Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1876. 20ste Jaargang. No. 997 DRIE SCHAREN, TWEE SCHAREN, Gemengde berichten. Nutslezingen. Pil blad verschijnt op Woensdag avond doch wordt me* een bijvoegsel bevattende het jongste Schager m irktl*rigtden volgenden avond verzonden, aan hen die zulks verlangen. Rrieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te Is arbeid aan een rots Ie biên. Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke, nummers f 0.07$ Anvr.RTr.NTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /"0,15. Grootc letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Roekhandelaren aangenomen, dingen 6^ jHÖC ÏT\ W VVei 3 V.t' POLI T I B. TERMTST op Donderdag 26 Octb. 1876, gemerkt met een roode stip bij den straat. GEVONDEN op Donderdag 26 October 1S76, zonder merk. Inlichtingen omtrent dit vee worden verzocht te geven en kunnen worden verkregen ter Secretarie van Schagen. Pe lijd der Nutslezingen is weer aangebroken. Over het geheele vaderland verspreid, vereenigen zich de leden der verschillende afdeelingen in af- zonderlijke centrums en komen bij elkander om enkele winteravonden onder het gehoor van een spreker door te brengeii. Langzamerhand naderen wij den tijd dat het Nut eene eeuw zal hebben bestaan. Met heeft zeer te recht zich een grooten t mm verwiirvrn als nationale instelling. Afgescheiden van «Ie verdiensten, die het op schoolgebied toekomt, op het schoolgebied iu olie richtingen, van de bewaarschool af tot de hoogere burgerschool toe, vindt het alleen reeds een titel van dankbare erkenning in hetgeen het gedaan heeft voor de zaak der spaarbanken. Bijna uitsluitend zijn die opgericht door de Departementen. Hunne bes'uren beheeren die en voor zoo ver er in Nederland sprake kan zijn van spaarinriclitingen, heeft men die aan het Nut te danken. Doch op velerlei gebied heeft de door van Nieuwenhuijzen gestichte Maat schappij zich laauweren verworvenzijn er ook tijden haar over her hoofd gegaan, waarin stormen dreigden zij is pal blijven staan op hare grondvesten en heeft een ruime toekomst nog altijd voor zich. Eene der middelen waardoor de Maatschappij ook grooten invloed heeft uitgeoefend op de ontwik keling van het volk, bestaat in de lezingen, waarover wij thans eenige woorden in het midden wenschen te brengen. Ook zij hebben hare dagen van bloei, van tegenspoed, van verlating gekend, maar ook zij hebben zich weten te handhaven en van 1876 op 1H77 zal het Nut door het geheele land in allerlei vormen weder tot het volk spreken. Laten wij enkele punten noemen waardoor zich onze bijeenkomsten van alle anderen onderscheiden. Zij zijn veel meer dan eenige andere uit den gegoeden middelstand der maatschappij samenge steld en vormen daardoor eene v -reeniging, die hel meest van alleen de verschillende standen tot elkander brengt. Zij ondersteunen niet alleen, maar leiden eene goede eigenschap van on» volk, die tot vereeniging noopt en dat onder eenvoudige en burgerlijke vormen. Zij geven op vele plaatsen de eenige gelegenheid om de menscten tot elkander te brengen en door het gezellig verkeer het levenageuot van allen te verhoogen. De nulslezingen zelf dragen grootendeels het karakter van haren tijd. De tijd der oude ver handelingen, die der bespiegelingen over afgetrokken onderwerpen, roeesial va- wijegeerigen aard is voorbij. De tijdgeest wil kortheid, duidelijkheid, onder, houdendheid. Het ligt voor de hand dat niet ieder Nut in de ge'egenheid is in eigen boezem de sprekers te vinden, die aan deze eischen voldoen. Die eischen zijn dan