;ïo kotek Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Gemengde berichten. No. 1001. Prijs per jaar 8.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J G. J. MULLER. G::s Landbouwonderwijs. Ao, 1876. 20stc Jaargang. SCMGE ioirht. Pit blad verschijnt op Woensdag «vond doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schsger marktberigtden volgenden avond 7erionden a*n hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle ADVRRTRimë* van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd Ie dingen Is arbeid aan een rots te biêu. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. liokonclmakinKcn. POLITIE ItEGLEMENT. Pe Burgemeester van Behagen, berigt aan de ingezetenen, dat ter bevordering der algemeene ken nis van den inhoud van het pol'tiereglement dezer gemeente dit ter secretarie verkrijgbaar is gestald voor den geringen prijs van dertig cents per exem plaar. Het Hoofd van het Plaatselijk Pestuur der gr- meente Behagen, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier No. 3 voor de belast'ng op het Personeel, dienstjaar 1876|77 en dat van het PaJentregt, over het zelfde dienstjaar tweede Kwartaal beiden op den 24 November 1. 1. door Heer Provicia- leu Inapectenr in de Provincie Noord—Holland zijn executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Gemeente ter invordering zijn ter hand gesteld. leder Ingezeten die daarbij belang heeft, wordt alzoo aarg-maand om op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijk vervolgingen welke uit nalatigheid zou den voortvloeijen, te voorkomen. Behagen, dan 27 November 1876. Het Hoofd van het Plaatselijk bestuur voonoemd* Onder den landbouwenden stand vestigt zich meer en meer de overtuiging dat de landbouw wetenschappelijker toepassing vereiacht dan het geval kan zijn hij de tegenwoordige opleiding der toe komstige landbouwers. Tot nog toe, zij erkennen het zelf is de sleur te veel leermeester geweest en »as persoonlijke ondervinding te uitsluitend het leerboek. Toch ligt het voor de hand dat de toegepaste landbouw vrij wat grondige kennis noodzakelijk maakt. Kennis van grond, zijn bestanddeelen, zijn eigenaardigheden voert op het gebied der chemiede opkweeking en fokking der dieren maakt dierkunde noodza kelijk en de kennis der voedingskrachten; de werktuigen bij den landbouw gebez'gd, eischen vrij wat werktuigkundige kennis; de uitoefening van het bedrijf maakt een koopman van den boer en bovenal, de afhankelijkheid waarin hij vau zijne arbeiders staat, maakt een diepen blik wensche>ijk in betgeen men tegenwoordig de arbeidersvraag gelieft te noemen. Hoe wordt tegemoetgekomen aan die veelzijdige behoeften Is de boerenstand, wij verstaan hier niet onder de arbeiders, maar de rijke, gegoede landbouwers, zoo als men die in onze provincie aantreft, van dit alles ook maar eeniger mate op de hoogte? Wij betwijfelen dit, zonder vrees voor veel tegenspraak. Wij aarzelen niet als onze overtuiging te belijden, dat hierin overal veel te kort komt en dat inderdaad praktijk hier te lande veel te uitsluitend den landbouwer vormt. Hoe gelukkig schijnbaar dan ook de be oefening van den landbouw in onze rijke en vrocht bare streken zij, een groot gedeelte van dien schijn wordt verkregen door de vermeerdering van de kapitaalswaarde der landerijen, eene toevallige om standigheid, te danken aan de ruimte van het geld en de onzekerheid van andere belegging. Bij ons bestaat de overtuiging, dat boe rijk ook de boeren worden, dit niet aan hunne wetenschap, maar aan hun geluk te danken zij. Want wij niet alleen be weren, maar zij relven zullen de eerste zijn