Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 10 leVKMM. Spinoza. Ao. 187 6. 20sto Jaargang, No. 999 !>ckeii(lmakingcn. Gemengde bericht en. AfiER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager msrktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.0 7J AnvRRTRWTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /"0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biêu. POLI TIEREG LEMEN T. De Burgemeester van Schagen, berigt aan de ingezeienen, dat ter bevordering der algemeene ken nis van den inhoud van het politieregleiuent dezer gemeente, dit ter secretarie verkrijgbaar is gesteld voor den geringen prijs van dertig centR per exero- p!»rr. De Burgemeester voornoemd. G. J. MULLER. POLITIE. Openbare Verkoop, op Donderdag 16 November 1876; des voormid dag* ten 11 ure voor het Baadhnis te Schagen, van drie schapen in der tijd onbeheerd in die ge meente gevonden. I)e Burgemeester van Schagen, G. J. MULLER. heid van gemoed, dien vrede der ziel, welke hem boven alles als een godsdienstig man stempelen. Daartoe zijn geei geleerde commentaren noodig op zijne werken daartoe moet hij voor het oog des geestes in al zijn eenvoud en stilheid maar ook in al zijne verhevene werkzaamheid staan daartoe kan e;i zal ook strekken in dezen tijd van ongodsdienst en schriflvereering de hulde gebracht aau dezen nederigen mensch naar de wereld, God zoekende als het eenige waarachtige bezit. HET SPINOZA STANDBEELD. De pogingen van het Comité tot oprichting van een standhield voor Spinoza zijn aanvankelijk met goeden uitslag bekroond. Uit het op verzoek hierachter medegedeelde bericht blijkt dat eene som van bijna f 9000 tot dit doel is bijeengebracht eo dat met Nederland de belangrijkste Europische Staten tot de verwezenlijking van dit denkbeeld hebben mede gewerkt. Volgaarne voldeden wij aan het verzoek om die regelen in ons blad op te nemen en voegen er zelfs van harte een warm wooid van aanbeveling aan toe. De natie die hare groote mannen van het verleden op prijs stelt is toekomstige groote mannen waard. Men kan vragen of een standbeeld de eigenaar digste hulde is aan een man, die te nederig was om een hem aangeboden professoraat aan te nemen en die in slilte, verguizing, uitbanning en armoede verdroeg maar het antwoord op deze vraag behoeft niet te ontbreken. Juist het nederige voegt ver hooging en boe minder die hulde ondersteld kan worden begeerd te zijn, hoe naijveriger het nage slacht hare schuld moet willen kwijten. Is de onderstelling gevraagd dat juist de thans gevraagde bijdrage de eeiste band wordt voor velen tusschen hem en dezen grooten geest F Uit dit oogpunt reeds was het ren edel denkbeeld, dat het Comité beoogde. Hoe bekend toch de naam van dezen grooten landgenoot zij, c'e beteekenis van zijne machtige persoonlijkheid is verre van algemeen bekend. Ook in onze dagen slaat het godsdienstige gevoel vaak een verkeerden weg in. Formalisme is onze godsdienst. Het hechten aan woorden, het begrenzen van waai heden, het afdoen van onze rekening met God, ziedaar wat thans godsdienst is. Niet het leven met, niet het leven om God, niet de godsdienst als het dagelijksch brood( als de ademhaling der ZielDit nu is het ken. merk van Spinoza's zoeken. Onbegrepen en Se. lasterd is hij door velen voor een Godloochenaar uitgemaakt, hij die alles tot God bracht en t-lle zelfstandigheid liet opgaan in het eenige waarach tige zijn. Zoo zeer steekt zijn geduld onder be proevingen, zijn nederigheid en stilheid van gemoed, zijne onbaatzuchtigheid tegen over de wereld af bij de ongodsdienstigheid onzer dagen, dat men bij eene hulde aan Spinoza gebracht aannemen moet dat onder het koele en kale opperkleed onzer godsdienst toch nog wel heilig vuur moet ver bergen liggen. Door het werk van van Vloten, vBarnch Spinoza, zijn leven en schriften in verband met zijnen en onzen tijd* kan ieder Nederlander een helderen blik leeren slaan in het zieleleven van dezen man, doch regt begrepen wordt hij eerst wanneer wij van hem geleerd hebben die zacht' Het Spinoza-Comité