wordt mum Verkrijgbaar Abh. SILOOS, Burgeil Stand der gemeente Schagen. Burgerl. Stand der gemeente Haringcarspej Bv rgerl. SU rei der gemeente Earsingerhcrn Ingezonden. CHOCOLADE. Biblio^raphic. MARK TBERIG TEN. CORRESPON D2NTIE. Advertentien. puik Eng. Kolen a fl 30 Hhur 1.20 per mud. Voor SCHAGEN franco aan huis bij J. KEET Dz. Publiek Verkoopen: Grof- en Hoefsmederij, en al in het belang der talrijke naar hulp en ge nezing makkende lijders te handelen, als wij hun met het oog op die feiten aanraden zich dat boek, dat slechts één gulden kost, en waarin zij alle gr- wemchte aanwijzingen zullen vinden, aan te schaffen. Oin intusschen door gelijkluidend getitelde boeken niet op een dwaalspoor te geraken, dient men uit drukkelijk te viagen naar Dr. Airv's Natuurgenees wijze, uitgave van Richter's Beekhui.del te Nijmegen. De Gion. Ct. deelt mede, dat de goudeu beker aan Admiraal Tromp aangeboden na den slag bij Chaltam, thans liet eigendom is van Baron Rothachild te Frankfort. Deze beker, waarop de geheele zeeslag afgebeeld ia, was door de familie [1. te Leiden, in wier bezit hij was, aan deNedcrlandsche Regeering voor f 50,000 ter overname aangeboden, De Miuister Heemakerk deinsde echter terug voor den aankoop van dit kunstwerk, dat thans, na in verschillende handen geweest te rijn, voor f 80000 het eigendom is geworden van dcu legen oor digen bezitter. De boter heeft thans een nooit gekenden prijs bereikt. Hoe groot wel het verschil intusschen nu en 25 jaren geleden, blijkt daaruit dut thans voor een fust van 20 kilo f 35 betaald wordt, doch een kwart-eeuw geleden slechts f 7. "Van de 214897 schoolplichtige kinderen in Noorwegen ontvingen slechts 2pCt. geen onderwijs. In België kunnen volgens statistieke opgaven 42 pCt. der inwone.s lezen noch schrijven. Pruiasen. Onze regeering heeft last gegeven het uit Nederland ingevoerde kunstmeel in beslagj te nemen en de verkoopers gerechtelijk te vervolgen. Prachtig wij juichen dat toemoge het hier, ook navolging vinden. Volgens Liebig is het bewezen, dat alle groote geesten met moedermelk zijn gevoe'd geworden, liet gebruik der koemelk, welke meer op de vorming der beenderen werkt, veroorzaakt bij zuigelingen te snel het vergroeijen of sluiten der htrsenbeenderen, waardoor de wasdom der edeler hersendeeleu, wegens gebrek aan ruimte, benadeeld wordt. Nabij het station Loenen Vreeland is een boerenarbeider door een trein overreden.- Hij werd geheel verpletterd. Ingeschieven van 24 tot en met 30 October 1876. GEBOREN 27 Oct. Roelland, zoon van Pieter Dekker en van Pieternella Beljaars. 29 dito. Dirk, zoon van Pieter Kromhout en vau Grietje Portegijs. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 27 Oct. Neeltje Poontjes oud 35 jBreu echtgenoole van Gerrit Kos, vroeger weduwe van Andiies Smit. Ingeschreven van 2 80 October 1876. GEBOREN. 4 October, Maartje, dochter vau J de Moei en Adriana Dubbelt! 8 dito Gerbrand, zoom van Andrics Siewertsen en Cornelisje Oudes. 15 dito Jan, zoon van Gerrit Ott en Grietje van Stipri- aan. 16 dito Petrus Johannes, zoon van Joliannes Zult en Neeltje Bruin. 20 dito Willem, zoon van Jacob Molenaar en Antje de Groot. 