28 ÖEGEMBML Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Ao, 1876. 20ste Jaargang. No. 1005 Bekendmakingen, Fragment uit een reisverhaal. 1IUJKG, 2e PINKSTERDAG. INGEZONDEN. Bibliographie. I Noordhoff en M.Smit. MAGER -COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond 7erzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven fra nco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.0 7 J ADVzaTBSTië* van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biêu. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. 5ZH -7- POLITIE. GEVONDEN. Een WIT SCHAAP, gemerkt met een hakje uit den onderkant van het regter oor. Zeven WITTE SCHAPEN, gemerkt met een roode stip bij den staart. Een SIGARENKOKER met goud gemonteerd. De eigenaars kunnen zich ter terugbekoming aanmelden ter Secretarie van Schagen. De Burgemeester van Schagen; brengt ter kennis van de ingezetenen dat het aanbieden van en het rondgaan met zoogenaamde vNieuwjaarsweiischen het zij gedrukt, het zij g> schreven, langs de huizen niet zal worden toegelaten, alsmede dat de verschil lende armbesturen eene inzameling van vrijwillige giften langs de huizen zullen houden, ten einde uit de opbrengst bij het einde dezes jaars, eene buitengewone bedeeling van levensmiddelen, aan de minvermogenden, te kunnen doen. Sch'gen 19 December 1876. De Burgemeester voornd. G. J. MULLER Wij stonden vroeg op na heerlijk geslapen te hebben. Wij verfrischten ons verder aan thee met machiue, een Godendrank als men in den vreemde is en met Holland den hollandschen theeketel mist en besloten tegen 10 uur naar Iburg te rijden. Dien dag was het ree ls 's morgens goed weer, hoewel er ruien veel wind was. Van ons open rijtuig lieten wij het achterste gedeelte opzetten en reden toen, gemakkelijk en ruim gezeten den van tollen vrijen weg naar Munster op. Zoo als ik reeds zeide, wordt dit gedeelte van West phalen door eene reeks van bergruggen, evenwijdig aan elkander, doch op verschillenden afstand van elkander, doorsneden. Die ruggen zijn niet allen even lang en niet allen even hoog. De spoortrein blijft, naar ik meen opgemerkt te hebben, meestal tusschen de bergen zich bewegen maar daarentegen gaat de rijweg dwars over de hergen heen. Van daar is de weg per rijtuig veel schooner dan per spoor. Wanneer men toch roet zijn rijtuig op den top van den bergweg is, dan ziet men van boven in de vlakte neêr, waaruit op eenigen afstand de bergen weer oprijzen, docli niet alleen ziet men dan in de vlakte tegen de bergen aan, maar ook het panorama tusschen de bergen door, geniet men, ligt door eene andere bergreeks weer begrensd maar soms ook slechts eindigend in de blaauwe lucht. Heerlijk schoon lag het dorpje Eusden tegen en aan eenen berg voor onze blikken in de breede diepte uitgespreid. Wij reden er juist door toen de kerk uitging. Een vrolijk, levendig gezicht bood het plaatsje ons op dien schoonen Pinkstermaandag morgen aan. Het blijkt mij, nu ik mij moeite geef, mijne herinneringen op papier terug te geven,onmogelijk de pracht van enkele tooneelen te beschrijven, welke wij op onzen weg voorbij reden. Of ik evenwel geene aanmerkingen heb? o ja! Hoe schoon en verrassend ook telkens natuur en omgeving zich toonden, het was te veel enkel natuur, wat men zag. Hoe nieuw ook voor ons, bewoners van een vlak land, wij ïijn ons ,e ïee' gewend aan de wonderen van de menschenhand oin die niet te missen, ook bij de prachtigste maar niet door de mensch gestoffeerde natuur. Bebouwd