om te erkennen, dat zij met hunne wetensoh. p niet op de hoogte staan van hun tijd, het natuurlijk gevolg van het volkomen gebrek aan gelegenheden om de noodige kennis op te doen. l«angR onderscheiden wegen zoekt men san dit gebrek te gemoet te komen. Daartoe hebben de landbouw vereenigingen moeten dienen. Maar deze kunnen alleen de ouderen baten, niet de jongere, aankomende landbouwers, voor hen verlangt men dat op de lagpre school onderwijs zaLgegeven worden in den Landbouw. Wij zouden dit niet on nuttig vinden voor hen die den landbouw niet beoefenen zullen, want het is schandelijk zoo groote onkunde als iedereen schaamteloos daarover in het dagelijksch leven laat blijken. Die onkunde laat ons als vreemdelingen door onze velden wandelen; het oog tuurt onverschillig op den rijkdom om ons, waarvan wij minder weten dan het redelooze vee. Maar voor den landbouwer zou zulk een on derwijs weinig baten en voor den niet landbouwe' zou beter onderwijs in de natuurkunde veel gi - schikter zijn. Het verlangen naar landbouw onder wijs in de lagere school vinden wij grondig weder- legd in den «schoolbode* van dit jaar, waarin de heer A. Meijer, hoofdonderwijzer te Oostwold zich volgender wijze over dezen eisch uitlaat. Wil men van onze lagere scholen een soort van bcroepsscholen maken? Maar laat ons dan niet meer van volkscholen spreken! Hebben de andere standen dan ook niet hunne rechten? Waar zou 't heen, wanueer iedere stand met zijne wenschen voor den dag kwam en de onderwijzers poogden eenigermate aan die wenschen te voldoen? Het ligt op onzen weg te zorgen, dat de Nederlandsche jeugd goed ontwikkeld wordt, opdat ze- in iederen stand te recht kan. Alle achting voor den landbouwenden stand van ons vaderland; maar die stand maakt toch het Nederlandsche volk niet uit. Waartoe zal 't ook dienen, om den tijd, die voor 't algemeen is bestemdgedeeltelijk te besteden voor het on derwijs in een vak, waarhij eigenlijk alleen een stand belang heeft? Btaat de rijks landbouwschool te Wagenipgen niet open voor eiken boerenzoon, die meent voldoende kennis te moeten bezitten van de wetenschap, die uitsluitend over siju tor. komstig bedrijf handelt Tot dus ver, de heer M e ij e r. Landbouwonder wijs op de school zou eene bevoorrechting zijn van eenen bizonderen stand en zou voor dien stand altijd onvolledig moeten zijn. Doch de vraag, waarmede ik hem zijn betoog laat sluiten, brengt ons op een ander euvel der landbouwscholen eigen. De heer Meijer spreekt van een school voor den landbouwer die uitsluitend over zijn toekomstig bedrijf handelt. Zoodanig ëéne is die te Wageningen niet. Zij is meer dan een landbouwschool, zij is er ééne voor landbouwers en daardoor verwezenlijkt zij niet, wat wij noodzakelijk achten. W ant het hapert den boer het minst aan speciale kennis, hoe dan ook opge daan, hoe onwetenschappelijk ook, maar hoofdzake lijk aan algemeene kennis. Geene afzonderlijke opleiding meer voor de beschaafde mannen van ons vaderland! Naar mij voorkomt moet het mid delbaar onderwijs, dat zijn. hetwelk bet deel wordt der burgerij en daaraan moet de bizondere studie zich sluiten. Men is zeer ten onrechte daarvan af geweken voor het hooger onderwijs door de gijmnasia te belasten met de taak var. het middelbaar ouderwijs men gaat denzelfden dwaalweg op met het landbouw onderwijs. Wij zouden wenschen eene school voor den landbouw, waarop uitsluitend landbouwkunde onderwezen werd aan jongelieden in het bezit eener algemeene kennis. Daardoor zou bet maatschappelijk standpunt van den landbouwer worden verhoogd. Aan dien wensch komt de Wageningsche school