19 dito Coruelis, zoon van Evert Strop en Guurtje 1 oordstrand. 26 dito Geertje, dochter van Coruelis van der Oord en Trijntje Koordes. 28 dito Piettrtje, dochter van Arien Zeeman en Grietje Stam. GEHUWD. 20 October. ('ornelis Spil jin. oud 40 jaar eu Maartje de Vries, Weduwe van Arie Stroomer, beide wonende te Haringcarspel. 20 dito Jan Tates, Weduwnaar vau liilgouda Swart, oud 27 jaar, en Dieuwertje Hausman jd. oud 27 jaren beideu wonende te Haringcarspel. OVERLEDEN, 3 October. Trijntje Wildeboer, oud 3 maanden, kind vau Jan, en Trijntje Wildeboer. 5 dito Louwris Boetel, oud 24 jaar, zoon vau Teu- nis en Aaltje Krap. 4 dito Antje Hoogland, oud 3 jaar, kind van Pieter, ea van Antje Nottelman. 7 dito Elisabeth Rood, oud 3 maanden kind Jan en van Antje Hoogeboom. 15 dito Pieter Quant, oud 59 jaar Echtgenoot, vau Adriana de Jongh. 16 dito Arie Kroon oud 83 jaar, weduwnaar van Maartje Slotemaker. Ingeschreven van 24-31 October 1876, GEBOREN. 24 October, Johannes, zoon van UariDDs van de Klooster en van Jobanua Pruim- boom 28 dito, Corcelis, zoon van Jan Smit en van Antje Breed. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene OVERLEDEN Geene. Teen wij onlangs het gebruik van dezen drack aanbevolen, ontvingen wij van tcnige geabouneer den op ons blad, bet verzoek, in meer bijzonder heden te willen treden, zoo ook den naam9oorsprong op te geven. Sommigen deden ons zeer lastige viagen, vragen die r iet alleen studie en onderzoek vereischen maar ook, die ons de verplichting op legden te raadplegen met Hreren Geneesheeren, Scheikundigen en Professoren, 't Valt niet te ont kennen, dat wij eene iroeielijke taak hebben opgeva' en welligt ei.kele fabriekanten in 't harnas zullen jagen, als wij m»-t nadruk zullen wijzen, dat de chfcoied* der Hrere.i D.enM. Grootes Gebr. te W est» zaan voor de beate, de gezondste en de smakelijkst e van alle bij ona Lekende fabriekateu wor.it gehou den. In dc eeiate plaata moeten wij zeggen, dat het woordjeHofleveranciers,* niet den minsten indruk op on» maakt, integendeel, wij beschouwen het ala lokaas en hebben Helaas de ondervinding meermalen opgedaan, dat ge daar juist de duurste en slechtste waar soms koopt. Het is heel gemakkelijk om Hofleverancier te «orden, maar 't is niet gemakkelijk een gouden cf zilzereu medaille te verkrijgen op eene goed gere gelde tentoonstelling. NI ij willen dn 18 Medailles noch de 8 Eervolle Vermeldingen, die de Gcbrs. Grootes te West zaan te beurt zijn gevallen, op 't oogenblik buiten spel laten, wel moeten wij aan- slipneu, dat de Hecreu Grootes te Westzaan, heden met roem bekend staan te Philadelphia. Die ver melding legt waaide in de schaal, die bekrooning vei dient onze aandacht. Niet het mooie ftctclije, niet het scbittereudc potje noch het veelkleurige papiertje met chocolade hebben waarde, maar de inhoad. Deze moet zuiver cacao ziju en geen onge zonde vermengingen bevatten, want de chocolade is een drank, die uil dc vette cacaoboonen b> reid wordt, en alle andere dranken aan voedzaamheid eu voordeel voor de gezondheid overtreft. De cacao boonen groeien vooral in Mexico. De Spanjaarden leerde het gewas en