BOMBERBAE 21 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Gemengde berichten. Ao, 1876. 20sle Jaargang. No. 991 SCHAKER (((IISWT Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigt, den volgenden avond verzonden, aan hen die zulks verlangen, llrieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 3.Franco per post f 3.CO, Afzonderlijke nummers f 0.07J ADVZRTKNTiës van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /"0,15. Groote letters naar plaatsruimte. aar volksheil zonder deugd te arbeid aan een rots te biên. di ngcn Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. POLITIE. Gevonden. F.eu zwart MOIREE BOEZELAAR. 11e eigenaresse kan zich ter terugbekoming aan melden ter Secretarie van Schagen. nckcnrimakingcn. De Burgemeester van Schagen br.-ngt ter kennis van de ingezetenen, dat door. hem van den Heer Commissaris des konings in deze provincie bij diens missive van den 5e dezer no. 53 en 72 8040 le Afd. is ontvangen eene, door den Minister van Pinnenlandsche 7.aken aan ZExell. toegezonden be schrijving met trekening van den colorado kever, die in Amerika zulke groote verwoestingen in de aard appelenvelden heeft te weeg gcbragt; dat bedoelde beschrijving en teekening door hem ter gemeente secretarie zijn gedeponeerd, alwaar daarvan door een ieder kennis en inzage kan worden genomen. Schagen, 12 September 1876. De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. Burgemeester pn Wethouders der gemeente Scha- g«n; Brengen naar aanleiding van art. 203, alinea 3 der Wet van 29 Junij 1851, [staatsblad No. 85] ter openbare kennis, dat de Begrooting der plaat selijkc inkomsten en uitgaven voor 1877, zoo als zij aan den Raad der gemeente is aangeboden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat een ieder daarvan, tegen be taling der kosten, een rfschrift zal kunnen bekomen. Schagen, 18 September 1876. Burgemeester en W ethoudexs voornoemd, G. J. MULLER, De fung. Secretaris, C. de PATER Senior. De Burgemeester van Schagen, brengt ter vol doening van eene\ ontvangene aanschrijving van den Heer Commissaris des konings in deze provincie, ter kennis van belanghebbenden, dat in de staats courant no. 208, van 3 en 4 September 11. eene kennisgeving voorkomt van den llt-er Minister van Binnenlandsche Zaken, inhoudende, dat in November of December a. s. voor de laatste maal ge legenheid zal gegeven worden, tot het afleggen van het examen, bedoeld in art. 16 der Met van 8 Julij 1874, [Staatsblad 98], tot regeling »an de uitoefening der Veeartsenijkunst, gewijzigd bij de wet van 4 April 1875, [Staatsbl. No. 37], met vermelding waar en binnen welken termijn zij zich moeten aanmelden en welk bewijs daarbij moet worden overge'egd. Schagen den 19 September 1876. De Burgemeester voornoemd. G. J. MULLER. INKWARTIERING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen breneen ter kennis van de Ingezetenen dat de lijst betrekkelijk de inkwartiering, bedoeld bij art. 17 der wet van 14 September 1866, [Staatsbl. no. 138] is vastgesteld en ter voldoening aan evengemeld wetsartikel, gedurende 14 dagen voor een elk ter inzage aan het Raadbuis is neder, gelegd, en alzoo van af heden tot den 4e October 1876, en op beden is aangeplakt. Wordende tevens ter kennis gebragt dat zij die tegen gemelde lijst bezwaren hebben in te brengen, zulks schriftelijk hehooren te doen aan Burgemeester an Wethouders, binnen 14 dagen na het einde der ter visielegging en alzoo voor den 18 October 1876. Schagen, 20 September 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER, De Secretaris DENIJS. Tijdsbcschou winden, Turksche gruwelen. In de laatste maan den kan geen courant in