ook niet zoo gemakkelijk te vervullen, maar waar men de volle maat niet kan krijgen, moet men zich met wat minder tevreden stellen. Maar, zie daar 1 een nienw voordeel nit deze instelling geboren en krachtig gesteund door de nieuwe omstandigheden, waaronder wij leven, grootere departementen noodigen bekende sprekers uit, klei nere maken van diezelfde gelegenheid gebruik en bijna iedereen heeft tegenwoordig de gevierdste sprekers gehoord, alleen omdat hij lid was van zijn departement. Niettegenstaande de zaak dpr lezingen dus graeh' kan worden in de bes'e handen te zijn, blijft eene ontsiering zich zoo zeer van| alle anderen onder scheiden en in strekking en doel eene zoo bppaalde bestemming behouden, dat zelfs groote vernuften niet gemakkelijk als nuts redenaars voldoen. Een paar wenken mogen hier voldoende zijn. F.lke lezing moet van liefde voor het volk spreken en moet eene schrede doen op den weg, die de ontwikkeling van het volk wil door het volk. Rij dit programma laat zich elke stof ge bruiken, maar worden een paar richtingen zonder mededongen afgesneden, aan welke echter niet zelden hulde wordt gebracht door de sprekers. Vooreerst die welke buiten alle verband staan met liet Nut en daardoor ongeschikt zijn om den band der leden nauwer toe te halen. Te vaak wordt, n»ar mij voorkomt, uit het oog verloren, dat hij die op het Nul spreekt, eene bepaalde taak heeft, iviet z ij u werk verricht, maar voortbouwt op dat van anderen. Menige rede, die ik met het grootste genoegen elders gehoord zou hebben, hoorde ik minder gaarne np het Nut, omdat zij den stempel der eigenaardig heid miste. Maar eene tweede reeks van lezingen moet vooral worden nfirekeurd. Dat zijn Tlie, waarin met on- nadenkenden ijver, nieuwe theoriën worden aanbe volen en met groote eenzijdigheid aan eene enkele waarheid de alleen zalig makende kracht wordt toegeschreven. Men moet niet vergeten dat het Nut eene Nederlandsche instelling is. De aard onzer natie is behoudend; zij mag vrijheid willen, maar dat met orde; zij deinst niet voor den strijd terut?, maar is vredelievendzij is niet bang voor het nieuws maar waardeert het oude hoog. Dat is hare kracht, dat is hare eigenaardigheid. Voor revoluti onaire denkbeelden, voot alles wat naar heftigheid riekt, wat naar onverdraagzaamheid zweemt, heeft zij een instict matige vrees en hare afspiegeling, de Maatschappij tot Nut voor het Algemeen heeft daarvoor ook in haar midden, geene plaats, doch te vaak, ik herhaal het, wordt ia nutslezingen door sprekers, zrlfs van erkende bekwaamheid en alge- meenen naam, wellicht noch hel eerste door hen, als kinderen bij uitnemendheid onzer eeuw, verge ten, dat er geene plaats is minder geschikt voor ijverende eenzijdigheid dan de katheder in een Xutszaal. De gemeente Winkel was jl. Vrijdag in eene feestelijke stemming, daar de heer II. Kezelman zijn 25jarig jubilé als secretaris der gemeente raogt vieren. Uit tal van woningen wapperde de nationale driekleur als blijk van hooge ingenomenheid met dezen feestdag, en niet ten ouregte: want ia het altijd een voorregt voor een gemeente, wanneer een bekwaam ambtenaar 25 jaar zijn betrekking vervuld heeft, hoeveel te meer stof tot vreugde is er dan, wanneer het, zooals hier, een jubelaris betreft, die door zijne belanglooze diensten der gemeente be wezen, door zijn minzaamheid en voorkomendheid zoowel jegens den minsten als voornaamsten burger zich aller achting en genegenheid verworven heeft. In eene, 's avonds ten 5 ure gehouden raads vergadering, werd de jubelaris door den burgemeester uit naam