Ingezonden. Het Oproer te \mslerdam. fTcn nut schroomde, te midden ven »rer'ei groote moeijelijkhcden vol te houden en recht op het doel af te gaan, zijn alle ingelanden den gioots'en dank verschuldigd. De Heer Breebaart zal met zelfvoldoening mogen getuigen een grootsch werk, waarvoor jeugdige krachten zouden hebben te kort geschoten, tot stand te hebben gebracht op ecu leeftijd, waarop verreweg de meesten zich het genot eener welver diende rust gunnen. Botterdam. De Veilligbeids-Petroleum Lam pen en Lantaarns van Batenburg en C. Leuvehaven 137 alhier, maken op de trntoonstelliug te Utrecht, goed effect cn tickknn tal van beschouwers. Gepasscerden Maandag is een 20jsrige lei dekker van de Kerk Ie Schagen, gevallen, ecne hoogte van 8 Xe tl. elltn. Hij kwam, volgens ver klaring van ooggetu:ge, na eeu slag om gemaakt te hebben, op zijne voeten Uregt en zakte in el kander, zoodat men hem kermende van pijn, zit tende op zijne hurken vond. Uit een geneeskundig onderzoek bleek dat hij uitwendig niet gekwetst wa«, doch aangezien hij over hevige pijn bleef klagen, vreest men dat inwendig iets bezrerd of gebroken is. Nog denzelfden dag is hij per spoor naar zijne ouders tc Alkmaar vervoerd. Het ongeval wordt aan verregaande roekeloosheid toegeschreven; hij zag geea gevaar, gooien die nog geen palm breed zijn, maakte hij met eene bezem schoon alsof hij de straat veegde. De Heer G. van der Hoogt, Kerkstraat 36 te Amsterdam, heeft sis pendant van 51 r. Groen van Prinslerer verkrijgbaar gesteld 5 f 2.50 de buste van Mr. Isaac da Costa. De familie van dezen vvaardigen man, betuigt hem hiermede zeer hare ingenomenheid en verklaart, dat hij zeer gelukkig is geslaagd.— Uit de handelsdrukkerij van B. van Manlgem, St. Luciënslceg 12 b|d Kalverrtraat te Amsterdam, mogtcn wij schoone proeven zien. Ten Kaïe's werken beleven bij D. B. Centen te AaistcrJaui verschil - lende herdrukken. Geen wonder ook, want als schrijver en dichter neemt Ten Kate den eersten rang in. De Heer J. Wamsteker, Buitenkant 4-2 Amster dam, wil de boeren ondersteek doen, want 5 f0,55 per bus ontvangt men De Echte Anglo Swiss Condcnsed Melk, die voor kinderen zeer aanbevolen woidt. De Heer D. Bos, overleden te Middelharnis heeft 3 ton nagelaten, om een provinciaal weeshuis voor de Gemeenten der Christelijke Gereformeerde Kerk in de provincie Zuid-Holland te stichten. Zijn voor beeld vinde navolging. De tentoonstelling van de H. M. van Landbouw is feestelijk te Rotterdam ge opend. Ook is op dien dag, te 2 ure, door Mi nister Heemskerk te 's Hage de vergadering der Staten Generaal gesloten met gewone plechtigheden. "Veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreugde leven.— Daar St. Nikolaas op banden iv, denken wij alle ouders genoegen te doen, door ben bijzonder attent te maken op drie werkjes met keurige platen van J. J. A. Goevemcur en uitgegeven bij P. Noord- hoff cn M. Smit te Groningen, als: Daar was treis, Bij Saartje cn Vertelsels uit het Wonderland. De naam Goevemcur, en reeds in 2 jaar lijds, de 2r druk is voldoende om verdere aanbeveling hier bij te voegen. Zoo ook geeft de Modegids, van dezelfde firma, waarvan lieden Afl. 23 van den 3e jaargang is verzonden, bet bewijs, dat deze Modegids in Nederland als de beste gehouden wordt, en hij weldra bij mode maaksters, naaisters en op meis jesscholen algemeen ingevoerd zal zijn. liet bijblad dat met den 3e Jaargang, gratis er bijgevoegd wordt levert wel het bewijs, dat aan de theoretische be handeling der naald, studie en kunde bestred worden. Ook de lieer A. NV. SijthofT te Leiden, doet een goed werk, door eene goedkoope uitgave te bezor gen van al de Romantische Werken van