heeft zich aanvankelijk niet te beklagen over den uitslag zijner pogingen, om bijdragen voor het op te richten standbeeld te be komen. Naar wij vernemen, is aangaande den geldeljjken toestand op de jongste vergadering (22 Oct.) het volgende meegedeeld: Door het lloofd-Comité werden tot op dien dag inschrijvingen ontvangen ten bedrage van f 2165,00 (Daartoe behooren de aanzienlijke sommen, door H.M. de Koningin, be nevens HH. KK. HH. depri. en Frederik en Hendrik toegezegd, ter wijl Z. K. H. prins Alexsnder het cijfer zijner bijdrage nog uiet heeft doen opgeven.) Uit het buitenland werd tot dusverre in ronde cijfers ontvangen Uit Duitschland door bemiddeling van Berthold Auer- bsch te Berlijn f 465,00 Prof. C. von 'Prantl te Mun- chen Prof. C. Schtar Schmidt te Bonn Professor Fr. Schultze te Dresden Uit Frankrijk: door bemiddeling van het Sub Comité te Parijs Van elders Uit Groot-Brittanje en Ierland door bemiddeling van J. Hutchtson Stirling Esq. te Edinburgh F. Pollock Esq te LonJeu Van elders Uit Italië: door bemiddeling van Prof. A. de Gubernatis te Florence Uit Rusland door bemiddeling van den beer J. Ad- dens te llelsingfors Uit Zweden door bemiddeling van Prof. 8. Ribbing te Upsala Uit Zwitserland door bemiddeling van Prof. C. Hebler te Bern 55,00 295,00 75,00 f 890,00 wordt verwacht. In Nederland zelf bedroegen de inschrijvingen tot op den 22 October f 2004,50. Van dit bedrag was geteekend te Amersfoort Amsterdam Ambt-Ommen Arnhem Assen Breda Delft Dordrecht Gorinchem 's Gravenhage Haarlem 's Hertogenbosch Hoorn Leeuwaarden Leiden Maastricht Overschiet Rotterdam Schiedam Sneek Vlaardingen Zwolle makende, met de l»oveiivermetde en de in het buitenland ingeschreven een totaal van f 12,00 240,00 10,00 60.08 40,00 80,00 30,00 75,00 5,00 460,00 20,00 10,00 40,00 80,00 35,00 25.09 5,00 665,09 80,00 55,00 2,50 25,00 f 2004,50 2lt>0,UW 4575,00 f 8744,50 620,00 95,00 f 715,00 440,00 440,00 345,00 f 1225,00 200,00 500,00 965,00 80,00 f 4575,00 In de meesten dezer landen rekent men nog op een grootere of kleine toeneming van het bedrag, terwijl uit de Argentijnsche Republiek, België, Neêr- lacdsch Oost-lndië, Oost en rijk - H on ga rij e en de Vereenigde Staten van Noord-Amenka nog bericht De vrij strenge koude der laatste dagen, welke Zondag zelfs een aanzienlijke hoogte bereikte, heeft de nog te velde staande gewassen geheel bedorven. Het vee, dat in de weiden nog volop voeder vond, heeft voor een groot gedeelte de stallen betrokken. De treinen op den Holl. IJz. Spoorweg hebben dien dag door wind en sneeuw nogal oponthoud gehad. De trein die te 3.56 u. te Haarlem moest aankomen, arri teerde daar eerst tegen 9 uren. Vooral aan Piet Gijzenbrug, waar de telegraafdraden over den weg lagen, had men met veel rooeielijkheden te Kampen. De trein, die te 10.8 u, van Haarlem moest gaan vertrok eerst 's nachts te een nur naar de hoofdstad. De trein die 's avonds ten 10.26 ure te Scha gen moet aankomen arriveerde aldaar 'a nachts ten 2.30 en te Helder waar hij een half uur later behoorde te zijn, kwam hij Maandag ochtend ten 7.15 uur. Ook op andere lijnen zijn dien dag groote ver tragingen voorgekomen. Zoo kwam de trein van het Staatsspoor, welke te 9.10 te Utrecht moest aankomen, daar den vlogenden morgen te half vier aan eveneens tengevolge van gladheid, wind, sneeuw, omgeworpen telegraafpalen enz. De telegraphische gemeenschap is dan ook in bijna alle richtingen ge stoord. De stetke wind maakte Zondag de koude bijzon der gestreng. De thermometer wees slechts ander- halven graad telsius onder nol, doch de winddruk is dien dag gestegen tot 50 kilogram per vierk. meter. Door de vorst is de scheepvaart op sommige kanalen gestremd. Het schaatsenrijden was Zondag hier en daar op plassen reeds in vollen gang. Maandag viel echter een sterke dooi, die gelukkig nog aan houdt. *Hoe lang blijft u nog hier?* *Waaron vraagt ge dat zoo, kindlief?* .Omdat ik zoo'n honger heb, en mama heeft gezegd„Zoodra dat vervelende mensch weg is, gaan we eten.a

Schager Courant | 1876 | | pagina 1