te kort. Intusschen ook deze proef zal verder brengen en van de toekomst laat zich wachten, dat de boer een wetenschappelijker man met aangenamer vor men worden zal dan tot nn het geval kon zijn. Vsn dagelijksche ondervinding is het voor den boer onzer dagen dal bij, hoe rijk en gezien ook, toch niet de plaats inneem1, die bem toekomt alleen door onderwijs kan daaraan tegemoet ge. komen worden. Natuurlijk is voor ons mannen, de schooltijd voorbij. Mij moeien ons r> ddeii te hooi en te gras, zoo goed en zoo kwflad als dit gaat; evenwel ook voor ons populariseert zich de wetenschap. Getuige ren ons ter aankondiging toegezonden tabel van den wakkeren G..J. Hsngeveld. Hun, die aan de veefokkerij doen, wordt daarin aanschou welijk voorgesteld, de vergelijkende voedingskracht der voornaamste voeding«inidde'en. Schoon niet enkel chet.ie, zijn het toch chemische wetten, die deze stof beheerschen. Bij kennisneming zal de waarde van het werk den practicns blijken en eldra zullen er geen magere koeien meer zijn. Kome die tijd spoedig en vooral de zeer door ons gewenschte tijd, die door eene zorgvuldige opvoeding aan den toekomstige» landbouwer goed maakt, wat tot nu verwaarloosd werd. Op de keurig uitgevoerde plaat wagen wij eene kleine aanmerking. Kon er bij geen mogelijkheid eene andere kleur voor alcohol gevonden worden, waardoor de dwaling voorkomen werd, bij eene oppervlakkige beschouwing der plaat onvermijdelijk, dat brandewijn, vet is Amsterdam. 23 Nov. 1876. De tweeling broeders Kuraling, vieren heden in zeer blakenden welstand hunnen 88ste verjaardag. Kuilenburg. Vreeselijke, tot heden onbekende ziekte onder de varkens. Nederland. Van dezen Staat wil de familie van Weibnom maar eventjes 2 5 3 milliards hebben. Het is geen kleinigheid. Utrecht. De handelssocieteit alhier wil van den Minister van Financiën de brieven op 2| cent port, in plaats van 5 cent hebben. Zalt-Bommel. De turfpakhuiszolder van v. d. A. alhier is met geweldig geraas naar beneden gevallen. Geen ongelukken. Ontevredenheid in bijna alle plaatsen. Am. sterdam heeft het te kwaad met het onschuldig, jongensspel van de school van den Heer Degen, hardt, met het zingen van liederen in de kerk, toen Ds. Hugenhaltz predikte. Breda met een ge- ruismakende Israëliet. Maastricht met school te houden op Allerheiligen en het protesteeren van een wissel op dien dag. Is dat nu dat gelukkige en tevredene Nederland. Amsterdam. Klaas Ris is opgestaan als Volks redenaar bij uitnemendheid. Andere geleerden hebben altijd nog een hoofdvak van bestaan er bij, doch deze man heeft zijne broodwinning er aangegeven, en dat alleen uit liefde voor de werklieden. De Ned. Weerbaarbeidsbond doet weer van zich hooren, in een adres aan Z. M. den Koning Kampen. Men gebruikt hier tegen muizenen ratten, een pond aluin in 2 liters water opgeloat. Weesp. F,ven als te Oss heeft een rijke bjer alhier, de koeien van zijn buurman uitgemolken. Gevangenis en geldboete zal zijn loon zijn. Utrecht. Zegge 90, nieuwe cellen zijn hier bijgebouwd in de cellulaire gevangenis. Ongelukkig land, dat zooveel hokken noodig heeft. Het Zondagsblad vtn den Standaard van 19 Nov. 1876. zegt over gewetensbezwaren, met De Genestet Geloof niet op gezag mijnbeer, Onthoud dit wel ter degen Geloof alleen wat ik u leer, En spreek mij nimmer tegen. Rhenen. Te plantaardige bedden van den Heer G. J. v. d.Wal alhier zijn zoo in trek, en worden zoo algemen in ons land, dat de bewerking alhier aan velen brood geeft. Voor de gezondheid zijn er ook geen betere bekend. Wij komen hier later op terug.

Schager Courant | 1876 | | pagina 1