Mr. J, van Lennep. V ij gclooven, dat bij genoeg zame publiciteit onze provincie niet achter zal blijveu, van deze goedkoope gelegenheid nu gebruik Ie maken. Een flink werk, maar helaas al te duur f5,75, is bij Job. IJkama te 's Hage verschenen: Eröbels Methode tot Natuurlijke en Harmonische ontwikkeling van lichaam en geest door Mevrouw Elise van Calcar. Een boek voor Moeders, 't Werk is prachtig uitgevoerd, en gebon den en voorzien vau kostbare en fijne platen. De naam van 5Jevrouw Calcar is voldoende, om dit boek tot een huisboek te maken. Daar ons blad, zich beweegt om den Ned. handel en nijverheid te schragen, en alle Ncd. producten bekend te maken, hebben wij na ingewonnen informatiën gunstige berichten ontvangen, van de Stoom Cichorifabriek der Heercn B. H. Egberts en Comp te Dalfsen (Overijssel) van den Heer K. van der 51eulen, Lange Leidsche Dwarstraat CC 315 te Amsterdam^ over zijne nieuwe koffij, en hebben wij zeer loffe lijke getuigschriften mogen inzien van den Heer J Goedhart en Comp. Oppert 64 te Rotterdam, welke n verschillende provinciën, vele openbare gebouwen en particuliere buizen van zekere diertjes gereinigd heeft. De vorige uitgever van de Werkmans vriend, de Heer H. M. Bremer, Kattenburgerwal te Amsterdam, heeft onlangs uitgegevenBijbel en Historie, eenvoudige Bijbelbeschouwingen en Histo rische Schetsen, ter bevordering vsn Bijbelkennis en Christelijk leven door verschillende Godgeleerden. Zoo ook Ben-onie. Tafereelen uit het Dagboek van een tot hel Christendom bekeerden Israëliet door L. de Leeuw. Ziehier twee zeer godsdienstige werken welke wij onze jongelingen en jonge dochters ernstig asnbevelen. Ze ademen liefde en godsdienst liefde tot den nassten, liefde tot God. Ze leeren ons Christus in eigendom bezitten. Niet te schit teren met woorden maar met daden. Zoo vinden wij in Ben—onie het Oudersmart, die - vader of moeder is, zal dit hoofdstak alleen niet ongelezen voorbij laten gaan, en zal ren traan in het oog zien pare'en, als hij denkt, kan ook mij dit tebeurt vallen? Zoo ook vinden wij van J. Wolbers uil Utrecht, de hoofJ Redacteur van den Werkmans vriend: Zelfkenuis en Zondebelijdenis. Een oude doch dioevige waarheid in Bijbel en Historie, welke ons getroffen hebben. Bei Je werken verdienen eene plaats op elk boeken- rek in een Clirislijk gezin. De Werkmansvriend, bewijst ons, dat wal Wolbers ona geeft, is voedsel voor hart en verstand. Geen opgeblazenheid, geen virtoon, maar zuivere cu eenvoudige waarheid. Waarheid, die uil hel bart komt, en tot 't hart wederkeert.- Edele niensclienviiend, pij Wolbers! ga steeds voort en al inogc U de werkmansvriend, groote moeite en met uwe 8 andere deelgenooten, nog grootere geldelijke opofferingen kosten, liet nut, dat gij sticht is gioot. Een bewijs, de wijk in Am sterdam, waar Uw blad veel gelezen wordt, was bij 't oproer stil en kalm. Eere voor de overheid, vrreze voor God, hebt gij reeds in die nijvere werklieden aldaar geslicht, en de geest van inter. nationalen en prelolcam mam.en geen ingang doen vinden. Daar de winteravonden aankomen, kregen wij van een abonné het verzoek, lieni inlichtingen te willen geven, omtrent e;nige nieuwe gezelschapspelen van J. J. Sleijer te Leiden. Daar 't oiis onmogelijk is, zal de Heer Sleijser ons genoegen doen, dit de llrdactie te willen toezenden, vooral omtrent zijn IJspel, dat al zeer onduidelijk ons voorkomt. Het doet ons groot genoegen te mogen vei nemen, dat de gezondheidstoestand van Ds. Kuiper zoo ver gevorderd is, dat hij zeer spoedig in liet land ver wacht kan worden. De Heer Eduard van Wees, Prins Cardinaal D, 64 te Breda, heeft in den handt 1 gebracht een Prince-Cardinal