den daaruit bereiden drank reeds spoedig na de ontdekking van bovengenoemd land kennen. In de 16e eeuw werd de chocolade dus reeds in Europa bekend. De hooge prijs er van en de stoffen, die ter bereiding vau de chocolade als drank noodzakelijk zijn, maken evenwel, dat deze lekkere drank niet algemeen gebruikt kan worden. Alleen meer gegoede meiischen drinken chacolade. In ons land woidl de chocolade in Zeeland en Noord-Holland Lireid. De VVestzaansche is in Eutopa vermaard, daar men tot de wetenschap gekomen is, dal in Zeeland veel eu in Westzaan geen schapenvet er onder wordt ver- uvrngd. Te Westzaan Lij de H.H. Grootes neemt men de zaden van den cacooboom (Theobroma Cacao; die tenige dagen bedekt gelegen hebben, om ze de kiemkracht te doen verliezen en die dan in de zon gedroogd gebruikt kunnen worden om CowoUde te pro duceeren. Deze boonen bevatten eene planlenbaris, de theobromine, eenig looizuur en nagenoeg 53 percent vet, cacaoboter genaamd. Zij woiden in eene trommel zwak geroost, in een molen vergru'sd, en na verwijdering der schillen, fijn geuialeo, ge smolten en in koeken gegoten, die men gemalen cicau noemt. Deze koeken wor Jon nogmaals ge smolten, daarna kaneel eu vanille of dergelijke toegevoegd, en dau, in kleine koekjes gegoten, als C. verkocht; dc zoogenaamde gezondheid Chocola- line, die ook in poeder geleverd wordt, is C. waaruil de cacaoboter giootendeels verwijderd is. De C. wordt vaak door onderscheidene uimengsels ver- vahcht. De naam is afkomstig van een door de oude M.xikaneu bereidt n-drank, die zij chocniall noemden van choco, kakao en lat 1, dat bij hen water beteekcude. Mcu zij zeer voorzichtige den kinderen sigaren of geldstukkeu vau chocolade te geven, daar deze voor de gezondheid hoogst na- deelig ziju. De Parijsche chocolade maakt hel kind misselijk en ontneemt den eetlust. Vele meuschen krijgeu na het gebruik van melk of Waterchocolade hoofdpijn, anderen kunnen niet slapen of hebben een onrustigen slaap, sommigen krijgen' neusbloe dingen eu andere verschijnselen doen zich bij beu voor. Deze Chocolade is vervalscht, eu hoogst ongezond. Bij het gebruik der Westzaanscke C. zal dit nimmer plaats bobben, wij hebben hiervan de duidelijkste bewijzen voor ons liggen. V ordt vervolgd. Er liggen eenige werken voor ons, waarmede wij niet zonder fcijzoi.dete ingenomenheid heLben kennis gemaakt. Zij hebben beUtLLing op hooge belangen des volks en zijn van zoo bevoegde zijde afkomstig, dat ze als gewichtige producten mogen worden gesignaleerd. Ie Modegids 4e jaargang No. 1. Gronin gen P. Noordhoff en M. Smit 1S76. Ecu onmisbaar boek voor elk beschaafd meisje. Deze 4e jaargang geeft zouder prijsverhooging, een extra vel als feuilleton. Deze Modegids is de prachtigste maar tevens de goedkoopste, welke in Nederland verschijnt. Alle andere uilgaven kunDeu met deze niet concureren. 