handen genomen worden of men leest van een sterk gekleurd tafereel van de gruwelen door dc Turkscbe troepen bedreven. Het schijnt dat men deze keer een oo:log heeft verwacht, die overvloeien zou van Christelijk en zin; waarin de partijen elkander met weldaden zouden overladen; op welken grond toch? Wij hebben niet anders dan gruwelen verwacht en daaro n heb ben wij gewaarschuwd v 6 6 r den strijd. Was het omdat hier de Turk een der partijen was en men met meer recht of vertrouwen openbaring van Chris telijkheid verwachten mocht bij Muzelman dut Christen Was het omdat de Fransch Duitscheu oorlog ons had voorbereid opeen stichtelijke», het menschelijk gemoed bevredigenden oorlog? Was het soms omdat aan Turkije de oorlog verklaard was en het aangevallen werd, dat men er zooveel zacht moedigheid van v erwnchtte Nog eenmaal had inen ons woord vóór den oorlog aangehoord, dan zou het zedelijk gevoel voor de gruwelen, die men thans met ophef beklaagt, bevrijd zijn gebleven. lu liet toen door ons aangehaalde stuk van Sliakespere schildert de dichter met ijselijke naauwkeurigheid, als in profetische taal de gruwelen, die men thans met zoo verontwaardigde verbazing beklaagt, t Daar om, zoo spreekt Hendrik de V den afgezant zijns vijands toe,« daarom hebt medelijden met uwe stad en met haar volk, terwijl ik den soldaat nog betoomen kan door mijn woord, zoo lang de verkoelende en verzachtende adem der genade, macht heeft on le verdrijven de van gif zwangere wolk van roof, moord en doodslag. Laat Gij dit oogenblik ontschieten, verwacht dan niet anders dan dat mijne blinde en bloedige krijgslieden de lokken uwer luid krijtende dichters zullen bevlekken, uwe vaders zullen grij pen aan den zilveren baard en hun eeuroudig hoofd verpletteren tegen de muur en uwe naakte kinderen spietsen op hunne pieken, terwijl het g-- hnil der waanzinnige moeders de wolken verdeelt even als eens de jammerkreten der joodsche vrou wen in den bloedigen worgnacht van Herodos f A la guerre comme la guerre! Europa heeft den oor'og gewildde groote mogendhfden zijn de schuldigen en het thans sprekend zedelijk ge voel is de hijpocritische krokodillen traan. Amsterdainsch Rermistumult. Dank zij de ferme optreding van burgerlijk en militair gezag, de orde is le Amsterdam niet aan merkelijk gestoord geworden. Zeker zijn soldaten en geweeren slpchte regeerders maar in dienst van eene verstandige en bezadigde overheid zijn zij de waarborg voor de zekerheid aller burgers. De Am sterdamsche bladen hebben terecht op nieuw de aandacht gevestigd op het noodlottig verschijnsel, dat men de enkele onverlaten of liever dolzinnige» steeds steunt door als nieuwsgierigen het gedrang te vergrooten van daar dat ook meestal onschuldige!) het slachtofTer worden van dergelijke straatbewe gingen. Hier en dasr echter, hebben wij, waar wij dit geenzins verwachten sijmpathie hooren betuigen aan den oproerigen straatoploop. Men beklaagde het volk dat zijn keDnis miste en vond de afschaf fing eene onbillijke en onverstandige daad. Mij willen niet onvoorwaardelijk die afschaffing in be scherming nemen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat ook daarin eene ziekelijke philantrophie ligt, die verschijnsels bestrijdt, terwijl zij de oorzaken laat bestaan. Doch dit neemt niet weg, dat de borger van een staat in de wet steeds bet recht moet zien. Zoodra boven de wet een recht wordt erkend loopt de burgerlijke maatschappij gevaar en de grens tueschen feitelijke deelneming aan en medelijdende vergoelijking van een oproer is niet aantewijzen. Alle eer echter aan den werkmansbond, die oo. genblikkelijk partij heeft gekozen tegen het oproer