inkt, die bij zeer snelle opdroging als voor de beste gehouden kan worden. Ook pijn nieuwe soort pennen, uit een nieuw fabriek te liirmingham zijn zeer aan te be velen. De minister van Landbouw in Pruisen, Dr. Friedenihal, wordt in Noord—Holland cn denkelijk ook te Schapen verwacht, om in persoon den toestand van den Landbouw enz. enz. te zien, Ook val de Generaal majoor II. J. R. Beijcn met 1 October als minister van Oorlog optreden. Bibliophilus, een man die niet ver van Schagen woont, zooals men mij verzekeid heeft, beeft onlangs een reisje gemaakt naar den Helder, en een gesprek gehad met een Israëliet, een Moderne en een Orthodox Christen. Dat gesprek heeft hij ons medegedeeld in een net boekje vsn 48 bla z. 8e formaat, dat tegen 35 een' verkrijgbaar is bij J. Bijl *eld te Utrecht. Dal gespek is in onze dagcu zeer ter lezing aan te be velen en wij haasten ons, allee, zonder onderscheid van godsdienst, dit boekje eens in te zien. Zeker zal niemand het onvoldaan uit de handen leggen. Wormervcer. De Heer Jan Dekker alhier zal gewis, door alle huismoeders, gedecoreerd wor den, voor zijne glansstijfsel (Gloss Sateena) die gewis iu deugdelijkheid cn goedkoopte zich zelf zeer aanbeveelt. Helmond. Mooie grap, Iemand, in wiens huis door de politie ren begin van brand ontdekt en gebluschl werd, wordt, toen bij van de processie naar Kevclaar terug keerde, aan liet station gearre steerd en terstond naar Eindhoven getransporteerd Helden (Limburg) De bliksem is in de R. K. kerk geslagen, cu heeft belangrijke schade aangericht, Warmond. Een oppassend jongmensch is tus- schen een in werking zijnden watermolen geraakt, waardoor eeu bren bijnageheel verbrijzeld is, en ook het andere been en het hoofd zwaar verwond zijn. Scheveningen. (Badhuisweg) op de rails van den tram had men twee ijzeren tuinstoelen en een tafel gevonden, die zeker uit moedwil er opgewor pen zijn om ongelukken te veroorzaken. De politie doet streng onderzoek. Nijwegen.Een korporaal is bij het schijfschie ten aan het hoofd gekwetst door een steen, welke door een kogel getroffen, opsprong. Amsterdam. De politie he< ft opgebracht een jonge Duitscher, 14 jaar oud, die uit Berlijn zijne ouders heeft verlaten er goed uitziet, maar een revolver met 50 scherpe patronen bij zich had. Assen. Het berigt omtrent de aardappelziekte iu Drenthe is zeer overdreven. Gorinchem. Twee Ieren, èèn Schot en één Engelschman zijn aangehouden, en als vermoedelijk ontvlucht van hun schip, Jnaar Antwerpen getran sporteerd. Onze correspondent aldaar, schreef ons, Zat urdi g morgen, het volgende Men is hier zeer bevreesd foor hrden avond. De een verontrust den ander, door allerlei praatjes en verhalen, die uit den aard der zaak meest onwaar of sterk overdreven zijn. liet inwerpen der ruiten op den eersten dag der kermisweek heeft antipathie opgewekt tegen de oproerige bende^ die anders niet altijd ongenegen is de regering en de politie den voet dwars Ie zetten. De ongeregeldheden heb ben zicb slechts bij een betrekkelijk klein gedeelte van het volk bepaald De nieuwsgierigen, die door hnnne talrijkheid de openbare magt zeer in hare nu oefening belemmer den, hebben in de beide laatste avonden zoo geduchte lessen ontvangen, dat bet meerrndeel beden avond wel te liuia zal blijven. Ik was gisteren avond, in den theewinkel van den lieer Brandsma, Nes 128, toen een man, die ook atofihee kwam halen, mij liet vo'gende zeide. Denkt niet. Mijnheer zeide hij mij, dat het alleen om de kermis is, neen er is ineer, doch de Burgemeester is te goed geweest. De man, h .d dadelijk moeten doortasten en de np-oerige jongensbende uit elkander doen gaan. Doch enfin, 't feit is er nu, en