van den Raad gefeliciteerd e i hem tevens bij monde van den beer R. C. Sloos Jr., uit naam van eet.ige ingezetenen met een gepaste aanspraak een prachtig schrijfbureau als souvenir aan dezen dag aargeboden. - Eene serextade met fakkellicht verhoogde het'genot van het feest, dat, opgeluisterd door de degelijke muziek der Alkmaarsche schutterij, onder directie van den heer J. Ültu, tol laat in de avond voort duurde. Te N'Pttwe Niedorp heeftin tegenwoordigheid van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van de Niodorperkoffge en van vele belangstellenden met uitmuntend gevolg de voorloopige proefmxling van het stoomst rijk gemaal plaatsgehad. Dit stoom gemaal, werkende met eenen geheel uit ijzer vervaar digden vijzel van 2.60 m. middellijn, eene hoeveel heid aan 120 kub. meter water per minuut ter hoogte van 1.20 meter opvoerend, bleek van solide constructie te zijn en ten volle aan de verwachtingen e beantwoorden. Machine, ketel en vijzel zijn vervaardigd door de MaatschappijIjzergieterij *de Prins van Oranje,* te 's Gravenhage, terwijl de gebouwen zijn gesticht volgens het plan en onder toezicht van den Heer J. Goldberg, architect te lazerswoudc. - Tot Zptters voor 's Rijks directe belastingen zijn benoemd: te St. Maarten de hh. J. Peetom en C Bos. Parijs. De Keizer van Brazilië geeft alhier in de Portugeesche taal zijne reisbeschrijving uit. Graho. In het kanton St. Gallen. Minderja rige jongens mogen hier niet rooken. Oudera of voogden kunnen daarvoor boete betalen. Tiendeveen. (gem. Beilen.) Een kind bij de haard verbrand. Gouda. G. J. van Baaien en G. de Bred, werden verheugd met dc geboorte van 3 zonen, allen levend. Neuwied. De verblijfplaats onzer beminde rinses Marie; de Lutersche kerk totaal afgebrand. De klokken zijn gesmolten. 's Hage. FI. M. de Koningin is voor eenigen tijd naar Pau vertrokken. Z. K. H. Prins Hendrik naar Luxemburg en Z. K. H. Prins Alexander zal ook voor eenige dagen naar Luxemfturg bij II. D. oom op visite gaan. Zwolle en Woerden, Er waren op de markten alhier veel paarden en veel hoornvee aangevoerd. Nieuwku'rk. L. van der Lee alhier heeft een arend geschoten. Drost. Wegens ongehoorzaamheid bij eene oefening met de brandspuit zijn 23 mannen elk d f 3.— boete veroordeeld. Londen. Eene vrouw van 75 jaren is den hon gerdood gestorven, liet kerspel wilde niet meer bedeelen. Joure. Ondertrouwd, Een weduwnaar van 78 tnet eene weduwe van 75 jaren. - Deventer. Wonderlijk. Een meisje van 16 en een jongen van 10 jaren tot 3 dagen celstraf veroordeeld, omdat zij eeu handje vol hooi hadden genomen. Pau. Dr. A. Knijper zal hier nog eenigen- tijd verblijven, tot herstel zijner gezondheid. Schijndel. Een I5jarig meisje door eene koe doodgestoken. Moerdijk. Het is een leugen zegt men, dat hier gevaar is geweest aan de Spoorwegbrug. Zeist. Zes 25jarige huwelijken worden hier gevierd. Men verwacht, dat die 12lui, botje bij botje zullen doen, om allen in één schuur feest te vieren Haarlem. In onze stad is een nienw blad »de Boodschapper# verschenen. In weerwil van alle aanvallen, die van tijd tot tijd door geïnteresseerde personen tegen Dr. Airy's Natuurgeneeswijze worden gebezigd, heeft dit uitmuntende populair—geneeskundige Werk en de daarin behandelde geneeswijze, steeds nienwe aanhangers gekregen, en in steeds grooter kringen een gunst-gc ontvangst genoten, hetgeen reeds daar uit blijkt, dal het in verschillende vreemde talen moest gedrukt worden en er meer dan 68 oplagen van verkocht werden. Wij mceuen derhalve gehee-

Schager Courant | 1876 | | pagina 1