2. Geen scheuring in de Ned. Ilerv. Kerk! Ecu waarschuwend woord uit dc kerkgeschie denis door P. Hofstede de Groot. Groningen P. Noordhoff. Na de lezing van dit uiimonteud boek hebben we het inniger dan ooit te voren betreurd dat de lier», kerk niet alleen zijn verdedigers vindt in •tiaiinen als Prof. Hofstede de Groot; zijn tsal toch is vrij van alle hartstogt, welwillend ook jegens den tegenstander zijner richting en ;uist daardoor ver dient rijn waarschuwend woord tot voorbeeld genomen 'e worden bij 't streven om den strijd, die in den l<oezcm van *t llerv. Keikgenootschap meer en meer verwijderiug dreigt te veroorzaken, tot een bevredi gend einde te brengen. Uit de geschiedenis d.s christendoms in zijn wording en ontwikkeling komt de kundige schrijver tot een onbeschroomde be schouwing van het kwaad, dat aan ons godsdienstig volksleven knaagt, de Godsverloochening. Hij stelt de verschillende rigtiugen op theologisch gebied tegenover elkander eu s'elt daarna, met treffende juistheid, bet verschil der kerkelijke partijen in 't licht. Hij keurt elke schenring af en wil elke scheuring voorkomen, niet slechts omdat dit moet tot behoud der kerk, maar ook omdat het kan. Prof. Hofsfedc de Groot wil bij alle betamelijke vrijheid; orde en vrede bewaren, door "de uitersten zooveel mogelijk tegen te gaan en Christus te doen prediken. Wordt vervolgd. Schagen 26 Oct. Aangevoerd 14 paarden f 50 a 200, Veulens f a 10 Ossen f 160 a 180, 8 Stieren f 80 a 120, 200 magere Gelde, Koeien f 80 a 160, 50 vette ditto f 190 a 260 25 Kalfkoeien f 260 a 300, 50 Vaarsen f 60 a 110, 40 Oraskalvereu f 80 a 55, 7 uueht, dito f 9 a 19, 15 Kammen f 60 a 80, 1 100 Schapen f 18 a 24, 1006 vette dito f 26 a 38, 410 Overhouder lf 16 a 23, 8 Bokken er Geiten f 2 a 7, inageie Varkens f 16 a 28, 50 Biggen f 6 a 11, 20 Konijnen f 0,10 a 0,60, 70 Kippen f 0,40 a 2,00, 100 Eenden f 0,50 a 0,75, 10 Duiven f 0,10 a 0,30, Boter f 1,53 a 1,66, Kaas 0,35 a 0,45 per kilo r., 2000 Kippeneieren f 5;00 a 5,00 Eendeneieren f a per 100. Purmerende. 31 Oct. Kaas. aingevoord 199 stapels, prijs middelb. Gras— f 33.37. kleine Gr-ts- f31 a hoogste prijs f40 Handel vlug. Boter f 1.50 a 1.70 per kg. Eeiren Kip- f5.00 a 5.50, kendpn— f a per 100 stuks. Vette Kalveren f 0.80 a 1.00 per kilo. nuchtere dito f 12. a 30.— per stuk, vette Varkeus 58 a 66 ct. per kilo. magere dito f 16.a 20.— per stuk Biggen f 6.— a f 9. Over wijuen, in een volgend Nummerook boek- beooideelingDe Heer K. te Leeuwarden zal ant woord ontvangen. Blieven over Atchin, daarmede laten ij ons niet in, wij betreuren dien oorlog. Het stak No. II over schoorsteenmantels mede in het volgende No. Een AGENT voor de NATIONALE MI LITIE voor SCHAGEN eu OMSTREKEN. Adres franco ouder letter A. B. C. aan het bu reau dezer courant. 1589 Notaris te Winkel, zal op DINSDAG 28 NO VEMBER 1S76, des morgens 11 uren, in de herberg 's LANDS WELFAREN, van K. Woetel aan het Zijdewind, gemeente Oude Niedorp, Een florisante, goed beklante en in volle werking zijnde zeer gerenou eerde en sedert onheugelijke jaren een ruim bestaan opgeleverd hebbende met BOET, ERF, TUIN en twee perceelen uitmun tend WEILALJD, slaande en gelegen zan het Zij dewind, in de gemeente Oude Niedorp, en aldaar kadastraal bekend in sectie A, Nos. 440, 285, 2S7, en 301, te zauien groot 61 aren, 75 centi aren. In eigendom toebehoorende aan de Erven van HENDRIK ZOMERDIJK. I573

Schager Courant | 1876 | | pagina 2