laat men de krruiis niet door gian, dan zijn de gevolgen piet te overzien. Hij vertelde mij onderanderen nog iets dat mij onbekend was, en dat toch verdient ge noemd te worden. I» er een Burgemeester geweest over Amsterdam, die oprecht bemind en gr acht werd, het is ongetwijfeld Mr. J. Messchert van Vollenhoven, nu lid der 2e Kamer. Een uitstekend zachtzinnig, braaf en degelijk mensch ziedaar, wat zelfs zijne vijanden getuigden. Doch Mr. Messchert van Vollenhoven, was te goed, te orthodox zeide men, en wij zullen nu niet zeggen, wie hel waren!) doch het bestuurder stad werd hem moeijelijk gemaakt. Hij moest be danken en nu kreeg men iemand in Mr. Fock, die een nieuwere methode zou volgen, doch nu was deze een uitstekend geleerde man, al te gestreng en was men blijde, dat een ander weder komen zoude. Amsterdam, zeide die man, weet niet altijd, wat het wil. Hoe men, en ik bedoel *rhet volk* over Mr. van Vollenhoven dacht, blijkt uit het album met ge schenken, dat men den onvergeetbaren Messchert aanbood. In die handteekeningen, waarbij hier en daar door burgerlieden versjes zijn geschreven, die liefde, achting en trouw ademen, geeft het volk van zich bloot, dat bel nog 't oude Am sterdam van 1678 ie. Het volk van 't oogenblik, het volk dat geeerd en geacht wil worden. Een vos verliest wel zijn haar, maar niet zijn streken. De Amsterdammers blijven zich gelijk, en zijn door alle tijden been, de oude Amstelmannen ge bleven. Vrijheid, ziedaar een woord, dat bij den Amstelerdammer niet in schijn moet bestaan. Mr. Van Vollenhoven kende zijn volk, hij was een 2de Van der Werf. Zoo zeide ik, en daarop zeide mijn zegtsoian, ja, als Mr. Van Vollenhoven nu de teugels in handen had 'gehad, hij alleen zoude alles voorkomen hebben. 't Was zeide hij mij, tijdens Van V. ook eens niet pluis. Wij hadden iu de Willemstraat een tweede Burgemeester, 't Was een groote en sterke man, die over al die bewoners de baas speelde. Dat werk mogt hij doen, en 't ging hem ook goed. Er waren ook oploopen en straatrumoer. Een oproertje stond voor de deur en zie daar, door beleid, verstand en gematigdheid weet die goede man alles te beteugelen. Hij laat, die pseudo Burgemeester bij zich komen, ten zijne huize. Ont vangt hem recht statig en zie de vijand maakt hij zich tot vriend. Onder eenige muitelingen gaat hij zelf, zonder dienders, spreekt hen flink aan, zonder dreigementen en zie allen gaan bedaard uit elkan der. 51 et zachtheid kan men in Amsterdam goed regeeren. Hetgeen mijn zegsman, mij hier in de pen ge geven heeft, wil ik niet beoordeelen, de zaken zijn mij onbekend, doch dit wil ik alleen aanstippen, dat ik gedurende de kermis op verscheidene plaatsen door alleiiei standen met lof heb booren spreken van 51 r. Van Vollenhoven, dat men zeide, dat bij wel streng was, om den Zondag te heiligen, doch dat hij kermishouden nimmer heeft willen keeren. In tegendeel zeide men, dat hij armen en kinderen in die kermisweken zeer goed bedacht. Eens was hij op de Nieuwe 5Iarkt, bij een draai molen. Er stonden eenige arme kinderen met ver heugde gezichten, dat ronddraaijen aan te zien. Waarom gaat gij er ook niet in, zeide hij, ja wij hebben geen ceuten was bet autwoord. Dadelijk gaf de goede man geld, maar de toeloop was zoo groot dat hij zich verwijderen moest. Nu riep hij een politie dienaar en liet deze met den man van den Carousse! een accoora maken, zoodat men dien na middag aldaar voor niets ronddraaien mocht. Zoo maakte hij zich populair eD 't volk, ingelicht door hnnne kinderen, riep lang leve Van Vollenhoven. Zich bemind te maken, is de hefboom om te re. geeren. Arost. 16 Sept. 1876. M. L.

Schager Courant | 1876 | | pagina 2