O ®0¥J£MBEBL Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Ao, 1876. 20ste Jaargang. No. 99S Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. I eemge bepaalde geformuleerde vragen bij het Bekendmakingen. DRIE SCHAREN", TWEE SCHAREN, Lijst van brieven 5*:.2rcssaerd aac. c::hekenden. Strijd over de geloofsbe- lij deins. Gemengde berichten. SCÜAGER COÏRAKT Dit blad verschijnt op Woensdag avond doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J ADveRTBNnë!» van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en RoekhsnrMaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. I bevestigen der ledematen is voorgeschreven. Volgens POLITIE. VERMIST op Donderdag 26 Octb. 1876, gemerkt met een roode stip bij den staart. GEVONDEN op Donderdag 26 Octb. 1876, zonder merk. Inlichtingen omtrent dit vee worden verzocht te geven en kunnen worden verkregen ter Secretarie van Schagan. GEVONDEN EEN LEDEREN PORTE-MONNAIE, waarin aan geld aanwezig was f 1 05. Regthebbende kan zich ter terugbekoming ver voegen ter Secretarie van Schagen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen. Gelet hebbende op art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85); Breng3n ter openbare kennis, dat het door den Raad vastgestelde suppletoire kohier van den Hoof- delijken Omslag, alsmede dat voor de belasting op de honden, voor het lcopende dienstjaar, geduren de acht dagen, en wel van Woensdag den 8ste November tot en met Woensdag den 15de Novem ber aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder ter lezing zal nederliggen. Eu is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. J. MULDER, De Secretaris, DENIJS. Ie helft van October 1876. Verzonden van Schagen: M. ZEEMAN, beslemming niet vermeld. Van Barsir.gerhoru J. BOOGAARD te Amsterdam. Naar het Euitenlanc! gedurende het 3e kwart. 1876. Van Schagen: Mej. M. da LAAT, rbiladelphia 2 stuks. LOU LAI DUPülIT te Roubaix. Van St. Maarten: P. W. SY1T Nebrasca. De directeur van bet Postkantoor te Schagen, HEIJLIGERS. In den boezem der nederduitsche hervormde kerk is onlangs een hooge strijd ontstaan, wel noemen hem sommigen, en m. i. niet geheel ten onregte, een storm in een glas water, maar toch is hij om de gevolgen die velen er van duchten, onze aan dacht ten volle wasrdig. De brochure van den hoogleeraar Ronwenhoff is de naaste aanleiding van deze beroering, deze heeft gewezen op het gevaar dat de moderne predikanten boven het hoofd hing, zijne waarschuwing had wel riets van het wakker roepen eens slaapwandelaars, die in zijn sluimering op een steile hoogte was geklommen. De waarschuwing heeft namentlijk voor hen het gevaar vergroot. Wat toch was het geval? Door sommige klassikale vergaderingen was sinds eeuige jaren aangedrongen op eene weglating, althans op eene verandering van art. 89 van het reglement op het godsdienstig onderwijs, waarbij het doen de vreeselijke omslagtige en langdradige behandeling van zaken, welke in de Hervormde kerk wordt gevolgd, wachtte deze zaak jaren achtereen op eene eind.beslissing, de sijnode scheen er toe te nijgen om, het doen der vragen bloot facultatief te stellen, maar terwijl zij op dien weg de regt- zinnigen, tegen zich in het harnas joeg, dacht zij het verstandigst te handelen zon «ij de zaken liet als zij waren, zij wees dus dat verzoek van de hand. De sijnode was dus nog volstrekt niet re actionair, zij was alleen behoudend, klaarh'ijkelijk hoopte zij dat de strijd daarmede geëindigd zoude zijn en de herinneringen aan den gevoerden kamp el zouden blijven rusten, in het stof van hare jaarboeken. De modernen dacht zij, zullen het woord, eenig geboren, waarover de strijd liep, of wel welen inteslikken of wel verstandig wegmoffelen, zonder dat eenige gemeente er zich aan zal ergeren. Door de brochure van den hoog leeraar Rouwenhoff is deze vredelievende toeieg mislukt. Zijn verslag van het verhandelde was als het claroengeschal dat de moderuen ten strijde riep. Daarbij kwam ook nog het vonnis dat over den predikant Herdersche, te Nijmegen wegens het niet doen der geloofsbelijdenis vropger werd geveld. Dientengevolge zagen vele moderne predikanten reeds schorsing en afzetting in het verschiet. Op eene meting te Amsterdam verklaarden, als ik wel heb, nagenoeg 400 moderne predikanten dat hun geweten verbood de voorgeschreven belijdenis vraag te doen. De houding dier predikanten is voorzeker allezina edel en lofwaardig, maar van zeiven draagt zich daarbij de vraag op zouden die predi kanten met geruster geweten de vraag kunnen doen als het ongelukkige woord eenig geboren was weggeschrapt Gold de strijd het doen der geloofsbelijdenis-vragen in het algemeen, wij zouden met onverdeelden harte ons scharen aan de zijde dergenen, die ze willen hebben afgeschaft. Wat is er toch ongerijmder dan om zulke vragen jongelieden, die op den drempel van bei leven staan voorteleggenvragen bij wier beantwoording aan iederen rijperen van dagen in overtuiging de inwendige verzuchting opkomt Heere, Heere, komt mijn ongeloovigheid te