is er geen tiende gedeelte van den grondtusschen Iburg en Osnabrück, een afstand van twee uur rijdeus, ligt naauwelijks een hui», zoo goed als het mijne. Arm moet de streek zijn, hoe trutsch zij ookweze; den Spanjaard gelijk, naar mate hij armer is, tiotscher. Toch denkt mijne verbeelding met wellust terug aan al het schoone, dat ik zoo in den heen als terugrid genoten heb, en teruggekeerd tusschen de bouw— en weilanden van mijne streken, waardoor straat— en spoor— en waterwegen zich snijden; waarin rijke, digt bewoonde, welvarende dorpen staan, blijft de herinnering mij lief aan de omge ving, die ik, door hare schoonheid aangetrokken vluchtig bezoeken nioeht. Te Iburg stalden wij in het logement aldaar tegenover het oude bisschoppelijke paleis. Wij rusten een oogenblik in den tuin uit, als het ware een prieel, waartoe zelf» de tegenovergelegen berg scheen te beh"oren. Geleid door een klein ding van een jaar of 12, deden wij eene prachtige wan deling over en langs den berg io de nabijheid. De bossclieu waren schooner en rijker dan men in Holland, zelfs bij Arnhem vindt; de gezonde fiissclie lucht, liet duizendkleurige groen, liet altijd schoon en immer wisselend uitzicht, verrukte ons lil de hoogste mate. Maar de wandeling was nog al vermoeiend, berg op en berg af en de. zon be gon zich geducht te laten gevoelen. Wij keerden, altijd door onse kleine Fiibrerin geleid, na eene wandeling van een groot uur terug. Bij het nade ren van het dorp kwamen wij op het smalle pad een jong R. C. geestel'jke tegen. Het kleine kind stak den man haar handje toe en deze drukte in he.t voorbijgaan dat handje vriendelijk. Lieftallige verhoudingo, R. C. Kerk hoezeer kent Gij het uienschelijk hart! Wij besloten liet dien dag met de koude keuken te stellen en deden ons recht te goed in onzen lusthof. Een vriendelijke, oude heer sprak ons aan. Hij maikle mijne vrouw een beleefd compliment over haar Duitsch, sprak over Holland lat hij tamelijk goed sbheeu te kennen en gaf ons den guns'igsten indruk. Al spoedig kwain er geze'schap voor hein opdagen. Hij woonde daar in de buurt en bracht zijne feestdagen meest te Iburg door. Telkens op nieuw kreeg hij gasten en wij ver lieten hem te midden van een uiigebreiden kring van jongere en oudere verwanten, die hem allen even vri.-ndelijk schenen te vinden als wij. Vaarwel! vriendelijk grij**.<rdburger van het alles oinvat lenden rijk der humsnieteit, waarin geen ualtoiia litiit rneer onderscheiden wordt! Bij het terugrijden kwamen wij eene groote inenig'e rijtuigen lezen, allen uit Osnahriick, als ■niddagtoer makende onzen ochtendridwij hadden den wind, die aardig aas opgestoken, toen aoliter; wij zagen dezelfde heerlijkheid, 's ochtens doorreden, weder voor onsreden de stad doorhielden voor het postkantoor stil, waar ik als gevolg van mijn goed overleg een briefkaart van hnis hoopte te vinden, doch als gevolg vau mijn slecht overleg war keine da en kwamen te 4 uur in ons logement Zeem Ellenbogen recht voldaan aan. Uit Het Zuiden. Maandschrift voor opvoeding en onderwijs. Onder Redacie van eeuige Noord—Pra- bantscheonderwijzers.fr. p. p. f 2. Gebrs. Muller te 's Bosch.No I. Dit blad ziet er goed uit doch zal het levens vatbaarheid hebben, dan moet het veel goedkooper worden. Men moet niet schrijven alleen voor de onderwijzers maar meer voor 't publiek. Ieder onder wijzer weet en doet genoeg, doch 't publiek is te weinig bekend, met den waren staat van ons lager onderwijs. Dames Modegids 3e