r gaan in Nederland.- Is het niet treurig gesteld in ons land, hier hebt gij drank en on matigheid, daar hebt ge zelfmoord en twist en tweedracht, da5r weder gaau de deuren der g?var.- gei is en van het krankzinnigen gesticht telkens ojen, cm zijn slachtoffer aan te grijpen, en wie is daarvan de schulJ, ja helaas het zijn onze herders en leeraars, niemand anders want xij prediken eene leer, die niet van Christus is, maar hebben eene eigene, winstgevende en staatkundige leer; zoolang onze leeraars, niet belet worden, zich met politiek te mogen bemoeien, zoolang zal het verkeerd loopen, zij zijn de twiststookers, zij beroeren een dorp, een gemeente.- Wilt ge bewijzen, ik kan er U een menigte geven.- Ik zou U honderd bewijzen en voorbeelden kunnen geven, maar waartoe noodig, die niet hooren wil, moet dan maar voelen.- Al dat losbandige, al dat gemeene en dat liederlijke, zult gij niet vinden, daar, waar een gematigd braaf en deugdzaam herder woont, wiens lust het is, ■net de schapen te wandelen in vrede en eensge zindheid.— Die werkt niet op het verkrijgen van schatten, maar die zoekt de schatten des Eeuwigen Levens. Als van Dijk te Dortinchem, dat ook leert, zie dan zal zijne inrichting bloeien en een zegen voor Ne derland worden. Want Heer van Dijk, onze boeren beginnen het ook in te zien, dat de predikanten, hun villersbazen zijn geworden, die niet meer te vreden zijn, zoo als vroeger, met een varkenskluif je en wat worst, neen! zij verlangen ineer, hoe meer hoe liever. De boeren, zijn ook mtnschen geworden, en weten bij ondervinding, zoo als zeker predikant op 't eiland T. die zijne gebedelde hammen aan een spekslager te Rotterdam verkocht, dat hammen geld waardig zijn. Die predikantkreeg onlangs een brief aan den lieer Spekslager te S. Kluchtig niet waar, en toch is het waarheid. Daardoor juist wordt met de godsdienst zoo gespot, daarom juist is de godsdienst bij meer verlichten aiet meer iu tel, omdat er een handelzaak van gemaakt wordt. Ik eer de godsdienst, ik stel die op prijs, maar ik betreur het, dat onze Hervormde godsdienst zoo achteruit holt; er is geen eendracht meer, dé klove is reeds te ver, en wat zal het einde zijn, ontzettend. Edele landlieden, staat daarom pal, gij maakt de kern uit van ons Nederland. Onze Koning rekent op boeren en arbeiders, die zijn altijd getrouw geweest, beschaam die hoop niet, en daar waar gij, die ont zettende Perzische plagen mnogl zien, gaat die te keer met hart en ziel. God wil voor geen geld aan gebeden worden. God wil, geef uwe helders en leer aars het noodige om te kunnen leven in hun stand, maar maakt hen niet verwijfJ noch zwak: Salomon zegt zelf: Het geschenk bederft het hart des recht vaardigen. Over onze Bijbeltent nader, want weet dat ik, mee{ dan een uur, legen het volk daar heb gespro ken, en met luide stein riep, ontwaakt, en zie naar Hoven, die zal helpen en kracht geven, zoo gij slechts om hulpe vraagt. Hij verlangt eene zuivere en op rechte godsdienst. Uw Dw. D. W. 24 Julij 1876. P. v. O. iNgKZONDKN. Gepasseerden Maandag, des middags tusschen 1 en 3 ure, brandde, de 2 d 3 jaar geleden door G. Hoekei nieuw gebouwde boerewon;ng, thans nog door lietn bewoond, tot den grond toe af. De oorzaak is niet bekend. Eenige der voornaamste hoofdonderwijzers in Helgie hebben het voornemen opgevat om eene Ver eetiiging op te richten, welke niet minder dan 30 en ook niet meer dan 50 leden zal mogen tellen met hel doel oin jaarlijks in de Seplembervacantie een uitstap te doen naar Nederlaud, naar den Rhijti, naar Parijs, naar Londen of naar andere merkwaar ilige plaatsen, en alsdan de voornaamste inrichtingen van onderwijs te leeren kennen. Men verwacht veel goeds van het schoolbezoek iu het buitenland. Donderdag wetd op de Markt te Sittard de vrouw van M. P.ouin, handelaar te Nieuwenhagen, toen zij haren hond Lij het spannen voor een kar* reije mishandelde, door dezen aangevallen en ernstig in haar rechterarm gebeten, dat moesten de houden in dat geval, meer doen. Te rekenen van 1 Augustus zullen naam— of zoogenaamde visiie-kaartjrs wedy op den voet van gedrukte stukken tcr verzending met de post wol- den toegelaten. Van dien datum af wordt tevens het verhoogde port niet meer toegepast op de aan betaling van port onderworpen dienstbrieveu, van departementen en collegien var, openbare autoriteiten afkomstig, indien zij voor hun ter post bezorging op het adres zijn voorzien van de aanwijzing, over eenkomstig den daaromtrent door den Minister van Finantiën Ie geven voorschriften, waaruit blijkt dat zij dienstaangelegenheden betreffen. In Sziget, een dorpje in Moravië, zond een landbouwer een jongen van 15 jaar met een koe naar het land. De knaap