hulp. Voorzeker de voorstanders van geformuleerde ge loofsbelijdenissen hebben regt als zij beweeren dat geen kerk bestaanbaar is zonder eene zekere een heid des geloofs, maar dat geloof is toch meer een zaak des gemoeds, dan des verstands, en daarom laten de uitingen des geloofs zich in geen formu lieren persen. Met de in het openbaar uitgesproken geloofsbelijdenissen gaat het als met de ambtenaars eeden, die een goed Christen en goed ambtenaar is, zoude het evenzeer zijn zonder geloofsbelijdenis en zonder eed. \Yaarvoor is dan zulk een nuttelooze hande ling dienstig? Daarenboven bewijst de geschiedenis der christelijke kerk dat elke geloofsbelijdenis meer twist dan vrede beeft gesticht, zulke geformuleerde geloofsbelijdenissen zijn ook ten eene male in strijd met het beginsel van bet protestantisrous. Ieder die de geschiedenis van de Hervormde kerk eerigzins heeft bestudeerd weet dan ook, dat de menigvul dige geloofsbelijdenissen, die in haar boezem tot stand zijn gekomen bijna uitsluitend aan den drang der staatkundige omstandigheden haar bestaan had deD te danken. De augsburger confessie werd namens de proteslantscbe vorsten aan den rijksdag als een schriftuur van regtvaardiging aangeboden het concordeer formulier, ging uit van de regeering in Noord Duitsch'.and om het coloinismus te weeren en de Heidelbergscke cathechismus van de colo inistische vorsten als een schild tegen de aanma tigingen van het Lulherdom. Het doel van zulke geloofsbelijdenissen was uitsluitend een staatkundig, Maar du Staat en Kerk gescheiden zijn, vervalt dat doel. Met deze scheiding is ook veel vervallen wat in vroeger eeuwen den strijd zoo gevaarlijk maakte, daarom hlijve men ook kaï n, men ver- mijde al wat naar opwinding en groote woorden zweemt. Men spreke niet van godsdienst en gewetens vrijheid, want deze zijn, hoe de strijd ook uitliep, Goddank door art. 164 en 165 onzer grondwet genoeg beschermd. Niet de Staat maar de kerk alleen heeft belang in de beslissing. Te VVestbror-k hebben de mollen onlangs 3 gedenkpenningen nan het licht gebracht, een 4e en 5e schonken ze eergis'er weder, en wel 2 stuks, voor oudheidkundigen van zeer groote waarde.— Terwijl men op die lieve diertjes jacht maakte, kwam plotseling een zilveren stuk Ao 1738 Ilollandia boven, met de 7 pijlen gpmerkt met S. SI. Daarna een gouden penning, met het zinnebeeld van het gulden lies. Aan de eene zijde vindt uirn het zeer spre. kend gelijkend, prachtig borstbeeld van een door- uchligen held uit het stamhuis van Oranje. W. L. C. A. R. D. G. P. R. O. R. A. Aan de andere zijde staat niet minder duidelijk een flinke herder, met rok, waarvan 3 knoopen zicht baar zijn, leunende tegen een eik, wiens welige takken hem overschaduwen, en 2 schapen die tegen het gebergte opstijgen en grazen.Het randschrift is A. M. R. A. D. G. R. E. G. F. A. C. M. E. D. U. C. en onderaan J. J. U. R. E. P, F. De gekantelde rand is omgeven met 2 cirkels.Aan belangstellenden zal P. van Ockeren aldaar gaarne nadere inlichtingen geven. Donlaga. Een jeudig kind is door een grooten hond, waarmede het speelde, gruwelijk gebeten. Het kind zal denkelijk aan de gevolgen sterven. Dcsfan. Na een hevig lijden is alhier een man overleden, die petroleum gebruikte, om eene snede in de hand te genezen.-Petroleum is ook zéér gevaarlijk bij kiespijn, wonden of andere kwalen. Kaap de Goede Hoop. Dr. F. Lion Cachet waarschuwt tegen de emigratie naar de Transvaal. Hij zegt: Plicht gebiedt mij mijne landgenooten te waarschuwen. Amsterdam 't Schijnt dat Jantje Malcontent alhier verblijf houdt. De politie doet goed zijne vanhangers en volgelingen achter slot te brengen. Het tweede Amsterdamsche wonder: de doorgraving van Holland op zijn smalst, is verwezenlijkt. Het Doetinchemsch Weekblad bericht: "Ad- vertentiën betreffende muziekuitvoeringen op Zondag worden in dit blad niet meer opgenomen." De onlangs te Doetiochem gevallen hagelbui werd van zekere zijde^ toegeschreven aan het hou den van muziekuitvoeringen in den tuin der sociëteit De Vriendschap. Nabij een Belgisch dorpje op de grenzen heeft een jager het ODgeluk gehad een anderen jager, een van zijn beste vrienden, onmiddellijk dood te schieteD. De rechtbank te Arnhem heeft den jongeling, die anooit door bijen gestoken werd,» en van die omstandigheid gebruik had gemaakt om een aantal korven leeg te snoepen veroordeeld tot drie maan den celstraf. Kardinaal Antonelli, de secretaris van Staat van Z. H. den Paos, is in den afgeloopen nacht na een langdurige en zeer smartelijke krankheid, in den 70 jarigen ouderdom overleden. De Gemeenteraad van Zaandam heeft ver gunning verleend aan de HH. N. Judels en L. Bouwmeester tot het plaatsen van een schou^bnrg- tent op de Gedempte Gracht, om daar gedurende dezen winter tooneelvoorstellingen te geven. Een sigarenwinkelier te Berlijn, die nabij het postkantoor woont, is op het denkbeeld gekomen in zijn locaal een schrijflessenaar te plaatsen, waarvan iedereen kosteloos gebruik kan maken. Men vindt

Schager Courant | 1876 | | pagina 1