Jaarg. no 4. Groningen P. Deze gids, die algemeen bekend is geworden, en de goedkeuring wegdraagt der voornaamste Dames van ons land, geeft onder redactie van Mej. H. A- Krojneinan, een Lectuurblad er bij, dat de lezeres sen niet anders dan aangenaam kan wezen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan deze Modegids overtieft alle mededingers. De Fontein Di Vruchten en hst k'nlje in do kr.bbe ICerstboek-jes voor de kleinen der Zondagsschool door A. F. Pistoor, onderwijzer te Heiningen bij de Willemstad. Rotterdam I). van Sijn en Zoon, Met kindje in de Kribbeen de Fontein zijn echte edelgesteenten, parelen aan den reinen kerstboom Juweelen in de kindërkamers. In één woord ouders, onmisbaar in een Christen huisgezin. Maar de vruchten, neen, waarde Pistoor, gij kunt het ineenen, doch dit werkje verdient afkeuring. Gij zaait reeds in 't kinderhart verdeeldheid en onder bedekte termen laakt gij de liberalen en moderne. Ik geef f 10. aan den armer, als gij mij een fatsoe ilijk man kuilt noemen, die legen zijn zoon tje zegt, de woorden die gij schrijft: vOchju, die gekke jongen, daar is hij me verleden Zondag buiten mijn weten hierover geweest; daar zjn eei.ige kerels, die kinderen lokken om ze wat leugens op den inouw te spelden over God en Hemel en ik weet al niet wat, en 't geen verder volgt. Geen enkel fasoenlijk man in Nederland, zal zoo iets zeggen, zoo heeft de Standaaid noch de Lim burger ooit gesproken. Denkt u, dan, dat dit geen kwaad bloed zet, neen! neen! Mij nheer Pistoor, zoo diep is Nederland nog niet gevallen, gij doet zoo als Bromet, die meent, dat bij alleen de zaligheid heeft. Wees niet zoo eigenwijs als Bromet, want die tnan is verkeerd, die deukt zeker, dat alle Nederlanders gek genoeg zullen zijn, om hem alleen te gelooven. Veel moois is er in de vruchten, doch 't geen verbilteriug te weeg kan brengen, moet ge wegnemen. Dr. C. S. Caiinegieter, De Nuttigheids leer tan John Stuurt Mill en Prof. van der Wijck. Groningen P. Noordholf. 1876. Dit b >ek zal menig onderwijzer nut kunnen aaubrengen, 't dient met kennis van zaken gelezen, neen herlezen te worden, 't Spreekt vau zelf dat niet liberalen er zich aan hinderen zullen. De Nieuwe Financier Algemeen Financieel Week blad, onder redaciie vau F.A. Huizenga. Groniugea bij P. Noordhoff 2e J.nrgatig. 't Schijnt dat al wat uit Groningen komt, goed degelijk, zaakrijk en boeiend zijn moet. Streeft ook dit blad zijne mededingers te overtreffen, zooals de Modegids reeJs gedaan heeft, wij uemen hiervan notitie. De eeawig durende Kalender W. J. Visser te Sliedrecht, Zeer fraai en mooi, maar 75 Cents is ook goed geld. D. Schekkerman te Venhuizen, Veearts. Het Winterhoefbeslag. Door bekenden, wordt dit zéér aanbevolen. Wij verzoeken deu Heer S, ons nadere inlichtingen te geven. Immar.uel God met ons. C. vau Bentum Utrecht 1876. Deze prachtige Christelijke, feestplaat ia steen gravure, heeft geene aanbeveling uoodig, genoeg zij hei, dit te zeggen 1 de Bijschriften zijn van Ten Kate, 2 de plaat van van Beutum, uit Utrecht. Hij die de Oranje platen van 1872, 1874 en 1875 Prins Hendrik keut, die de Platen in de OraDj'e werkjes van Lummel gezien heeft, uitgave vau Ben tum, kan gerust bestellen, want hij weet, dat hij wat fraais, schoons krijgt. Aanbeveling, zou hier beleediging zijn. Korte beschrijving van de Wonderbare leidingen Gods, welke hij met mij gehouden heeft, door C. Ruesink Doesborgh H. W. Koppers. 60 cents.

Schager Courant | 1876 | | pagina 1