wond het aau de horens der koe bevestigde touw verscheiden malen om zijn linkerhand en ging op weg, vroolijk uitroepende: nu zullen we om het hardst loopen." Daartoe zou hij dan ook weldra de gelegenheid hebben, daar de koe tengevolge van een zweepslag dien zij van een voerman ontving het op een loopen zette. De wak kere knaap hield het dier flink bij, ook toen de koe, door een blaffende bond vervolgd, nog sneller begon te draven. Ongelukkig was echter de weg onlangs bepuind, de kantige steenen verwondden zijn bloote voeten; eindelijk viel hij en werd, daar het hem onmogelijk was weer op te staan, een eind door de koe meegesleept, tot het dier eindelijk aan den raad van een sloot Heef staan Spoedig kwam er hulp opdagen, maar de armen jongen had zoo zware verwondingen opgedaan, dat hij niet inesr tot bewustzijn kwam en weldra overleed. Pe sprinkhanenplaag nadert Berlijn. Sedert een paar dagen beweegt zich op den HerlijnAt/halt- spoorweg een onafzienbare rij wandelende sprink hanen. De treinen hebben moeite vooruit te komen. Omdat de ratls glad worden door de verpletterde dieren. Op de velden van de Berlijn—t larlottenbur. ger bouw vereei.iging is een onnoemelijk aantal de zen vraatzuchtige dieren nog in de ontwikkelingspe riode. Als zij vleugels krijgen vallen ze op de om liggende velden, waar ze onberekenbare schade aan richten. Men heeft nu een greppel om het terrein gegraven, over het veld petroleum gegoten en deze in brand gesteken; zoo hoopt men het gevaarlijk ongedierte te verdelgen. De Rijksveldwachter Weideman, te St. Oe. derode, is in de noodzakelijkheid geweest ter zelf verdediging op een mensch te schieten, Hij had een man opgemerkt, die bezig was uit eene weide hooi in zakken te laden, en daar hem dit verdacht voorkwam, wilde hij de zaak verder onderzoeken. De persoon had blijkbaar geen gerust geweten, want toen de veldwachter naderde, zette hij het op een loopen. Spoedig was hij ingehaald, wist echter onder eenig voorwendsel weer te ontkomen, en toen hij wederom zou ingehaald worden, trok hij' een mes, waarmede hij dreigend op den veldwachter afkwam. Deze waarschuwde dat hij schieten zou, doch daar de waarschuwing niet baatte, loste hij werkelijk een revolverschot en trof den ander, die later bleek een berucht persoon te zijn, in den schouder. De dief is in hechtenis genomen. Ingeschreven in 18 24 Julij 1875. GEBOREN 18 Julij, Jantje, dochter van Reijer Spaans en van Maartje de Boer, 18 dito. Maartje dochter van Pieter Keetman en van Dieuwertje Water drinker.21 dito. Maria, dochter van Pieter Boogaard en van Trijntje Vink. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN Geene. Ingeschreven van 18 tot 2 4 Juli 1876. GEBOREN 16 Juli Anna dochter van Jan Corne- lis de Vries en van Comelia Roggeveen. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 19 Juli Jansje Bruijn oud 51 Jaren 8 maanden weduwe van Gornelis Langerijs. 20 Juli Arie Schouten eu 22 Juli Hendria Schou ten zoon en dochter van Jan Schouten en Trijntje Krans. 23 dito Cornelis de Moei arbeider oud bijna 55 Jaren ongehuwde zoon van wijlen Sijvert de Moei en Trijntje van der Poel. 1. M. H. echtgenoote van C. d P. te Schagen terzake van het in eene sloot van het aan haar toebehoorei.de land te Schagen te hebben gehad in een dam, eeu in geheel verwaarloosden toestand verkeerende pomp van mindere afmeting dan 28 centimeters: ontslagen van rechtsvervolging. 2. P. L. Sz. arbeider te Barsingerhorn terzake van zich te hebben bevonden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg te Col- hom en zulks bij herhalingtot betaling eener geldboete van f 6.— subsidiair 2 dagen gevangenis straf. 3. C. S. koopman te Barsingerhorn, terzake van bet als geleider zittende rijden in een hondenkar onder Schagen, tot betaling eener geldboete van f3. subsidiair 1 dag gev. ngeni-straf. 4. W. K. landbouwer te Winkel teizake van het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staande gronden tot betaling eener geldboete van f 3.- subsidiair 1 dag gevangenisstraf. 5. A. V. landman te Schagen, terzake van het als voerman op buitengewoue wijze hard rijden op de marktplaats te Schagen, tot betaling eener geld boete van f 3.— subsidiair 1 dag gevangenisstraf. 6. J. W. arbeider te Callantsoog, teizake van het zoekeu en rapeu van kievitseijeren zonder schrif telijke vergunning van den eigenaar van den grond tot betaliug eener geldboete van f 10- subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. 7. H. K. landman te Nieuwe Niedorp, terzake van het laten losloopen van een hem toebehoorende hond te Nieuwe Niedorp tot beta'iDg eeuer geld boete v?n f 1.- subsidiair 1 dag gevangenisstraf.

Schager Courant | 1876 | | pagina 2