en die oppervlakkig althans zich op hooger stand punt heeft geplaatst dan de door het gezag bijeen geroepen fabriekanten, die geraadpleegd over het plan om gedurende de kermisweek aan hunne werklieden eene uitspanning te gunnen, dit voorstel verklaar<len niet te kunnen aannemen, omdat het hun te veel kosten zou. Opening der Knmers. De Ministeriele crisis is over, ontstaan in den kouden voorzomer, gestoofd in de hcete Augustus dagen is zij in den natten September weggeregend, zal oppositie, zal regeeriug iets geleerd hebben liet zal spoedig blijken. Veel stellen wij ons niet voor van het overleg tusschcn deze Kamer en dit Ministerie. Wij vrerzen herhaling van het oude gekibbel. In dat geval moge eene executie van de Kamer ons redden en geve de volkskeuze ons eene werkelijk nieuwe vertegenwoordiging. Zoo als het thans gaat, kan het niet langer. De natie bezit geene verte genwoordiging. Liefde voor de grondwet en liaro instellingen is in haar tol letterknechterij afgedaald. De eigen zetel, het eigen belang wordt voor alles in het oog gehouden. Om iets te noemen. Eene ontbinding wordt vooral gevreesd, omdat in de tegen woordige Tweede Kamer eene meerderheid beslaat tegen het geen men noemt het streven der ultra- montanen, vooral omdat men van haar verwacht, handhaving van de neutrale school. Ten opzichte van beide zaken meen ik dat men gerust de stemming van het land kan afwachten. Nederland zal niet ligt zijne school opgeven en door Rome zich laten regeeren. Maar door bekrompen aan het behoud van ecnige mannen, het behouj dezer na- tionaal-eigens 'ie verbinde.i maakt men van beide zaken een partij belang. Juist hierdoor zouden echter deze belangen schade kunnen lijden, want partij strijd, wekt partij strijd. Zoodra de school en nationaliteit door enkelen tegen enkelen beschermd wordt, houdt zij op eene zaak te zijn van het algemeen en echter zijn ze alleen veilig bewaard, wanneer zij onder de hcede staan van het volk en diens vertegenwoordiging. Met parlij# vertegenwoor diging moet gebroken worden en in onze Kamer vinden wij alleen deze terug. De raad der gemeente Schagen heeft de, door Burgemeester en Wethouders opgemaakte begroo- tir.gr voor 1877, vastgesteld lot een bedrag in ont vang en uitgaaf van f 21935.42|. In diezelfde zitting is mede bepaald, dat nog d^t jaar langs de gedempte gracht alhier, twee rijen boomen zullen worden geplant. Wat het dempingswerk betreft, 't welk den 15 lezer gereed moest zijn, laat het zich aanzien dat met de voltooijing daarvan nog wel eene maand verloopen zal. De vele regen in de laatste weken heeft de werkzaamheden zeer vertraagd. In het laatst der vorige week is de insluiting tot stand gebracht van den Johannes Kerkhoven poider aan den Dollart in de prov. Groningen. Hoewel reeds sedert geruimen tijd de dijken lot eene aanzienlijke hoogte waren gebracht, was er eene zeer gevaarlijke ontgronding ontstaan op de plaats, waar de dijk moest worden gesloten, terwijl de hooge vloeden in het begin der maand Juli nog op eene andere plek eene verschuiving en daarop gevolgde ontgrondiog veroorzaakten, zoodat er wer kelijk groote vrees bestond, dat «le bedijking niet vóór den winter zonde kunnen worden tot s'and gebracht. Door den onvermoeiden ijver en de rus'elooze werkzaamheden van den heer KI. Breebaart, dijkgraaf van Waard en Groet en lid der Staten van Noord- Holland, die het werk bestuurde en bijna onafge broken anderhalf jaar aan den Dollartdijk verbleef, zijn alle moeijelijkheden overwonnen e.n weder ruim zeshonderd hectaren in Nederlaud, aan de zee ont woekerd. Aan den waardigen man, die ondanks zijne hooge I

Schager Courant | 1876 | | pagina 1